Informacje

OŚWIĘCIM. Policyjny nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania

Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą domową, wobec 33 – letniego mieszkańca Oświęcimia zastosowali nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się oraz kontaktowania z  rodziną.

W środę (24.11.2021) tuż po godzinie 15 policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na Osiedlu Stare Stawy w Oświęcimiu w związku z awanturą domową, którą wszczął 33 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Pod wskazanym adresem policjanci zastali roztrzęsioną 24 – latkę, jej konkubenta oraz ich trzyletnie dziecko.

W związku z podejrzeniem, że w rodzinie dochodzi do przemocy domowej policjanci sporządzili Niebieską Kartę, a także wydali mężczyźnie nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej przez najbliższe 14 dni.

Odpowiedni nakaz 33 – latkowi został wręczony przez dzielnicowego wraz z informacją o ośrodkach w których może uzyskać tymczasowe schronienie. Następnie w obecności policjantów mężczyzna z miejsca zamieszkania zabrał jedynie przedmioty osobistego użytku.

Wobec mężczyzny podejrzewanego o popełnienie przestępstwa na szkodę rodziny policjanci Wydziału Kryminalnego wszczęli postępowanie na podstawie którego ustalone zostanie czy dopuścił się on przestępstwa znęcania nad rodziną.

Za przestępstwo znęcania nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Oświęcim. Akt oskarżenia przeciwko czterem członkom grupy przestępczej z Katowic, zajmującej się kradzieżami infrastruktury kolejowej oraz teletechnicznej

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu współpracując z Prokuraturą Rejonową w Oświęcimiu, doprowadzili do rozpracowania, a następnie zatrzymania i postawienia zarzutów członkom grupy przestępczej, którą tworzyli czterej mieszkańcy Katowic. Grupa, której przestępcza działalność została przerwana, zajmowała się kradzieżami infrastruktury kolejowej i teletechnicznej na dużą skalę.

Przestępczą działalność na terenie powiatu oświęcimskiego grupa prowadziła od sierpnia do listopada ubr. Sprawcy pod osłoną nocy włamywali się na place budów oraz tereny kolejowe. Ich łupem padały przewody miedziane, kable teletechniczne, kable mosiężne, przewody sieci trakcyjnej oraz urządzenia techniczne. Oświęcimscy policjanci przez kilka miesięcy skrupulatnie pracowali nad ustaleniem sprawców kradzieży,  aż wpadli na trop wiodący na Śląsk do czterech mieszkańców Katowic w wieku od 25 do 54 lat.

Na podstawie prokuratorskiego nakazu przeszukania policjanci weszli do miejsc zamieszkania wszystkich podejrzanych, gdzie zabezpieczyli sprzęt służący do popełnienia przestępstw, w tym szlifierki kątowe oraz  obcinaki hydrauliczne. Sprawcy zostali zatrzymani i trafili do oświęcimskiej komendy Policji.

Na podstawie dowodów zebranych w siedmiu tomach akt podejrzanym przedstawiono 6 zarzutów dotyczących  kradzieży infrastruktury kolejowej i teletechnicznej oraz urządzeń technicznych dokonanych na terenie Oświęcimia, Brzeszcz oraz Kędzierzyna – Koźla w województwie opolskim. Policjanci oszacowali, że  wartość skradzionego przez podejrzanych mienia wraz ze stratami firm sięgnęła blisko 500 tysięcy złotych.  O zatrzymaniach członków szajki i postawionych im zarzutach pisaliśmy tutaj: https://oswiecim.policja.gov.pl/kos/kome/aktualn/8711,Oswiecim-Rozbita-grupa-przestepcza-zajmujaca-sie-kradziezami-infrastruktury-kole.html?search=48405927643105

Ponadto, jednemu ze sprawców 26 – letniemu, został również postawiony zarzut złamania kilku sądowych zakazów kierowania pojazdami orzeczonych przez Sądy w Katowicach, Tychach oraz  Wodzisławiu Śląskim, ponieważ śledczy udowodnili, że to on kierował samochodem podczas jednej z kradzieży dokonanej na terenie Oświęcimia.

Następnie akta sprawy trafiły do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie 16 listopada br. prokurator sporządził akt oskarżenia przeciwko wszystkim podejrzanym.

Za popełnione przestępstwa grozi  kara do 10 lat pozbawienia wolności.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend