Informacje

OŚWIĘCIM. Wojna na Ukrainie. Rada Miasta podjęła rezolucję

Na wniosek Prezydenta Miasta Janusza Chwieruta Rada Miasta Oświęcim na lutowej sesji jednogłośnie podjęła „Rezolucję w sprawie solidarności z miastem partnerskim Samborem na Ukrainie”.

Treść rezolucji:

Miasto Oświęcim wyraża solidarność z narodem ukraińskim w obliczu nasilających się ataków ze strony Federacji Rosyjskiej. Groźby militarne władz Rosji stanowią poważne zagrożenie dla niepodległości Ukrainy oraz pokoju w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Miasto Oświęcim jest zaniepokojone obecną sytuacją, wyraża stanowczy sprzeciw wobec takich działań. Jednocześnie deklaruje wsparcie i pomoc dla naszych przyjaciół z miasta partnerskiego Sambor. Ukraina jest państwem suwerennym, wolnym, demokratycznym i takim powinna pozostać. Integralność jej granic i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego nie powinny być w żaden sposób naruszane ani kwestionowane. Społeczeństwo ukraińskie ma pełne prawo decydować o swoim kraju i swojej przyszłości. Wierzymy, że uda się na drodze dyplomatycznej, uniknąć dalszej eskalacji kryzysu.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

 1. Korwin-Mikke: Polska powinna wyjść z NATO i zawrzeć sojusz z Rosją. Polityk negatywnie ocenił stacjonowanie wojsk amerykańskich na polskich ziemiach. Jego zdaniem stanowi to „złamanie porozumienia, na mocy którego Rosja wyraziła zgodę na wstąpienie Polski do NATO”. Oprócz wyjścia z NATO Polska powinna również opuścić Unię Europejską. „Ale niekoniecznie należałoby od razu wchodzić do strefy rublowej” – dodał.
  Korwin-Mikke uczy Polaków – dosłowny cytat: „Car Aleksander I był wspaniałym królem Polski” a „polskim zesłańcom na Syberię car płacił pensję i mieli tam wczasy”.
  Ktoś jeszcze głosuje na Konfederację? – Zbigniew Tarczon

 2. Komunikacja miejska i kolejowa też jest nierentowna więc trzeba je zlikwidować. Kopalnie może nie są rentowne, ale przynajmniej bylibyśmy niezależni. Teraz w przypadku zablokowania dostaw węgla i gazu będziemy w czarnej d… Zanim się zaczęło zamykać kopalnie, trzeba było znaleźć zastępcze źródła energii. A to już nie zależało od prywatnych firm, tylko od rządu. Firmy prywatne tylko skorzystały z okazji i zaczęły zarabiać na rosyjskim węglu. Zresztą było to bardzo krótkowzroczne, bo Rosjanom chodziło o uwalenie naszego górnictwa. Więc bardzo chętnie na sprzedawali węgiel. Pieniądze, które można było przeznaczyć na nowoczesną energetykę PiS p…

 3. @???
  Węgiel kupuje nie „PiS” tylko prywatni przedsiębiorcy (tak polscy jak i np. niemieccy). I nie można im tego zabronić bo o ile mi wiadomo UE nie nałożyła w tej kwestii sankcji na Rosję. I coś czuję, że nie nałoży. Mam nadzieję (ale niezbyt dużą), że obecną sytuację Polacy odnotują sobie w notesikach i przemyślą. Pokazuje ona bowiem na jakie wsparcie „naszych europejskich partnerów” moglibyśmy liczyć gdyby to w nas Rosja skierowała czołgi.

  Poza tym czym byś palił pod piecem ? Meblami ? A może grzałbyś się wiatrem ?

  Na to że jesteśmy skazani na ruski węgiel zapracowały solidarnie wszystkie polskie rządy po roku ’89, bo od 40 lat nie możemy wybudować elektrowni jądrowej.

  Oczywiście doraźnie można byłoby zwiększyć nasze wydobycie węgla dopóki elektrownia jądrowa nie ruszy ale są trzy problemy:
  1. Trzeba by zatkać uszy i olać co ma w tej sprawie do powiedzenia UE (nie sądzę byśmy byli do tego zdolni).
  2. Nie da się tego zrobić szybko.
  3. Nasze górnictwo oparte na kopalniach głębinowych z górnikami, którzy są najbardziej kosztownym elementem, jest trwale nierentowne. Na świecie (poza Rosją i Ukrainą gdzie praca jest tania) nikt węgla już tak nie wydobywa. Wszyscy jadą odkrywkowo.

 4. As ty radziecki jurgieltniku jeszcze będziesz błagał kodziarzy o kromkę chleba i szklankę wody. Pięknie się wpisujesz w rosyjską propagandę. Czy jesteś zdrajcą Polski? Patriotyzm to nie tylko miłości do ziemi, ale też szacunek do rodaków. Nie można bronić kraju, który nienawidzi własnych obywateli.

 5. A oprócz solidarności z miastem Sombor,to może im 5 tysiecy chełmów wyślemy tak samo jak Wielkie Niemcy?

 6. Czy PiS nadal wspiera Putina finansowo kupując od niego węgiel? Pan Błaszczak w 2014 roku publicznie oznajmił, że zostanie wprowadzone embargo na węgiel z Rosji. Jak widać z buzi zrobił sobie tylną część ciała.

Send this to a friend