Informacje

POWIAT. Nowe tory, perony i obiekty inżynierskie ułatwiają podróże na linii nr 94 z Krakowa do Oświęcimia

Nad ul. Zamkową w Spytkowicach gotowy jest nowy most kolejowy. Pociągi jeżdżą już po zmodernizowanej konstrukcji, a wykonawcy pracują przy przebudowie drogi pod nią. Zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i pieszych – powstaną nowe chodniki, szersza jezdnia i bariery ochronne. Obiekt w Spytkowicach to jeden z 3 mostów, 5 wiaduktów i 10 przepustów kolejowych zmodernizowanych w ramach prac na fragmentach linii kolejowej pomiędzy Podborami Skawińskimi a Oświęcimiem. Inwestycja objęła również wymianę części torów kolejowych, sieci trakcyjnej i odwodnienia. Prace za przeszło 92 mln zł netto zakończą się w grudniu tego roku. Dzięki nim poprawią się możliwości i niezawodność kolei, co pozwoli przywrócić regularne kursy pociągów aglomeracyjnych na trasie Kraków – Skawina – Oświęcim.

Odbudowujemy potencjał kolei w regionach. Inwestycje w Spytkowicach i sąsiednich miejscowościach poprawią jakość przemieszczania się ich mieszkańców. Takie inwestycje są dowodem na determinację rządu w walce z wykluczeniem komunikacyjnym – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Wymiana szyn i nawierzchni kolejowej odbywa się przy utrzymaniu ruchu pociągów przynajmniej na jednym torze. PLK SA wykorzystały zaplanowane zamknięcia, by zmodernizować stacje i przystanki kolejowe. Podróżni już korzystają z nowych peronów w Półwsi, a do końca roku nowoczesne platformy pojawią się również w Brzeźnicy i Jaśkowicach. Perony są podwyższane, by ułatwić wsiadanie do pociągów. Pojawią się na nich udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a wymienione oświetlenie poprawi bezpieczeństwo pasażerów.

Przywracamy połączenie kolejowe Krakowa z Oświęcimiem przez Skawinę. Dzięki inwestycjom PLK SA mieszkańcy kolejnych miejscowości będą mogli skorzystać z wygodnych przejazdów pociągiem do stolicy województwa – mówi Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace pomiędzy Skawiną a Oświęcimiem to kolejny etap modernizacji trasy łączącej Kraków z zachodnią Małopolską. W poprzednich latach PLK SA przebudowały tory m.in. w okolicy Brzeźnicy, Spytkowic i Dworów, a także kompleksowo zmodernizowały odcinek pomiędzy Krakowem Płaszowem, a Podborami Skawińskimi. Za przeszło 250 mln zł wymieniono tory, sieć trakcyjną i zamontowano nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Istniejące perony podwyższono i dostosowano do potrzeb wszystkich podróżnych, a dzięki nowym przystankom Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia zwiększył się dostęp do kolei.

PKP PLK S.A.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

  1. uwierz ryżemu a nie zostaniesz nawet w skarpetkach! tusk całkowicie spr,Ewa Polskę Brukseli czytaj niemcom/für deutschlad/

  2. 51% udzialow gwarantuje decyzyjnosc. PO sprzedalo w calosci np. PKP Energetyka (druty nad torami) francuzom. Zarabiali sobie kase na polskich pociagach. Pisiory odkupily udzialy…

  3. Poczekajmy na audyt ministerstwa finansów. Ponoć są 2 budżety, jeden ten właściwy , drugi budżet na lewe interesy typu fundację patriotyczne ,spółki ,biznesy pociotków Pisowskich.Morawiecki wyprowadził w ten sposób ponad 322mld złotych poza budżet państwa, a ile więcej jwszystkiego wkrótce się dowiemy .

  4. Hipokryzja PiS-u. Niby są za wyprzedaniem majątku narodowego, a rzeczywistości chcą go wyprzedać. Chodzi o CPK. Dziwnym trafem portem mają zarządzać zagraniczne firmy. Mają mieć nawet 49 % udziałów. Zresztą część firm już sprzedali Chińczykom, to dlaczego nie mieli by sprzedać CPK Chlijczykom.

  5. Autostopowiczko pretensje do współmieszkańców. Ludzie przerzucili się na busy bo podobno były tańsze. Nikt nie pomyślał, że busiarze specjalnie obniżali ceny by wykosić PKS. Jak już to zrobili, podnieśli ceny i zlikwidowali część kursów w soboty i w niedziele. Zresztą niebawem będzie z małymi sklepami, które jeszcze się uchowały. Latacie do sieciówek bo taniej. Potem niestety będzie drożej.

  6. połączenie do Monachium będzie ale mieszkańcy Kęt nie mogą dostać się do stolicy powiatu u województwa,busy do Oświęcimia kursują tylko od poniedziałku do piątku do godz 17, później na nogach,w sobotę i niedzielę w ogóle nie jeżdżą,połączenia z Krakowem też nie ma,zlikwidowano wszystkie pekaesy i busy,cóż burmistrzowie i radni wożą tylko samochodami

  7. Jesteś człowiekiem małego ducha. Przecież jeszcze nie wszystko stracone! Wczoraj Sasin powiedział, że całkiem realna jest koalicja PiS z PSL-em, który – gdyby się tak zastanowić – też jest partią patriotyczną, o zdrowych, polskich, narodowych korzeniach.

    Zresztą na pewno Pan Prezes coś wymyśli. W końcu jest geniuszem.

  8. Będę chwalił jak się skończą wszystkie remonty na tej linii, a do tego jeszcze daleka droga.

Send this to a friend