Informacje

OŚWIĘCIM. Pustostan przy ulicy Łukasiewicza kupiło miasto

Miasto skorzystało z prawa pierwokupu i nabyło nieruchomość przy ulicy Łukasiewicza 10. Pod tym numerem znajduje się dawny budynek PEWEXU, który w ciągu ostatnich lat zmieniał właścicieli. Najpierw należał do PSS „ Społem”. Obok PEWEX-u był tam sklep spożywczy oraz z artykułami gospodarczymi. Po 2009 roku nowy gospodarz znacznie go przebudował. Chociaż prace zostały przerwane to obiekt ma nowy dach i fundamenty. Dobudowano też piętro. Z dawnego sklepu pozostały jedynie fragmenty fundamentów.  –  Budynek jest w dobrym stanie, dlatego skorzystaliśmy z prawa pierwokupu i miasto stało się jego właścicielem. Odpowiedzieliśmy też w ten sposób na sygnały od mieszkańców, którzy oczekiwali uporządkowanie tego miejsca, czy Rady Osiedla, która informowała, że od lat inwestycja nie postępuje.  Uznaliśmy więc, że miasto powinno mieć kontrolę nad budynkiem. Zgodę dała również Rada Miasta – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Dzisiaj miasto ma pomysł na jego wykorzystanie. Zaniedbany budynek, który od lat stał pusty zostanie zagospodarowany pod usługi publiczne,  a teren wokół uporządkowany.

– Dawny kompleks handlowy to niechlubna wizytówka osiedla. W środku i na zewnątrz było  pełno śmieci, wielu nieproszonych gości, ogrodzenie było w fatalnym stanie. Teraz może zyskać drugie życie – uważa prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Jak podkreśla obiekt może być wykorzystany na biura Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy wydziały Urzędu Miasta.  – Zakres prac i pomysły zostaną wykreowane przez projektantów, bowiem budynek ma też określone warunki. Chcemy zabezpieczyć w przyszłorocznym budżecie pieniądze na prace projektowe związane z zagospodarowaniem obiektu – wyjaśnia prezydent. Jednak na początek miasto zadbało o estetykę tego miejsca.  Zarząd Budynków Mieszkalnych zamontował nowe ogrodzenie, a służby miejskie uporządkowały teren.

Budynek ma blisko tysiąc metrów kw. powierzchni. Jest podpiwniczony i dwukondygnacyjny. Znajduje się na działce o powierzchni 20 arów.  Miasto nabyło go za 1,230 mln zł brutto.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

24 komentarze

 1. @@
  No cóż. Będziesz się musiał przerzucić na tańsze lubryfikatory 🙂

 2. Czy sądzisz, że twoja dewiacja może mieć jakiś związek z faktem, że twój ojciec zostawiał matkę samą z owczarkiem niemieckim ?

 3. @@
  Człowieku, ty masz jakąś obsesję. Ktoś z PiSu ci babę przeleciał ?

 4. Paw – natomiast teraz piniędzy jest aż nadto, dzięki wspaniałej polityce pis. Niedługo będziesz mógł sobie wziąć ze sto tysięcy, pójść do sklepu i kupić wszystko co dusza zapragnie. Na przykład kostkę masła.

 5. Skąd taki pomysł? Fuj. Znasz z autopsji? No to współczuję. Przy okazji: jak tam wiedzie się księdzu Czesławowi od Maksymiliana?

 6. Jak mawiał słynny ,minister finansów z PO, o podwójnym obywatelstwie ,Hrabia Rostowski-,,pinindzy nie było ,ni ma i nie bedzie”.Jeszcze nie tak dawno przyjezdżających do Oswięcimia witały wielkie bilbordy oczywiscie zamówione za nasze podatki ,,PiS zakosił miastu 11,5 bani ,a tu proszę takie kwiaty i nawet ,,piniondze” sie znalazły na nie trafione inwestycje Mariuszka.

 7. @@
  W skandalicznych warunkach to ty trzymasz swoją babę pisowski śmieciu. PPJCh nigdy by do tego nie dopuścił.

 8. Przecież pisaliście, że urzędnicy miejscy pracują w skandalicznych warunkach. A jak dostaną nowe biura to też źle?

 9. Panie piast. Wredność siedzi w każdym, ale nie każdy umie się do tego przyznać.
  Ttv… No to się czegoś nowego dowiedziałem. W naszym grajdołku Prezydentem jest PISowiec. Typowa retoryka POwców. Nakłamać a później mówić że się tego nie powiedziało.

 10. @piast
  Co prawda to prawda. Od kiedy prezydentem Osw jest pisowiec mieszkańcom kompletnie odbiło.

 11. czy w każdym polskim mieście jest aż tylu durnowatych ,niedouczonych troli ?
  Żyję tutaj od 71 lat. nigdy nie spotkałem tutaj tylu wrednych ludzi jak w latach „panowania” pisiorów

 12. Jak zwykle bzdurne komentarze. A prawda jest taka, że powinien zostać wydany terminowy nakaz właścicielowi do zakończenia inwestycji, lub likwidacji straszydełka i uporządkowanie terenu, lub zrzeczenia się nieruchomości, a nie żeby straszydełko kupować za taką kasę. Jak kogoś nie stać na budowanie to niech nie kupuje i nie rozpoczyna budowy.

 13. PJCH idzie drogą Pana Obajtka i pałaców dla ,,swoich’ biurw mu się zachciewa. Ale co tam,nie stać go,jak to nie sa jego pieniądze tylko ,,złego” PiS-u?

 14. zamiast przeznaczyć pieniądze na premie itp.. dla pracowników aby przeżyć do końca miesiąca to sobie kupują– oj nie ma kryzysu

 15. Taaa, psubraty. Kolejnych podwyżek im się zachciewa. PJCh od ust sobie odejmuje, żeby dogodzić tym nierobom.

 16. Tak jest. Wszystkie pieniądze miasta powinny pójść na podwyżki dla urzędników. Wszystko inne jest przecież zbędne.

 17. Ponad 1,2 mln zł! A przecież w grudniu nie było pieniędzy na podwyżki dla pracowników! Jak to jest panie JCh? To „piniądze” są czy nie ma?!?

 18. Burdel ? To niewątpliwie podniosłoby atrakcyjność turystyczną miasta. No i przede wszystkim PJCh zostawiłby coś po sobie.

 19. Dlaczego Zarzad Budynkow Mieszkalnych wydaje pieniadze na jakies ogrodzenia budynkow niemieszkalnych? Pieniedzy na remonty w budynkach zamieszkanych i oplacanych przez lokatorow brakuje a na ogrodzenie sa? Czy to nie wykracza poza granice dzialalnosci ZBM? (prosze o rzeczowa odpowiedz a nie pisowsko peowskie szczekanie).

Send this to a friend