Informacje

KĘTY. Pirat drogowy o mały włos nie zabił dziecka

Chwilę grozy przeżyła rodzina z dwójką małych dzieci, która podczas popołudniowego spaceru zamierzała skorzystać z przejścia dla pieszych. Tuż przed nimi przemknął pirat drogowy, który na podwójnej ciągłej wyprzedził inny samochód. Karygodne złamanie przepisów zostało uwiecznione kamerką samochodową kierowcy, który przed przejściem się zatrzymał.

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach za pośrednictwem elektronicznej skrzynki kontaktowej „Stop Agresji Drogowej” otrzymali nagranie video z kamerki samochodowej. Jak wynikało z wiadomości mailowej przekazanej przez autora nagrania, do zdarzenia doszło w sobotę (18.03.2023) tuż po godzinie 16 w Kętach na ulicy Spacerowej. Na nagraniu widać jak kierowca seata wyprzedzając samochód przed przejściem dla pieszych zlekceważył fakt, że na przejście wchodzi rodzina z dwójką małych dzieci. Osoby te zatrzymały się widząc pędzące auto. Na nagraniu widać również prawidłowe zachowanie dziecka jadącego hulajnogą. Zatrzymało się ono przed przejściem i czekało na swoich rodziców.

Autor, nagranie postanowił przekazać Policji, ponieważ  zachowanie pirata drogowego „zmroziło mu krew w żyłach” i mogło doprowadzić do tragedii. Teraz nagranie karygodnego i niebezpieczne zachowania kierowcy stało się podstawą do wszczęcia postępowania w związku z popełnionymi wykroczeniami wyprzedzania na podwójnej ciągłej oraz stworzenia zagrożenia dla pieszych poprzez nieustąpienie im pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Policjanci znają tablice rejestracyjne seata oraz wizerunek kierowcy, więc ustalenie jego danych personalnych jest kwestią czasu. Prowadzący postępowanie apelują natomiast o kontakt do pieszych, którzy uniknęli potrącenia, ponieważ ich personalia nie są znane. W tej sprawie można kontaktować się dzwoniąc do Komisariatu Policji w Kętach pod numer 47 8326 500.

Internetowa skrzynka Stop Agresji Drogowej

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie od wielu lat funkcjonuje specjalna
skrzynka kontaktowa poczty elektronicznej pn. „Stop Agresji Drogowej” pod adresem  mail: stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl

Na skrzynkę można przesyłać filmy zawierające rażące naruszenia przepisów drogowych, jak również inne zdarzenia dotyczące innych agresywnych zachowań uczestników ruchu drogowego. Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu skrzynki znajdują się na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,  link do strony: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/wolnytekst/139,Stop-agresji-drogowej.html

Do kierowców apelujemy o przestrzeganie przepisów, trzeźwość oraz zachowanie koncentracji za kierownicą.

Policjanci przypominają kierowcom o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się przed przejściem dla pieszych. Apelują także do kierowców, aby dojeżdżając do przejścia dla pieszych zmniejszyli prędkość i zachowali wyjątkową uwagę.

Do pieszych policjanci apelują, aby wchodzili na przejście dopiero w chwili gdy upewnią się, że nic nie nadjeżdża lub samochody z obu stron jedni zatrzymały się.

Pobierz plik Nagranie_video_z_kamerki_samochodowej_Pirat_drogowy_o_maly_wlos_nie_potracil_rodziny_na_przejsciu_dla_pieszych_.mp4 (format mp4 – rozmiar 1.59 MB)

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend