Informacje

OŚWIĘCIM. Projekt zakazu spalania węgla po 2032 r.

Miasto zamierza przyjąć regulacje, które pozwolą na wprowadzenie zakazu spalania węgla po 2032 roku w nieruchomościach znajdujących się w Oświęcimiu. Projekt uchwały został przygotowany w ubiegłym roku. Główne zapisy dokumentu były konsultowane z mieszkańcami i środowiskami działającymi na rzecz czystego powietrza. Uchwała ma charakter intencyjny i na styczniowej sesji zajmą się nią radni Rady Miasta. Jeśli uchwała zostanie przyjęta o jej dalszym losie zdecydują władze Województwa Małopolskiego.

– Trzeba podjąć radykalne działania, bo wciąż mamy bardzo poważny problem z powietrzem. Powróciliśmy więc po roku do tej inicjatywy, zmieniając niektóre daty graniczne – wyjaśnia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.  – Musimy być odpowiedzialni i wspólnie zawalczyć o nasze zdrowie.  Mamy przykłady Krakowa czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy u nas jakość powietrza, a władze Województwa Małopolskiego przychylą się do  tej propozycji, bo to od Sejmiku ostatecznie zależy, czy te przepisy wejdą w życie w naszym mieście – zaznacza prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Najważniejsze zapisy projektu uchwały

Po 2032 roku palenie węglem byłoby już definitywnie zakazane. Dotyczyłyby to nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji. Od 1 stycznia 2023 roku będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach pozaklasowych w tych budynkach.

Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta od 1 stycznia 2027 roku, a kotły 5 klasy od 1 września 2030 roku.

Nowe domy, budynki w Oświęcimiu oddane do użytkowania po 1 września 2022 roku, w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe. Od tej daty będzie też obowiązywał zakaz spalania paliw stałych w mieszkaniach, które mają sieć ciepłowniczą i gazową.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie dotacjami

W minionym roku 133 mieszkańców Oświęcimia wymieniło tzw. „kopciuchy” na nowe źródło ciepła. Na dotacje do ekologicznych źródeł ciepła wydano z budżetu miasta w ubiegłym roku blisko 900 tys. zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się piece gazowe, aż 103 mieszkańców zdecydowało się na taki sposób ogrzewania. Kotły węglowe niskoemisyjne zamontowało 15 osób. Do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podłączyły się 4 domy. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się instalacje fotowoltaiczne wraz z pompami ciepła. Na takie rozwiązania zdecydowało się  2 mieszkańców. Pompa ciepła została zainstalowana w jednym domu, podobnie jak kolektory słoneczne. Na fotowoltaikę zdecydowało się 3 mieszkańców. A kotły elektryczne zamontowano w 4 domach

W Oświęcimiu jest blisko 2700 domów jednorodzinnych. Do wymiany pozostało w nich jeszcze 685 pieców pozaklasowych i 234 klasy III i IV. Łącznie to  919 starych kotłów.

Miasto zachęca do korzystania z dotacji. Wnioski można składać do 31 lipca

Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku pieców gazowych, do sieci ciepłowniczej do 6 tys. zł. Do kotła olejowego, elektrycznego i kolektora słonecznego miasto dopłaca 5 tys. zł. Do 16 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, a na same pompy do 10 tys. zł.

Na przestrzeni ostatnich lat udało się zlikwidować 542 stare kotły, a na dotacje z miejskiej kasy wydano łącznie blisko 3 mln zł. – Nasze konkretne działania przekładają się na mniejszą ilość „kopciuchów” w mieście. Dalej jednak pozostało 685 pieców „pozaklasowych”. Dlatego zachęcam mieszkańców, którzy myślą o wymianie źródła ogrzewania do skorzystania z dotacji, abyśmy wspólnie mogli zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Rok 2023, w którym zacznie obowiązywać zakaz palenia w tzw. „kopciuchach” zbliża się nieuchronnie. Dlatego nie zostawiajcie Państwo tej decyzji na ostatnią chwilę. Wymieńcie swój stary piec jeszcze w tym roku, dopóki są pieniądze w budżecie miasta i jest możliwość skorzystania z dotacji – zachęca prezydent Janusz Chwierut.

Miasto zleciło też inwentaryzację źródeł ciepłach w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, ponieważ zapisy uchwały będą także obowiązywać wszystkich przedsiębiorców.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

48 komentarzy

 1. Czy jeśli kogoś nie stać na mieszkanie w bloku to zakręca mu się centralne i pozwala ogrzewać czym zechce bo go nie stać? Skończmy z takimi argumentami. Ciekawe , że wielu tych co ich nie stać na inwestycje w nowe ogrzewanie i palą czym popadnie, potrafi jeździć nowym samochodem i podróżować po świecie a potem ich nie stać na ogrzewanie dobrej jakości węglem? Proszę Was…. Są emeryci i ludzie w fatalnej sytuacji ale tym musi pomóc opieka społeczna. Poza wszystkim, nie jest opłacalne jeździć autobusem samemu i podobnie nie jest ekonomicznie mieszkać samemu w ogromnym domu. Można zawsze się zamienić bądź sprzedać i kupić małe mieszkanko. Przestańmy zasłaniać się małą garstką ludzi, którym trzeba pomóc i wesprzeć by mieli też lepsze życie, tylko po to by móc palić byle czym w piecu.

 2. Ul.Różana ,Kwiatowa ogólnie Chemików plus dziesiątki domów na Zaborzu obok obwodnicy ,mało tego wszędzie tam rurociąg główny jest napowietrzny i po prywatnym gruncie. Dodam fakt że np Wodociągi lub gazownia robi to od lat i jakoś się im opłaca ,a klient płaci tylko za prace na własnym gruncie .Pozdrawiam.

 3. Nie znam dokładnych rozliczeń, ale wydaje mi się, że pomysł, aby do domów jednorodzinnych w luźniej zabudowie PEC budował pajęczynę rur i żeby jeszcze było tanio – jest absurdalny. Nigdzie w Polsce ani na świecie nie widziałem czegoś takiego. Bloki, kamienice w zwartej zabudowie – tak, tutaj to się sprawdza. Ale budowa np. 500 metrowej osobnej rury do takiego domku w dodatku przez prywatne tereny, gdzie trzeba jakoś dojść do porozumienia z ich właścicielami jest chyba praktycznie niemożliwe.

 4. Ja PECu nie wspieram bo to drogie rozwìazanie i bez przyszłości dla właścicieli domów jednorodzinnych a szkoda bo ekologiczne. Uważam, że tylko program z dotacją może zmienić sytuację w mieście. Ale co zrobić z tymi co nie mają pieniędzy na wymianę źródeł ogrzewania.
  Pytanie nie jakie ogrzewanie ale za co je zrealizować. Sytuacją przezabawną jest twierdzenie, że Sejmik zakarze i my musimy. Czy można zmusić niezamożnych właścicieli domów do zadłużenia się w celu wymiany pieców?

 5. A gdzie jest Oświęcimski Strategiczny Program Operacyjny,z niego są fundusze na miasto , to jest osobno w Małopolsce

 6. @Heniek. Ciekawy komentarz. Szkoda tylko ze z gatunku science fiction oraz fantasy w jednym.

  Przy aktualnym biznesowym podejściu spółki do klienta indywidualnego rozwój przyłaczy poszczególnych abonentów jest nierealny. No chyba że ktos wygrał w totka i ma cholernie dużo kasy.
  Zarząd PEC odleciał „na księżyc” i tam pozostaje.

 7. 4 domy i to jeszcze obok siebie przy ul Królowej Jadwigi to wieś ?I każdy z tych domów po 25000 tyś główna sieć płynie przez SP nr 1 od ul. Jagiełły,drugi biegnie przez dawne [łąki lub jak kto woli za Kauflandem. Pozdro.

 8. Zaskoczona tępo myślisz teraz rządzą dumni Polacy i Polki ,ono faks podwyżki wszystkim emerytom tez 13-tki , 14- tki bo nasze dziadki inabcie prawie z głodu umierali ,bo tusku i spółka tak kancili ,myśle ze podziela los slawka jak zacznie sypać

 9. Jaki bałagan trzeba mieć w głowie aby myśleć, że PEC rozwiąże problem ogrzewania w naszym mieście. Jak robili zebrania w mieście w szkole trójce na Starym Mieście to przychodziło mało osób. Bo robili je w tygodniu. Nie umieli przekroczyć bariery informacyjnej.Trzeba dotrzeć do radnych oraz do księdza z parafii Wniebowzięcia i ogłosić z ambony o tym jak to robią np. salezjanie bo są zaangażowani w życie miasta. A teraz do sedna. Jednak mieszkańcy znają koszty przyłączy i koszty eksploatacyjne. Masz zgodzić się na przyłącze na swojej działce i jeszcze im płacić opłatę miesięczną.To tylko w Małopolsce Chwierutowozachodniej.To oni powinni ci płacić za użytkowanie twojego gruntu pod sieć ciepłowniczą albo zwolnić cię z abonamentowej opłaty. To samo ze śmieciami.Za surowce wtórne to oni powinni ci płacić a nie ty im !!!!!!!! POWINIENEŚ MIEĆ Własne konto śmieciowe i na nim gromadzone środki ze sprzedaży twoich surowców wtórnych które oddajesz jak złom czy butelki a to co masz powinno liczyć się tobie jako ulga tak jak za kompostownik. Co to da ? ty mniej płacisz a ludzie chętnie oddają surowce wtórne i zarabia miasto sprzedając też twoje śmieci przydatne do recyklingu.Mniej śmieci w lasach i rowach i podrzucania innym na ich śmietniki. Amen

 10. Ciekawe, dlaczego przy paleniu gazem komin musi być z nierdzewki, a wykropliny to kwas?

 11. Platforma obywatelska moja emeryturę do granic absurdu wiec za co mam kupić lepszy opał ,wiec pale rusem ,śmierdzi no cóż niech bogaci wdychają ,podobno to nie jest to takie szkodliwe zreszta oni mogą wszystko

 12. PEC-owi oczywiście nie opłaca się budować osobnej rury do domu gdzieś tam w polu. Nigdzie na świecie tak nie ma. Dla domów jednorodzinnyvh na wsi – tylko gaz.

 13. Ktoś napisał że PEC jest tani,tak tani widać to właśnie po ilości przyłączy..25000 za przyłącz domu jednorodzinnego w centrum ,niezależnie od tego czy do posesji jest 20m czy 100m Tanio jak s………syn.

 14. Jak wsypuję szufelkę węgla do pieca to muszę wyciagnąć wiadro popiołu.

 15. Nie ma żadnego smogu. To spisek lobby importerów ruskiego gazu i niemieckich producentów kotłów grzewczych.

 16. 2 osoby zainstalowały fotowoltaikę czyli żadne osiągnięcie.919 pieców do wymiany. Brak dotacji od tego roku do pieców 5 generacji czyli nic nigdy się nie zmieni. Dalej będzie zatrute powietrze. Naprawdę sądzicie, że lobby węglowe pozwoli na rezygnację z niego ? Są miejsca gdzie nie da się poprowadzić sieci gazowej. W Małopolsce Zachodniochwierutowskiej nikt nie słyszał o filtrach na kominach w budownictwie wielorodzinnym Tak jak na Śląsku. Ludzie w Oświęcimiu nie mają kasy na zmianę pieców i to jest problem. Sejmik tego nie zmieni

 17. Niestety wynurzenia Janusza Chwieruta jak zawsze są wybiórcze. 4 domy podłączone się do sieci ciepłowniczej to sukces nielada. Na Zaborzu za Centrum Ogrodniczym Kalinowa ludzie płacą od 5 do 7 tyś za sezon grzewczy plus 80 zł opłaty miesięcznej. Zdarzają się rezygnację z sieci na rzecz pieców głównie gazowych.

 18. Najskuteczniejszą formą walki ze smogiem prezydenta Chwieruta, są billboardy na rogatkach miasta i jego cotygodniowy występ w Wieściach z Ratusza. Oświęcimia czują się szczęśliwi.

 19. 20 lat temu, kiedy paliłem węglem, wystarczyło raz w roku przeczyścić komin i piec kaflowy. Aktualnie tę czynność wykonuję 2-3 razy w roku, taki mamy węgiel w kraju. Piec i komin zalepiony, a w popielniku sam żużel…

 20. Niestety musze Cie zmartwic. Jezeli Twoja teza mialaby sie sprawdzic musialbym przynajmniej 20 lat byc martwy. Mieszkam na osiedlu, na ktorym kiedys wszyscy palili w kaflokach czym sie dalo. Jako dziecko w tym czasie wiekszosc zimy spedzalismy poza domem….i dalej zyjemy:)

 21. Właśnie zainstalowałem kominek z certyfikatem EKO. Chwierut będzie oddawał kasę.

 22. Tak się składa synku, że jednym ze składników smogu są związki siarki, które niszczą nie tylko tynki. Betonowe mury również.

 23. jedyne co może zlikwidować Straż Miejska w Oświęcimiu, to samą siebie. Nie radzą sobie z kontrolami kopciuchów, nie radzą z innymi sprawami, szkoda pieniędzy na ich utrzymanie.

 24. Czy Chwierut ma zamiar złożyć do sądu doniesienie o popełnieniu przez pis przestępstwie polegającym na finansowaniu z środków państwowych tylko gmin pisowskich? Bo to supersyństwo jest.

 25. Z budynku Urzędu Miasta w Oświęcimiu posypały się fragmenty gzymsu. Urzędnicy uspokajają, że kamienica jest pod kontrolą Zapewne SMOG jest winny, a nie nieudolni Januszka wybrańcy nie dopełnili kontroli budynku pod względem budowlanym. Jednak PO powie że to SMOG z Krakowa zaczepił ogonem.

 26. Jakie wymiana kotłów? Co za bzdury. Dlaczego prezydentem nie zostal Starzec??Przeciez te wszystkie pieniadze mozna by wyslac ojcu dyrektorowi do Torunia na krzewienie chrzescianstwa , wybudowac ze 3 pomniki smolenskie i 4 niezbedne kapliczki a reszte doinwestowac w regionalny oddzial tvp bo za malo prawdy majo ludzie ło zlych Nimcach. To by byly inwestycje w miasto i mieszkancow a nie te durne ekologie i remonty. Jestem zbulwersowany tymi wydatkami.

 27. Zapomniałeś o kopcących radiowozach pilnujących zbawiciela na Żoliborzu. Było ich chyba 82.

 28. A co z kopciuchami na Zaborskiej koło supermarketów. Śnieg aż czarny od Mp ?.

 29. Przy aktualnej jakości węgla dostępnego na rynku, za 10 lat, 1/5 oświęcimian umrze już na choroby układu krążenia i nowotwory. Szkoda tylko dzieci…

 30. Straż miejska nie likwiduje kopciuchów i nie są instalowane kotły 5 klasy, bo nie o to chodzi. Niemieccy producenci kotłów gazowych mają coraz mniejsze obroty i piece węglowe trzeba wyciąć.

Send this to a friend