Informacje

OŚWIĘCIM. Ulica Mayzla zostanie zamknięta na stałe

Jedna z ulic w Rynku Głównym zostanie zamknięta na stałe. Chodzi o ulicę Mayzla, która do tej pory była wyłączana z ruchu samochodowego na sezon turystyczny, od maja do października. Znajdujące się przy niej lokale gastronomiczne na ten czas wystawiały ogródki kawiarniane. Tak będzie również w tym roku.  Jednak  po tym okresie ruch na Mayzla nie zostanie już przywrócony. Ulicę od głównej drogi – ulicy Dąbrowskiego odgrodzą estetyczne poręcze łańcuchowe w stylu retro. Formalnie ulica Mayzla zostanie zamknięta od piątku, 29 kwietnia, ale już od czwartku montowane będą bariery i nowe oznakowanie.

Ogródki kawiarniane lokują się też na płycie rynku. W sumie będą tam trzy stanowiska gastronomiczne.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

26 komentarzy

 1. @staromostowy
  cyt. „bardzo chętnie wjadę na Rynek od strony Pl. Kościuszki.” tylko tyle do ciebie dotarło? O jakże mi przykro 🙂 🙂 🙂 🙂

 2. @ktoś, lecz nikt ważny bardzo chętnie wjadę na Rynek od strony Pl. Kościuszki. Tylko wyjaśnij mi jak to zrobić nie łamiąc przepisów. Poza tym Rynek powinni przemianować na Plac Bankowy. Tam są dwa sklepu na krzyż, a reszta to banki.

 3. @staromostowy

  cyt. „Nie bardzo wiem o co wam chodzi.”
  Spieszę wyjaśnić, pierwszy przypadek niezrozumienia, zarówno drogowcowi jak i Jerremu chodziło o to samo, chcieli ujawnić światu, to, o czym dotychczas wiedziały tylko ich najbliższe rodziny.
  Cyt.”Przecież na Rynek można bez problemu wjechać od ul. Dąbrowskiego. Wystarczy przejechać 50 metrów i skręcić w Stronę Rynku.”
  To drugi przypadek, zgadzam się z tobą, można też przejechać dwieście/trzysta metrów i wjechać na Rynek poprzez Plac Kościuszki
  I jeszcze kilka drobiazgów. Mnie i nie tylko chodzi o to, że na Starym Mieście nikt nie nadzoruje przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Ja pozwoliłem sobie na przypuszczenie, że przedsięwzięcie pod nazwą „zamknięcie ul. Mayzla” będzie zrealizowane przeciwskutecznie, okazało się, że miałem rację.
  I na koniec, mnie chodziło o to, że zamykanie ruchu na Rynku Głównym, to naruszenie systemu komunikacyjnego na Starym Mieście, które to zamykanie przyniesie więcej kłopotów niż pożytku.
  Historia tego miasta zna przypadki prób zamykania na stałe ulicy Mayzla, zna też przykłady tzw. ograniczonej dostępności Rynku, wszystkie upadły. Domyślam się dlaczego, ale to temat na inną historię i na pewno nie w tym miejscu

 4. Nie bardzo wiem o co wam chodzi. Przecież na Rynek można bez problemu wjechać od ul. Dąbrowskiego. Wystarczy przejechać 50 metrów i skręcić w Stronę Rynku. Zresztą było wielu pacanów, którzy z Mayzla wjeżdżali na Dąbrowskiego. Niektórzy nawet skręcali w lewo w stronę mostu.

 5. @ktoś, lecz nikt ważny

  „Skup się, bo nie będę powtarzał dwa razy.” – Boże, powiało grozą. Dalej nie czytam bo się wystraszyłem.

 6. @Ble ble ble
  masz rację, „strażnicy miejscy” z Oświęcimia, nie przemęczają się w pracy.

 7. @drogowiec
  z ciebie drogowiec taki jak ze mnie fizyk molekularny. Skup się, bo nie będę powtarzał dwa razy. Ulica Mayzla nie jest kluczowa dla odkorkowania Oświęcimia, ale ma istotne znaczenie dla płynności ruchu na trasie Oświęcim (stare miasto) Kęty. Przypatrz się planowi miasta w zakresie pomiędzy ulicami Legionów a ul. Nojego. Pojazdy jadące ulicą Dąbrowskiego w stronę Kęt mają do wyboru, patrząc od wjazdu do miasta ze Śląska (przed Sołą) – ulicę Legionów. (za Sołą) ul. Mayzla – Rynek Główny – ul. Jagiełły, Ul. Plebańską – Rynek Główny – ul. Jagiełły, Plac Kosciuszki – ul. Sienkiewicza, ul. Zaborską , Ul. Królowej Jadwigi – ul. Jagiełły. Trakt z ul. Nojego pozwolę sobie pominąć. Zamknięcie ul. Mayzla wymusi przeniesienie ruchu na pozostałe drogi, zwiększając na nich ruch. To nie wszystko, pozostają jeszcze następne problemy, pierwszy – jak legalnie dostarczać towar do sklepów przy ulicy Mayzla? Jeżeli nie zauważyłeś, nie wszyscy mają możliwość dostarczania zaopatrzenia od strony ulicy Berka Joselewicza. Drugi to sposób zamknięcia ruchu na ul. Mayzla. jeżeli będzie równie „profesjonalny” jak w latach ubiegłych, (kiedy zamykano sezonowo) to ruch po ulicy Mayzla, w żaden sposób nie zniknie. Zamknięcie ruchu na Rynku, poza zwiększeniem natężenia ruchu w innych miejscach, wygeneruje inne problemy. Tym większe, ze nikt obecnie, nie egzekwuje zasad prawidłowego postoju na starym mieście. W godzinach otwarcia sklepów, można łatwo policzyć od dwudziestu do czterdziestu nieprawidłowo parkujących pojazdów. Gdzie są „strażnicy miejscy” ostatnio zajmują się łapaniem alimenciarzy. Poza tym „incydentem” mam wrażenie, że nie pracują, tylko przychodzą do pracy. A na Rynek samochody muszą wjeżdżać, choćby konwoje do banków czy dostawy do placówek handlowych. I kto przypilnuje porządku? Nikt mój drogi „specjalisto”. Wie to każdy, kto umie patrzeć. Ty być może widzisz, na co patrzysz, ale zupełnie nie rozumiesz, co widzisz, podobnie jak nie rozumiesz, dlaczego to widzisz. Podobnie jak człowiek, który doradził panu prezydentowi podjęcie decyzji o stałym zamknięciu ul. Mayzla.

  Taaaa, Ulica Mayzla jest kluczowa dla odkorkowania Oświęcimia 😉

  Cały rynek powinien być wolny od ruchu samochodowego. Tylko gdzie lokalni „woźnice” prezentowaliby wówczas swoje „niebite golfy” i „paski w gazie”.

  Brawo Janusz ! Częściej używaj głowy a będzie nam wszystkim lepiej.

 8. do@ble ble ble
  tyś na bank z magistratowego dworu, wszystko się podoba w mysl zasadyJEST BARDZO DOBRZE, NIE NAJGORZEJ, BĘDZIE JESZCZE GORZEJ.

 9. @bezpartyjny

  Taaaa, Ulica Mayzla jest kluczowa dla odkorkowania Oświęcimia 😉

  Cały rynek powinien być wolny od ruchu samochodowego. Tylko gdzie lokalni „woźnice” prezentowaliby wówczas swoje „niebite golfy” i „paski w gazie”.

  Brawo Janusz ! Częściej używaj głowy a będzie nam wszystkim lepiej.

 10. A może odrzucicie PO-PiSowe przepychanki i zastanowicie się na serio za i przeciw? Miasto i tak już jest zakorkowane. Odcinanie kolejnych ulic pogorszy ten stan.

 11. Taaa, policjanci i strażnicy miejscy to lenie, fryzjerzy strzyga krzywo, a sprzedawczynie w sklepach oszukują na wadze.

 12. Zamknięcie Mayzla to bardzo dobre posunięcie,korzystne szczególnie dla Straży Miejskiej i Policji, logiczne bo między stolikami nie mogą jechać auta. Decyzja UM uwolniła służby od koniecznego podejmowania czynności egzekwowania prawa drogowego w Oświęcimiu wobec cwaniaków parkujących samochody w strefie poza miejscami do tego wyznaczonymi. W dalszej klejności trzeba oczekiwać zamknięcia Rynku. Przykładem w parkowaniu: jak, gdzie popadnie, jest parking i okolica ul.Bulwary wraz z wejściem na Planty. Kto tam parkuje, ten wie, że tam jurysdykcja SM i Policji nie działa. Szanowni Mieszkańcy są jeszcze w Oświęcimiu miejsca totalnego ładu, bo gorzej być nie może, to parking za Urzędem Miasta i Pałacem Ślubów, pod okiem SM i Magistratu. Jaki Pan, taki porządek. I kto tu mówi, że komuś w tym Mieście wszystko sie nie podoba? Kaufland, Aldi poradziły sobie z darmowym parkowaniem urzędników na czas pracy.

 13. @ni ma

  Nie nerwujsia. Pomysł jest dobry. Tak dobry, że aż trudno o niego podejrzewać PJCh 😉

  Nie wiem, może był na jakichś medytacjach w Tybecie ?

 14. @dobry pomysł

  Nie mów tego głośno bo jeszcze nam PJCh zlikwiduje przystanek przy Rynku.

 15. Hotin, ale za to mamy nowe połączenie z Krakowa do Oświęcimia przez Zator. Nawet rozkłady jazdy zostały powieszone. 🙂

 16. ,,Dzień świstaka” jak co roku,ale to przy takiej władzy to normalka.Bedzie za to co oglądać w Wieściach z Ratusza!

 17. Krakowianie tak samo reagowali, kiedy zabierano im tramwaje spod kościoła Mariackiego.

 18. A tak poważnie. Pomysł oczywiście dobry. Nawiasem mówiąc cały Rynek należałoby zamknąć dla ruchu.

 19. Pomysł tak dobry, że przypuszczam, że PJCh wynajął firmę konsultingową z Krakowa by to wymyślić.

Send this to a friend