Informacje

OŚWIĘCIM. Wyklęta z Oświęcimia ukończyła sto lat

W dniu 1 marca 2023 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj trudno już znaleźć rozmówcę, który pamięta powojenną, nieraz bardzo tragiczną polską rzeczywistość z lat 1945 – 1956.

Do takich niezwykłych świadków historii należy Anna Czernicka (z d. Zabrzeska) z Oświęcimia, urodzona 29 marca 2023 r., która podczas okupacji niemieckiej pomagała więźniom KL Auschwitz, a po wojnie spędziła w okresie stalinowskim kilka lat w więzieniu za rzekomą pomoc „szpiegom”. Miała wówczas 26 lat. 

Obszerny fragment tekstu na Jej temat został opublikowany w „Kurierze Historycznym Oświęcim” nr 3 w artykule Adama Cyry, zatytułowanym „Tragiczna historia braci ze Studziana”.

 

Drugi numer „Kuriera Historycznego Oświęcim”

 

Po powrocie z więzienia w Grudziądzu do Oświęcimia stosunek Anny Zabrzeskiej do znajomych zmienił się. Wprawdzie odnosili się do niej serdecznie, dawne koleżanki bardzo chętnie ją do siebie zapraszały, ale ona bardzo zmieniła się. Dawnej wesoła, pełna życia i towarzyska — teraz zaczynała unikać ludzi, nie korzystała z ich zaproszeń.

Żyła pracą. Nic chyba w tym dziwnego. Nie lubiła opowiadać o swoich przeżyciach, a z drugiej strony bała się ponownych represji. Więzienne przeżycia zmieniły jej psychikę i sposób postrzegania świata.

Pracowała w Gminnej Spółdzielni w Oświęcimiu. Cały jednak czas zdawała sobie sprawę z tego, że ktoś nad nią „czuwa”. Była pod czujną kontrolą Służby Bezpieczeństwa (SB). Mijały długie lata, a ona wciąż znajdowała się  na „czarnej liście” aż do 1989 r.

Pani Anna Czernicka mieszka w Brzezince, w dniu 29 marca 2023 r. ukończyła sto lat.

Dostojnej Jubilatce życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 

Adam Cyra

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Przepraszam za błąd, który wkradł się do mojego wpisu.
    Pani Anna Czernicka urodziła się nie 29 marca 2023 r.,
    lecz 29 marca 1923 r.

  2. „… Anna Czernicka (z d. Zabrzeska) z Oświęcimia, urodzona 29 marca 2023 r.,”
    Pani Anna urodziła się wczoraj?

Send this to a friend