Informacje

OŚWIĘCIM. Wsparcie finansowe na ukraiński szpital wojskowy w Samborze

Miasto Oświęcim wyszło z kolejną inicjatywą wsparcia obywateli Ukrainy, którzy od dwóch lat odpierają ataki rosyjskiego agresora. Wspólnie z miastami partnerskimi z Niemiec, Francji i Włoch chce przekazać pieniądze na wyposażenie oddziału rehabilitacji, który staraniem lokalnych władz jest przygotowany w szpitalu wojskowym w Samborze. 24 lutego miną dwa lata dwa od brutalnej napaści Rosji na Ukrainę.

Szpital wojskowy w Samborze jest prowadzony przez miasto. W oddziale będą rehabilitowani żołnierze, którzy trafią tam z powodu odniesionych podczas działań wojennych ran i urazów.

– Każdego roku spotykamy się 27 stycznia, z okazji oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia, z naszymi zagranicznymi partnerami. W tym roku prezydent Janusz Chwierut wyszedł z bardzo ważną inicjatywą dotyczącą pomocy naszym przyjaciołom z Sambora. W tym mieście powstaje oddział szpitalny, który ma służyć rehabilitacji i leczeniu żołnierzy wracających z frontu. Prezydent zaproponował, aby miasta partnerskie zebrały pieniądze i zakupiły sprzęt do rehabilitacji. Spotkało się to z akceptacją władz Kerpen, Breisach,, Ballan-Mire, Arezzo i Cori. Czekamy na oficjalne potwierdzenie udziału w tej inicjatywie. Wspólnymi siłami na pewno pomożemy naszym partnerom z Sambora – mówi zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania.

Miasto chce przekazać 20 tys. zł na wyposażenie szpitalnego oddziału rehabilitacji w Samborze.

Miasta partnerskie po raz kolejny pokazują solidarność z walczącą Ukrainą i wspierają ukraiński Sambor. Wcześniej przekazywali ukraińskiej społeczności dary w postaci żywności, agregatów prądotwórczych, ogrzewaczy, odzieży. Teraz pomogą rannym żołnierzom, którzy będą leczyć się w samborskim szpitalu wojskowym.

Do inicjatywy planuje dołączyć Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Klub Samborzan.

Do poniedziałku, do 26 lutego, na budynku Urzędu Miasta przy ul. Zaborskiej będą wisiały flagi: polska i ukraińska dla podkreślenia solidarności Oświęcimia z walczącą Ukrainą w drugą rocznicę agresji Rosji na ten kraj.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. Za ileś tam lat będą pisać w książkach ,że najgorszym prezydentem tamtych czasów był Duda.

 2. Do Gumis
  Święta racja. Łudziłem się naiwnie że na przynajmniej na koniec kadencji ta marionetka Kaczynskiego zerwie się ze smyczy chcąc pozostawić po sobie inne wrażenie wykaże się jakąkolwiek inicjatywą własną i przynajmniej nie będzie robił pod górkę nowemu demokratycznie wybranemu rządowi. Myliłem się- Ten nieudaczników potrafi tylko na przemowach robić groźne ( czyt. Groteskowe) miny jak by był jakimś światowym przywódcą mocarstwa atomowego a nie pseudo – prezydentem zaściankowego bankrutującego kraju zadłużonego przez jego złodziejskich partyjnych grzmotów na wiele pokoleń

 3. Ale co ty chcesz wymagać od długopisa on przecież był przez ostatnie 8 lat na pasku Kaczyńskiego. Jego zadaniem było słuchać,i wykonywać polecenia prezesa. Frankowiczów też wyruchał nic przez te ostatnie 8 lat nie zrobił pożytecznego dla Polski . Dlatego to nie był prezydent Polski.

 4. Do trzeba reagować
  Niestety od tego popapranego państwa tego nie oczekuj. Jak świętej pamięci Ksiądz Isakowicz- Zalewski w dniu rocznicy rzezi Wołyńskiej zwrócił się wprost do Dudy że przez 8 lat pomimo składanych przez siebie obietnic przedwyborczych. nie zrobił nic- nie załatwił kompletnie nic!!! w sprawie kwestii ekshumacji pomordowanych Polaków- uzyskania zgody na ekshumacje aby można było godnie pochować naszych obywateli to nasz Jaś fasola mu odpowiedział cyt” proszę się księże liczyć ze słowami!!” W tej chwili – może nie wszyscy o tym wiedza na Ukrainie od kilku miesięcy ekshumacje zabitych żołnierzy niemieckich prowadza Niemcy za zgoda Zełeńskiego. Czyli konkluzja jest następująca . Niemcy potrafili wymóc na Ukrach ekshumacje swoich nazistów!! powtarzam – nazistów którzy mordowali Ukrainców!! a włażący do dupy Zełeńskiemu i dający 3 razy tyle niż Niemcy uzbrojenia Ukrom nieudacznik Duda przez 8 lat nie potrafi wymóc zgody na ekshumacje polskich cywilnych ofiar.!!

 5. Konieczne jest ciągłe reagowanie w sytuacjach, w których nazwiskami nacjonalistów ukraińskich odpowiedzialnych za mordowanie Polaków w czasie II wojny światowej, a Stepan Bandera i Roman Szuchewycz do takich osób należą, nazywane są place, ulice, czy stawiane są takim osobom pomniki jak to ma miejsce m.in. w Samborze.

 6. od jakiegoś czasu zauwazam że ten portalik prowadzą ludzie po pijanemu albo po jakichś prochach …

 7. Najpierw musisz kupić sobie nowe okulary, a potem załatwić grubą kasę na oświadczenie przejść dla pieszych.

 8. Nie ma to jak roztrwonić nie swoją kasę. A w mieście aż prosi się by zmienić oświetlenie przy przejściach dla pieszych bo nic nie widać. No ale oni fszystko fiedzą lepsiej.

 9. Do@
  O jakiej polityce unijnej mówisz. Nie kto inny tylko Morawiecki bez żadnych uzgodnień z Brukselą zrobił się dobry i początkiem ubiegłego roku sam z własnej inicjatywy!!! obiecał Żełeńskiemu że Polska będzie mogła tranzytem wysyłać 2mln. ton miesięcznie ukraińskiego zboża, dobrze wiedząc że przepustowość Polskiego tranzytu kolejowo- morskiego to 750 tysięcy ton i to przy założeniu że w głównych Polskich portach nic innego nie będzie się przeładowywać tylko ukraińskie zboże. A teraz głupa pali i mówi że to Unijny problem. Powinien klęczeć na granicy pyskiem do ziemi z ówczesnym ministrem rolnictwa nieudolnym Kowalczykiem i na kolanach przepraszać Polskich rolników za burdel który zrobił!!!~Poza tym Ukraina nie jest w Unii i jeszcze długo nie będzie!!!. Dlatego powoływanie się przez Zełeńskiego na przepisy Unijne i łamaniu ich przez Polskę to czysta kpina jest!!!. Jak będą w Unii to wtedy będą mogli mówić że Polska łamie przepisy. Na razie mają gówno do gadania. Duda gdyby miał jaja i nie był nieudacznikiem to mógł problem zbożowy rozwiązać w ubiegły czwartek kiedy podpisywał przedłużenie socjalu dla Ukrainców na kolejny termin – do czerwca, a wystarczyło żeby uzależnił podpis na przedłużeniu socjalu. od uregulowania przez Ukrainców ilości przesyłanego do Polski zboża do Polski a problem na drugi dzień by był przez ukrainców rozwiązany. A ten głupek złożył podpis jak gdyby nic i jeszcze się głupio śmiał, Z czego??? Z tego że do czerwca 42 miliardy z pieniędzy polskiego podatnika znowu popłynie do ukrainców.

 10. Zresztą – o czym mówimy? Miasto Oświęcim chce przekazać 20 tysięcy złotych na szpital wojskowy w Samborze, gdzie leczy się żołnierzy rannych na froncie. Walczących z naszym strategicznym i tak naprawdę jedynym prawdziwym wrogiem – Rosją. Gdyby Ukraińcy nie chcieli walczyć, musielibyśmy prędzej czy później walczyć my. Bo Putin świrem jest i takim synem.

  Nawiasem mówiąc ciekaw jestem, ilu młodych mężczyzn Polaków zapragnęłoby wtedy nagle wyjechać do Niemiec albo do Hiszpanii aby zbierać tam szparagi, pomarańcze i jadalne kasztany. I jak nazywałyby się obecnie Zaleszczyki – Słubice, Kostrzyn, Gubin?

  A ta kwota śmiesznie mała że aż trochę wstyd. Wypadałoby przynajmniej ze 100 tysięcy moim zdaniem.

 11. Aaa, to zupełnie inna sprawa. To są Ukraińcy, którzy legalnie – lub nie (nie wnikam) – pracują na budowach w Polsce, zarabiają pieniądze i dlatego stać ich na bilet wszystko jedno na co: na walkę bokserską, do teatru, do kina czy do burdelu. Próbowałeś kiedyś podsłuchać w jakim języku mówią zatrudniani tam ludzie? Po ukraińsku właśnie, chociaż ostatnio też słychać po kaukasku jakoś.
  Natomiast jasne, że są to w pewnym sensie dezerterzy, których uczciwie rzecz biorąc należałoby wyłapać i oddać w ręce ukraińskiej żandarmerii.
  Tylko kto by wtedy pracował w Polsce na budowach?
  Zboże – przyznaję, że nie wiem. Obawiam się, że Ty także wiesz tyle, co się naczytałeś w necie. I obaj nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić.
  Protestujący rolnicy twierdzą, że ukraińskie zboże jest tańsze niż polskie i przyczynia się do spadku cen To prawda. Ale rolnicy brytyjscy czy francuscy swego czasu protestowali przeciwko wpływowi polskiego/węgierskiego/rumuńskiego zboża i innych produktów rolnych, które rujnowały ich farmy. To też prawda. I wtedy polscy rolnicy jakoś nie protestowali przeciwko Unii.
  Jeśli zboże jest skażone, to od tego jest Sanepid.
  Natomiast moim zdaniem ortodoksyjna ekologiczna – klimatyczna polityka unijna jest absurdalna. Miałaby sens i byłoby świetnie, gdyby wszystkie państwa na świecie przyjęły takie same standardy. Ale Chiny – trują, Indie ostatnio – trują jak cholera, USA nie są wiele lepsze. W ten sposób wychodzimy na naiwniaków, którzy przy okazji rujnują własny przemysł i gospodarkę.

 12. Ze pozwolę tu sobie na odrobinę luzu :

  Konfederacja- – -ruska onuca….

 13. Nie wspierajmy banderyzmu
  w Samborze, pomagając im
  w jakikolwiek sposób.

 14. Do@ @
  No cóż to może zacznę od „byczków” Ano mówię o 28 tysięcy młodych ukraińskich byczkach którzy nie gdzie indziej tylko na stadionie narodowym oglądali walkę bokserska Usyka pod koniec ubiegłego roku. Jakbyś nie wiedział to jedna dywizja to około 13- do 15-u tysięcy ludzi. Tak więc z samych tylko byczków ze stadionu narodowego można by sformułować 2-ie dywizje mogące walczyć z najeźdźcą. Należy przy tym pamiętać że przecież nie wszyscy są fanami boksu a i na pewno byli tacy którym żal było wydać bądż co bądż spore pieniądze za bilet na walkę. Tak wiec młodych byczków ukraińskich jest w Polsce na pewno co najmniej 2-razy tyle co na stadionie i wszyscy maja się dobrze i jakoś nie garną się walczyć o swój kraj
  Co do twojego pytania co robię gdy Polscy rolnicy rozsypują zboże z Ukraińskiego transportu??- ciesze się z tego z całego serca!!!! Bo każdą ilość rozsypanego Ukraińskiego zboża to mniej zjedzonego chleba wypieczonego z tego syfu, mniej chujowego oleju kujawskiego i mniej zatrutych kaszek dla Polskich dzieci. A jak przestaniesz słuchać Pisowskich złodziei i bajkopisarzy to będziesz wiedział że z Portu w Gdyni jak też ze Świnoujścia od miesięcy wypływaj śladowe ilości tzw. ukraińskiego zboża” bo do oby tych portów jak byś nie wiedział ciągle przypływają transporty zamówionego gównianego węgla przez ” wybitnego ” fachowca Sasina i oba porty są zawalone węglem z Kolumbii. tak wiec ponad 2/3 ukraińskiego syfu zbożowego skupowanego jak juz wiadomo przez ponad 500 Polskich firm. zostaje w Polsce i jest zjadane także przez ciebie!!! Jeszcze jakieś pytania???

 15. Bo z tego co przeczytałem wynika, że dorośli i pełnosprawni Ukraińcy otrzymują po przekroczeniu granicy jednorazowy zasiłek w wysokości 300 złotych – tyle. Natomiast na większą pomoc mogą liczyć matki z małymi dziećmi: 800+, po 40 złotych przez 120 dni no i w razie choroby dostęp do lekarza. Kokosy to nie są.

 16. No to co – mamy się tak nienawidzić z Ukraińcami po wieki wieków amen?
  Policjant – o jakich „byczkach” mówisz?
  Duda to Duda – bez komentarza.
  Zastanawiam się policjancie co robisz, gdy gromada rolników wysypuje zboże z wagonów będących w drodze do portu w Gdańsku.

 17. A w dniu 23 luty tego roku niejaki Zelenski wycofał zaproszenie do Kijowa dla niejakiego Dudy na obchody 2- iej rocznicy napasci Rosji na UA. Tak mu się odwdzięczył Zelenski za pomoc i socjal który młode byczki z UA Dostają w Polsce. Wszyscy najważniejsi przywódcy byli a Duda nie. Żeby ukryć kompletny blamaz i rozgoryczenie tenże nasz ” światły” Prezydent od razu w dniu 23 luty pojechał na narty i pali głupa że nie przewidywał w ogóle swojego udziału w obchodach. Tak go Zelenski kolejny raz po słynnym wystawieniu do wiatryw kwestii spotkania na ubiegłorocznym szczycie ONZ zblaznil!!! Tak się kończy polityka wchodzenia do dupy Zelenskiemu bez wazeliny.

 18. W dniu 20 listopada 2011 r. w Samborze odsłonięto pomnik Stepana Bandery. Poświęciło go jedenastu kapłanów z miejscowych cerkwi, stanął na placu Pamięci obok ulicy Stepana Bandery z inicjatywy Samborskiej Rady Miejskiej, Samborskiej Rady Rejonowej, Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów (KUN) oraz mera (burmistrza) Sambora Tarasa Kopylaka.

 19. Ukraińcy w Polsce to:
  a) robotnicy budowlani. Bez nich natychmiast stają wszystkie większe inwestycje: autostrady, drogi, koleje, osiedla mieszkaniowe, itp.
  b) kobiety z małymi dziećmi. Pomagając im jakoś urządzić się w Polsce przyczyniamy się do złagodzenia katastrofalnej katastrofy demograficznej. Jak na razie wszelkie powzięte środki zawodzą, 500 czy nawet 800 plus; Polki wolą robić jakieś studia, pracować w biurze i czekać na księcia z bajki, kończąc z kotem w wieku lat trzydziestu pięciu. Nie oceniam, po prostu tak jest.
  Wczoraj Zełenski podał liczbę strat – 35 tysięcy mężczyzn zabitych (pewnie ze dwukrotnie zaniżoną), do tego trzeba dodać drugie tyle poważnie rannych i inwalidów. Wojna kiedyś się skończy, za rok, dwa, jakimś rozejmem, przy prawdopodobnie sporych stratach terytorialnych Ukrainy. Kraj będzie na 2-3 dziesięciolecia zrujnowany. Dlatego można przyjąć, że znaczna cześć Ukraińców, a zwłaszcza kobiet już tam nie wróci i zostaną w Polsce. Odchowają dzieci, które będą chodzić z polskimi dziećmi do polskich szkół i w tym, a na pewno w następnym pokoleniu, staną się w 100% Polakami. Same też w końcu pójdą do pracy, jedne będą ekspedientkami w sklepach, inne pielęgniarkami w szpitalach, może też lekarkami. Dla Polski – oczywisty zysk.
  O ile rzecz jasna idioci – patrioci z prawej części pisu i z konfy ich wszystkich swoim szowinizmem nie wystraszą.

 20. Nie glosujcie na żadne partie polityczne bo rozkradana nasze podatki dla faszystów z Ukrainy. Co trzeba mieć w głowie żeby na co dzień pitolić o obozie i faszyzmie a potęg go wspierać na Ukrainie.

 21. Kto to ustalił z nazwiska aby dawać nasze podatki a nie swoją kasę . Abym się mylił czyj to pomysł wyborczy.

 22. Może za to zrobić oświetlenie koło jedynego przejścia Budowlanych a tysiąc lecia koło kościoła .było by dla tutejszych mieszkańców i Ukraincą.

 23. Możecie zameldować swojemu mocodawcy w Moskwie że Oświecim się trzyma . I utrzyma się niezależnie od tego jak bardzo będziecie się starać …

 24. Czy w banderowskim Samborze
  też wywieszą flagi polską i ukraińską?

 25. Chwierut wczoraj okazało się że Polskie dzieci- przyszłość tego kraju ” truły się” jedząc kaszki wyprodukowane z ukraińskiego zgniłego gówna zbożowego przysyłanego przez niejakiego Zełeńskiego który jeszcze nazywa Polskich rolników rosyjskimi kolaborantami a ty ich szpital będziesz gamoniu jeszcze wspierał???!!!!!!! Chłopie czym prędzej zmień dostawce prochów bo ten aktualny najwyraźniej oszukuje Cię na towarze co do rodzaju wizji!!!

Send this to a friend