Informacje

OŚWIĘCIM. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, wycinają drzewa na bulwarach

Na bulwarach w Oświęcimiu trwa wycinka drzew, które w opinii Urzędu Miasta mogą narażać mieszkańców na niebezpieczeństwo.

Do usunięcia na terenie Bulwarów przeznaczonych jest 15 szt. robinii akacjowych rosnących wzdłuż ścieżki na nabrzeżu Soły. Sukcesywnie na tym terenie od kilkunastu lat dochodziło do wyłamań całych drzew lub części koron ze szpaleru zestarzałych robinii. Ponadto regularnie na starzejących się drzewach usuwany był gruby posusz.

W lutym 2021 r. doszło do kolejnego wyłamania drzewa bezpośrednio na ścieżkę, co zaniepokoiło mieszkańców o bezpieczeństwo dla osób  przebywających na tym terenie i zapytania ze strony Gazety Krakowskiej o przeglądy drzewostanu pod kontem bezpieczeństwa. W związku z odpowiedzialnością Miasta za zaistniałe szkody oraz życie i zdrowie mieszkańców,  na przedmiotowym terenie w sezonie wegetacyjnym tak aby rzetelnie ocenić kondycję drzew, został wykonany szczegółowy przegląd drzewostanu. W wyniku wnikliwej analizy, wytypowanych zostało 15 robinii akacjowych w złym stanie fitosanitarnym i technicznym, stanowiących realne zagrożenie bezpieczeństwa dla osób przebywających na tym terenie, Na usunięcie drzew, po potwierdzeniu  ich złego stanu, uzyskano zezwolenie Starosty Oświęcimskiego.

Prace wycinkowe zakończone zostaną w bieżącym miesiącu, przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków.

Do końca miesiąca kwietnia br. w miejsca po usuniętych drzewach zostaną wykonane nowe nasadzenia drzew z gatunków: grab pospolity, dąb błotny i robinia akacjowa.  Na terenie Bulwarów, miasto corocznie wykonuje nowe dosadzenia drzew w trosce o przyszłe pokolenia mieszkańców.

UM Oświęcim

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

18 komentarzy

 1. Wy wszyscy inspektory gile sikorki pawie ww bolo etc—was to powinien postraszyć spadający konar tak bardzo żebyście się pos@@li. Gdybyście spacerem poszli na Planty i zobaczyli jak wygląda pień uciętego drzewa, to nie pisalibyście głupot. Nie znacie się, nie macie pojęcia, nie czytacie, nawet nie spacerujecie,jesteście zapyziałymi krytykantami tematów na których się zwyczajnie nie znacie, więc proponuję wymienionym SPACEREM NA PLANTY – DLA ZDROWA I WIEDZY PALANTY.

 2. Tak bolo – Chwierut jest też odpowiedzialny za powodzie i wichury. Zaproponowałbym ci zgłoszenie się do kolegi Starca, ale jak słyszę z tego dyrektorowania w szpitalu też już go wylano.

 3. Ciekaw jestem skąd się wzięło tyle połamanych gałęzi na Bulwarach? Pewnie złośliwe pełowce je podrzuciły.

 4. Tak robi się od lat.
  Tak podpowiada zdrowy rozsądek.
  O tym mówią odpowiednie przepisy.
  To są względy bezpieczeństwa.

  Trzeba być naprawdę ograniczonym, żeby tego nie dostrzegać. Może łatwiej byłoby wam to zauważyć gdyby gałęzie spadły na auta, rodziny z dziećmi lub na niektóre zakute łby. Tutaj argumenty osób spod znaku „nie znam się ale się wypowiem” mają się nijak do stanu rzeczywistego.
  Na szczęście zdrowy rozsądek w tym temacie wygrywa.

  Jesli chodzi o aspekt ekologii to odsyłam marudzących do szkoły podstawowej.
  Tam dowiecie się, że drzewa choć bardzo ważne w procesie produkcji tlenu to jednak daleko im do oceanów (50-80% tlenu pochodzi właśnie stamtąd)
  Dowiecie się również, że w Polsce sadzi się o wiele więcej drzew niż się wycina.
  O lekcjach fizyki już nawet nie wspomnę…

 5. Ciekawe czy urząd miasta pokaże ekspertyzy pokazujące, że drzewa trzeba wyciąć bo jak jakiś Mieciu szedł i sobie palcem pokazywał, które drzewa mu się nie podobają to będzie dramat. Bo polityka tych urzędasów polega na tym, że wycinają wysokie drzewa które dają najwięcej tlenu i uroku a w ich miejsce sadzą 1 metrowe krzewy pod nazwą zielona architektura.
  Nie dziwmy się że potem są powodzie wichury i coraz gorsza jakość powietrza. Oświęcim natomiast z zielonego miasta robi się betonowym klockiem, który traci swój urok.

 6. Uzupełnienie. Te drzewa nie powinny być sadzone na terenach podmokłych. Bulwary takim terenem są. Nie zaleca się też sadzić innych roślin wokół robinii akacjowej gdyż ona potrzebuje dużej przestrzeni. Ponadto lubi też wysuszać ziemię.

 7. Te drzewa to nie akacje. Akacja w Polsce nie występuje, chyba, że ktoś ją importował. To jest robinia akacjowa. Inne nazwy to grochodrzew akacjowy, robinia biała, robinia fałszywa akacja, albo grochodrzew.

 8. Spróchniałe drzewa należy wycinać, a w ich miejsce sadzić nowe. Czego tutejsi pyskacze nie rozumieć?

 9. A gdzie są nasi wspaniali zieloni którzy ponownie pragną blokować płd.obwodnicę, no gdzie się pytam……… .Sądzę że planty to za mały kaliber i kasy z tego nie ,,bedzie” jak mawiał klasyk pewien hrabia Rostowski.

 10. Teraz będzie bardzo ładnie pusto – wyrównać i jeszcze zrobić plac betonowy i będzie prawdziwy urok PLANT

 11. Oglądałem jak cielisty. Na moje oko zdrowe drzewa ale dobre do kominków.

 12. Inspektorze,
  masz rację – Oświęcim jest Barbarią. Długo walczyliśmy z rodziną o zachowanie osiedlowej zieleni, ale to walka z wiatrakami. Potwierdzają to nawet zamieszczone tu wpisy. I ten wyświechtany argument „bo jak konar spadanie komuś na głowę, to…”:( Tymczasem ten konar wyrósł już niektórym w miejscu głowy.

 13. @inspektor ochrony środowiska

  Zawsze możesz sobie pójść i zobaczyć te powalone zdrowe Dęby z Oświęcimskiej puszczy,
  zapewniam cię, że nikt, policją czy strażą nie będzie ci tego zabraniał

 14. Ciekawe jak spadnie na głowę stary konar najczęściej spróchniały to co wtedy Inspektorze powiesz?
  Urząd winny, nie zabezpieczył, nie dba o zieleń, wina Chwieruta i PO…..

  Bezmózgowce

 15. Czyste barbarzyństwo! Jak Szyszko wycinał lasy to ci sami co wycinają teraz Bulwary najgłośniej krzyczeli. Hi-PO-kryci z Magistratu!

Send this to a friend