Informacje

POWIAT. Ambasador Wielkiej Brytanii z wizytą w Oświęcimiu

Prezydent Oświęcimia gościł w Muzeum Zamek ambasador Wielkiej Brytanii, to rzadkość w aktywności dyplomatycznej, ponieważ zdecydowana większość zagranicznych delegacji ogranicza się tylko do odwiedzenia Muzeum Auschwitz.

W piątek 26 lutego Miasto Oświęcim odwiedziła nową Ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie Pani Anna Clunes. W czasie całodniowego pobytu odwiedziła m.in. Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, złożyła kwiaty od tablica upamiętniająca brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli w obozie dla brytyjskich jeńców wojennych E715 Stalag VIII B Monowice na Cmentarzu Parafialnym w Oświęcim oraz Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Na oświęcimskim zamku poznała historię miasta Oświęcim oraz spotkała się z Prezydentem Miasta Oświęcim Januszem Chwierutem oraz Dyrektor Muzeum Zamek Wiolettą Oleś. Pani Ambasador towarzyszyła Pani Ruth Burns – doradca polityczny.

Podczas spotkania na zamku rozmawiano między innymi o historii Oświęcimia, wyzwaniach związanych z jej propagowaniem oraz działalności na rzecz pokoju, a w szczególności inicjatywach edukacyjnych realizowanych przez Urząd Miasta i oświęcimskie instytucji. Poruszono także temat bieżących wyzwań związanych z pandemią zarówno pod względem gospodarczym, turystycznym jak zdrowotnym i społecznym. Na zakończenie pobytu w Oświęcimiu Pani Ambasador dokonała wpisu do Księgi Pamiątkowej.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Pani ambasador Wielkiej Brytanii nie miałaby, gdzie uczcić jeńców angielskich, gdyby nie pasja Marka Księżarczyka na rzecz upamiętnienia śladów tragicznej przeszłości na Ziemi Oświecimskiej. Jest on zasłużonym działaczem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau, pełniąc w tej organizacji funkcję członka Zarządu Głównego oraz wiceprezesa Oddziału Miejskiego TOnO w Oświęcimiu.

    Dzięki jego staraniom m.in. odsłonięto tablice pamiątkowe w następujących miejscach: bunt i masakra karnej kompanii, złożonej z Żydówek francuskich, w Budach; teren “Gemeinschafstlagru” w pobliżu dworca kolejowego w Oświęcimiu, gdzie przebywali robotnicy przymusowi, pracujący przy rozbudowie obozu; upamiętnienie podobozów w Babicach i Harmężach oraz tablica na murze cmentarza parafialnego w Oświęcimiu, upamiętniająca jeńców angielskich tam pochowanych, pod którą Pani Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii, złożyła kilka dni temu kwiaty.

  2. Wreszcie ktoś dostrzegł że Oświęcim to nie tylko KL ,ale też miasto z ponad 800 letnią historią ..Brawo dla pani ambasador.

Send this to a friend