Informacje

OŚWIĘCIM. Wokół nowego parkingu powstaną dodatkowe atrakcje m.in. mini park wodny

Inwestycja przy ulicy Bulwary powoli nabiera kształtów. W pobliżu Soły powstaje parking podziemny. Teren zostanie tak zagospodarowany, aby obok budynku parkingu powstała też otwarta przestrzeń, rodzaj amfiteatru pod „chmurką” wraz z miejscami do siedzenia, otoczonymi zielenią.

Inwestycja ruszyła we wrześniu ubiegłego roku. Ten rejon Starego Miasta zyska nowy wizerunek. Rozwiąże również częściowo problemy związane ze znalezieniem miejsc do parkowania na oświęcimskiej starówce. – Zagospodarowanie tego miejsca ma podwójne znaczenie. Jednej strony chodzi o usprawnienie komunikacji i zwiększenie ilości miejsc parkingowych w rejonie Starego Miasta, a z drugiej o uatrakcyjnienie bulwarów. Oczywiście ta inwestycja w pełni nie rozwiąże problemu, jednak zwiększenie miejsc parkingowych znacznie go zmniejszy. W sumie w podziemnym parkingu będzie można zaparkować 160 samochodów. To da z kolei impuls do podjęcia decyzji o reorganizacji ruchu w Rynku Głównym. Chcemy, aby takie zmiany zaczęły funkcjonować po zakończeniu inwestycji. W Starym Mieście mamy coraz więcej turystów, mieszkańcy też chętnie tu przychodzą. Jednak w poruszaniu się po rynku, korzystaniu z ogródków kawiarnianych mocno przeszkadzają parkujące tam samochody. Tą inwestycją podnosimy też atrakcyjność bulwarów, dajemy nową przestrzeń do organizacji imprez i wydarzeń – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Jak dodaje miasto ma kolejne plany związane z zagospodarowaniem bulwarów. – Składamy wniosek do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, chcemy pozyskać ze środków unijnych pieniądze na urządzenie nowego parku oraz placu zabaw, mini parku wodnego czy innych atrakcji związanych z rekreacją – dodaje prezydent.

Budowa parkingu wraz z przestrzenią do organizacji imprez zakończy się w 2024 roku. Będzie kosztować ponad 29 mln zł. Przedsięwzięcie ma spore dofinansowanie zewnętrzne. Na zagospodarowanie tego miejsca miasto pozyskało 13 mln zł z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

UM Oświęcim

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. @Tus

  A gdzie zrobisz kupę jak Cię w rynku przyciśnie? Będziesz popuszczał i wcierał czy pójdziesz „uwolnić krakena” do Soły ?

 2. Zepsute dopiero może być jak PIS przejmie władzę w Oświęcimiu.Postawią pomnik Jarosław zbaw Polskę ,albo ławeczkę patriotyczną za 100 tyś zł.

 3. To miejsce już zostało kompletnie zepsute poprzez budowę owego parkingu, zatem czegokolwiek by tam nie dołożyć , gorzej już nie będzie. A swoją drogą ,patrząc na liczne europejskie miasta , młyn by się może tam przydał . Diabelski. Nie no zaraz , młyn już tam jest , pisowsko-peowski…

 4. Bardzo dobry pomysł z tym parkiem wodnym na bulwarach. Jest to miejsce gdzie wypoczywają mieszkańcy Oświęcimia i przyjezdni z okolic Oświęcimia. W soboty i niedziele w lato są tłumy całe rodziny z dziećmi. Przydałby się jeszcze duży plac zabaw dla dzieci. Popieram ten pomysł.

 5. zniszczą całkowicie teren przybrzeżny rzeki Soły jak i planty . Spaliny , betony wc. Niech jeszcze zrobią myjnie samochodowa i kilka sklepów , barów . Ten świat zmierza ku końcowi

 6. Małpo, jesteś przecież ekologiem i zwolennikiem chodzenia pieszo, więc o co chodzi?

 7. Opisz małpo stan Polskiej armii za tuska i kopaczki. Do dziś na słowo armia schowana w kiblu.

 8. Gdzie pisze że te atrakcje powstaną obok tego parkingu?
  Bo nigdzie w tekście nie ma o tym słowa.
  Ba na stronie Urzędu Miasta jest ten sam tekst ale inny tytuł.
  Przypadek?

 9. Do aa: Popatrz na waszego prezydenta dlugopisa jak podpisuje ustawy łamiąc prawo i Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej.

 10. „nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich” nazwiskiem prezydenta miasta. Tak uczy nas wasz szef, kurdupelek znany też jako kartofel.

 11. Spocona Chwierutowa pluskwo, mam nadzieję, że nie jeździsz drogami zrobionymi za pisu? Nawet gdy były z dotacją. Mafia tuskowa w bruksali dotacje by zablokowała.

 12. hotin, nikt ci nie będzie tam kazał chodzić. Będziemy szczęśliwi jak sobie pójdziesz… jak najdalej stąd 🙂 ;*

 13. Prezydent ma tendencje do mini decyzji. Brakuje odważnych projektów. To będzie śmieszna instalacja wodna.

 14. Mnie za to interesuje tajemnicza reorganizacja ruchu samochodowego na Rynku. To jest coś nowego i potrzebnego. Ale szczegóły, szczegóły, szczegóły… Z drugiej strony to po to była cała awantura o nieprawidłowo parkujące samochody i wydanie ileś pieniędzy publicznych na aktualne oznakowanie?

 15. W końcu jakaś dobra decyzja! Stare miasto potrzebuję jakiegoś placu zabaw dla dzieci. Mam nadzieję, że nie będzie bardzo „mini”.

 16. Kasa z funduszu sprawiedliwej transformacji. Przekręt, to mało powiedziane. POPIS w mieście nabiera rozpędu.

 17. Po wstukaniu do googla „mini park wodny” – wyskakują tylko takie nadmuchiwane. O to chodzi?

  A skoro o turystach, taka sobie opinia, nie sponsorowana – więc szczera:

  „jedyną pamiątką po średniowiecznej warowni jest ceglana baszta. W 2004 r. rozpoczęła się kompletna rewaloryzacja zabytku. Jej wynik można uznać za całkowitą katastrofę. Dawny budynek mieszkalny wygląda jak dopiero co wzniesiony blok, z „pięknie” przeszkloną klatką schodową. Nic tylko pogratulować krakowskiemu konserwatorowi zabytków. Naprawdę w doskonały sposób wykorzystano kilka milionów złotych.” (to chyba sarkazm).

 18. Prezydent Oświęcimia chce postawić tam sztuczną palmę, jak Rafała Trzaskowski na rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a w Warszawie.

Send this to a friend