Wideo

POROZMAWIAJMY O. PiS trzyma się mocno, a gdzie lewica. Szymeczko na prezydenta?

Wydaje się, że olbrzymie emocje i pierwszy kurz opadł już po wyborach parlamentarnych. Dlatego w zrelaksowanym tonie rozmawiamy o politycznej sytuacji w Oświęcimiu. Pojawiło się tu parę naprawdę ciekawych rzeczy, które mogą mieć wielkie znaczenie już za pół roku, podczas wyborów samorządowych. W 22. odcinku na ten i inne tematy dyskutuje stała ekipa „Porozmawiajmy.O” Jakub Przewoźnik, Waldemar Łoziński (radni miasta Oświęcim) i Paweł Plinta.

Po pierwsze, wynik do sejmu pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość w Oświęcimiu skutecznie dotarło ze swoim przekazem do wielu mieszkańców. KO i PiS idą tu niemal łeb w łeb (a w okręgu wyborczym zdecydowanie wygrało PiS). Radni Waldemar Łoziński i Jakub Przewoźnik podkreślają, że wiarygodność tej formacji wzmacniają i budują w Oświęcimiu konkretne działania na rzecz miasta i regionu. Zrealizowano zapowiadane i ważne dla oświęcimian inwestycje kolejowe, mamy nowy dworzec i nowe kolejowe połączenia, w szybkim tempie powstaje strategiczna dla Oświęcimia droga S1 z nowym mostem na Sole, a gdy np. mieszkańcy os. Pileckiego przedstawili ostatnio swoje słuszne uwagi, nastąpiła natychmiastowa reakcja w postaci blisko 7,5 milionów rządowego dofinansowania.

Po drugie, konsekwentnie i serdecznie zapraszamy Samorządowców, Aktywistów i Mieszkańców do udziału w „Porozmawiajmy.O” i przedstawiania własnych spraw, tematów i pomysłów. Ta dyskusja ma olbrzymie i realne znaczenie dla dalszego rozwoju Oświęcimia i Ziemi Oświęcimskiej. Idą wybory samorządowe. Wykuwają się programy i hasła wyborcze. Warto działać. Zwłaszcza, że jak dość zgodnie zauważają panowie Łoziński, Przewoźnik i Plinta, obecnym władzom Oświęcimia z panem prezydentem Januszem Chwierutem na czele, najwyraźniej od dawna brakuje pary i kreatywności.

No i po trzecie. Wynik wyborów do sejmu, analizowany przez pryzmat wyników lokalnych kandydatów, wyraźnie pokazuje, że Oświęcim oczekuje zmian. W naszej ocenie świadczy o tym m.in. zaskakująco wysokie poparcie dla oświęcimskiej Trzeciej Drogi. Startująca z „ledwie” trzeciego miejsca na liście Trzeciej Drogi pani Monika Szymeczkoniemal rozbiła bank! Zastanawiamy się w tych okolicznościach, czy Monika Szymeczko to nowy i groźny kandydat na prezydenta Oświęcimia? Wspominamy inicjatywę pani Szymeczko dotyczącą powstania w Oświęcimiu budżetu obywatelskiego, ale takiego z prawdziwego zdarzenia. Jak widać, nowa osoba w lokalnej polityce może także zmienić rzeczywistość. Nie zapominamy również o aktywności pana Macieja Klimy (Trzecia Droga). Publicznie zapraszamy Monikę Szymeczko i Macieja Klimę do naszego programu. Zastanawiamy się także, gdzie w Oświęcimiu podziała się ta prawdziwa lewica? Mocno raczej rozczarowujący wyborczy wynik wicestarosty Pawła Kobielusza sugeruje chyba, że samo żonglowanie metkami organizacji (raz Nowa Lewica, innym razem KOS2018…), nie zastąpi jednak realnej walki o interesy mieszkańców i pracowników. A tej właśnie prawdziwej aktywności, jak oceniamy, bardzo dziś środowisku oświęcimskiej lewicy brakuje.

Tradycyjnie zachęcamy Państwa do zgłaszania własnych propozycji tematów i współtworzenia z nami kolejnych odcinków „Porozmawiajmy.O”.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend