Dziś, 27 sierpnia nastąpiło oficjalne otwarcie przewiązek w Szpitalu Powiatowym im. Św. Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu. W uroczystości wzięli udział powiatowi decydenci, w tym wicestarosta Paweł Kobielusz i członkowie zarządu – Teresa Jankowska, Grażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak. Pacjenci są nareszcie przewożeni w komfortowych warunkach na badania wykonywane w połączonych przewiązkami obiektach lecznicy. Budowa pochłonęła 6 mln zł. Powiat Oświęcimski wydatkował na ten cel z budżetu 2 mln zł.
Choć inwestycja ruszyła we wrześniu zeszłego roku, o konieczności budowy szpitalnych przewiązek mówiło się od wielu lat. Co nie powinno dziwić zważywszy na to, że pacjenci byli przewożeni przez personel w wózkach inwalidzkich lub karetkami. Niejednokrotnie, w zależności od pory roku, w deszczu, śniegu czy upale, narażeni na infekcje.
Przewiązki połączyły trzy szpitalne budynki. Jedna łączy budynek, w którym funkcjonuje oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym z obiektem mieszczącym II oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem chorób płuc oraz centrum rehabilitacji. Stąd druga nitka wiedzie do głównego budynku szpitala, łącząc się z piętrem, na którym funkcjonują poradnie.
Z uwagi na uwarunkowania procesu leczenia, jedynie budynek psychiatrii nie został połączony przewiązką.
Przewiązka ma 134 m długości i 475 m kw. powierzchni. Podtrzymuje je 20 podpór. Została wyposażona w trzy windy i dwa wyjścia ewakuacyjne. Zastosowano najnowocześniejszy system przeciwpożarowy. Z głośników płynie relaksacyjna muzyka.
Powstała nowa droga przeciwpożarowa za budynkiem głównego pawilonu, a wzdłuż niej 30 miejsc postojowych. Kolejnych 25 miejsc postojowych wybudowano wzdłuż budynku administracyjnego szpitala.
Wicestarosta Paweł Kobielusz podkreślił, że szpital w Oświęcimiu jest sukcesywnie modernizowany, w czym także ogromna zasługa Powiatu Oświęcimskiego, który nie szczędzi grosza na poprawę warunków leczenia i doposażenie lecznicy w nowoczesny sprzęt.
Dyrektor placówki Edward Piechulek podziękował zarządowi powiatu za finansowe wsparcie tej i wielu innych szpitalnych inwestycji.
Na dzisiejszej uroczystości obecni byli także posłowie – Dorota Niedziela, Marek Sowa i Krzysztof Kozik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, członkini zarządu województwa Iwona Gibas, włodarze miast i gmin naszego powiatu, radni, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele współpracujących ze szpitalem instytucji. Oni także usłyszeli słowa podziękowania za wspieranie powiatowej lecznicy.
Źródło: powiat oświęcimski
Foto: MUW.pl
Eksperci twierdzą, że optymalnym rozwiązaniem jest 1 szpital na ok. 150 000 mieszkańców – czyli akurat tyle co w powiecie oświęcimskim. Natomiast w Polsce jest wiele powiatów, w których mieszka prawie od 20 parę do 50 tysięcy ludzi (na Pomorzu, Polesiu czy w Bieszczadach i okolicach). Utrzymywanie tam wszędzie szpitali jest ekonomicznie bez sensu, ale ze względu na opór społeczności lokalnych i tak nie zostaną tam one zlikwidowane. Przynajmniej demokratyczna władza nie będzie tego w stanie zrobić. Natomiast dyktatura pis – to co innego.
Liczba szpitali w Polsce:
w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 33
w latach 2007-2015 (PO–PSL) zwiększyła się ↑ o 208
w latach 2015-2018 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 7
Liczba łóżek w szpitalach w Polsce:
w latach 2005-2007 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 4 470
w latach 2007-2015 (PO-PSL) zwiększyła się ↑ o 11 971
w latach 2015-2018 (PiS) zmniejszyła się ↓ o 5 262
Ta przebudowa to chyba zmarnowane pieniądze, PO dochodzi do władzy, likwiduje 870 szpitali, to nasz szpital chyba się nie ostanie.
Kiedy Starosta i Dyrektor Szpitala otworzą Poradnie Chorób Zakaźnych? Jak Wam nie wstyd brać pieniądze? Kilka miesięcy jest już nieczynna! Co na to przedstawiciel NFZ?
Od razu czuję się zdrowszy. A czy w tej dekadzie będą w Osw porody ze znieczuleniem ?
Byłoby dobrze, gdyby na etapie projektu przewiązki ktokolwiek sprawdził czy dwa łóżka z pacjentami są w stanie minąć się wewnątrz tej przewiązki. Jednak muzyka relaksacyjna z pewnością umili czas oczekiwania pacjenta na wolną drogę przejazdu 🙂