Informacje

OŚWIĘCIM. Rusza budowa amfiteatru, zielonych tarasów oraz podziemnego parkingu

Otwarty amfiteatr, zielone tarasy oraz podziemny parking. W taki sposób zagospodarowany zostanie teren pomiędzy ul. Bulwary, a ul. Berka Joselewicza. Umowa z wykonawcą, który będzie realizował inwestycję została już podpisana.

Prace mają ruszyć we wrześniu. Prowadzone będą w cyklu trzyletnim. Zakończą się w 2024 roku. Będą kosztowały ponad 29 mln zł. Przedsięwzięcie ma spore dofinansowanie zewnętrzne. Na zagospodarowanie tego miejsca miasto pozyskało 13 mln zł z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. 

Ten rejon Starego Miasta zyska nowy wizerunek. Wszystko za sprawą ciekawie zaprojektowanych zielonych tarasów i przestrzeni do organizacji imprez. Rozwiąże również częściowo problemy związane ze znalezieniem miejsc do parkowania na oświęcimskiej starówce. W dwukondygnacyjnym budynku powstanie parking na 150 samochodów wraz z budynkiem zaplecza, w którym będzie winda i toalety. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w środku znajdą się stanowiska do ładowania akumulatorów w samochodach z instalacjami hybrydowymi elektrycznymi.

Aktualny układ komunikacji zostanie zachowany. Dojazd do parkingu będzie odbywał się poprzez nową drogę dojazdową włączoną w miejscu wysepki do ul. Bulwary. W śladzie istniejącej ulicy biegnącej do bramy Zakładu Salezjańskiego powstanie nowa droga. Parking zostanie wkomponowany w obecną skarpę. Jego dach będzie częścią zielonych tarasów, czyli ścieżek wraz z ławeczkami, które podczas wydarzeń plenerowych będą spełniać funkcję widowni. Ta część będzie podświetlona.

Przewidziano też część usługową. Obok nowego oświetlenia i schodów planowane są też nowe aranżacje zieleni.

UM Oświęcim

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

68 komentarzy

 1. @Zaniepokojony?

  Co ja ci będę tłumaczył. Pewnie właśnie jesteś w pracy. Pracuj, pracuj – ktoś musi
  Ja tymczasem poleżę sobie jeszcze i zastanowie się komu tak naprawdę nie poszło w życiu.

  Twoje zdrówko.

 2. Anonimie, skoro byle chwiej jest wstanie uciułać więcej od ciebie to może warto się zastanowić nad tym co nie wyszło ci w życiu. Albo kiedy się to spierdoliło.

 3. @as

  Jak papier składasz to musisz być wzorem cnót…
  A jak kasa przyjdzie to już inna baja

  Chłopie nikt tak jak PiS nie dotuje patusów Jak się dobrze zakręcisz to z socjalu doisz 6-7 tys. miesięcznie.
  Masz taką wypłatę? Nie odpisuj – wiem, że nie masz .
  Do tego czasem dary i żarcie. Naucz się kombinować stary.

 4. To może dobrze, że, jak to piszecie, Panie z MOPSU podwyżki nie dostały za promowanie patologii?

 5. Do as

  Jak to jakie plusy???

  Takie że Pani z MOPS na najniższej krajowej pomaga złożyć właściwy wniosek…

  Pracujesz?

  To podziel się tym co wypracowałeś z tymi którym nie chce się pracować. Resztę się dodrukuje. Czego nie rozumiesz?

 6. @as

  Oddają głos na PiS…
  Resztą nie muszą się martwić.

  Pozdro dla kumatych

 7. @refleksja To mnie zawsze interesowało, jakie oni dostają zasiłki i plusy, skoro są bezdomni? Jakiś konkretny przykład?

 8. Problem meneli pod berlinem można załatwić w prosty sposób: przestać dawać im wciąż zasiłki, plusy, itd, które i tak natychmiast przepijają, a wtedy będą musieli wziąć się do jakiejś uczciwej pracy.

 9. @DeS
  cyt.”przesiadują to miejsce regularnie popijając sobie trunki to jest problem, którym bardziej powinny się zainteresować służby nie tylko miejskie”
  (S)łużby (M)iejskie, które powinny sie tym zająć, są w stanie postępującego rozkładu. Zwróć uwagę, że nie ogarniają nie tylko tego co się dzieje na Placu Pokoju, ale również tego co się dzieje choćby przy Biedronce, na ulicy Zaborskiej, 400 metrów od ich „bazy”

 10. @antypopis
  cyt. Ja z innej beczki(…)”
  wyjaśnienie jest proste, sa różne terminy wypłaty świadczeń przez ZUS, więc i różne terminy wypłaty dodatkowych emerytur.
  Dotychczas tylko twoja rodzina wiedziała, żeś głupi, teraz wiedzą wszyscy.

 11. tu masz rację – mostek fajny, ale co autor projektu miał na myśli pod nim???
  a ci nazwę ich inni mieszkańcy co przesiadują to miejsce regularnie popijając sobie trunki to jest problem, którym bardziej powinny się zainteresować służby nie tylko miejskie

 12. @Abcd

  Gdybyś jeszcze trochę pomyślał to byś sam na to pytanie odpowiedział, bo w twoim poście był zalążek odpowiedzi. A brzmi ona tak:

  Lepszego rynku pracy.
  Lepszej edukacji.
  Lepszych usług publicznych.
  Czyli jednym słowem – lepszych perspektyw.

 13. @DeS mnie najbardziej urzekł mostek nad pustym rowem. I towarzystwo okolicznych meneli.

 14. Stękacze przypomnijcie sobie temat krytyki Placu Pokoju w czasie budowy.
  A po otwarciu? cisza bo wielu mieszkańców tam spędza czas to już nie ma tematu…
  Poczekajcie do skończenia inwestycji i wtedy zabierzcie głos

 15. Ja z innej beczki. „Wypłata czternastej emerytury rozpoczyna się 25 sierpnia i prowadzona będzie w terminach 1, 5, 6, 10, 15, 20 września” (Serwis Rzeczypospolitej Polskiej). Może ktoś logicznie wytłumaczyć kiedy rozpoczyna się wypłata? Tak zamieszać może mędrzec z PiS-u.

 16. Wyprodukuj se, sam jest wolność gospodarcza. Sam możesz zrobić też elekrownię na światło z Księżyca no i za własną kasę postawić garaż.

 17. Wyjątkowo dobry pomysł Chwieruta, ponieważ trzeba będzie gdzieś parkować ten milion Polskich Narodowych Samochodów Elektrycznych, co to nam Pan Premier obiecał.

 18. Już widzę, jak ludzie będą siedzieć na tej betonowej pustyni. W słońcu pewnie z 50-70 stopni będzie i zero drzew. Tak jak piszą poprzednicy – wszystko to nie dla mieszkańców a garaż dla pobliskiego dewelopera… I tak kolejne miliony wyprowadzane są z budżetu miasta…

 19. I kto będzie siedział na tych ławkach w pełnym słońcu jak będzie ponad 30 stopni ? Nie można było zrobić konkursu i dać mieszkańcom zagłosować by Ci wybrali najlepszy? Rzeczywiście wygląda to na parking dla mieszkańców pobliskiej deweloperki, ale parafrazując słowa byłego króla Europy niejakiego Donka: Ja Wam prezia nie wybierałem.

 20. @Abcd Kto powiedział, że teren zielony nie pasuje? twój szef? Manipulacje opanowane do perfekcji.

 21. Parking? Źle
  Teren zielony? Źle
  Amfiteatr? Źle

  To co wy chcecie tam zrobić żeby było wam dogodzić?

 22. Ja bym sprawdził z kim i ile listów intencyjnych podpisali poprzedni włodarze. Sprawdziłbym też zapisy w księgach wieczystych. Jak sytuacja finansowa się unormuje znowu z szafy zaczną wypadać trupy.

 23. I ty uważasz się za noalnego ,też nie mogę zrozumieć kto na nas popaprancow głosuje.

 24. I bedzie to samo co betonowy parking na dworcu… zrobić koś konkretnego w oswiecimiu to nie ma kasy.. remont lodowiska by sie przydał a nie betonowe schody z betonową zielenia..

 25. Prywatny deweloper buduje mieszkania z niewielką liczbą parkingów w sercu starego miasta. Przez przypadek prezydent (prywatnie kolega dewelopera), wymyśla w tym miejscu parking podziemny. Jakie to wszystko piękne. Układ w Oświęcimiu mocno się już zabetonował.

 26. @normalny twój nick mówi wszystko. Nauka z kursów u Środy. Poza rym pis i po to jedno antyludzkie zjadnoczenie.

 27. wierzyć się nie chce, że nasze miasto zamieszkuje tyle ciemnoty ze szczujni pis.

 28. Może by poinformować kiedy rada miasta podjęła taką decyzję. Przecież nie dzisiaj. Jsk widać mafia dziennikarsko_ POPISOWA ma się dobrze. Ścisła tajemnica w mediach.

 29. POPIS w mieście całą gębą. Trzeba być idiotą, żeby tu jeszcze na wybory iść.

 30. Betonowanie to najprostszy sposób na wyprowadzanie kasy miejskiej. No i przy okazji, jest to walka z ociepleniem klimatu i zanieczyszczeniami.

 31. Jakie podwyżki jak krzyczeli na spotkaniu z rudym żeby wszystko pozabierać bo ludzie dawali sobie radę, facet wręcz błagał, obudzicie się kiedyś w czarnej d…e!

 32. Wybory blisko, czas na igrzyska. Już wiecie, dlaczego nie ma podwyżek dla pracowników?

 33. Dyskusja albo zwrócenie uwagi to oplucie. Kiedy wy pozbędziecie się tej komuszej mentalności? Może jakbyście słuchali ludzi to bylibyście w sytuacji 90% poparcia?

 34. Co by nie powiedzieć, ale jak jest temat niewygodny i chce się opluć prezydenta to tyle „nowych” komentujących się tu pojawia i co ciekawe piszą kolejne wpisy co kilkanaście minut.
  Przypadek?

 35. to jest problem o którym już od dawna staram się mówić w komentarzach . Wybudowanie patodeweloperskiego monstrum w samym sercu przestrzeni wspólnej niewielkiego przecież ,lecz majacego jakiś tam charakter, miasta przy absolutnej bierności opozycyjnej części rady m. to ewidentny dowód miałkości i impotencji ludzi zasiadających przecież już od lat w radzie miejskiej. Tu w tym konkretnym miejscu chodzi o garaż, reszta to ściema. Sciema dla takich frajerów jak wy napieprzających się tu ku uciesze gawiedzi. Tymczasem w mieście robi się co się chce.

 36. Docent? Raczej dokopiejka.

  Taki suchar dla kumatych… Onuce z pisu nie panimaju.

 37. Papier wszystko przyjmie. Pozostanie tylko pytanie gdzie to wszystko zmieszczą? Powierzchnia tego zbytku nie jest aż tak duża jak na wizualizacji. No i czy przyszli mieszkańcy z tego pomysłu będą zadowoleni?

 38. @wyborcapo (w co wątpię)

  Zabolało? PiSowskie marnotrawstwo jest OK, a inwestycje publiczne w mieście, gdzie szmaciarze z pisu są marginesem, są złe? Co tu jest brednią, poza twoim komentarzem?

 39. @hotin-putin

  Można by za te pieniądze postawić kolejny blok elektrowni Ostrołęka, drugie CPK, przekopać kolejną mierzeję, postawić największy na świecie pomnik najgorszego prezydenta albo zafundować Balbinie kilka ton pieluch. A tu takie marnotrawstwo. „Fachowcy” z Bezprawia i Niesprawiedliwości płaczą po nocach w poduszki, że publiczna kasa pójdzie na publiczne inwestycje, zamiast na ich prywatne konta. Dramat putinku, dramat.

 40. Wizualizacja według potrzeb, zniknęła rzeczywistość, ale tak będzie ładniej, bez budynkow

 41. To wygląda jak zejście na peron, naprawdę stać nas tylko na coś takiego? Może poczekajmy na lepsze czasy, zamówimy wersję Premium.

 42. Przegięcie! Po co nam ten betonowy twór w centrum miasta? Dość betonu!

 43. Nie powala ten projekt, raczej jest taki mocno prowincjonalnych. Były jakieś inne propozycje, czy raczej wybrano z jednego projektu?

 44. To jest normalnie skandal i granda. Czy ktoś już doniósł na Chwieruta do prokuratury?

 45. Panie JCH prosimy jeszcze o operę i dostęp do morza bo kąpieliska miejskiego brak.No i na tych wizualizacjach brak paru budynków czyżby miały być rozebrane?

 46. @Wesoły Romek

  Wiesz może kto doprowadził do tej drożyzny i inflacji?

  Kolega pyta…

 47. Co by tu jeszcze PO-psuć panie i panowie z Platformy Zdradzieckiej? No podajcie proszę.

 48. Prezydent dba tylko o swoich ludzi w Platformie Obywatelskiej awansując ich na prezesów i dyrektorów miejskich spółek. Urzędnicy powinni wprost zapytać prezydenta, jak on sobie radzi w czasach tak dużej drożyzny i inflacji z pensją 20 tys zł miesięcznie? Jak żyć panie Donaldzie?

 49. Zielone tarasy to to będą jak pomalują ten beton na zielono. A parking to chyba tylko dla pobliskiego dewelopera jest budowany.

 50. Serio amfiteatr jest teraz priorytetem ? Nie mamy większych zmartwień ? Ile to da miejsc pracy ? O ile wzrosną obecne głodowe pensje w Osw ? Może by tak panie Januszu zejść na ziemię i wziąć przykład z tych prezydentów miast, którzy najpierw martwią się o tak „przyziemne” sprawy jak rozwój gospodarczy czy edukacja (co zresztą idzie w parze).

 51. Ten projekt jest zmodyfikowana kopia starego projektu Janusza marszałka. Tam, gdzie jest teraz hotel, miała być galeria handlowa.

 52. Gdzie na pierwszym rysunku jest pokazany oświęcimski hotel Hampton by Hilton? Będzie wyburzony czy to projekty przygotowany jeszcze za czasów prezydenta p. Marszałka? Ktoś mocno przerysował rzeczywistość. Teren zalewowy ale widać nadszedł czas by topić publiczny grosz. Dosłownie.

Send this to a friend