Informacje

OŚWIĘCIM. Województwo Małopolskie przejmie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

We wtorek, 18 kwietnia odbyło się uroczyste podpisanie Listu intencyjnego dotyczącego przejęcia przez Województwo Małopolskie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i współprowadzenia razem z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wydarzeniu uczestniczyli: marszałek Witold Kozłowski, Iwona Gibas z zarządu województwa, Andrzej Skrzypiński Starosta Oświęcimski, Teresa Jankowska Członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Dorota Mleczko dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Monika Gubała dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM.

To szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ podpisaliśmy dzisiaj List intencyjny dotyczący przejęcia w prowadzeniu bardzo ważnego muzeum. Opowiada o tym, co działo się, nie po stronie wewnętrznej murów oświęcimskich, ale po stronie zewnętrznej. A działo się w tym czasie, kiedy obóz Auschwitz-Birkenau funkcjonował bardzo intensywnie. Będziemy się starać wraz z Panem Premierem Piotrem Glińskim, aby muzeum miało jak najlepsze warunki do swojego funkcjonowania. Ten list jest tylko fragmentem naszej wielowymiarowej współpracy z Powiatem Oświęcimskim. Bardzo nam zależy też na tym, żeby wesprzeć powiat w rozbudowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami mają tam naprawdę fenomenalne warunki, jedne z najlepszych w Polsce – według opinii wielu fachowców, którzy go odwiedzili. Panu Staroście dziękuję za otwartość na współpracę. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwa rzecz, ale poruszamy się przede wszystkim na obszarze samorządności i przed nami kolejne ważne projekty

– mówił marszałek Witold Kozłowski.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Przedmiotem działania muzeum jest przedstawienie wielowiekowej historii ziemi oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej, budującej lokalną tożsamość, w tym pokazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności po wybuchu II wojny światowej i przedstawienie pomocy więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz/Birkenau udzielonej przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego i w kontekście realizowanego w obozie planu Zagłady.

Lokalizacja Muzeum w budynku tzw. ,,Lagerhaus’’ przy ul. Kolbego jest uzupełnieniem narracji historycznej. Obiekt ten należy do historycznego zespołu przedwojennych budynków Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-1944 potocznie zwany „Lagerhausem” wykorzystywany był jako magazyn mąki, kaszy i cukru dla niemieckiej załogi obozu KL Auschwitz. Oficjalne otwarcie stałej ekspozycji muzeum nastąpiło 25 kwietnia 2022 r.

Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponieważ jako samorządowiec z Powiatu Oświęcimskiego miałam przyjemność być przy zakładaniu tego muzeum. Bardzo dziękuję Panu Marszałkowi i Panu Staroście za to, że taka inicjatywa została z takim zrozumieniem przyjęta. To nowoczesne muzeum, wybudowane ze środków ministerialnych, będzie teraz miało pod opieką Województwo Małopolskie, aby była to placówka o charakterze ogólnokrajowym. Współpraca z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest dla nas nowością, współprowadzimy przecież inne placówki i jest ono dla nas ogromnym wsparciem

– dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Zmiana organizatora ma na celu poszerzenie zakresu działania muzeum wraz ze wzbogaceniem możliwości działania placówki pod względem przedmiotowym, organizacyjnym i finansowym – aby jego potencjał służył zarówno potrzebom regionalnym, jak i ogólnokrajowym.

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

42 komentarze

 1. @
  Kolejny raz wywołujesz mnie do tablicy celowo siejąc zamęt. Nie piszę na tym portalu,ani na żadnym innym pod jakimkolwiek nickiem. To co gdziekolwiek napiszę, podpisuję swoim imieniem i nazwiskiem. Zachęcam do podobnego, otwartego wyrażania swoich poglądów, odwagi Marku.

 2. Widz – na szczęście pis przewidział i interwencyjnie sprowadzał niepalny węgiel bardzokamienny z Kolumbii.

 3. @ wiesz co wtedy „pierdyknelo”? Nie bylo to trzesienie ziemi, wojna, covid czy inne dziwne rzeczy. Geniusze z PO nie przewidzieli, ze ceny wegla moga sie zmienic…

 4. Małpa napisz jak budowaliście ORP Gawron i co z krabami gdzie jest kasa z OFE , za groty to już przepraszają i co to onuca ?

 5. Nie odpowiedziałeś Waldi na żadne z tych pytań i stać cię tylko na obelgi, jak to u pisowców w zwyczaju.

 6. Małpo jak możesz tu mieszkać skoro jest tak źle poczytaj na jakim podwoziu są kraby twoi pupile podpisują wszystkie pakiety klimatyczne plus o zakazie aut spalinowych i na koniec roztocz mi wizje rządów POpapranców napewno się nie rozmarzę .

 7. Dlaczego w drugim roku wojny na wschodzie lotnictwo polskie został zredukowane do 48 myśliwców F-16, z tego połowa niesprawnych? Dlaczego pis za swoich rządów zamówił tylko trzy poławiacze min dla marynarki wojennej o minimalnej wartości w realnej wojnie, zamiast przynajmniej trzech nowocześnie uzbrojonych korwet? Dlaczego w wyniku przekazywania Ukrainie czołgów zostało nam – na teraz – ledwie dwieście leopardów? Dlaczego bwp borsuk pomimo wieloletnich testów nadal nie jest produkowany? Nadal więc polscy żołnierze jeżdżą na nieprawdopodobnie przestarzałych bwp-1.I tak dalej, i tak dalej. W efekcie wojsko polskie jest najsłabsze od zakończenia II wojny światowej. Zamiast inwestować w krajowy przemysł rząd pis ogłasza coraz to nowe plany zakupów broni za granicą, na którą zresztą prawdopodobnie i tak nie będzie pieniędzy wobec głupiej i chaotycznej polityki gospodarczej. Ile dziesiątków miliardów pójdzie na dopłaty za zboże dla rolników, na rozdawnictwo socjalu przed wyborami, na pisowskie inwestycje ku uciesze ludu ciemnego? Nie można w nieskończoność zadłużać się i dodrukowywać gór pieniędzy, bo w końcu nastąpi hiperinflacja i gospodarka się załamie. Przynajmniej niektórzy w pisie to rozumieją i dlatego wielkich pieniędzy na zbrojenia nie będzie. Będą natomiast setki deklaracji, że już za chwileczkę, już za momencik, wystarczy jeszcze trochę poczekać, a Polska stanie się regionalnym mocarstwem wojskowym. No to sobie ludzie poczekają. Tak jak na milion pisowskich samochodów elektrycznych.
  Dotarło?

 8. Na pewno nie jestem ruskim agentem jak ty, capiąca onuco. Może więc wytłumaczysz mi, dlaczego hiperpatriotyczny rząd pisowski podjął decyzję o zakupie w Korei za ogromne pieniądze mnóstwa haubic K9, skoro w Polsce produkujemy bardzo udane i bardzo skuteczne (jak wykazała wojna na Ukrainie) ciężkie haubice Krab, hę? Zwykła głupota, korupcja czy zdrada?

 9. Jak wiadomo Kaczyński w czasie swoich 12-letnich rządów ogromnie wzmocnił Wojsko Polskie. Natychmiast po rozpoznaniu zagrożenia ze strony Moskwy mianował ministrem obrony Antoniego Macierewicza, który zapełnił wojsko masą nowoczesnego sprzętu. Ponadto wystawił WOT, mający pilnować lojalności pozostałych postsowieckich części sił zbrojnych, a poprzez bezustanne apele smoleńskie wzmógł jego patriotyzm. Dzięki ci pisie zwłaszcza za wielka liczbę wyprodukowanych przeciwpancernych pocisków kierowanych moskit, dzięki którym Wojsko Polskie jest obecnie zupełnie niewrażliwe na falowe ataki ruskich czołgów. Dzięki za groty na trytytkach. Dzięki za rozpierniczenie najlepszej „ciężkiej” polskiej dywizji – 11 DKaw.Pancernej. Mam pisać dalej?

 10. Zgadzam się małpa tusk, chwierut i jemu podobnie doprowadzili kraj do ruiny, wytłumacz dlaczego likwidowali Wojsko Polskie bo obiecali zbrodniarzowi putinowi?No chyba.

 11. Widz – ale co to za argument? „bo jak nagle cos „pierdyknie” to wtedy sie okaze jakie maja kompetencje” – no jak będzie wojna albo trzęsienie ziemi, to być może rzeczywiście rury pękną i wody nie będzie. Jednak w zwyczajnych okolicznościach wodę masz i ciepło w mieszkaniu. Jeśli jednak szefem wodociągów miejskich zostałby jakiś pisowiec o standardowych dla lokalnych pisowców kwalifikacjach – magister wuefu – to obawiam się, że wkrótce wody w kranie byś nie miał. Bo podjąłby na przykład decyzję, że rury można robić z tektury – bo tańsze, a za zaoszczędzone pieniądze wodociągi miejskie zasponsorowałyby budowę w Oświęcimiu pomnika św. Franciszka, patrona spółek wodociągowych (poważnie!!!)

 12. Przecież to patokatointeligencja jest teraz przy korycie , A nie KO. Przez ostatnie 8 lat grabili dla siebie, i swoich wyprodukowali najwyższą od 30 lat inflację.Rozdawali kasę swoim , KK a teraz płacz, że Polska w ruinie.Drukowali pieniądze bez pokrycia,to do kogo te pretensje no chyba do naczelnika państwa polskiego waszego guru .

 13. Takze, to ze masz wode w kranie i cieplo w mieszkaniu nie znaczy, ze to sukces zarzadcy…bo jak nagle cos „pierdyknie” to wtedy sie okaze jakie maja kompetencje…

 14. – Mówię ci, żenada z tym całym górnictwem i z tą gospodarką, po prostu takie zaniedbania… Prawda jest taka, że właściciel, czyli Ministerstwo Gospodarki, generalnie w d*** miało całe górnictwo przez całe siedem lat. Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło – miała powiedzieć Bieńkowska.

 15. Więc inflacja, Milenko, która zżera twoje oszczędności, przez którą wszystko w sklepach bezustannie drożeje, to nie tylko skutek masowego dodruku pieniędzy i rozdawania miliardów na socjal. Co jeszcze nie takie najgorsze. To także skutek głupich, bezsensownych gospodarczo decyzji, podejmowanych przez imbecyli, miliardów zmarnotrawionych.

 16. A dlaczego Olsztyn ma nie mieć dostępu do morza? Oczywiście, że może, to tylko kwestia pieniędzy. Twoich i moich.
  Były dwie opcje:
  1. przekopanie kanału dla żaglówek i łodzi rybackich, koszt gdzieś ze 100 milionów złotych, żeby było taniej zaraz na wschód od Krynicy Morskiej. W ten sposób można było trochę pobudzić turystykę i jachting na Zalewie Wiślanym, za niewielkie w sumie pieniądze.
  2. przekopanie ekonomicznie rozsądnego kanału, na tyle głębokiego, aby mogły nim przepływać statki handlowe średniej wielkości. Koszt z 10 miliardów złotych.
  Pis jednak wybrał wyjście trzecie przekop i kanał umożliwiający przepływanie statków o nośności do 3000 ton. Za 2,5 miliarda złotych.
  Jest jednak Miklenko pewien kłopot – takich statków handlowych po prostu nie ma. Tak małe statki nie opłacają się armatorom. Więc wywalono wielkie pieniądze na przekop, który będzie kompletnie bezużyteczny. Rozumiesz?
  Jak sądzisz, dlaczego rząd nie wnioskował o fundusze europejskie na budowę tego przekopu, tylko kopie go za nasze, budżetowe, polskie pieniądze? Ponieważ wie, że Bruksela nie zgodziłaby się na tak kolosalne marnotrawstwo. Na taką oczywistą głupotę.

 17. Małpa pisałam o kompetencjach ludzi w spółkach w Oświęcimiu bo tych nie widzę a poza tym dlaczego skazujesz Polaków na takie nic ,wg was nic nie jest potrzebne ,zobacz jak się Polska zmienia, powiedz to ludziom że Świnoujścia ,a dlaczego Elbląga nie może mieć dostępu do morza ?

 18. Czy zdążyłaś sobie już poczytać o pośle Mejzie i jego asystencie Przybyle? Co ty na to Milenko?
  To może Oskar Szafarowicz, działacz młodzieżówki pis, który dostał właśnie dobrze płatną pracę jako
  – specjalista ds. promocji w Krajowym Zasobie Nieruchomości (co to w ogóle do cholery jest?)
  oraz jako
  – specjalista w „obszarze prezesa zarządu, pionie zarządzania personelem, w biurze zarządzania wartością pracownika, w zespole planowania i sprawozdawczości” banku PKO BP.
  Podobają Ci się takie nominacje dla chłopca z tiktoka?

 19. Milenko – nominacje na szefów spółek miejskich oceniam przede wszystkim pod kątem skuteczności, to znaczy: wodociągi miejskie działają, woda w kranach jest, ciepło w kaloryferach w zimie też, oczyszczalnia ścieków – działa, itp, itd. Zgadzasz się? Natomiast w rezultacie totalnej niekompetencji decydentów pis mamy na przykład:
  – elektrownię w Ostrołęce – straty 1 miliard złotych, koszt zbudowania i natychmiastowego zburzenia tej elektrowni,
  – lotnisko w Radomiu – 1 miliard. Wszystko wskazuje na to, że zostanie na nim tylko państwowy LOT, który właśnie trzeba było dofinansować 3 miliardami
  – przekop Mierzei Wiślanej – 2,5 miliarda, otwarty 9 miesięcy temu, efektów i perspektyw brak,
  – absurdalna fabryka miliona samochodów elektrycznych Izera – dziesiątki milionów na pensje zarządu, efektów brak
  – absurdalne megalotnisko w burakach pod Łodzią – setki milionów na pensje zarządu, na prace projektowe i przygotowawcze, perspektywy biznesowe katastrofalne.
  Wystarczy?

 20. Małpa opisz mi chwieruta o jego nominatów w spółkach miejskich ,dokładnie i ich kompetencje ? Przypomnij mi obietnice wyborcze chwieruta i co zostało z tego zrobione , no myśle ze niewiele.

 21. I Milenko, żeby było ciekawiej, Przybyła dostała stołek specjalisty w zespole organizacji w pionie zarządzania personelem – hi, hi, hi. Do dziś nikt Przybyły w pracy nie widział i nikt nie wie za co właściwie bierze pensję. Rzekomo pracuje zdalnie. Chłe, chłe, chłe.

 22. Mielenko – masz dwóch, a właściwie jednego, bo Nowaka już dawno zwolniono i nie przedstawiono mu zarzutów, prawda. Natomiast ja mam całą masę pisowskich przykładów. Przykład z dziś: Franciszek Przybyła, asystent posła Mejzy, który organizował mu niesłychanie łajdacki proceder okłamywania rodziców nieuleczalnie chorych dzieci, mamiąc ich rzekomo skuteczną terapią w Meksyku, za grube pieniądze. Co się dzieje z asystentem Przybyłą? Siedzi? Nie – dostał świetnie płatną posadę w banku PKO BP. Co Milenka na to? Czy Milenka chce więcej przykładów, bo ja się dopiero rozkręcam.
  Nie było o tym słowa w TVP? Dziwne.

 23. Romanie: zakładam, że Chwierut wie kim była caryca Katarzyna. I że nie skończył tylko szkoły średniej -kierunek lalkarstwo.

 24. Dodam tylko, że za poprzednich rządów usiłowano przynajmniej przeciwdziałać zjawisku kolesiostwa, tworząc tzw. służbę cywilną. Gdzie były konkursy i egzaminy na stanowiska urzędnicze. A co zrobił pis? Jednym z pierwszych posunięć Kaczyńskiego było praktycznie zlikwidowanie służby cywilnej, przez co otworzył drogę do stołków i posadek tłumom takich właśnie Kowalskich.

 25. Milenko – obsadzanie znajomymi różnych stanowisk w administracji publicznej jest niestety dość powszechną praktyką w każdym systemie sprawowania rządów i w jakimś tam stopniu we wszystkich prawie krajach. Tak już jest urządzony świat. Tylko że pis wprowadził u nas coś, co swego czasu Kisiel nazwał „dyktaturą ciemniaków” (mówiąc o nomenklaturze pzpr), dzięki niej możliwe są kariery ludzi pokroju Kowalskiego lub Sasina o umówmy się dość niskim IQ, fanatyków i pyskaczy – jak Macierewicz, względnie stuprocentowych karierowiczów – takich jak Kurski. Rozumiesz różnicę? Za czasów Tuska zdarzały się nominacje nietrafione, lecz za Kaczyńskiego stały się one regułą.

 26. Ale o co ci pisiorze chodzi? Skoro poseł Kowalski (ksywa Dzban) mógł zostać ministrem od rolnictwa, to tym bardziej i hotin może zostać dyrektorem takiego muzeum. Jestem jak najbardziej za.

 27. Małpa napisz mi jak to jest w Oświecimiu ,chwierut przegrane wybory z p.Groserem ,i na tej krzywdzie ludzkiej tusk mianuje go na p.o.Dalej ,program niespelnionych obietnic,i na koniec kim sa ludzie w tych wszystkich miejskich spółkach , wylicz i opisz ,kompetencje też.

 28. Starosta z PO oddałby synekurę o tak świetlanych perspektywach konkurencji ? Nie sądzę. Po prostu wąż połknął większą ofiarę niż był w stanie strawić.

 29. @@@@@ zmieniła orientacje na PiSowską. Brawo! Może jeszcze będą z ciebie ludzie.

 30. Perspektywy są takie same, tylko dyrekcja i personel do wymiany na pisowski: szwagierkę, syna, kolegę z wojska, wuja, kuzyna, zięcia, kumpelę z pilatesu, ciotkę, znajomego spod trzepaka, itd, itp.
  Według takiego klucza.

Send this to a friend