Informacje

OŚWIĘCIM. Radni stracili zaufanie do przewodniczącego rady miasta Piotra Hertiga

Piotr Hertig, członek Klubu Radnych Platforma. Nowoczesna

Piotr Hertig Przewodniczący Rady Miasta Oświęcim nie udziela głosu pracownikom Urzędu Miasta podczas sesji Rady Miasta. Grupa radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta złożyła wniosek o odwołanie Przewodniczącego Piotra Hertiga. Cała treść wniosku poniżej:

Zgodnie z art. 19 ustawy o samorządzie gminnym oraz zapisami Statutu Miasta zgłaszamy wniosek o odwołanie Pana Piotra Hertiga z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Oświęcim.Wniosek uzasadniamy utratą zaufania do Pana Piotra Hertiga. Przewodniczącym Rady Miasta nie powinna być osoba, która wąsko rozumiany interes partyjny lub też koleżeńskie relacje z prezydentem miasta przedkłada nad dobro mieszkańców Oświęcimia i pracowników związanych z Urzędem Miasta.

Z informacji otrzymanych przez radnych wynika, że Przewodniczący Rady Miasta odmówił udzielenia zgody, na zabranie głosu podczas dzisiejszej sesji, przedstawicielom Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Samorządowych w Oświęcimiu.

Uważamy, że zablokowanie możliwości zabrania głosu związkowcom i pracownikom Urzędu Miasta jest niedopuszczalną próbą marginalizowania i zamiatania pod dywan ważnych dla funkcjonowania oświęcimskiego samorządu problemów.

Ponadto decyzja Przewodniczącego Rady Miasta wpisuje się w standardy głęboko niedemokratyczne. Każdy z pracowników Urzędu, każdy obywatel, każdy oświęcimianin powinien mieć możliwość przedstawienia swojego zdania na sesji rady, np. w ostatnim jej punkcie. Zwłaszcza gdy sprawa jest tak poważna jak w tym właśnie przypadku.

Jako grupa radnych nie zgadzamy się na takie zachowania Przewodniczącego Piotra Hertiga. Odmowa zgody na zabranie głosu przez drugiego człowieka narusza w naszej ocenie podstawowe zasady demokracji lokalnej, narusza zasady dobrego wychowania i jest w gruncie rzeczy jawną kpiną ze społeczeństwa obywatelskiego.

Zwracamy się z prośbą o objęcie tej sprawy porządkiem obrad najbliższej sesji Rady Miasta w grudniu 2023 roku. Ponadto prosimy o umieszczenie w porządku obrad tejże sesji punktu dotyczącego wyboru nowego Przewodniczącego Rady Miasta Oświęcim.

Podpisali: Krzysztof Kuczek, Stanisław Biernat, Michał Chrzan, Jakub Przewoźnik, Waldemar Łoziński, Bożena Godawa, Krystyna Dąbrowska i Jan Adamaszek.

Rada Miasta Oświęcim
Poprzedni artykułNastępny artykuł

64 komentarze

 1. Przypomnę tylko ,,ich” kolegę partyjnego po fachu ,znamienitego Wójta gminy Oświęcim,wszystko najlepiej wiedzącego zwolennika władzy absolutnej Alberta B. Hello gdzie on dziś się podział? Panowie ,,Piotruś pan”,i ,,Ballada o Januszku ,upadek kroczy tuż za pychą.

 2. Nie pluj tyle, bo ci śliny nie starczy. Masz coś do powiedzenia, czy dalej tylko bluzgi?

 3. Małpo @ – idź do zoo, tam Twoje miejsce, no może jeszcze do Krakowa, tam gdzie idą Twoje pozwy!

 4. Hertig jako historyk czerpie wiedzę z komunistycznego szkolnictwa. Dyktatura Sowiecki i Niemiecka. Też ograniczała dostępne ludności. Za to Radni PO pasują do bojówek propagandowych.

 5. Taa, pisiorski anonimie, za chwilę pewnie zaczniecie twierdzić, że nie tylko Polska 2050, ale w sumie lewica to też fajna partia, bo młodzi i wiele kobiet, a przecież pis zawsze był za kobietami i za wymianą starych pierników na młodych, prawda? Weźmy na przykład takiego Chwieruta i Hertiga po 58 lat, Homa – 50 lat, przecież to stare dziady. Dlatego lewica powinna przystąpić do inicjatywy premiera Morawieckiego stworzenia szerokiej Koalicji Polskich Spraw. Tak nam dopomóż Bóg. A wszystko to dla Polski, dla Ojczyzny!

 6. o zaczyna się typowo pełowska gierka. przeciwników politycznych połączyć z pisem i liczyć że się nikt nie polapie. pracownicy są przeciw = na pewno trzymają z pisem , związki zawodowe = przybudówka pisu , Monika Szymeczko z Polski 2050 Szymona Hołowni okazała się lepszym mówcą= na pewno połączy siły z pisem. tak mi was żal że aż tak kurczowo probojecie trzymać się stołków i myślicie że nikt się nie polapie w tym co robicie. na wiosnę skonczy się większość w radzie miasta .stare pierniki będą na wylocie i wskoczy młodość z trzeciej drogi

 7. Oświęcimski PiS jak zwykle – chu*owo ale stabilnie.
  Panowie, przecież widać, że komentarze pisane z jednej klawiatury.
  Na wiosnę przy wyborach tak to nie zadziała. Tam nie da się głosować kilka razy (zmieniając nick).

  Ps. Jad wam cieknie …

 8. Pamiętacie pomnik/rzeźbę Life Festiwalu? Ile to JCh na to wyłożył? 30000 zł? I co się z tym cudem stało? Co z LFO?

  To są dopiero numery w wykonaniu PO. Komisja śledcza już na wiosnę 2024.

 9. PiS + p. Monika = do widzenia JCh i PO

  I nie zapomnijcie o komisji śledczej w radzie miasta. Powodzenia ekipo PiS+p. Monika 💪

 10. To musimy natychmiast uruchomić naszych reporterów śledczych z Telewizji Polskiej (nie niemieckiej) póki jeszcze czas. Aż dziwię się, że Koledzy nie pomyśleli o tym wcześniej. I koniecznie trzeba zbadać sprawę automatycznego wychodka na Jagiełły oraz wypadających otoczaków na rynku głównym. To kolejne z wielu przekrętów Chwieruta, którymi należałoby zainteresować prokuraturę.

 11. @ nie zapominaj o komisji śledczej dotyczacej cafe rynku. Kto, co, za ile i dlaczego. Jestem tego bardzo ciekawa. To dopiero musiałaby być interesujaca sprawa dla reportera śledczego, gdyby tak ktoś się tym tematem na poważnie zainteresował .Ta sprawa na pewno ma drugie, głębsze dno niż się na pozór wydaje. Niemożliwe żeby ktoś tyle kasy wywalił bez potrzeby.Czy na wiosnę niszczarki będą chodziły całą noc przy ulicy Zaborskiej? Któż to wie.Może tak, może nie.

 12. Emanacją tuska w Oświęcimiu jest chwierut. Ten sam fałszywy uśmieszek, ta sama arogancja. Zamiast dać ludziom pieniądze – których przecież ma mnóstwo, woli wydawać je na most duchów. I jeszcze na ten parking dla znajomego dewelopera. Dlatego pani Moniko Szymeczko musimy razem, gdy tylko odzyskamy władzę, powołać w radzie miasta komisję śledczą, która zajmie się przekrętami chwieruta. Wszyscy wiemy, jakimi.

 13. No co – tusk? Co tusk takiego zrobił dla Polski i Polaków? Wszyscy wiemy jak to było za tuska: ruiny i zgliszcza. Nie było na nic pieniędzy, a nowak tylko przyjmował zegarki. Czy takiej Polski chcemy? Co stanie się z naszą Ojczyzną, gdy tusk zdradzi i sprzeda nas niemcom oraz brukseli? Pomyślałeś o tym?

 14. #monikamusisz #czasnazmiany2024 #oswiecimskawiosna2024 #zegnamypjch

 15. Proszę się nie śmiać z 🌈 Każdy ma prawo zasiadać w radzie miasta

 16. Do małpeczki cyt:: Czy on nie rozumie w jakiej trudnej sytuacji są polskie rodziny ? To co według Ciebie Chwierut odpowiada za biedę Polaków ? A może to wina rządu Matołuszka klamczuszka vel bambika .i ojca Tadeusza Rydzyka .W Polsce w skrajnej biedzie i nędzy żyje około 4 mln Polaków .Po oplaceniu rachunków i wykupieniu leków na życie zostaje im około 5 do 7 zł na jedzenie.

 17. Niech żyje Pani Monika Szymeczko! Nam tu w Oświęcimiu, choć prawym i sprawiedliwym, zawsze było blisko do Polski 2050 i do Szymona Hołowni. Szczerze mówiąc zawsze też byliśmy za finansowaniem in vitro. Dlatego może Pani liczyć na nasze pełne poparcie przy wyrzucaniu Chwieruta z fotela. W zamian nie prosimy o wiele, te kilka stanowisk, które po prostu nam się słusznie należą. Z pewnością w trakcie rozmów koalicyjnych dojdziemy do porozumienia, jak Patrioci z Patriotką, dla dobra polskich rodzin.

 18. Panie Hertig. Rada Miasta ma służyć mieszkańcom miasta! Pana całkowity brak szacunku dla pracowników UM Oświęcim a zarazem i mieszkańcom Oświęcimia można skwitować jednym zdaniem Won mi z Rady Miasta!!!. Radni z PO jeszcze zima Wasza, ale wiosna 2024 nasza! W obecnej chwili nie ma lepszgo kandydata na Prezydenta Miasta Oświęcim niż Monika Szymeczko!!

 19. Dzięki ci Bravissimo małpa małpa! Wiedziałem, że tu można znaleźć uczciwych, bezinteresownych ludzi, a nie te chwierutowe POkraki.

 20. Ten Hertog to prawdziwy dramat. Kto to wogóle jest, jakiś lizus Chwieruta. I czy to polskie nazwisko? Czy tak może nazywać się Polak?

 21. @
  Bravissimo. Pięknie obnażasz to co tak naprawdę sądzą o obywatelach członkowie POKO. Robisz dobrą robotę aby pjch pożegnał się że stołkiem. Czekamy na więcej waszych wynurzeń o polkach i polakach.

 22. Brawo prawdziwi radni, a nie jakieś marionetki Chwieruta! Nie odbierzecie nam głosu. Nie wyłonczycie nam mikrofonów!

 23. Niech Chwierut się pakuje, taczki już czekają. Czy on nie rozumie w jakiej trudnej sytuacji są polskie rodziny? A on, że pieniędzy nie ma i nie będzie. I to ma być prezydent miasta?

 24. Jak Chwierut mógł zrobić coś takiego Polakom? Dobrze że jesteśmy tutaj na patriotycznym portalu i nasz głos jest słyszalny na cały świat.

 25. Dlaczego P. Prezydent gardzi elektoratem swoich pracowników. Przecież to my, jednostki podległe, rodziny i znajomi…doprawdy tak mało ?

 26. Urzędnicy zgłosili się jakieś dwa tygodnie wcześniej do przewodniczącego na piśmie aby mogli zabrać głos. Po ponad tygodniu dostali odpowiedź że nie ma takiej opcji (prawdopodobnie dostał przykaz żeby przeciągać sprawę i w ostatniej chwili odmówić – znany trik). Prawdopodobnie nie chciano łączyć dwóch negatywnych spraw na jednej sesji – budżetu obywatelskiego i wynagrodzeń urzędników. Potem urzędnicy wysłali pismo do wszystkich radnych, aby ktoś pomimo odmowy Hertiga i tak przeczytał to co mieli do powiedzenia. Jedynie radny Przewoźnik zdobył się na odczytanie pisma. Radni od prezydenta siedzieli jak trusie. Tadamm… samozaoranie i pełna dyskredytacja przewodniczącego rady miasta.

 27. To już Chwierut ma 4 głosy. Swój, żony, małpy i zibiego. Reszta przeciw 😆😆😆😆

 28. Dziękuję radnym Przewoźnikowi i Łozinskiemu za poruszenie naszego tematu na wczorajszej sesji. Będziemy pamiętać wiosna 2024 kto stoi po stronie pracowników UM.

 29. Ludzie nie są głupcami dobrze wiedzą kto to jest radny Łoziński, i Przewoźnik.Przez ostatnie 2 kadencja nic,a nic dla Oświęcimia nie zrobili poza pisaniem interpelacji, pluciem jadem ,i sianiem nienawiści do legalnie wybranej władzy .To dzięki nim i panu Starcowi Oświęcim stracił wiele kasy na inwestycje i inne wydatki.Wykonywali polecenia z Nowogrodziej.Robili wszystko żeby ukazać prezydenta miasta Oświęcimia w jak najgorszym świetle żeby obrzydzić mieszkańcom władzę która rządzi w Oświęcimiu. Niektórzy uważają ich za bohaterów i porządnych obywateli ale prawda jest zgoła inna.

 30. Jako pracownik um pragnę podziękować P. Łozińskiemu i P. Przewoznikowi / i reszcie załogi /za potraktowanie nas poważnie. Będziemy pamiętać przy wyborach.

 31. Oglądałam ostatnią sesję i była to dobra komedia dla mnie dla innych niekoniecznie. Śmiech wzbudziło we mnie idiotyczne tłumaczenie się P.Hertiga o zakazaniu odczytania apelu pracowników um a smutek tychże samych pracowników, którzy pokładali w nich nadzieję. Nie wiem skąd ta nadzieja jak od dawna wiadomo, że co powie król jch to giermkowie, czyli rada wykonują. Pewnie chcieli załatwić to po dobroci…znowu zawód. Mieć szefostwo, które nie liczy się ze swoimi pracownikami to tragedia. Wybory szybko i nie chcemy radnych, którzy głosują w ślepo nie rozważając tematów. Zagłosować potrafi każdy zwłaszcza jak wie na co. Czyżby tylko pis w naszym mieście chciał rozwiązywać problemy mieszkańców. Rado i przewodniczacy jesteście od tego. Macie służyć miastu i nam, jego mieszkańcom. Kasę do tej pory to bierzecie za darmo.

 32. to się Piotruś przejechał, a taki był proobywatelski. a tu jednak komunizm i uciszanie niewygodnych głosów. ktoś taki nie powinien pełnić funkcji publicznych

 33. Jaka lewica? Ten peowski Kos który rządzi z PO miastem i powiatem? Nie widać różnicy między Kos a PO-KO w Oświęcimiu.

 34. to chyba wstęp do końca platformy w Oświęcimiu. może nie pis ale lewica z Polską Hołowni mogą przejąć władzę w mieście jeśli dobrze to rozegrają. jak widać pomysł na po w mieście się wyczerpał

 35. Pisiory dajcie żyć! Zamiast ciepełka świątecznego to trzeba się pilnować, żeby przyszli wszyscy na sesję.

 36. zaczyna się jazda bez trzymanki. Myślicie, że jak nie poszło w sejmie to pójdzie w samorządach ? Niedoczekanie wasze

 37. jaja to dopiero będą na sesji budżetowej jak dalej platformersi będą tak traktować pracowników i obywateli. Oświęcim będzie sławny na całą Polskę i to nie z powodu obozu 😄

 38. Jak doskonale małpo wiesz budżet miasta który zawiera pieniądze na wypłaty dla urzędników zatwierdza rada miasta a nie prezydent czy rada nadzorcza Jeronimo Martins. Budżetu Biedronki nie zatwierdza rada miasta, więc nie wiem po co mieliby zaprzątać głowę radnym. Manipulacja i próba zaciemnienia rzeczywistości to wasza specjalność. Bardzo dobrze, że urzędnicy zwrócili się do radnych dlatego, że to od radnych zależy jaka i czy będzie podwyżka.

 39. „rada miasta nie jest do rozstrzygania spraw płacowych”
  Kto ustala i zatwierdza budżet miasta?

 40. Przewodniczący Hertig już parę lat tematu dał się poznać, jako rzecznik wolności słowa, odmawiając głosu przewodniczącemu rady osiedla Stare Miasto Józefowi Figurze.

  Towarzysz Figura zawiadomił wówczas prokuraturę 😉

 41. Hańbą pisowski trollu to ty jesteś.

  Czy ktoś wie, w jakiej sprawie chcieli zabrać głos na posiedzeniu rady reprezentanci propisowskiej solidarności? Jeśli w sprawie „bo my za mało zarabiamy” – to akurat nie miejsce ku temu; rada miasta nie jest do rozstrzygania spraw płacowych. Na takiej samej zasadzie zadąć głosu mogliby związkowcy z „Biedronki”. A jeśli chodziło po prostu o pokrzyczenie i dokopanie Chwierutowi, to – tym bardziej.

  Jeszcze radny Adamaszek – jak widać przyjmuje rolę posła Kukiza. No to nie życzę powodzenia.

 42. Ale jak PIS blokował, niedopuszczał do głosu posłów opozycji , marszałkowie wyłączyli mikrofon to było ok , a teraz jak się role odwróciły to wielkie halo.Nawet przypomnieli sobie co oznacza słowo demokracja.

 43. Brawo dla radnych którzy uniemożliwili zatkania ust pracownikom urzędu miasta. Podobno szykuje się już taczka dla p.Hertiga na następną sesje miasta.

 44. Każdy mieszkaniec powinien mieć możliwość wypowiedzenia się na sesji. To radni pracują dla nas i mają nas szanować i słuchać. A nie blokować i zabraniać mówić to co ważne dla miasta. Niewyobrażalne jest, że radny platformy obywatelskiej zabrania wolności słowa. Dużo stracili w moich oczach. Hańba. Demokracją to wycierają sobie tyłki.

 45. Ostatnio (a dokładniej od 15 października) pisiory coś często krzyczą o wolności, demokracji i konstytucji. Wcześniej te słowa jakoś nie mogły im przejść przez gardło.

 46. Wstyd dla Pana Hertiga. Ci ludzie pracują także dla Pana! Wolność słowa wg Platformy Obywatelskiej.

 47. Gratuluje tytułu. Z niego wynika, że do tej pory klub pisu miał pełne zaufanie do przewodniczącego rady Hertiga. Niesamowite! Czyżby więc doszło do jego odwołania? Ojojoj! Toż to znacząca zmiana.

  Widać solidarności, robiącej nie od dziś za przybudówkę pis, wydawało się, że można tak sobie wchodzić na posiedzenie rady miasta i się domagać? To dziwne, bo jak pamiętam pisowscy marszałkowie sejmu oczywiście zezwalali ludziom z niepisiorskich związków zawodowych na wchodzenie na mównicę i rzucanie gromów na rząd.
  Siedmiu radnych z pis + nawet radny Adamaszek to jeszcze sporo za mało, aby kogokolwiek odwoływać.

  Panie Adamaszek. Jak panu nie wstyd!

Send this to a friend