Informacje

POWIAT. Firma Synthos nie może rozpocząć budowy spalarni odpadów w Oświęcimiu

Wizualizacja zakładu w Oświęcimiu (fot:cmteam.net)

Wojewoda Małopolski odmówił spółce Synthos nadania rygoru natychmiastowej wykonalności pozwolenia budowlanego wydanego na realizację spalarni odpadów w Oświęcimiu. Tym samym budowa nie może się rozpocząć co najmniej do czasu rozpatrzenia odwołania Towarzystwa na rzecz Ziemi od pozwolenia budowlanego udzielonego spółce przez starostę oświęcimskiego 18 lutego 2021 r.

W postępowaniu odwoławczym wojewoda będzie musiał uwzględnić zalecenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku 29 listopada 2022r., a także rozpatrzyć uwagi i wnioski zgłoszone przez Towarzystwo.

Wojewody nie przekonały argumenty inwestora, że „przedsięwzięcie ma istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia w ciepło oraz energię elektryczną społeczności lokalnej”. Ich podnoszenie naszym zdaniem może wskazywać, że spółka jest oderwana od specyfiki krajowego rynku energetycznego. Dla swojego dobra, jak i również osób w niej zatrudnionych, rekomendujemy, żeby skupiła się jednak na rozwoju segmentu chemicznego, na którym zna się na prawdę bardzo dobrze. Natomiast gospodarowanie odpadami komunalnymi pozostawiła firmom, które w tym celu zostały powołane i mają w tym zakresie odpowiednie doświadczenie. Informuje Towarzystwo w swoich mediach społecznościowych

Kilka dni temu Towarzystwo otrzymało od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokumentację na podstawie której Synthos otrzymał 70,350 mln zł dotacji i 200 mln zł pożyczki na budowę spalarni. W tej chwili analizujemy ją pod kątem zgodności z warunkami konkursu i dokumentacją, na podstawie której firma chemiczna uzyskała pozwolenie na budowę, oraz samym pozwoleniem.

Źródło: TNZ

Poprzedni artykułNastępny artykuł

36 komentarzy

 1. W każdym cywilizowanym kraju utylizacja odpadów poprzez spalarnie jest normą tylko w Polsce nie da się tego wdrożyć. Precz z eko- terrorystami.Najlepiej wysłać ich w kosmos byłby wreszcie spokój.

 2. Wredny, jedz na Dwory w ciepły letni dzień, pospaceruj po okolicy i zastanów się czy chciałbyś tam zamieszkać . Wierz mi lub nie , spalarnia na pewno nie popsuje bardziej tego co juz tam jest teraz …,a moze poprawić. Nie licząc dodatkowych miejsc pracy .

 3. @gość Czytaj ze zrozumieniem. To TERAZ tysiące ton odpadów z ościennych powiatów jest zwożone do Oświęcimia. TTEERRAAZZ.

 4. Budujmy spalarnię, budujmy atom. A kto wyrówna straty za spadek wartości nieruchomości w najbliższej ich okolicy ??? No chyba żeby wręcz przeciwnie, bum na te tereny i ceny w niebo.

 5. W Polsce jest kilka takich samych spalarni, i nikt tam nie protestował .W Oświęcimiu nic się nie da normalnie zrobić bo zawsze znajdą się ludzie, którym wszystko przeszkadza.Tym bardziej, że spalarnia ma powstać na prywatnym terenie ,a nie miejskim.S 1 też im przeszkadzała, a jednak budowa idzie pełną parą.

 6. Nie mam czasu i ochoty na dyskusje, ale zapraszam na fejsa na ZTPO Watch, tam wyjaśniamy dlaczego jesteśmy przeciw spalarniom odpadów komunalnych.

 7. Jeszcze raz. Poczytajcie jakie i skad maja trafiac smieci do oswiecimskiej spalarni…nie twierdze, ze spalarnie sa niepotrzebne, ale nie ma co sie podniecac, ze ta majaca powstac w Oswiecimiu rozwiaze problemy naszego smietniska albo naszych smieci (moze jakis znikomy procent)…

 8. śmieci wozimy do Choczni a oni mają spalarnie i koło konkurencji jest

 9. As wysypisko nie jest z gumy, a innych terenów nie ma by stworzyć nowe. No chyba, że powtórnie otworzy się stare wysypisko na Kamieńcu.

 10. Mamy 21 wiek i kupę szmalu za przyjmowanie śmieci z wielu ościennych powiatów. Jest przecież dokument z kontroli radnych

 11. Pewnie beda składowane jak do tej pory . Z tą tylko różnicą zę w końcu trafią do pieca , gdzie będą anihilowane za pomocą temperatury , a spaliny po nich dodatkowo dopalone i odfiltrowane. Na dzień dzisiejszy , smiecie i tak się zwozi , a ich sterty mają szansę towarzyszyć nam , naszym dzieciom , i może jeszcze prawnukom .
  Smród z hałdy na Dworach teraz jest nie do wytrzymania , a co dopiero za kolejne 5 lat . Ludzie mamy 21 wiek !!!

 12. Do zwolennikow i przeciwnikow: gdzie i jak beda skladowane smieci zanim trafia do pieca? Wie ktos? Niedawno byl gdzies artykul o protestujacych mieszkancach obok spalarni, bo wanilia im nie pachnialo…a ponadto nie beda palic smieciami z naszego smietniska, lecz beda zwozic „specjalne” smieci…poczytajcie artykuly o planach spalarnii…

 13. Przypomnę tylko że efektem ubocznym pracy spalarni miało być ciepło dla miasta . Według projektanta oczywiście . Oświęcimski PEC nie ma własnej kotłowni , dystrybuuje tylko ciepło pobrane od synthosa a kiedyś ZCHO. Cena ciepla od synthosa idzie wciąż w górę co odczują wkrótce mieszkańcy bloków w opłacie czynszowej.
  A tak w ogóle to śmiecie nie mają przynależności partyjnej. Tak samo smierdzą te od pisiorów i te od platfusów…

 14. W Polsce powinno być takie prawo, że jak syntos uruchomi w końcu spalarnie to za wszystkie stracone lata w sądach ekoterrorysci powinni zapłacić gigantyczne kilkuset milionowe odszkodowanie. Skończyło by się szkodzenie miastu i mieszkancom

 15. Dlaczego za wyprodukowane przez korporacje śmieci mają płacić mieszkańcy? Ich trzeba wziąć za tyłek. Wystarczy sprawdzić jakiej wielkości paczki przychodzą do paczkomatu i czym są wypchane.

 16. Wystarczy przeanalizować jak szybko przyrasta zawartośc domowego worka na śmieci i jak szybko zwieksza sie jego pojemnośc . Własciwy sposób utylizacji to nasze być albo nie być . To jest niestety fakt który dotyczy nas wszystkich i żaden głupawy komentarz tego nie zmieni .

 17. Śmieci domena POpaprancow dokładnie to opisałeś, Niemcy w siódmym niebie ,faflas to załatwi!

 18. I pomyśleć, że taki maminsynek zablokował inwestycje wartą 270 mln zł.Od początku jak został mianowany na wojewodę blokował większość inwestycji w Oświęcimiu na przekór PJCH na złość mieszkańcom Oświęcimia.

 19. Smiecie i tak są tu zwożone zewsząd . Polecam wycieczkę rowerową na Dwory , widok daje do myslenia . Nowoczesna spalarnia to najlepsze rozwiazanie , a cena ogrzania mieszkania ciepłem z synthosa , dystrybuowanym przez oświecimski PEC rośnie w tempie geometrycznym.

 20. Niemieckie, francuskie czy chińskie – pisiory przyjmowały wszystkie śmieci plus, jeśli tylko dawali za nie solidne łapówki.

 21. Sugeruje napisać, że gwarancją źródła mocy tej spalarni będą niemieckie śmieci. .”

 22. Pisowskie sługusy uwala wszystko co ma sens na koniec kadencji. Tak samo Tchórzewski w Siedlcach robi.

 23. Spox faflas wszystko załatwi jak kpo, nie załatwił, kłamał, niemożliwe, POpaprancy to oszuści, nie ,a głosowałam!

 24. I prawidłowo! Śmieci mają być zwożone z Niemiec i ulegać przypadkowemu samozapłonowi na składach, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla ludzi …a nie być spalane w z pewnością nieekologiczne spalarni i grzać albo produkować prąd dla ludzi.

 25. I nie wiem czym się chwali Rymarowicz. Za swoje szkodzenie miastu powinien już dawno dostać wilczy bilet. Niech się wyprowadzi w Bieszczady. DO WI DZE NIA!

 26. to towarzystwo na rzecz ziemi powinno dać przykład i zjadać po sobie wszelkie odpadki, Dach nad oczyszczalnią śmieci w Kopenhadze służy zimą jako stok narciarsko. saneczkowy dla dzieci.

 27. Jak po nowym roku dostaniesz nowy rachunek za wywóz śmieci podwyżka o 50 % to nie płacz czemu tak drogo.A tak dla przypomnienia podobna spalarnia jest zlokalizowana w centrum Wiednia w Austrii.

 28. @Super niebawem nas będą przeklinać za podrzucanie śmieci do innych miast. A może ich wcale nie nie przyjmą i będziemy drugim Neapolem.

 29. Eko terroryści znowu górą ciekawe gdzie będziemy wywozic nasze śmieci jak skończy się miejsce na obecnym wysypisku śmieci. Potem będzie za pużno żeby coś zrobić.

 30. Czy znaleziono już nowe tereny pod budowę nowego wysypiska śmieci? Obecne już pęka w szwach. A może nasze śmieci przyjmą inne miasta i słono sobie za to policzą.

Send this to a friend