Informacje

OŚWIĘCIM. Wymieńmy przestarzałe oświetlenie na energooszczędne

Rozbudowana w ostatnich latach ulica Ceglana ma zainstalowane oświetlenie starego typu.

Cały świat zmaga się z rosnącymi do kosmicznych rozmiarów cenami energii. Samorządy często ogłaszają do wiadomości publicznej nowe proponowane stawki, które są czasami kilkukrotnie większe niż w latach poprzednich. Trend ten trwa od kilku lat, wojna na Ukrainie mocno przyśpieszyła podwyżki dla wszystkich. Tanio już było.

Koszt zakupu energii jest często istotną pozycją w budżetach, także samorządowych. Istotną częścią zużycia energii elektrycznej jest oświetlenie. Systemy oświetlenia znane z przeszłości były znane z dużego zużycia prądu. Stosowane od niedawna oprawy LED według zapewnień producentów mogą być tańsze w eksploatacji nawet 10 razy. Niestety do niedawna ceny opraw odstraszały, więc nadal korzystano z przestarzałych rozwiązań, na co wpływ miały stosunkowo niskie ceny energii elektrycznej. W przypadku oświetlenia ulicznego były to na przykład oprawy sodowe. Co więcej nawet przy nowych inwestycjach korzystano z takich starych rozwiązań.
W ostatnich tygodniach w mediach często można znaleźć informacje na temat podejmowanych przez różne gminy inwestycji polegającej na wymianie oświetlenia na energooszczędne. Czasami rozmiar jest imponujący. W Warszawie w tym roku kosztem 32 milionów złotych zostanie dokonana wymiana wszystkich niezmodernizowanych opraw na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Planowane dzięki temu roczne oszczędności to 23 miliony. Gra jest jak widać warta świeczki. Operacja na drogach gminnych będzie kontynuowana w kolejnych sezonach budowlanych. Warto pochwalić inwestora, że nakazał zaprojektowanie własnego typu oprawy o nazwie Sava. Dzięki temu ma możliwość zamawiać jej produkcję u dowolnego producenta, co obniża cenę zakupu.
W Oświęcimiu i okolicy jest do wymiany kilka tysięcy opraw ulicznych. Część z nich nie jest własnością samorządów. Być może część lamp ulicznych wymaga większych nakładów pracy jak wymiana słupa. W dalszej kolejności jest wymiana oświetlenia wewnątrz budynków zarządzanych przez powiat i gminy oraz instytucje przez nie powołane. Jest to ambitne zadanie, ale ceny energii nie spadną raczej do dawnego poziomu. Uchwalona niedawno nowelizacja ustawy o dochodach JST daje możliwość finansowania projektów tzw. transformacji energetycznej.
Czy zamiast wydawać kolejne pieniądze na kolejny park nie warto zwrócić się w kierunku obniżenia kosztów obsługi miasta? Bez wątpienia brak rewitalizacji parku czy tylko koncepcji jego powstania nie jest niczym dolegliwym w krótkim czasie. Oszczędności na energii elektrycznej nie widać gołym okiem, są widoczne w księgach rachunkowych. Ale może dzięki temu znajdzie się trochę pieniędzy na pilniejsze wydatki.
Maciej Klima
Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. Twój szef, lider oświęcimskiego pisu, nie wspomniał ci, że jest ze wsi Taplary spod Białej Podlaskiej? No to już teraz wiesz.

 2. @małpa
  małpo najwyraźniej znowu zjadłeś nieświeże banany, martwimy się o ciebie, ostatnio bredzisz bez umiaru, zmień dostawcę

 3. Może wymienią lampy na oszczędne diodowe Ale na ten pomysłtrzeba mieć kasę a jest na plakaty i parcie na szkło u wieśniaka.

 4. Tal powinno być w każdym mieście, niestety w Oświęcimiu, mieście rządzonym przez deb..a z PO, tego nie będzie- beda za to bilbordy mówiące jak to zły PIS wymusił wyłączenie latarni.
  Ludzie nadal nie widzą, ze wybrali szkodnika na stanowiko P.M Oswiecim

 5. Kiedy zostaną wyłączone latarnie w Parku Pokoju.Co boją się że ukradną statek piracki.Wystarczyło by oświetlenie awaryjne piła latarni.a nie ponad 100.

 6. Dobrze że mamy skutecznego prezydenta i świetnego gospodarza. Wszystko zrobi sam w pojedynkę… jak Superman, jak Betmen, jak Spajderman.

 7. W Prokuraturze Regionalnej w Krakowie prowadzone jest postępowanie w sprawie nieprawidłowości przy realizacji i sprzedaży Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Do dziś za budzące kontrowersje decyzje nie odpowiedział m. in. ówczesny marszałek województwa Marek Sowa, obecnie poseł PO.

 8. Wyznawcom Tuska jest to obojętne,byle by tylko pluć na PiS,który Januszkowi zajumał miliony z kasy miasta. Prawda hiPOkryci z „Für Deutschland”?

 9. Wczoraj po 17 godzinie pięknie jasno słoneczko świeci ptaszki śpiewają no i oczywiście latarnie w Oświęcimiu świecą nie wiem po co i dla kogo.
  Natomiast rano godzina 6.20 pół mrok, mgła wszystkie latarnie zgaszone bo po co mają rano świecić i oświetlać ulice jak mogą świecić po 17 na ozdobę.

 10. To już nie jest taniej wyłączyć PiSowskie ceny energii,niż być miastem najbardziej zadłużonym w Małopolsce Zachodniej na kwote 21 milionów pod rządami wykrztałconych pionków partyjnych PO?

 11. Na pewno są jakieś programy unijne, gdzie można dostać dofinansowanie na wymianę oświetlenie ulicznego. Ja jako dobry gospodarz już dawno wymieniłem w swoim domu wszystkie żródła świata na ledy. Liczę że włodarze miasta i powiatu też wykażą się taką gospodarnością.

Send this to a friend