Informacje

POWIAT. 1200 zł brutto dla emerytów i rencistów

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafiają one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci ok. 9 mln dodatkowych świadczeń.

Tzw. trzynastka przysługuje osobom, które mają prawo m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Otrzymają „trzynastkę” osoby, które 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń i na ten dzień nie miały zawieszonej wypłaty (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

Aby otrzymać świadczenie nie trzeba składać wniosku. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym automatycznie. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Średnio „na rękę” będzie do wypłaty 981 złotych.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna „trzynastka”. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma 600 zł brutto.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. „Trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny identyfikator.

ZUS

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. Белорусский трикотаж Свитмода|Молодежная женская одежда Свитмода|Одежда женская больших размеров Свитмода Бай|

 2. Jak otwierasz lodówkę to spodziewasz się tam zastać czychającego Chwieruta? To się Czesławie nazywa obsesja. Może nawet maniakalna. Ale nie martw się – da się leczyć.

 3. @Czesław

  Cyt. „Troll Chwieruta wpisał sie pod rządowym komunikatem”

  Gratuluję udanego wyjścia z cienia. Brawo Ty.

 4. @Ranyściewy Jak nie umiesz czytać, nie komentuj. Troll Chwieruta wpisał sie pod rządowym komunikatem.

 5. @hotin

  Z tym ze dba o wszystkich to Cię trochę poniosło. PiS z Jarosławem na czele z piątku na sobotę udowodnił, ze dba tylko o niektorych..

  Drogi hotinie faktom chyba nie zaprzeczysz?

 6. @anonim To Chwierut wypłaca? Póki co, jesteś tu pierwszy. Pięć minut po redaktorze. Musiałeś wiedzieć o pokazaniu się informacji.Cała podwyżka pójdzie w łapy zarządców nieruchomości, którzy właśnie podnieśli sobie pensje w czynszu.

Send this to a friend