Informacje

Jak zbudować farmę fotowoltaiczną i czy ten biznes się opłaca?

Wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych, a w szczególności fotowoltaiki, w polskim miksie energetycznym stał się jednym z kluczowych kierunków transformacji sektora energetycznego. Zjawisko to nie tylko sprzyja ochronie środowiska, ale także otwiera nowe możliwości biznesowe, zwłaszcza w kontekście farm solarnych.

W poniższym artykule przyjrzymy się, czym jest farma PV, jak można rozpocząć własny biznes związany w branży OZE, a także dowiesz się, jak kształtuje się opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w obecnych realiach rynkowych. Rozpoczynamy fascynującą podróż w świat farm solarnych, gdzie energia słoneczna staje się źródłem nowych perspektyw i zrównoważonego rozwoju.

5 kroków, aby zbudować farmę fotowoltaiczną

Przygotowanie do inwestycji to proces, który wymaga dobrego przygotowania i spełnienie różnych formalności. Do zadania można podejść samodzielnie lub posiłkować się doświadczeniem firmy, która budowała już farmy fotowoltaiczne. Dzięki temu pięć poniższych kroków uda się zrealizować dużo sprawniej niż w przypadku samodzielnego przecierania szlaków.

5 kroków, aby zbudować farmę fotowoltaiczną:

  1. Znalezienie odpowiedniego terenu: Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego terenu o płaskiej powierzchni lub nachyleniu w kierunku południowym. Taki grunt jest niezbędny do efektywnego montażu paneli fotowoltaicznych.
  2. Ocena możliwości montażu: Konieczne jest zorientowanie się, czy na wybranym obszarze istnieją możliwości podpięcia farmy fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Warto również sprawdzić, czy na drodze nie stoją przeszkody natury formalnej.
  3. Uzyskanie decyzji środowiskowej: Wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej jest niezbędny i wydawany przez Urząd Miasta lub Gminy. Dokument ten instruuje, jak zrealizować projekt farmy fotowoltaicznej z uwzględnieniem ochrony środowiska.
  4. Sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP): W wielu regionach kraju obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, który określa, jakiego rodzaju inwestycje budowlane są dopuszczalne na konkretnych obszarach. Warto sprawdzić MPZP, a jeśli nie istnieje, można rozważyć wniosek o wydanie warunków zabudowy.
  5. Uzyskanie pozwolenia na budowę: Ostatnim etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę, które musi określać kwestie związane z planem zagospodarowania terenu lub jego brakiem, projekt farmy fotowoltaicznej i wiele innych informacji dotyczących realizacji projektu oraz jego funkcjonowania po zakończeniu budowy.

Pamiętaj, że proces zakładania farmy fotowoltaicznej wymaga dokładnego zaplanowania, a spełnienie wszelkich formalności jest kluczowe, aby uniknąć przeszkód i rozpocząć z sukcesem działalność w tej dziedzinie.

Czas budowy farmy PV

Wiele zależy od wielkości projektu i stopnia skomplikowania. Przeważnie jednak inwestycję można zbudować w okresie od 1 do 3 miesięcy. Jednak załatwienie formalności, czyli od momentu podjęcia decyzji o budowie, aż do rozpoczęcia produkcji energii mija nawet od 2 do 3 lat. Warto więc przed przystąpieniem do projektu skonsultować pomysł z doświadczoną firmą fotowoltaiczną, która realizowała tego typu projekty. 

Czy farma fotowoltaiczna to opłacalny biznes?

Również w tym wypadku opłacalność zależy od wielu czynników, a szczególnie od sytuacji rynkowej i sposobu sprzedaży energii. Inwestorzy często dywersyfikują sprzedaż prądu, tzn. stawiają na stałe i pewne, ale niższe przychody z aukcji OZE, a jednocześnie część energii spieniężają na bardziej atrakcyjnych warunkach cenowych w ramach umów PPA.

Inwestycja w farmy fotowoltaiczne to złożony proces, a jednocześnie dochodowy biznes. Ważne jednak jest odpowiednie przygotowanie i znalezienie odbiorców, którzy będą korzystać z wyprodukowanych zasobów.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend