Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Wolontariusze z Technikum Leśnego w Brynku w Miejscu Pamięci

Wolontariusze z Technikum Leśnego w Brynku w Miejscu Pamięci. Fot. Maciej Łabuzek

Grupa uczniów z Technikum Leśnego im. Stanisława Morawskiego w Brynku odbyła między 14 a 19 listopada wolontariat w Miejscu Pamięci Auschwitz. Pobyt ten miał miejsce w ramach wznowionej współpracy pomiędzy Muzeum i szkołą dotyczącą pielęgnacji terenów zielonych na terenie byłego obozu.

Program wolontariatu zakładał zarówno prace na terenie Muzeum, jak również zajęcia edukacyjne m.in. zwiedzanie obu części byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, warsztaty i prelekcje. Wolontariusze wykonywali m.in. prace porządkowe na terenach zalesionych znajdujących się na terenie Miejsca Pamięci.

Uczniowie z Technikum Leśnego w Brynku przez ponad 30 lat realizowali na terenie Muzeum praktyki zawodowe. Współpraca ta zakończyła się w 2012 r. W tym roku, dzięki przychylności ze strony dyrektor szkoły Agnieszki Ohsmann, uczniowie mogli odbyć tygodniowy wolontariat w Muzeum.

– Wznowienie współpracy z Technikum Leśnym w Brynku jest dla nas bardzo ważne. Dzięki profesjonalizmowi i pracy uczniów oraz nauczycieli tej szkoły możliwe było podjęcie w krótkim czasie tak widocznych już działań. Jednocześnie bardzo poruszające jest bardzo żywe zainteresowanie wolontariuszy historią obozu – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Wolontariusze z Technikum Leśnego w Brynku w Miejscu Pamięci. Fot. Maciej Łabuzek

– Cieszymy się, że po dziewięciu latach przerwy w ramach wolontariatu pojawiła się możliwość ponownego nawiązania współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Prace uczniów naszej szkoły przy pielęgnacji terenów zielonych na terenie byłego obozu trwały nieprzerwanie w latach 1980-2012. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Muzeum za opiekę, gościnność i cenne lekcje historii, które na pewno na długo zapadną w pamięci naszych uczniów – powiedziała Agnieszka Ohsmann.

– Wolontariat w Miejscu Pamięci może być dla młodych ludzi niełatwym wyzwaniem i doświadczeniem, gdyż mierzą się oni wówczas z trudną obozową historią, ale także z własnymi odczuciami, emocjami i przemyśleniami. Zwłaszcza gdy – jak w tym przypadku – pracują w tych miejscach byłego obozu, które wydają się najtrudniejsze. Dlatego bardzo zależało nam, żeby wesprzeć ten program zajęciami edukacyjnymi, które pomagają w zrozumieniu tragedii tego miejsca. Mam nadzieję, że to początek dobrej współpracy – powiedziała Katarzyna Marcak, kierowniczka Biura Wolontariatu Miejsca Pamięci.

Współpraca Muzeum oraz Technikum Leśnego w Brynku zakłada kolejne przyjazdy wolontariackie uczniów do Miejsca Pamięci oraz realizowane w ich ramach zajęcia edukacyjne.

Na prawie 200 hektarach Miejsca Pamięci – przede wszystkim na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau – znajduje się zarówno drzewostan o charakterze historycznym, jak i fragment lasu. W prowadzonych przez Muzeum pracach konserwatorskich niezwykle ważne jest m.in. utrzymanie specyficznego układu zadrzewień, który w czasie istnienia obozu był wykorzystywany np. do maskowania urządzeń zagłady.

Losom leśników deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz poświęcona jest „Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.

Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Przez długie lata w Technikum Leśnym w Brynku
    pracował i w każdym roku przyjeżdżał z młodzieżą
    do Muzeum Auschwitz prof. Zbigniew Dyner,
    którego matka Maria Dyner została rozstrzelana
    na dziedzińcu bloku nr 11 pod Ścianą Straceń
    w dniu 25 listopada 1942 r.

Send this to a friend