Informacje

POWIAT. „Bóg daje życie – smog je odbiera”

Polski Alarm Smogowy wraz ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska przy wsparciu Gościa Niedzielnego rozpoczyna kampanię „Bóg daje życie – smog je odbiera”. Jest ona częścią programu ŚRKŚ pn. „Zielone parafie”. Informacje o uchwałach antysmogowych, o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel i drewno oraz możliwych do pozyskania na ten cel dotacjach, trafią do 8 tysięcy parafii w całej Polsce.

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem zdrowotnym. Każdego roku w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50  tysięcy osób. Podczas pandemii zanieczyszczenie powietrza wzmaga niebezpieczeństwo – przyczynia się również do dodatkowych zgonów z powodu COVID-19. Badania wskazują, że smog powiększa liczbę ofiar tej choroby aż o 28%.

– Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego świadomość na temat problemu zanieczyszczenia powietrza i przepisów nałożonych na samorządy i mieszkańców jest ciągle bardzo niska. Ciągle widzimy potrzebę prowadzenia kampanii informacyjnych, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się np. jak skorzystać z rządowego Programu Czyste Powietrze, wymienić stary kocioł i zacząć żyć bardziej komfortowo – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Wiele osób nie wie, że pozbywając się z domu starego kotła, pozbywa się problemu, a zyskuje wolny czas, komfort, zdrowie i pieniądze.

Finał akcji odbędzie się w niedzielę 21 marca. Do ośmiu tysięcy parafii w całej Polsce, wraz ze specjalnym numerem Gościa Niedzielnego, trafią materiały informujące o problemie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego rozwiązania – między innymi możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła. Kampania jest częścią programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska pn. „Zielone parafie” objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Celem programu “Zielone parafie” jest włączenie wiernych we wdrażanie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne. Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, skierowanej do “wszystkich ludzi dobrej woli”.

Aby aktywnie włączyć się w kampanię i pomóc między innymi w dystrybucji materiałów należy wypełnić formularz kontaktowy na stronie: zieloneparafie.pl/formularz-rejestracyjny/.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. Proponuję mniej szumu medialnego a więcej konkretów. Po 20-30 sekundach od uruchomienia sprawny samochód powinien odjechać z miejsca dotychczasowego postoju. Wszystko ponad ten czas to wykroczenie a przede wszystkim trucie bliźnich. Czyż nie? Czy to przypadkiem nie grzech? No chyba, że uznajemy to za inhalację z tlenków azotu i innych „produktów spalania” silnika a przepis Ustawy o ruchu drogowym, a dokładniej – art. 60 ust. 2 to prawny wymysł bez sankcji.
    ps. Od spowiadania z wykroczeń i przestępstw są inne służby niż kościół, który nie radzi sobie z przestępstwami innego rodzaju nawet we własnym gronie.

  2. Na Zaborskiej nadal palą śmieciami byli funkcjonariusze od Kiszczaka i Jarozela itp. Zapewne akta

  3. Czyżby stał za tym Chwierut? Co sądzisz, hotinie?
    W ostatnich dniach, gdy mróz przycisnął, a wiatr przestał wiać, zanieczyszczenie powietrza w Oświęcimiu przekroczyło 600% normy. Gdybyście kopciuchowcy nie wiedzieli.

Send this to a friend