Informacje

OŚWIĘCIM. Wodociągi w Oświęcimiu mają finansowe kłopoty czy prezes tylko leje wodę?

Waldemar Łoziński i Jakub Przewoźnik skierowali do prezydenta Janusza Chwieruta interpelację z pytaniem o finansową kondycję Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Oświęcimiu. Powodem do zaniepokojenia jest publiczna wypowiedź prezesa miejskich wodociągów, która padła na sesji rady powiatu.
Temat wodociągów pojawił się na sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu.

– Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu w dniu 18 października 2023 r. pan przewodniczący rady Kazimierz Homa, a zarazem prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Oświęcimiu stwierdził: „(…) branża którą reprezentuję, np. branża wodociągowa, która dzięki nieodpowiedzialnej polityce obecnych rządzących jest na skraju upadłości. Takich podmiotów, takich branż, takich środowisk politycznych i społecznych jest mnóstwo” – cytują w swojej interpelacji Waldemar Łoziński i Jakub Przewoźnik, radni miasta Oświęcim.

– Prezes PWiK w Oświęcimiu Kazimierz Homa nagle stwierdza, że cała branża wodociągowa jest na skraju upadłości. Skoro tak, mieszkańcy muszą wiedzieć jak to wygląda w Oświęcimiu. Jako oświęcimscy radni nie słyszeliśmy do tej pory, tak od pana prezydenta, jak i bezpośrednio od pana prezesa Kazimierza Homy, ani słowa na temat poważnych kłopotów miejskich wodociągów. Dlatego wspomniana wypowiedź prezesa PWiK tak bardzo nas zaniepokoiła – wyjaśniają radni Łoziński i Przewoźnik.

Radni zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. – Alarmistyczne słowa pana prezesa Homy nie pokrywają się wedle naszej wiedzy z szeroko prezentowanym wizerunkiem firmy. Miejskie wodociągi organizują przecież dni otwarte, tradycyjnie już przygotowywane z wielkim rozmachem, firma znana jest także z tego, że udziela jako sponsor istotnego dofinansowania na wybrane cele – zauważają oświęcimscy radni.

Krótko mówiąc, jeśli oświęcimskie wodociągi mają kłopoty, to rzecz wymaga pilnego wyjaśnienia. – Nie może być tak, że jeśli w oświęcimskich wodociągach występują jakieś problemy z finansową płynnością, to radni Miasta Oświęcim nic o tym nie wiedzą – podkreśla radny Waldemar Łoziński. – Choć nie wykluczam też, że w swoich wypowiedziach pan przewodniczący Kazimierz Homa zwyczajnie teraz leje wodę – dodaje.

Pytania skierowane do prezydenta Oświęcimia są proste. – Jedno dotyczy kondycji finansowej oświęcimskich wodociągów. W drugim, zapytaliśmy o dofinansowania, których udzieliło PWiK podmiotom zewnętrznym w latach 2021-2023. Jeśli dziś jest tak źle, jak sugeruje wypowiedź prezesa, to spółka nie powinna chyba rozdawać tyle pieniędzy – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim. – Mam nadzieję, że otrzymamy rzeczową, konkretną odpowiedź – dodaje.

Czekamy na stanowisko prezydenta Oświęcimia.

Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

27 komentarzy

 1. Dzięki pisowcom wchodzi podatek od pojazdów. Najniższy będzie wynosił 500 zł. Ciekawe czy emeryci nadal będą chwalić PiS, że dał dał im trzynastki i czternastki, skoro muszą je oddać w podatkach?

 2. Kamiński na spotkaniu z szefami służb stwierdził: Duda desygnuje Tuska na premiera, ewakuujcie się. Czyżby Kamiński założył podsłuch Prezydentowi? No bo niby skąd miał wiedzieć o decyzji Prezydenta. No chyba, że Prezydent spowiada Kaczyńskiemu lub Kamińskiemu.

 3. Zastanawiam się jakie procedury pozwalały kraść członkom PiS-u? Pan Horała stwierdził, że ktoś kto kradł niezgodnie z procedurami, skradzione mienie musi oddać. Czy Panowie Łoziński i Przewoźnik mogą wyjaśnić o jakie procedury chodzi?

 4. Dzisiaj tow. Prezydent ma ogłosić kto zostanie Premierem. Ja obstawiam, że na to stanowisko mianuje tow. Morawieckiego. Jak to zrobi będzie się działo. Może nowe wybory będą.

 5. Żałosna próba zwrócenia na siebie uwagi . Miernota . Pisanie podobnych interpelacyjek nic nie kosztuje.

 6. Zresztą przecież o tym pisiory doskonale wiecie. Sprawa była dość głośna dwa – trzy lata temu. No ale cóż, może któryś z mieszkańców nie doczytał, może ktoś inny zapomniał. Więc warto raz jeszcze rzucić garść błota, a jest szansa, że trochę tego błocka przylgnie. Klasyka. I wiecie co – pisiory? Jak na was patrzę, niedobrze mi się robi.

 7. Dwa lata temu ipn kości wykopał i zabrał. Pudło, drogie pisiory. No to co jeszcze macie na Homę?

 8. Odpowiedź – przecież to są czaszki i kości NIEMIECKIE!!! Czyżbyś był pełowskim zdrajcom i nie-Polakiem, że obchodzą cię ich szczątki? Niech się nimi zajmie tusk.

 9. A co z mogilami na terenie Wodociągów,
  czy kości i czaski nadal będzie
  wypłukiwać Soła?

 10. Drogi Zibi, nasz oświęcimski mędrcu. Zgodnie z ordynacją wyborczą na usunięcie plakatów, banerów oraz haseł wyborczych komitet wyborczy kandydata ma 30 dni. Ten czas mija więc 15 listopada.
  Jak Ci to przeszkadza to sam sobie zdejmij pana Kmitę – może Ci się do czegoś przyda deseczka.

 11. Nie będzie żadnych podwyżek. Nowy rząd, porwany pisiorskim przykładem, wydrukuje kolejny pierdylion złotówek i będzie nimi nadal dopłacał do wody, ognia, prądu, benzyny, kiełbasy i wszystkiego, czego tylko sobie Polacy w sondażach zażyczą. Wydrukuje też wystarczająco wiele na nawet piętnastą, szesnastą i siedemnastą emeryturę. W ten sposób rządzić będzie długo i szczęśliwie, a Polacy będą mu bić brawo.

  Może jeszcze rok – dwa.

 12. Panie Łoziński tyle kilometrów Pan pokonuje ulicami starego miasta roznosząc tą propagandową gazetkę (kurier Oświęcimski) to mógłby Pan zdjąć z drzewa swojego kolegę kmitę bo wisi biedak i wisi i nikt nie może już patrzeć na tą zdradziecką mordę. Piłsudskiego skrzyżowanie z ul.Ewy Szelburg Zarębiny.kolo Porowski Consulting.

 13. Kiedy cofnięcie pisowskich podwyżek dla samorządowców ? Przecież nikt na opozycji się na to nie zgadzał.

 14. O co to chodzi? Po co takie interpelacje? Chodzi o przypomnienie o swoim istnieniu? A kolejny artykuł o lotnisku w Krakowie? Po co to wszystko? Kogo to obchodzi?

 15. Akurat pytania jak najbardziej na miejscu, skoro prezes wodociagow wysuwa takie twierdzenia. Ale nienawisc do pisiorow odbiera niektorym rozum (jezeli go kiedykolwiek posiadali).

 16. Ja już zaczynam bać się otworzyć lodówkę by stamtąd nie wyskoczyli trzej muszkieterowie.

 17. Ostatnie miesiące PJCH u władzy. Polska 2050 Szymona Hołowni już puka do drzwi na Zaborskiej.

 18. tych dyletantów trzeba trzymać z daleka, póki czegoś nie zepsuli. Nie potrzeba nam w mieście „pisowskich wzorców”

 19. Znowu czeka nas wysyp interpelacji, i zapytań do prezydenta Oświęcimia. Widocznie taką misję powierzył im prezes Kaczyński nękać podjudzać, szkalować oczerniać byle zepsuć reputację PJCH.Do tego zostali powołani.za to mają płacone pieniądze.

 20. „Mateusz Morawiecki przekonuje, że dziura budżetowa jest najniższa od lat. Dodał, że od 2015 r. roczne dochody budżetu wzrosły o ponad 100 proc. Zarzucił opozycji manipulację”.

  A nosek Mateuszka rośnie i rośnie.

 21. Co takiego? Nie słyszę! he, he, he.
  Nic a nic nie słyszę, he, he.
  Wasze pytanie jest tendencyjne, he, he, he.

Send this to a friend