Informacje

OŚWIĘCIM. Wypłata „czternastki” pewna; nie trzeba składać wniosku

Już w tym miesiącu, 25 sierpnia, ZUS rozpocznie wypłatę 14. emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 „Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo. Wypłaty są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie” – zapewniła prezes ZUS.

Jak dodała szefowa ZUS, kolejne w 2022 r. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Wśród osób uprawnionych są też te, które pobierają renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

„Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty” – powiedziała prof. Uścińska.

„Czternastka” w pełnej wysokości „na rękę” wyniesie 1217,98 złotych. Świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego, pobrana będzie tylko składka zdrowotna.

„Czternastkę” w pełnej kwocie otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł „czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Jednak minimalna jej wysokość wyniesie 50 złotych.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. Natomiast w systemie mundurowym i w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

„Czternastka” będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” dla niesamodzielnych.

Z szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

 

Źródło: ZUS

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. Tobie Niemcy szkołę ponoć spalili🤣to się nie wypowiadaj o matematyce, a może tylko kłamiesz jak premier w TVP.

  2. @ Twoja nauczycielka od matematyki płacze,czytając twoje obliczenia. PS. A może tylko kłamiesz tak jak Donald Tusk codziennie w TVN-ie?

  3. Co oznacza w praktyce 100 zł zasiłku miesięcznie. Średnia emerytura w Polsce to ok. 2500 zł, czyli inflacja zżera emerytowi co miesiąc ponad 380 zł.
    Brawo ***.

  4. & Ty nie musisz patrzeć w lustro. Na czole masz wypisane zidiociały kretyn

  5. @ A czy Donald Tusk ten zasiłek utrzyma i go polskim emerytom nie odbierze? Wątpię,jak zdecydowana wiekszość prawdziwych Polaków.

  6. Choćby kretynie Platforma kłamała 10 razy tyle to nie przebije w kłamstwach tego szmaciarza od wyleniałego kota i kradzieży księżyca!!!

  7. Prawdziwi fani Tuska i tego swiadczenia nie powinni pobierać,bo to tylko nakreca inflacje w Polsce jak rzekł poseł Platformy z nazwy tylko ,,Obywatelskiej” w studio TVP. Oto prawdziwy program zakłamanej ,proniemieckiej organizacji zwanej ,,OBYWATELSKĄ”!

Send this to a friend