Informacje

OŚWIĘCIM. Trujący smog nad miastem i powiatem

Zadymienie z niskiej emisji przy ul. Powstańców Śląskich w Oświęcimiu.

Normy jakości powietrza w całym powiecie i mieście Oświęcim są przekroczone o kilkadziesiąt, a nawet sto procent. Pamiętajmy, że pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5 mogą wywołać kaszel, reakcje alergiczne i przyczyniają się do ryzyka zachorowania na nowotwory.

Kliknij na mapę i sprawdź jakość powietrza:

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. Pamietam czasy gdzie przez 30 lat straszono ludzi wielką dziurą ozonowa, która zniszczy planetę. ludzie w to wierzyli, setki milionów dolarków szły na walke z tą niedobrą dziurą w niebie. Pewnego razu okazało się że żadnej dziury nie ma i….. pojawił się wielki niedobry smog.
  Scenariusz ten sam, tylko że w euro.

 2. Na Zaborskiej palą? Smrode i pył w powietrzu, po kilku dniach śnieg jest czarny od tego dziadostwa palonego w piecach.

 3. @czym zajmuje się SM w Oświęcimiu
  SM w Oświęcimiu zajmuje się ciężką pracą, oni robią NIC. A robią NIC, bo wszystko co robią dzieli się na to czego NIE MOGĄ albo na to czego NIE POTRAFIĄ.
  Przyłączam się do apelu, Panie i Panowie Radni, Panie Prezydencie, czas na właściwe decyzje, czas na likwidację SM.

 4. Kiedyś napisano w tym portalu, że Straż Miejska w Oświęcimiu dysponuje dronami do „obserwacji tego co wyłazi z kominów” domowych. Ciekawe czy z tego korzystają czy drony z monitoringiem w pakiecie oddali Policji?. PANIE i PANOWIE RADNI: zlikwidujcie tą formację bo Oni nic nie znaczą. Zgłoszenie do SM: „na Osiedlu grupa młodych zaczepia i wulgarnie gestami wyzywa przechodniów”. Odpowiedź dyżurnego SM: „SM nie prowadzi działań wobec młodych” Czy warto jeszcze z naszych podatków utrzymywać Straż Miejską? Z pojazdami parkującymi poza miejscami wyznaczonymi w Rynku, nie radzą sobie. Co w ogóle robi SM w Oświęcimiu, czy jeszcze istnieje? Dostali niedawno nowy radiowóz, po co?

 5. A co dopiero na sąsiednich wsiach się dzieje w okolicach Oświęcimia koło 22, 23 godziny i nikogo to nie obchodzi gdzie sołtysi gdzie gmina itp………….. w mieście to kropelka w morzu smrodów a na wsiach lepiej nie mówić.

 6. Jest jeszcze inna opcja: na Zachodzie ludzie w takiej sytuacji dzielą dom na pół i pozostałą część, np. parter, sprzedają lub wynajmują.
  Znając jednak życie: co z tego, że kopciuchy mają być zlikwidowane do 2022 roku, zaraz podniesie się lament, że to drogie, że nas nie stać. I termin zostanie przesunięty o rok, potem znowu rok, i tak dalej …

 7. A gdybyś odziedziczył rolls royce’a phantoma albo luksusowy jacht i nie stać by cię było na jego utrzymanie, to co byś zrobił? Pewnie sprzedał. Na obrzeżach Oświęcimia i we wsiach jest wiele wielkich domów z pustaków 250 metrów kwadratowych z czasów Gierka czy Gomułki. Trzeba je ocieplić albo wyburzyć. Sorry. Zamiast rolls royce’a możesz jeździć punto. Zamiast wielkiego starego domu możesz kupić sobie kawalerkę w bloku. Dlaczego ja, moja żona i moje dzieci mają co roku dusić się tym syfem powstałym z palenia miałem w twoim kopciuchu? Co ja ci takiego zrobiłem? Chcesz się dusić, to duś się sam. Zresztą taki piec to nie jest ogromny wydatek, są dopłaty Wychodzi tu takie wredne polskie cwaniactwo: smrodzę – i co mi zrobicie?

 8. Powaga, ja odziedziczyłem stary dom. Opał to dla mnie duży wydatek, a co dopiero piec.

 9. Podłączenie jednorodzinnych domów do sieci ciepłowniczej jest zawsze horrendalnie drogie. Nie ma innej drogi jak szybkie zmuszenie właścicieli takich domów do przejścia na piece 5 generacji. I nie jęczcie, że to drogo kosztuje. Jak kogoś stać na dom za pół miliona, to stać go też na piec za 10 tysięcy.

 10. Po pierwsze jestem kobieta a po drugie to Tusk mnie najwiecej oszwabił plus Rostowski

 11. Kupujta oczyszczacze powietrza.
  Trza liczyć na siebie.A sąsiadów palących gumowcami smialo podp***alac bo inaczej się nie da.Tu chodzi o zdrowie naszych dzieci .zero tolerancji i skrupułów.Czy kopciuch się mną przejmuje że ja widzac jak mnie truję mam go kryć??To ma działać odwrotnie.To jemu ma być wstyd że mnie truję a nie mi że próbuje eliminować jego truciznę.Gonic i twoich do oporu.A miasto ma w tym pomagać i dofinansowywac .

 12. @Emilia to ile Ci PiS dał tej emerytury? Ja pamiętam, że jednego roku za rządów PiS-u nie było waloryzacji. Wiec nie pitol, że PiS jest taki dobry. Zresztą nie PiS łoży na Twoją emeryturę tylko podatnicy.

 13. Dziwisz się skoro to spółka miejska jaki pan taki kram ,kram PO paprancow ,pale w kopciuchu i mam ciepło ,Tusk i spółka rewaloryzowaly mi emerytury wiec mam mało ,ledwo mam na najgorszy opał .

 14. Cała sprawa jest godna pożałowania ,ale co się dziwić skoro spółka miejska PEC liczy horrendalne ceny za przyłącz do domów jednorodzinnych w centrum Oświęcimia.

 15. Kolejny dowód na wręcz dramatyczne warunki. Opuszczając Oświęcim moje dzieci przestały chorować.
  Pamiętajmy, że jakość powietrza którym oddychamy jest równie ważne niż pokarm, a może i nawet bardziej ważne gdyż oddychamy całą dobę.
  Pozdrawiam

 16. Czy Wójtowi nie przeszkadza dym z domu sąsiada? Od lat kopci i urzędnikom jak widać to nie przeszkadza.

 17. Jak nie smog, to pożar w Synthosie… I bez covida płuca naszych dzieci zapewne nie wyglądają najlepiej…

Send this to a friend