Informacje

POWIAT. Ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza

Ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza dla powiatu oświęcimskiego. Obowiązuje w dniu 01.03.2023 od godz. 06:00 do godz. 24:00. Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.
Obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno (kozy, piece kaflowe), jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Zalecenia zdrowotne

 • Rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła.
 • Ogranicz wietrzenie pomieszczeń.
 • Unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania z samochodu, używania dmuchaw do liści, rozpalania ognisk.
 • Śledź na bieżąco informacje o zanieczyszczeniu powietrza – KLIKNIJ

Dodatkowe zalecenia dla osób o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze)

 • Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz.
 • Nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach.
 • Osoby z astmą mogą silniej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie.
 • W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

 1. Polecam obejrzeć ostatni wywiad z Jarzakiem, mocno punktuje wicestaroste Kobielusza, śmiech po pachy!

 2. Po zainwestowaniu w ocieplenie domu, montażu minielektrowni fotowoltaicznej oraz zakupie niedrogiej pompy ciepła mogę śmiało powiedzieć ze była to jedna z najlepszych i najcelniejszych inwestycji w ostatnim czasie. Proszę państwa, to działa! Koszt? Równy zakupowi 5-letniego spalinowca średniej klasy jakich mnóstwo jeżdzi po drogach Oświęcimia. Zatem tłumaczenia że modernizacja domu to drogo i w ogóle , nie znajdują w rzeczywistości zadnego logicznego uzasadnienia.

 3. a ja mam pytanie, czy ktoś prowadzi kontrole spalania w piecach co? Przy tzw. alarmie smogowym gmina ma obowiązek prowadzenia kontroli.

 4. „Ktoś, kto twierdzi, że smog nie jest niebezpieczny, ma najzwyczajniej w świecie nie po kolei w głowie.”

  Ależ oczywiście, przekonali się o tym Londyńczycy 70 lat temu. Można to obejrzeć w drugim sezonie „Korony”,
  W Polsce to mamy co najwyżej problem z zanieczyszczeniem powietrza i do tego paniką wywołaną przez sprzedawców drogich systemów ogrzewania, dziennikarzy-idiotów i naiwnych społeczników. Problem jest do rozwiązania, ale jak zawsze w Polsce zabrakło poważnych ludzi z poważnym podejściem do tematu, więc wszystko robimy na ostatnią chwilę.

 5. @ wredny

  Kilka faktów dla Ciebie:
  Komentarze wchodzą…
  Nie musisz podawać danych osobowych…
  Jeśli nie podasz nickname to twój post pojawi się jako „Anonim””…
  W polu e-mail wystarczy wpisać pojedynczą literę…

  Zanim coś opublikujesz zastanów się czy warto gdyż:
  – treść umieszczona w internecie pozostaje tam na zawsze…
  – „anonimowość” w internecie skończyła się dwie dekady temu…

 6. Jakość powietrza w Oświęcimiu (stężenie PM 10) jest w granicach maksimum dopuszczalnej normy, czyli znacznie mniej niż w okolicznych stale zadymionych wioskach no i w Brzeszczach, gdzie jak zwykle – masakra.
  Prezes – W Krakowie wobec systematycznej likwidacji kopciuchów sytuacja z roku na rok się poprawia. Ludzie w Krakowie żyją też dłużej, ponieważ mają lepszy dostęp do służby zdrowia i więcej szpitali, po prostu karetka jedzie na miejsce wezwania tylko parę minut.
  Ktoś, kto twierdzi, że smog nie jest niebezpieczny, ma najzwyczajniej w świecie nie po kolei w głowie.

 7. Przypominam, ze bajki alarmów smogowych o szkodliwych benzoapirenach legły w gruzach w sądzie. Okazalo się, ze nie jest on tak szkodliwy jak straszą nim smogowi terroryści. Druga sprawa, Krakowianie jako mieszkańcy najbardziej smogowego miasta w Europie (dane z 2022 roku) żyją srednio dłużej niz mieszkańcy pozostalej części Polski, a zachorowalność na raka jest znacznie większą w nadmorskich miejscowościach niż w Krakowie.
  Tak, ze pora skończyć z tymi kłamstwami smogowymi

 8. Owszem nie piłem a cenzura jest – puszczają tylko te ugłaskane, ładnie uczesane.

 9. No i zaczyna by pełna cenzura i kontrola – jak nie podasz swych danych to nie ma publikacji twego komentarza.

Send this to a friend