Informacje

POWIAT. Budynek szkoły w centrum miasta wystawiony na sprzedaż

Budynek szkolny przy ul. Kościelnej w Oświęcimiu

Zarząd Powiatu ogłosił przetarg na sprzedaż atrakcyjnie położonych nieruchomości w centrum Oświęcimia.

W pierwszym przypadku chodzi o budynki przy ul. Kościelnej, w których przez lata mieściła się siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Obiekty opustoszały po przeprowadzce uczniów do nowego siedziby SOSW na os. Zasole. Od południa bezpośrednie sąsiedztwo stanowi kościół pw. WNMP w Oświęcimiu wraz z placem kościelnym. Od zachodu biegnie ulica Kościelna. Naprzeciwko znajduje się plac Księdza Jana Skarbka, Muzeum Żydowskie wraz z Synagogą, siedziba Banku Spółdzielczego. W odległości około 150 m znajduje się Rynek Główny. Dojazd do nieruchomości odbywa się drogą gminną o nawierzchni asfaltowej. Wjazd na teren nieruchomości odbywa się od strony zachodniej z ul. Kościelnej poprzez istniejący zjazd.

Cena wywoławcza: 2 330 000,00 zł.

Szczegóły na temat warunków sprzedaży: https://bip.powiat.oswiecim.pl/upload/2020_I_og%C5%82oszenie_o_przetargu_Ko%C5%9Bcielna_1_8abc1f.pdf

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

  1. Historia szkolnictwa przedwojennego w Oświęcimiu jest doskonale zobrazowana w kronice SP1, w dużej mierze pisaną przez Ludmiłę Lullę, najpierw nauczycielkę,a potem kierowniczkę jedynki. Sporo ciekawych i zaskakujących faktów. Kronika dostępna jest w Muzeum na Zamku i w SP1.

  2. Remont tego budynku , w roku 08, ujawnił sporo resztek artefaktów ,niestety zbyt zniszczonych by mogły stanowic jakąkolwiek wartośc historyczno-materialną, pochodzących jeszcze z przed 1 wojny światowej. Wtedy też była tam szkoła. Znaleziono np. kawałek strony z dziennika szkolnego z roku 1907, z ocenami z j.polskiego. W chwili znalezienia były to papierowe „pakuły’ którymi pozatykano dziury w scianach poddasza.

  3. 1-ka.Wejscie Glowne od Kościelnej,gdzie wielki,ponury woźny,wielkim ręcznym dzwonkiem ogłaszał lekcje i przerwy.Podlogi były drewniane,nasaczone czarna oliwa.Na pierwszej lekcji był jeszcze pacierz,szybko zniesiony.Rowniez dawano rano łyżkę tranu z popitka(czarna kawa zbożowa z cykoria,zeby nie rzygnac).Ogrzewanie-piece kaflowe.Kadra-niezapomniana Dyr.Dzidkowna,Marciniak(córka komp.Orlowskiego),Czernek,Szostek,Ptaszkowski.Za”nieumienie” dostawało się dwoje,za swawole do kąta za poważniejsze wskaznikiem drewnianym po łapie.Nie było kompow,smartfonow,czipsow,bylo biednie,ale w porównaniu z dzisiejszą młodzieżą byliśmy szczesliwsi!

  4. Szkoła Podstawowa nr 1 w tym budynku mieściła się do 1965roku gdy to została przeniesiona do nowego budynku przy ul. Czerwińskiego, dzisiaj przy ul. Królowej Jadwigi. Szkolnictwo specjalne w Oświęcimiu ma około 50 lat. Wynika zatem ,że „Stary” ma rację co do historii tego budynku.

  5. Panowie budynek jest własnością Starostwa i prezydent ze sprzedaży nie dostanie ani grosza. A co do przeniesienia tam UM to byłby potrzebny budynek 4 razy większy, Trzeba przenieść 3 budynki z ul. Jagiełły i budynek z ul. Solskiego.

  6. Czy zabrakło kaski Januszkowi przecież jest taki genialny ekonomista?
    Może tak przenieść tam UM genialne rozwiązanie dla mieszkańców.

Send this to a friend