Biznes, Informacje, Kultura, Sport, Wideo

OŚWIĘCIM. Rosyjscy hokeiści w Re-Plast Unia Oświęcim nie zajęli stanowiska wobec agresji Rosji na Ukrainę

Foto – Oświęcimski Sport SA

Wśród mieszkańców Oświęcimia coraz częściej pojawiają się pytania, czy ośmiu hokeistów z Rosji grających w Re-Plast Unia Oświęcim jest przeciwnych wojnie na Ukrainie?

Naprawdę trudno w pełni cieszyć się z awansu zawodników Re-Plast Unia Oświęcim do finału Polskiej Hokej Ligii, kiedy nie znamy opinii rosyjskich hokeistów na temat tak fundamentalny, jakim jest potępienie bratobójczej wojny i agresji Rosji na Ukrainie.

BS Polonia Bytom, jako pierwszy klub w Polsce, zareagowała na inwazję Rosji na Ukrainę i zrezygnowała z usług pięciu rosyjskich zawodników. GKS Katowice postanowił rozwiązać umowę z rosyjskim zawodnikiem w związku z brakiem jednoznacznego potępienia agresji Rosji na Ukrainę. Jeszcze inaczej postąpili zawodnicy KH Energa Toruń. – Rywalizować chcemy tylko na lodzie, dlatego stanowczo mówimy NIE wojnie – napisali w oficjalnym liście rosyjscy oraz białoruscy hokeiści i podpisali go z imienia i nazwiska.

Czy władze klubu, sponsorzy oraz kibice Re-Plast Unii Oświęcim nie czują zaniepokojenia i dyskomfortu z powodu niejasnej sytuacji? Dlaczego w Oświęcimiu odnosi się wrażenie, że temat jest przemilczany, tylko dlatego, że zagraniczni zawodnicy skutecznie strzelają bramki?

Czy Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia, przekazując dofinansowanie z budżetu miasta drużynie hokejowej, ma moralny obowiązek wymagać jasnych deklaracji od rosyjskich hokeistów noszących na piersi herb Miasta Pokoju?

Wystarczy tylko jedno zdanie rosyjskich zawodników, aby Re-Plast Unia Oświecim zdobywając Mistrzostwo Polski uniknęła „listy wstydu”.

red.


Poprzedni artykułNastępny artykuł

47 komentarzy

 1. Sława Ukrainie=Wkurzony Mieszkaniec=TEN SAM DEBIL POD INNYM NICKIEM

 2. Ruscy grający w uni oświęcim mają przyjaciół którzy walczą na Ukrainie..Jestem tego pewien. Przejrzyjcie ich media społecznościowe….

 3. Ruscy grający w uni oświęcim mają przyjaciół w cccp którzy walczą na Ukrainie..Jestem tego pewien. Przejrzyjcie ich media społecznościowe….

 4. Ruscy grający w uni oświęcim mają przyjaciół w cccp którzy walczą na Ukrainie..Jestem tego pewien. Przejrzyjcie ich media społecznościowe….

 5. Unia bolszewicka Ruska Oświęcim tylko idioci im kibicują . 8 hokeistów bolszewików z ludobójczej Rosji zatrudnia ta cała unia płacą mieszkańcy miasta bo prezydent Janusz Chwierut z (PO) daje co roku z budżetu milion złotych nie pytając podatników o zgodę.

 6. Unia bolszewicka Ruska Oświęcim tylko idi#ci im kibicują . 8 hokeistów bolszewik#w z ludob#jczej Rosji zatrudnia ta cała unia płacą mieszkańcy miasta bo prezydent Janusz Chwierut daje co roku z budżetu milion złotych nie pytając podatników o zgodę.

 7. Unia bolszewicka Ruska Oświęcim tylko idi#ci im kibicują . 8 hokeistów bolszewik#w z ludob#jczej Rosji zatrudnia ta cała unia płacą mieszkańcy miasta bo prezydent Janusz Chwierut z partii (PO) daje co roku z budżetu milion złotych nie pytając podatników o zgodę.

 8. Unia bolszewicka Ruska Oświęcim tylko idioci im kibicują . 8 hokeistów bolszewików z ludobójczej Rosji zatrudnia ta cała unia płacą mieszkańcy miasta bo prezydent Janusz Chwierut z partii (PO) daje co roku z budżetu milion złotych nie pytając podatników o zgodę.

 9. Unia bolszewicka Ruska Oświęcim tylko idioci im kibicują . 8 hokeistów bolszewików z ludobójczej Rosji zatrudnia ta cała unia płacą mieszkańcy miasta bo prezydent Janusz Chwierut z partii (PO) daje co roku z budżetu milion złotych nie pytając podatników o zgodę.

 10. Moralnie Unia Oświęcim już przegrała. Jeszcze sól będzie mądra, a oliwa sprawiedliwa.

 11. Jeżeli ktoś współpracuje dziś z Rosją, z ludźmi, którzy mają rosyjski paszport, to musi zrozumieć, że współpracuje z nazizmem. To jest nazistowskie państwo, które ma ideologię, żeby zabijać ludzi. Czy rosyjscy hokeiści poprosili o azyl dla siebie i swoich rodzin? Nie. Oni po skończonych kontraktach chcą wrócić do swojej nazistowskiej ojczyzny.

 12. @Bodzio, no biedne ruskie boroki są tu na zsyłce prawda? i boja się Putina, określenia się i powrotu do domu hahahaha…. Prawda jest taka, że podpisują kontrakt za kontraktem gdzie tylko się da. Graja na całym świecie i trzepią taką kasę, o jakiej wy kibice z tanim piwkiem w plastikowym kubeczku nie macie pojęcia! Tymczasem ich koledzy wcieleni do wojska i wysłani do Ukrainy mordują, gwałcą, niszczą miasta, strzelają do dzieci, tysiącami wywożą je do Rosji. Ludobójcy! A hokeiści rosyjscy udają, że nic się nie dzieje…..Super macie we łbach pomieszane wszyscy którzy ich bronicie.
  @jajakobyły, chłopie to nie sa poglądy polityczne na jakąś tam partię tylko kwestia potępienia ludobójstwa! Niczego nie zrozumiecie pustostany umysłowe. Chyba dopiero wtedy, kiedy armia czerwona zbombarduje wasz dom.

 13. @xyz odezwał się wrażliwy na ludzkie tragedie… Szkoda, że kraje Europy zachodniej w czasach żelaznej kurtyny nie wyrzucały Polaków z Anglii czy RFN, aby obalali komunizm w Polsce i wpływali na świadomość. Zwykli ludzie nie obalą reżimu Putina. Szkoda, ze zapominamy jak my Polacy na życzenie ZSRR wjeżdżaliśmy czołgami do Czechosłowacji, aby bronić zdobyczy komunizmu. Wtedy też były ofiary…

 14. Co myślą rosyjscy zawodnicy ma mniejsze znaczenie, tak jak i ewentualne ich deklaracje. Oni powinni po prostu zakończyć przygodę sportową w Polsce i najlepiej jakby wyjechali do swoich domów aby przemyśleć w Rosji co dalej z ich krajem. Po prostu wobec tego co się dzieje jest to konieczne. Im więcej takich ludzi wróci do Rosji tym większa nadzieja że wpłyną na postawy innych ziomków. Czy kibicowanie zabija wrażliwość na ludzkie tragedie??

 15. Każdy Oświęcimianin powinien, nie ma przymusu, kibicować UNII, Wystarczy, że nie będzie jątrzył. Może siedzieć na trybunie wśród kibiców Unii , w sercu kibicować Gieksie, gdy Gieksa strzeli gola może tylko „w sercu krzyknąć: brawo”, inaczej dostanie po buzi. Chłopaki grają dla Nas, grają dobrze, strzelają bramki dla Nas. Czy pracodawca może/ powinien pytac o poglądy polityczne pracownika? Czy np szef baru piwnego pyta zatrudnionych czy oni tak bardzo kochają prezesa, jak on z Kolą razem. Obowiązkowo trzeba sprawdzić czy nie ma u was majonezu Winiary w lodówce i na zakupionej zapiekance ? Redakcjo szanowna: nie jątrz i nie mąć przed FINAŁEM. POKONAMY RAZEM Z GKS KATOWICE i PiS.

 16. Okazuje się, że TVP jednak pokaże mecze finałowe Unii z Katowicami. Play off w tym roku cieszy się rekordowym zainteresowaniem, na naszym lodowisku na półfinałach był komplet publiczności i świetna atmosfera. Nie wiem komu potrzebny jest taki temat? Kilku ludziom, którzy nieustannie dokuczają prezydentowi miasta jak się tylko da. Unię wspierają nie tylko władze miasta ale i sponsorzy oraz, jak ostatnio powiedział trener Tom Coolen, kilkutysięczna rzesza kibiców. Do boju po tytuł MP!

 17. @mieszkaniec. Czas to oni już mieli. Myśleli i wymyślili. Teraz próbują realizować to. Skoro są tu i mają dostęp do wiedzy o tym co ich filer robi to albo są z nim albo przeciw niemu. Ich wybór. Co to za stanowisko – poczekać aż się skończą rozgrywki. Dla mnie to akceptacja tego co ich nacja wyprawia.

 18. W miarę trwania wojny Rosja popełnia coraz bardziej przerażające zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Jasne jest, że Rosja podważa wszystkie zasady, na których opiera się pokój i bezpieczeństwo w Europie. Sieje gwałt, przemoc i morderstwa, tak wygląda Rosyjski świat.

  W tym czasie prezydent Oświęcimia ucieka przed odpowiedzialnością, wybierając bezimienność i obojętność.

 19. Jak powiedzą to po rosyjsku, warunkowo zostanie to zaakceptowane:

  „Specjalna operacja sportowa w Oświęcimiu będzie kontynuowana do czasu osiągnięcia wyznaczonych celów.”

 20. Proponuję kompromis. Dajmy im czas do namysłu. Dodatkowo Rosjanie zostaną zwolnieni z moralnego obowiązku wydania oświadczenia po zdobyciu mistrzostwa polski i powrocie do ukochanej ojczyzny.

 21. @wredny – Cersanit to ostatnia polska spółka, która jeszcze nie wycofała się z Rosji.

 22. @bodzio. Cytując klasyka mogę im tylko to powiedzieć: „Ja wam wójta nie wybierałem”

 23. Siedząc za klawiaturą łatwo osądzać ludzi i ich decyzje . Ci rosyjscy zawodnicy maja swoje rodziny w kraju , pewnie tam wrócą . I co mają składać w obcym , nieprzyjaznym kraju deklaracje polityczne z perspektywą zagrożenia 15letnim więzieniem po powrocie do domu ? Puknijcie się niektórzy w głowę . A wg mnie autor politycznego ,, artykułu ,, miał na celu Chwieruta a obecność Rosjan w Unii to tylko pretekst .

 24. Siedząc za klawiaturą łatwo osądzać ludzi i ich decyzje . Ci rosyjscy zawodnicy maja swoje rodziny w kraju , pewnie tam wrócą . I co mają składać w obcym , nieprzyjaznym kraju deklaracje polityczne z perspektywą zagrożenia 15letnim więzieniem po powrocie do domu . Puknijcie się niektórzy w głowę . A wg mnie autor politycznego ,, artykułu ,, miał na celu Chwieruta a obecność Rosjan w Unii to tylko pretekst .

 25. Poczytałem trochę tych komentarzy i co ??? Są w naszym narodzie proputinowcy, którym handel i jakiekolwiek kontakty z ludobójcą w niczym nie przeszkadza i przypuszczam, że są to ci betonowi antypisowcy. Nikt nikogo nie zmusi do jakichkolwiek deklaracji ale jak to w praktyce bywa „mamy paragraf dajcie mi tylko człowieka” – i z tymi co się nie chcą zdeklarować w sprawie wojny w ten sposób trzeba rozwiązać współpracę. Inaczej mówiąc pozbyć się ich z byle jakiego innego powodu. A co do tego który pisał ten artykuł to niech nie bredzi i głupot nie wypisuje. O jakim braterstwie tu mowa ????? Historia nie zna przypadku a ten wyskakuje i w…wia czytelników.

 26. Czy prowadzenie biznesu w Rosji i współpraca z Putinem to coś złego? Uczmy się od najlepszych: leroy merlin decathlon auchan

 27. Cóż to za odważni Rosjanie, którzy zagranicą boją się wypowiedzieć swoje zdanie? Może dlatego że po zakończeniu tłustych kontraktów chcą wrócić do Rosji Putina i również tam czerpać korzyści?

 28. A co do komentarza „Wschodniej Cywilizacji”, któremu imienia na chrzcie nie nadano, chcesz ośle powiedzieć, że bracia Strielcow, Daniłowie dwaj, Jegor, Maksim, Aleksy i Nikołaj, hokeiści naszej oświęcimskiej drużyny za to odpowiadają? Za zbrodnie wojenne zwyrodniałych żołnierzy rosyjskiej armii? Idź się chłopie lecz! Twoja wypowiedź świadczy jedynie o tym, że psychiatria w naszym kraju leży.

 29. Dziękujemy wam Januszu i Władimirze Władimirowiczu. Razem pokonamy PiS.

 30. Cóż Ci Rosjanie winni, że mają prezydenta zbrodniarza… Cóż my Polacy winni, że mamy prezydenta prostaczka i łamacza Konstytucji… Dajcie ludzie spokój, wrzućcie na luz! A Redakcja rzeczywiście nie potępiła wojny na Ukrainie, jak zauważył jeden z Szanownych Przedmówców. Ale jątrzy! Szuka taniej sensacji! Wstyd Redakcjo!

 31. Przekażcie proszę rosyjskim hokeistom, bo mogą mieć problem z posługiwaniem się alfabetem łacińskim:

  Rosyjscy żołnierze wielokrotnie przez parę dni gwałcili mieszkankę Mariupola na wschodzie Ukrainy na oczach jej sześcioletniego syna. „Kobieta później zmarła z powodu obrażeń. Jej syn osiwiał”

 32. a kiedy „redakcja” (choć to raczej niestosowane słowo/niewłaściwe) poprosi o potępienie wojny czy rosjan przez Synthos, którego właściciel ma nowoczesną fabrykę pod Moskwą?

  odpowiedź brzmi NIGDY bo jedne od „was/z waszego środowiska” nazwijmy go powiatowy, załatwia sprawy z prezesem oświęcimskiej firmy chemicznej i byłby zgrzyt

  i to są obiektywne media (choć to raczej niestosowane słowo/niewłaściwe)….

 33. Oswiecim-miasto pokoju…parcie na medal jak celebrytow na szklo…podejrzewam, ze odbije sie to przyslowiowa czkawka…i dla miasta i dla sponsorow…

 34. Potrzebujecie podstawy prawnej? Serio? Zeby skrytykowac wojne i mordowanie ludzi? Co z was za ludzie?

 35. Nikt nie ma prawa wymagać od pracownika żadnych deklaracji politycznych. Proszę podać podstawę prawną do takich działań. Tym różni się Polska od putinowskiej Rosji, że u nas respektuje się prawo.

 36. Nawet gdyby wyjechali na lód z wymalowanymi literkami „z”, władze klubu i prezydent nic by nie zrobili. Ważniejsze jest zdobycie mistrzostwa.

 37. Holokaust? Komu to przeszkadzało? Brawo Oświęcim! Tylko Unia!

 38. Redakcja sama strzela sobie w stopę takimi tekstami. To jest „bratobójcza” wojna? Zapytajcie Ukraińców, czy uważają Rosjan za braci. Właśnie ostatnie 8 lat pokazuje, że Ukraińcy wyraźnie zerwali z „ruskim mirem” i nie chcą mieć z tą antycywilizacją do czynienia. Dynamicznie zmieniający się sposób organizacji państwa (oczywiście wiele było jeszcze do zrobienia), co szczególnie widać po armii, zorganizowanej w NATO-wski sposób, jest pierwszym z brzegu przykładem. A gadanie o „braciach” wyciągnięte jest wprost z rosyjskiej propagandy.
  To po pierwsze. A po drugie… no cóż, nie doszukałem się potępienia wojny ze strony szanownej Redakcji. Nie znam więc opinii jej, co wywołuje u mnie zaniepokojenie i dyskomfort. Obawiam się również trafienia na „listę wstydu” szanownej redakcji. Pozdrawiam.

Send this to a friend