Informacje, Kultura

POWIAT. Budżet Obywatelski Małopolska 2021. Ruszyło głosowanie!

Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego
Od 14 maja wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy ukończyli 16 lat, mogą oddać swoje głosy na projekty w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. W tym roku przyjęto do głosowania rekordową liczbę zadań – jest ich aż 234. Głosowanie trwa do 14 czerwca, a wyniki poznamy do 22 października. W inauguracji głosowania wzięła udział Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu Dawid Puszko.

Cieszę się, że idea budżetu obywatelskiego tak znakomicie sprawdza się w Małopolsce. Świadczą o tym kolejne rekordy naszego regionalnego projektu. W poprzedniej, 4. edycji oddano w sumie 227 141 głosów, czyli o 185% więcej niż w 1. edycji! Obecna 5. edycja jest również rekordowa pod względem liczby zadań złożonych przez naszych mieszkańców, jak również ilości zadań, na które od dziś możemy głosować. Jestem przekonana, iż Małopolanie po raz kolejny nie zawiodą i padnie kolejny rekord oddanych głosów! Nadszedł czas na decyzję, na co przeznaczymy aż 12 milionów złotych z Budżetu Województwa Małopolskiego. Serdecznie zachęcam do głosowania!

– mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego, koordynująca prace nad Budżetem Obywatelskim.

W tym roku Małopolanie mają wyjątkowo bogaty wybór. Wśród 234 zadań dopuszczonych do głosowania zdecydowanie przodują inicjatywy sportowe – jest ich aż 104. Blisko 50 zadań związanych jest z kulturą, zaś 35 projektów ma charakter społeczno-zdrowotny. Nie zabrakło także licznych projektów edukacyjnych (15 zadań) oraz inwestycyjnych (14 projektów). Małopolanie będą mogli również zagłosować na propozycje z zakresu turystyki (8 zadań), czy ekologii (6 inicjatyw), a także na 2 zadania wspierające rozwój obszarów wiejskich.

Analizując projekty pod kątem rozkładu terytorialnego, mieszkańcy Subregionu Miasto Kraków mają do wyboru – 46 zadań. Po 41 propozycji do wyboru będą mieć Mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego oraz Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego. W Subregionie Sądeckim można wybierać spośród 40 zadań, w Subregionie Małopolski Zachodniej wśród 36 zgłoszonych inicjatyw, zaś w Subregionie Tarnowskim na liście znajduje się 30 opcji.

Kto może oddać swój głos w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego?

Każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat, może oddać tylko 1 głos na zadanie z subregionu, w którym mieszka. Uwaga: żeby zagłosować w BO Małopolska nie trzeba być zameldowanym w Małopolsce!

Jak można zagłosować?

W tym roku będą trzy możliwości oddania głosu. W obecnej sytuacji, najprostszą, najszybszą i najbezpieczniejszą będzie opcja zagłosowania przez internet. 14 maja na stronie www.bo.malopolska.pl został uruchomiony specjalnie przygotowany panel do głosowania.
Internetowa platforma do głosowania będzie sprawdzać na bieżąco, czy wprowadzane przez Mieszkańca dane są poprawne. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, osoba głosująca zostanie poproszona o skorygowanie właściwego pola formularza jeszcze przed wysłaniem głosu. Dzięki temu będzie mieć całkowitą pewność, że głos zostanie uznany za ważny.

Mieszkańcy Małopolski będą mieli również możliwość uzupełnienia karty do głosowania i wrzucenia jej do jednej z urn postawionych w 19 punktach do głosowania (lista poniżej). Karty do głosowania znajdują się przy urnach. Można również taką kartę przygotować i uzupełnić wcześniej – wystarczy wejść na stronę www.bo.malopolska.pl i pobrać wzór karty do głosowania obowiązujący w tym roku.

Głosy można oddać także korespondencyjnie, przesyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub do jednej z jego agend zamiejscowych (adresy poniżej), z dopiskiem na kopercie: „BUDŻET OBYWATELSKI”. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że o ważności głosu decyduje data jego wpływu do urzędu – a nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze przed 14 maja lub po 14 czerwca 2021 roku, zostanie uznany za nieważny!

Lista miejsc, w których odbywać się będzie głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poprzez wrzucenie do urny wypełnionej karty do głosowania:

 1. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Basztowa 22;
 2. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Racławicka 56;
 3. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, Departament Edukacji
  i Kształcenia Ustawicznego, Kraków os. Teatralne 4a;
 4. Agenda zamiejscowa UMWM, Tarnów, al. Solidarności 5-9;
 5. Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52;
 6. Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Targ, al. 1000-lecia 44;
 7. Agenda zamiejscowa UMWM, Oświęcim ul. Górnickiego 1;
 8. Urząd Gminy i Miasta Miechów, ul. Henryka Sienkiewicza 25;
 9. Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Rynek 1;
 10. Starostwo Powiatowe w Bochni, ul. Kazimierza Wielkiego 31
 11. Urząd Miasta i Gminy Brzesko, ul. Bartosza Głowackiego 51;
 12. Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, ul. Rynek 8/9;
 13. Urząd Miasta Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki 13;
 14. Urząd Miejski w Gorlicach, Rynek 2;
 15. Urząd Miejski w Wadowicach, Plac Jana Pawła II 23.
 16. Urząd Miejski w Chrzanowie, al. Henryka 20;
 17. Urząd Miejski w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 4;
 18. Urząd Gminy Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B;
 19. Urząd Gminy i Miasta Proszowice, ul. 3 Maja 72.

Adres korespondencyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (UMWM):

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Racławicka 56, 30-017 Kraków

Adresy korespondencyjne agend zamiejscowych UMWM:

Nowy Targ

Al. Tysiąclecia 44, 34-400 Nowy Targ

Nowy Sącz

Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz

Oświęcim

Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim

Tarnów

Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów

Jak dzielą się subregiony?

 1. SUBREGION TARNOWSKI – miasto Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski,
 2. SUBREGION SĄDECKI – miasto Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki,
 3. SUBREGION PODHALAŃSKI – powiaty: myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański,
 4. MAŁOPOLSKA ZACHODNIA – powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki,
 5. KRAKOWSKI OBSZAR METROPOLITALNY – powiaty: krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki,
 6. KRAKÓW

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

 1. Jak można „coś” planować, jak wyrzuca się pieniądze podatnika w przysłowiowe błoto? Proszę bardzo przykład: Zasole – ul Obozowa, Dworcowa. Ciężkie autobusy MZK łamiące się na wąskich uliczkach bez pasażerów. Kurs między PKP, a pętlą lub Ośrodkiem Zdrowia pusty. Ile km pustostanów – czy tego nikt z urzędników odpowiedzialnych za finansowanie półprywatnej Spółki nie widzi?

 2. Wiadomo przecież, że wygra projekt wybrukowania wszystkich wsi w jasielsko- brzeskim.

 3. PREZYDENCIE OŚWIĘCIMIA. GRATULACJE !!! ŻADEN PROJEKT W SFERZE BUDOWY LUB PRZEBUDOWY INFRASTRUKTURY W NASZYM MIEŚCIE I JEGO OKOLICY NIE JEST GŁOSOWANY.. TWOJA SIŁA PRZEBICIA I ZARADNOŚĆ PRZECHODZI NAJŚMIELSZE OCZEKIWANIA. STAWIASZ KLOCKI PRZY DWORCU I WYRZUCASZ SETKI MILIONÓW A W SPRAWACH ISTOTNYCH JESTEŚ W NIEBYCIE. ROZDAJESZ KASĘ NA NAGRODY DLA HOKEISTÓW A NA ZABEZPIECZENIA PRZEJŚCIA CHODNIKIEM DZIECIAKOM DO SZKOŁY I PRZEDSZKOLA „NIE MA PIENIĘDZY” { S.P .NR 4, PRZEDSZKOLE NR 14 }. OD SKRZYŻOWANIA PRZY SIEDZIBIE GAZOWNI (POCZĄTEK OBWODNICY) W KIERUNKU CASTORAMY AŻ PROSI SIĘ O CHODNIK Z MOŻLIWOŚCIĄ PORUSZANIA SIĘ NA NIM ROWERÓW. ALE TAKIE PRZYZIEMNE SPRAWY SĄ DLA CIEBIE NIE DO OGARNIĘCIA. JESZCZE RAZ ….. GRATULACJE.

 4. A z rzeką Sołą nic nie robią progi zwalniające wodę na rzece Sole proszą się od 50 lat aby uniknąć powodzi zatopień itp… a potem jak co 5,6 lat problem i koszty związane z powodzią .

 5. Chyba już czas, panie Chwierut, szykować gumiaki.
  Wisła w Jawiszowicach – stan ostrzegawczy, 520 cm.
  Oświęcim – strefa stanów wysokich 343 cm.
  A ma tak lać do środy w przyszłym tygodniu.

 6. Dofinansowanie szkółek tenisa, karate, siatkówki.
  Poza tym: „Zadanie „Wirtualny biznes – realne kompetencje!” ma na celu wzbudzić zainteresowanie uczniów prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Celami szczegółowymi są wzrost wiedzy praktycznej z zakresu zakładania i prowadzenia własnej firmy wśród uczniów i nauczycieli, wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych na zajęciach lekcyjnych/pozalekcyjnych, zapewnienie narzędzia do nauki zdalnej na wypadek konieczności przejścia na kształcenie on-line. Projekt zakłada: – przeszkolenie i certyfikację ok. 21 nauczycieli …” – bełkotu, bełkotu. Kto to (brzydkie słowo) wymyślił.
  Dlaczego nie ma nic mądrzejszego, służącego mieszkańcom, a nie tylko wybranym?
  Konkretna propozycja – proszę bardzo: budowa ścieżki rowerowej na odcinku od ul Sobieskiego do ul. Batorego. Dziś jest tam dość wysoka skarpa i schody. Trzeba zrobić wykop i ścieżkę, aby dało się tam przejechać rowerem. Dalej wzdłuż Batorego ścieżka rowerowa już jest, którą można się dostać wzdłuż Zatorskiej na most i na Zasole. Proste. Tanie. Przydatne.

Send this to a friend