Kultura

POWIAT. Biskup Roman Pindel udziela dyspensy

Biskup Roman Pindel udziela dyspensy wszystkim Wiernym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i wzywa do pozostania w domach.

Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Następuje gwałtowny wzrost zachorowań. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Zamknął granice, wszystkie restauracje, bary i placówki handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek. Obowiązuje restrykcyjne prawo ograniczające zgromadzenia do 50 osób. Odnosi się ono również do wszystkich uroczystości religijnych, czyli Mszy Świętych, pogrzebów, ślubów i nabożeństw.

Ponieważ wszyscy jesteśmy zagrożeni, dlatego udzielam dyspensy od niedzielnej Mszy Świętej wszystkim Wiernym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zarządzam, by w każdej Eucharystii, także niedzielnej, mogły uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję tej Mszy Świętej. W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy tylko najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.
Wykażmy daleko idącą samodyscyplinę pozostając w domach i nie narażajmy duszpasterzy na odpowiedzialność karną za złamanie obowiązującego prawa. Zostało ono wprowadzone, aby powstrzymać falę zachorowań i śmierci.

Z wiedzy medycznej wynika, że najbardzej narażone są osoby starsze, przewlekle chore, osłabione czy mające mniejszą odporność. Ludzie młodzi i w średnim wieku mogą być nosicielami wirusa i bezwiednie zarażać innych, w tym swoich najbliższych: rodziców, rodzeństwo i dzieci. Dlatego wszyscy jesteśmy zagrożeni. Powinniśmy skorzystać z dyspensy i w najbliższe niedziele nie iść do kościoła. Przeżywajmy niedzielną Eucharystię w domu, z rodziną za pośrednictwem mediów. Łączmy się z całym Kościołem Diecezjalnym poprzez Modlitwę Różańcową, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, lekturę Pisma Świętego.

Kościół jest ucieczką dla osób chorych, strapionych, udręczonych. Dlatego szczególnie w tym trudnym czasie księża są do dyspozycji wiernych. Są gotowi do rozmowy duszpasterskiej, udzielają sakramentów, zwłaszcza pokuty i namaszczenia chorych. Już mamy liczne świadectwa nawróceń po wielu latach, regulowania sytuacji małżeńskich i powrotu do Kościoła.

Kościoły pozostają otwarte dając możliwość osobistej modlitwy i adoracji. Proszę jednak zachować roztropność, by nie wchodzić do kościoła w którym znajduje się już duża liczba osób. Wiąże się to z ryzykiem przenoszenia wirusa.

Czas epidemii, jak każdy czas napięcia, kryzysu czy sytuacji granicznej, może być przez nas twórczo wykorzystany. Nie ulegajmy przygnębieniu, nie potęgujmy paniki. Korzystajmy tylko z wiarygodnych źródeł wiedzy, nie powielajmy fałszywych informacji. Wspierajmy się wzajemnie dobrym słowem i modlitwą. Uświadamiajmy innych i cierpliwie wyjaśniajmy osobom starszym zaistniałą sytuację. Telefonujmy do osób samotnych. Zadbajmy o to, by niczego im nie zabrakło. Zorganizujmy w domach czas dla dzieci i młodzieży. To dobra okazja, by sięgnąć po wartościową literaturę, film czy też pogłębić relację z domownikami poprzez głębsze rozmowy dotyczące spraw najważniejszych. Nie bagatelizujmy zagrożenia, ograniczmy kontakty towarzyskie. Podjęte przez nas wyrzeczenia, mające na celu ograniczenie epidemii potraktujmy jako szczególną formę przeżywanie tegorocznego Wielkiego Postu.

Niech ten czas próby i doświadczenia umocni nas i stanie się okazją do pogłębienia wiary i praktykowania miłości, zwłaszcza w gronie najbliższych. Jeszcze raz proszę wszystkich o odpowiedzialność i pozostanie w domach.

W naszych modlitwach pamietajmy o chorych, zmarłych oraz o wszystkich podejmujących codziennie wysiłek powstrzymania epidemii.

Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Roman Pindel
Biskup Bielsko-Żywiecki

Bielsko-Biała, 14 marca 2020 roku
L. Dz. 389/2020

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. zastanawiam się skąd się wziąłeś, dlaczego tyle jadu w tobie, przecież ty nienawidzisz drugiego człowieka, opamiętaj się, bo jak ciebie kiedyś ktoś/coś zdemaskuje, to nikt ci reki nie poda, obrzydliwe, człowieku zmień się.

 2. @hotin

  No i w tym cala rzecz
  Jestes tu bo tylko tu możesz zaistnieć. W rzeczywistosci nie masz pewnie zbyt wiele do powiedzenia. Tu ktos reaguje na to co robisz, w „realu” nikt cie nie zauważa. Gdy wstajesz od komputera, gdy odłożysz smartfona stajesz sie zwyklym czlowiekiem. I tu przychodzi czas na refleksję – będziesz tu na zawsze. Zgoda. Na zawsze zostanie tu tez twój jad i twoje przepelnione nim posty…

 3. Hotin wpadł do głębokiej jamy i cudem się z niej wydostał. „Cudów nie ma” – pomyślał Stirlitz i na wszelki wypadek wlazł z powrotem do jamy.

 4. @hotin

  Pozwól, że odświeżę ci pamięć…

  Najpierw okupowałeś Oswiecimskie24 ale gdy strona umarła to przeniosłeś się tutaj.

  Internet nie zapomina towaryszu hotin.

 5. Hotin od dwóch dni nie pojawiał się na forum. Funkcjonariusze wysłani na poszukiwania, odnaleźli go w jego willi, nieprzytomnego, leżącego na podłodze pośród pustych butelek po wódce.
  Na stoliku obok lampy leżał szyfrogram: Zadanie wykonane, możecie się zrelaksować!

 6. Zdaje się posiedzimy w domach przez jakiś czas, jesteśmy też, co zrozumiałe, trochę rozdrażnieni. Zamiast się wściekać starajmy się myśleć konstruktywnie.
  Rozglądnijmy się, czy wokół nie mieszka jakaś samotna starsza osoba, której do tej pory mówiliśmy tylko „dzień dobry” na schodach. Która spanikowała, boi się teraz wyjść z domu i której jutro skończy się chleb i ziemniaki. Warto zapukać i zapytać, czy czegoś nie potrzebuje.
  Na przykład.
  Tym niemniej po tym, jak hotin 5 postów niżej życzył sporej części mieszkańców Oświęcimia śmierci uważam drogi administratorze – że trzeba bydlaka zbanować. Dla dobra nas wszystkich.

 7. Drodzy Państwo,szanujmy się. Śledząc rozwój wypadków w innych krajach, zamordystyczna postawa naszego rządu wydaje się być jak najbardziej na miejscu. Zatrzymać kraj,ale na jak długo? Zatem postarajmy się znależć i plusy takiego obrotu rzeczy.
  Myślę że tylko kwestią czasu jest powstanie zjawiska że pozwolę sobie go nazwać „Korona Kwarantanna Baby Boom” , bo przecież jesteśmy tylko ludzmi i czymś trzeba się zając przez ten czas siedzenia w domu.
  Życzę Państwu dobrego humoru.

 8. @Martyna – pisowska wariatka. Niekonieczne przecież wszyscy muszą uwielbiać Jarosława, czy to ma być w twojej Polsce obowiązkowe?

 9. Drodzy Państwo .Przez Wasze durne komentarze dochodzę do wniosku że nie rozumiecie powagi sytuacji jaka obecnie panuje .Proszę aby z rozsądkiem podejść do rzeczywistości i szanować ludzi którzy nam pomagają a nie powielać propagandy i przepraszam ale Swojej głupoty. Pozdrawiam.

 10. @ hotin

  Bo widzicie towarzyszu hotin. Polskiemu kosciowi trudno cokolwiek narzucić, zwlaszcza stosowanie sie do obowiązującego prawa.

  Poz. 433
  ROZPORZĄDZENIE
  MINISTRA ZDROWIA1)
  z dnia 13 marca 2020 r.
  w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego

  Rozdzial 5
  § 9

  Co jest dla was niejasne towaryszu hotin

 11. Jak ja Cię lubię Hotinku! Jak Ty mnie rozbawiasz! Choć Mama i Tata zawsze mówili, by nie śmiać się z ludzi chorych psychicznie. A tak na poważnie, to śmiechu to wszystko warte. Trzy trupy w skali kraju nie tworzą epidemii. Zwykła biologia. Słabi i chorzy zejdą, ludzkość przetrwa. Umierają przewlekle chorzy, onkologiczni, itd. Działania rządu są wyolbrzymione, kompletnie nieadekwatne do sytuacji. Szkoda tylko przedsiębiorców. Nikt im nie wyrówna strat, nikt nie wspomoże. Też umrą, razem ze swymi dziećmi. Z głodu, z paniki, którą rząd sieje, choć wirusa nawet nie zobaczą.Krótko mówiąc, świat oszalał!

 12. Do katolik-wspierac trzeba najblizszy kosciol a nie pana Rydzyka. Do polak-jezeli ten temat Cie nie dotyczy to po co czytasz i komentujesz?

 13. I wszystko jasne. Rodrigo pójdzie do piekła, hotin pójdzie do nieba. A ja? Ja idę spać.

 14. Gdzie był wasz bóg podczas Auschwitz? Proszę, ludzie zacznijcie myśleć samodzielnie!

 15. A tobie za to mòwią marks,engels z leninem I stalinem😂😂😂😂😂😂😂😂,TFUUUU

 16. uff, dziękuję biskupowi. Teraz będę mógł nie iść do kościoła jak co niedziela nie chodzę i nadal nie mieć wyrzutów sumienia…
  XXI wiek i my naprawdę potrzebujemy aby facet w purpurowym stroju mówił takie rzeczy?

 17. Pieniądze na tace można przeleć przelewem na konto Radia Maryja:

  PKO BP S.A. II/O Toruń nr 69 1020 5011 0000 9602 0012 9130 z dopiskiem: Dar na cele kultu religijnego

 18. Pytanie tylko, czy proboszczowie będą chcieli respektować to zarządzenie. W niedzielę przyjdą pod kościoły emerytki, które nie mają internetu i co – będą je odliczać do pięćdziesięciu? Jakoś się nie spodziewam.

 19. Wreszcie!!! Dzięki Bogu, że mamy młodego biskupa przy zdrowych zmysłach.

Send this to a friend