Informacje

KRAJ. Walka z koronawirusem: rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa

Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów
Rząd zdecydował o wprowadzeniu nowych ograniczeń i zakazów w związku z epidemią koronawirusa. – W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

O zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nowe ograniczenia dotyczą m.in. usług i handlu, a także przebywania w przestrzeni publicznej.

– Podchodzimy z pokorą do koronawirusa, zakres pandemii się rozprzestrzenia. Na razie udaje nam się te przyrosty kontrolować, ale nie możemy założyć, że tak będzie dalej. Zbudowaliśmy kordon sanitarny na granicach, ale to już dzisiaj za mało, żeby wyłapywać osoby zarażone, ponieważ transmisja zarażeń odbywa się już w sposób horyzontalny. Za dużo wciąż jest spacerów, kontaktów pomiędzy ludźmi. Dlatego, w wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.

– Jedyne miejsca, w których mamy większe ryzyko zarażenia to miejsca, gdzie się gromadzi dużo ludzi – to sklepy, bulwary, parki, urzędy. Jeśli ograniczymy takie kontakty między ludźmi, to mamy możliwość spowolnić chorobę. Stąd ograniczenia, o których mówi premier – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Bądźmy rozsądni i te najbliższe 2 tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie innych – dodał.

Nowe ograniczenia wprowadzone w usługach i handlu:

 • zamknięcie wszystkich sklepów i punktów usługowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii i aptek,
 • limit osób przebywających w danej chwili w sklepie – to maksymalnie 3 osoby na jedną kasę,
 • w urzędach pocztowych – limit do 2 osób na okienko,
 • na targowiskach – limit do 3 osób na jeden stragan,
 • od 10:00 do 12:00 w sklepach zakupy mogą zrobić tylko seniorzy, tj. osoby powyżej 65. roku życia,
 • obowiązek zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepów.

Nowe ograniczenia wprowadzone w przestrzeni publicznej:

 • obowiązkowy odstęp 2 metrów pomiędzy poszczególnymi osobami,
 • niepełnoletni mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko w towarzystwie osoby dorosłej,
 • ograniczony dostęp do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji,
 • zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

Inne ograniczenia:

 • zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych (wyjątkiem są miejsca, w których przebywają osoby w kwarantannie czy wykorzystywane jako miejsca do izolacji),
 • rozszerzona formuła kwarantanny domowej: limity miejsc w busach na trasach na podobnej zasadzie jak dotychczasowe ograniczenia w miejskiej komunikacji publicznej,
 • odwołanie na czas pandemii wszelkich zabiegów rehabilitacyjnych, które nie są bezwzględnie konieczne ze względu na stan zdrowia,
 • obowiązek dezynfekowania w sklepach, na stacjach benzynowych etc. wszelkich powierzchni wspólnych (jak np. dystrybutor z benzyną).

Źródło: malopolska.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

 1. Pan Premier łyknął na lewo działkę budowlaną na przedmieściach Wrocławia za 70 milionów (teraz już pewnie warta ze sto). Skandal, jak zwykle, został zamieciony pod dywan. Przed wirusem maseczki kosztowały 50 groszy/sztuka.

  I teraz drogie dzieci – w ramach nauki zdalnej – zadanie dla was: ile maseczek mógłby kupić dla szpitali Pan Premier, gdyby zdecydował się przekazać tą sumę na zakup środków ochronnych dla szpitalnego personelu medycznego?

 2. Jak udowodnili amerykańscy naukowcy co czwarty pisowiec jest tak samo porąbany jak 3 pozostali.

 3. Ten pan powiedział, że należy należy zadbać o władze, a nie o pracodawców i pracowników. Dla nas ma zapowiadana miskę ryżu. Towarzyszu premierze rząd sam się nie wyżywi. To dzięki tym pracującym za miskę ryżu masz to co masz. Jak my zdechniemy to i rząd też. Pieniądze są niejadalne, a jak się już je zje, to można sraczk.i dostać.

 4. Panie Polak widzę, że bardzo kochasz rządzących nami faszystów i komuchów.

 5. @polak
  a ja ubolewam, że kosztem pulmonologii, psychiatria poszła na drugi plan:(

 6. Dziękuję Opatrzności, że o losach Polaków nie decydują teraz tacy jak ludzie jak Kidawa, Kopacz, Budka, Arłukowicz i inni ich pokroju.

Send this to a friend