Informacje

POWIAT. 30-lecie poświęcenia kościoła w Harmężach

W sobotę 27 maja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia Franciszkanie, Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, parafianie, księża z dekanatu, sympatycy oraz zaproszeni goście w 82. rocznicę deportacji św. Maksymiliana do Auschwitz świętowali 30-lecie poświęcenia kościoła. Mszy św. przewodniczył o. bp Jerzy Maculewicz z Taszkentu w Uzbekistanie, a kazanie wygłosił o. bp Edward Kawa ze Lwowa. Obecny był również prowincjał franciszkanów z Krakowa, o. Marian Gołąb.

Na początku liturgii gwardian i proboszcz, o. Kazimierz Malinowski przypomniał historię powstania franciszkańskiej świątyni na Ziemi Oświęcimskiej, wspominając m.in. ówczesnego generała zakonu o. Lanfranco Serriniego, prowincjałów: o. Feliksa Stasicę i o. Zdzisława Gogolę, gwardiana o. Floriana Szczęcha i budowniczego o. Ksawerego Manuszaka. Dyrektor Centrum z całą mocą zaznaczył, że na dzień poświęcenia kościoła świadomie wybrano dzień przywiezienia o. Kolbego do obozu zagłady, czyli 28 maja.

„Już od 30 lat ten kościół służy chwale Bożej, czci Niepokalanej i pamięci o św. Maksymilianie” – podkreślił przełożony klasztoru i parafii.

W okolicznościowym kazaniu o. bp Edward Kawa mówił, czym powinna być świątynia dla człowieka wierzącego – miejscem, gdzie człowiek doświadcza miłości, bliskości, obecności Boga.

Zachęcał do wdzięczności za kościoły, bo są miejsca, gdzie ludzie ich nie mają, gdzie zostały zamienione na magazyny czy muzea; gdzie nie mają kapłanów; gdzie nie mogą uczestniczyć w pełnym życiu chrześcijańskim.

Przywołując pobliskie obozy zagłady Auschwitz, gdzie św. Maksymilian poniósł śmierć męczeńską, przekonywał, że Harmęże są szczególnym miejscem Bożego miłosierdzia, gdzie Bóg chce uzdrawiać rany, uświęcać, zmieniać historię.

Przedstawicielka rady parafialnej na ręce prowincjała podziękowała władzom zakonnym za podjęte przed laty decyzje o wybudowaniu w tym miejscu kościoła i klasztoru, za proboszczów i kapłanów tu pracujących.

W niedzielę 28 maja delegacja Franciszkanów oraz Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego udała się do Muzeum Auschwitz-Birkenau, aby w celi śmierci św. Maksymiliana złożyć wiązanki kwiatów oraz pomodlić się przez wstawiennictwo Męczennika z Auschwitz w dniu jego 82. rocznicy deportacji z warszawskiego Pawiaka do obozu. Na modlitwę w Bloku 11 zabrano ze sobą Matkę Bożą zza Drutów – figurkę wyrzeźbioną w Auschwitz w 1940 r. przez więźnia pierwszego transportu Bolesława Kupca, a na co dzień czczoną w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. Ostatnio byłem u okulisty i wyobraź sobie – żadnej belki w oku mym – nie stwierdził.
  Ja nie dostaję żadnych dotacji z budżetu państwa. Wprost przeciwnie, to państwo łupi mnie podatkami. A co gorsza – rząd za złupione mi pieniądze, poprzez specyficznie nakierowane rozdawnictwo dla swojej klienteli, kupuje sobie jej poparcie wyborcze. Więc nie piernicz mi tu o jakiś belkach.
  Nie mam wiele przeciwko wspieraniu ludzi chorych, lub nie z własnej winy nie radzących sobie w życiu.
  Ale związki wyznaniowe powinny być finansowane z datków swoich wiernych. Kropka.

 2. Czemu widzisz źdźbło w oku swego brata, a na belkę, która jest w twoim oku, nie zwracasz uwagi? Albo jakże możesz mówić swemu bratu: Bracie, pozwól, że wyjmę źdźbło, które jest w twoim oku, gdy sam nie widzisz belki, która jest w twoim oku? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło, które jest w oku twego brata.

 3. Patrząc na zdjęcie, widzę jeden wielki cyrk. W XXI wieku próbują ludzi zachęcić do bezwzględnego poddaństwa 🙂

 4. Zastanawiam się, dlaczego na tym zdjęciu nie ma Iwony Gibas? Przecież zawsze jest.

 5. W tym roku na przykład: 700 tys. zł z Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymała TV Trwam na przygotowanie cyklu „Zostań żołnierzem RP”. Celem programu było zachęcenie kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego – zachęcanie emerytów? .Jak ci się hotinku to podoba?

  Minister zdrowia przekazał fundacji Lux Veritatis kwotę 799 995,69 zł. Ponadto w ostatnim okresie: Lasy Państwowe – 428 tysięcy, Ministerstwo Pracy Rozwoju Technologii – prawie 900 tysięcy, i tak dalej, i tak dalej…

 6. @@@ Ciebie to już dawno temu twój mózg został opiłowany POprzez brak edukacji na POziomie podstawowym🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪

 7. Zgadza się hotinku. Więc raczej w razie wygranej peło Polska Grupa Zbrojeniowa nie będzie jak dotąd w mediach Ojca Inwestora za ciężkie pieniądze zamieszczać reklam bojowych wozów piechoty rosomak i armatohaubic krab. W nadziei, że jakaś emerytka taką armatohaubicę kupi.

 8. B
  Jak wygrają nie daj Boże,to będą opiłowywać nas Katolików z niby przywilejów do takich Świąt.Tak twierdzi poseł Platformy i kolega Tuska-Nitras.

 9. To nie „ta partia” utrzymuje kk tylko my wszyscy, ty – rodzic też. Rząd PiS podarował na przykład 867 milionów złotych na termoizolację budynków episkopatu, seminariów, plebanii itp. Co samo w sobie jest skandalem.
  Ale jest jeszcze drobiazg:
  myślicie, że ktoś odważył się skontrolować biskupów i proboszczów? Czy pieniążki nie poszły przypadkiem zamiast na styropian – na wypasione bryki?
  Hi, hi, hi.
  Ktoś może zauważył w Oświęcimiu albo w okolicy jakieś budynki kościelne ostatnio ocieplone?

 10. kolejna już nie szopka ale SZOPA ! Dlaczego przebierają się w mikołajów skoro nic nie dają , a raczej zagarniają

 11. Powiedział czym powinien być kościół dla człowieka a nie powiedział czym aktualnie jest. A mianowicie miejscem spotkań fanatycznych patokatolików wysłuchujących z ambony politycznych przemówień w temacie bezwzględnej konieczności głosowania na „jedną słuszną partie””- tą która utrzymuje takich darmozjadów jak ci na zdjęciu.

Send this to a friend