Informacje

POWIAT. Bieżąca sytuacja w firmie chemicznej Synthos S.A.

Reprezentując mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego w piątek 8 grudnia do firmy chemicznej Synthos S.A. udał się wicestarosta Paweł Kobielusz wraz z p.o. Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Barbarą Żuk w celu oceny sytuacji na miejscu zdarzenia oraz określenia zakresu dalszych podejmowanych czynności. 

Jak poinformował WIOŚ, w trakcie zdarzenia nie odnotowano ponadnormatywnej emisji do atmosfery. Nie uwolniły się substancje wykorzystywane w instalacji. Pożar miał charakter zdarzenia miejscowego, spaliły się niewielkie ilości pyłu kauczukowego znajdującego się w rurociągach podających powietrze do jednostki. Pobrane zostały próby powietrza do badań laboratoryjnych w rejonie uszkodzonej instalacji.

Zgodnie z podstawą prawną – ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska organem właściwym do kontroli nadzoru jest Marszałek Województwa Małopolskiego, który wykonuje powyższe zadania poprzez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Inspektorzy WIOŚ w najbliższym czasie będą monitorować sytuację, kontaktując się z władzami powiatu oświęcimskiego. Jeśli zaistnieje taka potrzeba Starostowie są w gotowości do współpracy z WIOŚ.

Przy przywracaniu produkcji Synthos Dwory 7 Sp. z o.o. zobowiązał się do przestrzegania norm emisji oraz wprowadzenia dodatkowego monitoringu emisji na własnych stacjach monitoringu. Badania będą wykonywane na każdej zmianie produkcyjnej przez siedem dni w tygodniu, a wyniki będą przekazywane do WIOŚ w cyklu tygodniowym.

W związku z powyższym mieszkańcy Powiatu Oświęcimskiego mogą czuć się bezpiecznie, nic nie zagraża ich bezpieczeństwu.

powiat oświęcimski / foto: Synthos materiały prasowe

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. Proszę o definicje. Jaka to jest ,,ponadnormatywną emisja” i „Normatywna emisja”? Jak była mierzona, kiedy i gdzie i jakimi urządzeniami i na jakie związki chemiczne. Mam nadzieję, że wicestarosta dokładnie wypytał i nie dał się zrobić w bambuko. Bo chyba, że sam tak chciał. Bo ten komunikat to jak z radia z Pacanowa.

  2. O co chodzi z tym strajkiem bab ,widziałem gdzieś jakaś szmatę chyba na balkonie , coś z ciąża ?

  3. Jak tu przytoczono my jesteśmy jak to g…o przyczepione do POpaprancow i płyniemy !

  4. Rząd chwali się, że w Polsce jest już 600 tysięcy dawek szczepionki. I jednocześnie zaszczepiono tylko 200 tysięcy ludzi. Kto więc jest jełopem, komuchu?

  5. Rozbraja mnie zawsze ta skłonność tutejszych pisuarów do firmowania samych siebie przedstawicielami narodu ,ogólnie kogokolwiek poza samym sobą:). To chyba skutek niskiej samooceny i świadomości braku własnego autorytetu .Coś jak przyklejone g***o do okrętu krzyczące: „Płyniemy!!” 🙂

  6. Wczoraj w Polsce udało się zaszczepić 1 tysiąc osób. Kolejny sukces rządu!

  7. Za czasów komuny kruki były całością zcho ,solowow sprzedał ośrodek bo był mu niepotrzebny ,a nie zgadza się na udostępnienia zbiornika wodnego i tyle w temacie

  8. Jak widać tutejszy główny pisowiec nie lubi Zakładów Chemicznych. Przypomnę tylko, że bez Zakładów Oświęcim byłby czymś w wielkości Wilamowic (tu przepraszam bardzo wilamowiczan, jeśli poczuli się urażeni). Bez Zakładów i powiązanych firm kilka tysięcy ludzi nie miałoby pracy, kolejnych kilka tysięcy straciłoby pracę w usługach, handlu, itp. Czyżby pis chciał spolonizować Zakłady i ulokować w nich swoich działaczy na stołkach w różnych radach nadzorczych? Wizja naczelnego dyrektora Zbigniewa Starca (dlaczegożby nie? Nie takie jaja się przecież dzieją) jest jak widać dla niektórych pociągająca..

  9. Do hotlina, z niecierpliwością czekamy na to kiedy wyniesiesz się z tego forum

Send this to a friend