Informacje

OŚWIĘCIM. Trwa budowa nowych peronów i przejścia podziemnego

W Oświęcimiu przy dworcu kolejowym trwa budowa nowych perony oraz przejścia podziemne z windami. Zobacz najnowsze zdjęcia z postępu prac.

Dostępniejsza stacja Oświęcim z pięcioma windami, wyposażona w wiaty i czytelne oznakowane to zakładany – ważny dla podróżnych efekt inwestycji Polskich Linii Kolejowych.

Roboty rozpoczęły się od zabezpieczenia terenu i rozbiórki zużytej sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Maszyny wykorzystywane będą do demontażu torów i peronów.

Zaplanowano trzy nowe, wyższe perony, które ułatwią wsiadanie do pociągu. Będą wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie. Dostępność wszystkich podróżnych, w tym osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się zwiększy 5 wind – przy wyjściach na perony oraz w nowym przejściu podziemnym. Bezkolizyjny trakt o długości 133 m zastąpi kładkę nad torami i zwiększy bezpieczeństwo na stacji, a mieszkańcy zyskają wygodną komunikację z dwóch stron miasta. Istotnym udogodnieniem będzie system ścieżek dotykowych dla osób niedowidzących.

Modernizacja stacji – oprócz obszaru pasażerskiego obejmuje tory, sieć trakcyjną, obiekty, urządzenia telekomunikacyjne i sterowania ruchem kolejowym, a także drogi i dojścia w obrębie stacji oraz odwodnienie. W zakresie prac jest również budowa nowej nastawni dla obsługi ruchu kolejowego.

Pasażerowie wygodniej wsiądą do pociągów

Dzięki inwestycji PLK realizowanej między Trzebinią a Oświęcimiem podróżni korzystają z nowych peronów na stacji Chrzanów oraz na przystankach Chełmek i Gorzów Chrzanowski. Na odcinku Oświęcim-Czechowice-Dziedzice nowe, dostępniejsze perony są już przy jednym z torów w Kaniowie i Dankowicach. Po zakończeniu wszystkich prac na trasie Trzebinia – Oświęcim – Czechowice Dziedzice, wyższy standard obsługi będzie na10 stacjach i przystankach.

Krótsze podróże z Małopolski na Śląsk

Oprócz zwiększenia dostępności i komfortu podróżnych, efektem prac na linii Trzebinia – Oświęcim-Czechowice-Dziedzice (nr 93), będą krótsze prawie o połowę i bezpieczniejsze podróże m.in. z Trzebini do Oświęcimia i na Śląsk. Przebudowa zapewni atrakcyjne przejazdy pociągiem oraz transport ładunków. Zmodernizowana trasa umożliwi efektywniejsze wykorzystanie ekologicznego potencjału kolei w przewozach krajowych i międzynarodowych.

Inwestycje PLK na trasie Trzebinia – Oświęcim wchodzą w skład projektu za ponad 800 mln zł netto: „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, współfinansowanego z (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi ponad 686 PLN (netto). Zakończenie planowane jest w IV kwartale 2023 r.

PKP PLK

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. Każdy kto zetknie się z towarzyszem Jarosławem źle kończy. Pierwszy był Lepper, potem Giertych, a teraz Gowin. Po drodze było też kilka mniej ważnych osób. Ciekaw jestem kto będzie następny?

 2. Wiesz co, Młody? Wlej w siebie kubek oleju rzepakowego (już po 13 złotych za litr) i popij go wódą (tu cena się nie zmieniła); a oleum jako lżejsze wypłynie na wierzch i gdy wóda uderzy ci do głowy … Może to coś pomoże.

 3. Prawidłowy cytat brzmi: „to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi” – Jacek Kurski, szef Telewizji Narodowej.

 4. Brawo PO, tak trzymać,
  ciemny lud i tak na Was zagłosuje,
  bo przecież pisiory są najgorsi.

 5. Nie wiem czy zauważyłeś, ale dwa miesiące temu pis przyznał swoim aparatczykom w rządzie i administracji rządowej podwyżki po 40-50% (weszły w życie od 1 listopada). Też bym tak chciał 🙂

 6. Na wszelki wypadek rząd pis zwiększył dziś o 10 miliardów nakłady na policję i służby.

 7. By PO-prawic wam humory,już jutro Rada Miasta w Oświecimiu w której to Koalicja z nazwy Obywatelska ma większość podwyzszy naszemu włodarzowi uposażenie z wyrównaniem od sierpnia oraz sobie samym wysokość diet.

 8. Pis rzeczywiście ma się dobrze…

  Trochę gorzej z polskim złotym, polską gospodarką, pozycją Polski na arenie międzynarodowej…
  Drożyzna zaczyna doskwierać najbardziej zaciekłym zwolennikom PiS. Święta będą najdroższymi od lat…
  Tymczasem rząd oferuje kupony, bony, talony, kolejne emerytury. Hmmm. A jakieś oferty dla nas, pracujących (sponsorujących całą tą karuzelę rozrzutności )?

 9. Taka niesamowita rzekomo bieda w Polsce,
  a PiS dobrze się ma i wzrasta mu poparcie,
  w przeciwieństwie do nic nie robiącej
  szalonej totalnej opozycji, nie mającej
  żadnego przekonywującego programu działania.

 10. Liczba osób żyjących w Polsce w skrajnej biedzie zwiększyła się od zeszłego roku o ok. 400 tys.

  Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest aż tak źle?

 11. @młody

  Nie mam pojęcia jak łączysz niezaszczepionych ze zmniejszeniem się najwyższej od lat inflacji…
  Mam złą wiadomość. TO TAK NIE DZIAŁA kolego. Doczytaj trochę o spirali inflacyjnejn (zarobki – ceny – kisztyl i zjawisku inflacji jako takiej. Trzeba być ślepym by nie widzieć dokąd obecny rząd prowadzi naszą gospodarkę.

  Jeśli chodzi o temat szczepień to zadaj sobie kilka pytań :

  Ile razy (i przy jakich okazjach) premier ogłaszał zwycięstwo nad pandemia?
  Dlaczego aktualni~nie wprowadza się ograniczeń (pomimo 5-cio cyfrowego przyrostu zakażonych dziennie)?
  Dlaczego nie objęto osób niezaszczepionych restrykcjami?

  Rząd nie zaryzykuje „strzału w stopę” wprowadzając ograniczenia dla nie szczepiacych sie bo to lwia część ich elektoratu. Coraz wieksza obawa przed utratą władzy powoduje aż tupią (coraz krótszymi) nóżkami…

 12. Cały świat drukuje pieniądze. Inflacja nie pojawiła się tylko w Wenezueli i Polsce. Jak tylko niezaszczepieni przestaną być widoczni, inflacja i zarobki się unormują.

 13. Z komentarzy rozumiem że nikt kto jest za Pisem nie narzeka na ceny, wręcz cieszy się że prąd i gaz wreszcie jest drogi a kiełbasa w sklepach nadal jest zbyt tania (ale Vateusz robi co może), ale niedługo trzeba będzie za wszystko płacić w milionach i wtedy to dopiero będzie tak jak powinno być!

 14. Złoty co prawda trochę słabnie w stosunku do innych walut, a inflacja owszem jest, ale nic to: rząd wydrukuje kolejne pół biliona i rozda jako tarczę antyinflacyjną. A jeśli spowoduje to dalszy wzrost inflacji, to rząd dodrukuje jeszcze bilion. Proste? Proste. A za peło ciągle mówiono, że piniędzy ni ma.

 15. Na nic Cię obecnie nie stać, aby iść do sklepu,
  a PiS-owi ciągle rośnie poparcie, natomiast
  notowania PO, za której rządów na wszystko
  Cię było stać, ciągle spadają, jak to wytłumaczysz
  i czy jesteś w ogóle w stanie to zrozumieć.

 16. Za PiS-u jest Polska jest rajem. Nie ma inflacji, a Polacy kupują towary z wyższej półki. Wartość pińcet plus nie spadła do czterystu sześćdziesięciu złotych. Wartość złotego jest najwyższa od lat. Do lekarza specjalisty można się dostać bez kolejki. Ludzie nie umierają ma nowotwory, bo szybko są diagnozowani. W Pszczynie nikt nie umarł na sepsę. Za Po kasy nie było, bo nie drukowano jej bez potrzeby. Za PiS-u jest w bo drukuje się masę pustego pieniądza, co nam niebawem czkawką odbije.

 17. Iść do sklepu i g…o kupić. Polska Tuska ,na nic nie było pinindzy a kolesie chowali kasę po skrytkach!

 18. @brawo wcześniej rządziło PiS i też się nic nie działo. Zapomniałem, że jak zobaczyli iż zbliża się kryzys dali nogę. Przy okazji utopili Samoobronę. Teraz topią Porozumienie. Pewnie znowu szykuje się jakiś kryzys.

 19. W minionych latach za rządów PO w tym zakresie
  nic się nie działo, PiS zmienia oblicze Oświęcimia.

Send this to a friend