Informacje

OŚWIĘCIM. Prezydent Janusz Chwierut zainteresowany budową elektrowni atomowej

Orlen Synthos Green Energy zamierza wybudować małe modułowe reaktory (SMR), w ramach partnerstwa z GE Hitachi Nuclear. Jedną z lokalizacji branych pod uwagę jest teren na granicy miasta i Stawów Monowskich. SMR ma dostarczać energię do spółki Synthos, która odchodzi już od zasilania węglowego, a coraz ostrzejsze europejskie przepisy klimatyczne wprowadzają też ograniczenia emisji gazu ziemnego. Inwestycja ma duże znaczenie dla przyszłości firmy i w istotny sposób wpływa też na miasto. Rodzi wiele pytań, związanych z przebiegiem inwestycji, funkcjonowaniem reaktorów, a przede wszystkim z kwestiami zabezpieczeń i bezpieczeństwem dla mieszkańców. Stąd spółka energetyczna zadeklarowała chęć spotkania z samorządami. Na zaproszenie prezydenta Janusza Chwieruta, starosty Andrzeja Skrzypińskiego i wójta Mirosława Smolarka do Oświęcimia przyjechali jej przedstawiciele, dyrektor ds. komunikacji Krzysztof Gorzkowski, dyrektor biura zarządzania programem Krzysztof Dominiczak oraz ekspert spółki ds. energetyki Dawid Piekarz. W Galerii Książki spotkali się z radnymi miejskimi, powiatowymi i gminnymi oraz społecznikami z Rad Osiedla Monowice i Dwory Kruki, Sołectwa Stawy Monowskie i Dwory II. Wśród obecnych na spotkaniu był również prezes firmy Synthos Zbigniew Warmuz. W trakcie spotkania przedstawiono proces inwestycyjny, technologię BWRX-300, harmonogram planowanych działań w najbliższym czasie.

– Oświęcim jest wśród topowych czterech lokalizacji. To czy zaczniemy tu budować pierwsze SMR-y zależy od wyniku prowadzonych badań. Możemy być już pewni, ale może się okazać, że po dwóch latach coś jeszcze trzeba będzie dodatkowo zbadać, stąd ten czas się przesunie. Mówimy, że pierwszy reaktor będzie powstawał do końca dekady, to jest plan bardzo ambitny, oczywiście zakłada, że wszystkie kamienie milowe po drodze muszą zostać spełnione. Przełom dekady powinien być czasem, kiedy inwestycja będzie finalizowana lub będzie bardzo zaawansowana – mówi ekspert spółki energetycznej Dawid Piekarz. Podkreśla też, że dostęp do taniej, czystej i bezemisyjnej energii będzie przyciągał kolejne inwestycje, oferował  atrakcyjne miejsca pracy. Tańsza energia elektryczna i ciepło to również korzyść dla mieszkańców, większość miasta jest zasilana w ciepło z siłowni spółki Synthos.

Wiele uwagi poświęcono sprawom zabezpieczeń inwestycji oraz bezpieczeństwa mieszkańców.
– Badania terenowe, sejsmiczne, hydrologiczne, geologiczne muszą wykazać, że inwestycja jest bezpieczna dla mieszkańców, nie ma żadnych zagrożeń dla ludzi, przyrody czy środowiska – wyjaśnia Dawid Piekarz, ekspert Orlen Synthos Green Energy. Dodaje, że inwestycja wymaga otrzymania wielu zgód administracyjnych na poziomie państwa, wojewody czy innych szczebli samorządu. – Więc to jest element, jak szybko te kamienie milowe, te działania administracyjne będą mogły być pozyskiwane. Po spotkaniu, ale też rozmowach widzimy ze strony samorządu oświęcimskiego wolę współpracy, a jednocześnie widzimy, że będziemy mieli twardego negocjatora – dodaje.

Prezydent Oświęcimia ocenia, że spotkanie spełniło swoją rolę.
– Chcieliśmy uzyskać informacje o wszystkich aspektach inwestycji. Jednak najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, aby wdrożona technologia, procesy nie zagrażały mieszkańcom. Wydaje się, że gwarancje przedstawione przez ekspertów spółki mają solidne podstawy. Technologia japońsko- amerykańska jest stosowana w wielu krajach, prawie 60 innych lokalizacji jest opartych na niej, jest więc gwarantem bezpieczeństwa – zaznacza Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Inną kwestią jest transport. To ogromna inwestycja. Wiele ciężkiego sprzętu, elementów do budowy będzie przejeżdżać przez miasto, dzielnicę Dwory – Kruki, dlatego postulowaliśmy o budowę nowej drogi, najlepiej łączącej Dk 44 na wysokości ul. Fabrycznej w kierunku tej inwestycji. Umówiliśmy się też, że wszystkie aspekty związane z tym przedsięwzięciem będą transparentne, będziemy informowani zarówno jako władze, ale też i mieszkańcy. Jeśli zaistnieje konieczność spotkań, czy będzie ważna kwestia do przedyskutowania, czy ważna decyzja do podjęcia, to spółka będzie nas informować. Uważam, że spotkanie osiągnęło swój cel, radni miasta, gminy, powiatu, ale przecież też przedstawiciele rad osiedli i sołectw wiedzą więcej o inwestycji. Czekamy dwa lata na prowadzenie analiz, głównie geologicznych, są to przepisy krajowe, które są wymagane do tego, aby podjąć kolejne decyzje – kończy prezydent.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

46 komentarzy

 1. Panie Wujcik – po co mam podawać jakieś jeszcze inne przykłady, skoro zaraz powiesz, że to na pewno był genialny tajny pomysł Marszałka, który Chwierut tylko sobie przywłaszczył? Marszałek miał całe mnóstwo wspaniałych pomysłów, bardzo chciał je oczywiście zrealizować, tylko „źli ludzie nie pozwolili” (jak zwykł mawiać).

 2. Adamie – to już było wielokrotnie wałkowane. Ale przypomnę.
  Chwierut miał być może jakieś obiekcje. Ale przekonała go jednomyślna postawa radnych pis-u, Łozińskiego i innych, którzy jak jeden mąż zagłosowali za taką właśnie podwyżką. Pomyślał więc: skoro nawet pis jest za zwiększeniem mi pensji, to widocznie doceniają moje osiągnięcia.

  Hi, hi.

  W rzeczywistości Kaczyński rzucił jabłko niezgody, aby skłócić samorządowców; dzięki temu burmistrzowie pisowscy zyskali kasiorkę, a jednocześnie kazał swojej propagandzie atakować burmistrzów opozycyjnych oskarżając ich o pazerność. Jak się okazało – bardzo skuteczne.

  Nie mam na to żadnych dowodów, ale prawdopodobnie radni pomyśleli tak: skoro różni wójtowie gmin Głucha Wielka i innych takich poprzyznawali sobie maksymalne stawki podwyżek, to dlaczego my mamy być głupi i stratni? Więc po cichu zmówili się: pis głosuje za taką nie inną podwyżką dla prezydenta, a peło zagłosuje za podwyżką diet radnych, w tym też rzecz jasna pisowskich. I tak oto doszło do rzadkiego w dziejach „porozumienia ponad podziałami”.

  Winnym tego zamieszania jest Kaczyński i ta jego sprytna zagrywka; trzeba było po prostu ustalić znacząco różne widełki, inne np. dla miast o liczbie mieszkańców powyżej pół miliona (np. 30 000 zł) i inne dla małych gmin (z 10 000) – tak byłoby uczciwie.

  Jeśli chodzi o pensję Chwieruta, to realnie możliwość manewru byłaby rzędu 2000 złotych. W budżecie miasta to tyle co nic.

 3. @

  A ja nadal czekam żebyś wymienił choć jeden autorski, porządny pomysł, który Janusz Chwierut wcielił w życie w swojej 12 letniej kadencji. Bo nagle, gdy zostałeś przytłoczony faktami to zmieniłeś temat i narrację. Zresztą jak zawsze, gdy fakty zaprzeczają twoim argumentom.

 4. „Zgodnie z obowiązującymi stawkami maksymalne wynagrodzenie miesięczne dla m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów oraz marszałków województwa nie może przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej, która w ustawie budżetowej została ustalona na 1789,42 zł. W związku z tym maksymalne wynagrodzenie może wynieść 20 041,50 zł, natomiast minimalne 16 033,20 zł.”

  dziwnym trafem akurat tutaj Chwierut nie miał obiekcji w związku z ustawami PiSowskimi i dał sobie 95% maksymalnej kwoty. dlaczego nie 16 tysięcy jak tak urząd marnie przędzie? nawet prezydent Warszawy wstrzymywał się ile mógł przed zwiększeniem sobie pensji. a Chwierut zrobił to przy pierwszej okazji. ktoś gdzieś pisał, że Chwierut zarabia lepiej niż prezydent Warszawy Trzaskowski. ma tupet! gdzie Warszawa a gdzie malutki Oświęcim!

 5. Adamiew – dobrze wiesz, że pensje w wysokości 20 tysięcy dla prezydentów i burmistrzów miast wyznaczył arbitralnie rząd pis. Jeśli uważasz, że to za dużo, zgłoś postulat do prezesa Kaczyńskiego, aby te pensje burmistrzom z powrotem obniżył. I po kłopocie.

  Znasz takie przysłowia: „cudów nie ma”, „z pustego i Salomon nie naleje”? Budżet Oświęcimia to około 200 milionów. Niby dużo. Ale ponad 90% to koszty stałe, czyli: pensje nauczycieli, urzędników, prąd, ciepło dla szkół i budynków administracji publicznej, ich bieżące remonty, koszty zimowego utrzymania dróg (o ile zima jest łagodniejsza, to można trochę przyoszczędzić), itp., itd. Realnie prezydent Oświęcimia ma do swobodnego dysponowania dość niewielką kwotę. Stąd większość finansowania miejskich inwestycji przypomina łataninę: tu da trochę miasto, trochę dorzuci się powiat, trochę dostaniemy z ospr-u. Prezydent Oświęcimia nie ma kopalni złota, nie ma paruset szybów naftowych, nie ma drukarni pieniędzy – jak rząd Morawieckiego. Czy to rozumiesz? Czy wolisz jak pięciolatek płakać, tupać nóżkami i krzyczeć: „nic mnie to nie obchodzi, Chwierut daj, daj i daj?”

  Informuję cię (i madkę Agnes przy okazji też), że swoje całkiem dość duże mieszkanie zdobyłem – kupiłem dzięki pracy, wyrzeczeniom i oszczędzaniu, przez ładnych parę lat. I nie mam zamiaru niczego wam ułatwiać. Nic wam się ode mnie nie należy. Chcecie coś osiągnąć – to do roboty!

 6. Droga Agnes – myślę, że jednak mocno przesadziłaś Dlaczego tylko mieszkanie 70 – metrowe dla rodziny z jednym dzieckiem? To zdecydowanie za mało.
  Ja na twoim miejscu od razu żądałbym co najmniej 100, albo 120 metrów. Najlepiej za darmo. I jeszcze bonów na 5 kartonów czesterfildów i 20 czteropaków harnasi na miesiąc.
  Na to dla Agnes powinni się złożyć w swoich podatkach pozostali, pracujący jeszcze obywatele. Bo skoro zarabiają, to mogą się chyba z Agnes madką Polką podzielić, no nie?

 7. ZIBI chyba pomyliłeś adresata wypowiedzi. ale też chętnie odpowiem: ja nie biorę 20 tysięcy miesięcznie za rozwiązywanie tego typu problemów w przeciwieństwie do Janusza Chwieruta. jak nie umie tego rozwiązać to niech zrezygnuje z prezydentury. a nie ciągnie kasę za nic.

 8. Do adamw ;
  Jeśli masz pomysł na budowę mieszkań komunalnych i skąd wziąść środki finansowe na to budownictwo to chętnie Cię wyslucham. Wiadomo kto byłby beneficjentem tych mieszkań 500 + .Tylko, że po 2 maksymalnie 3 latach te mieszkania nadawały by się do remontu. Miasto nie stac na takie marnotrawstwo publicznych pieniędzy.

 9. Malpiszonie. 170 tysięcy za 50metrowe mieszkano na wynajem. NIE MA TO TAMTO! PRORODZINNIE! I A potem prez.Chwierut się dziwi ZE Oświęcim się wyludnia. Kogo na to stać? Sensowne mieszkanie dla rodziny z jednym dzieckiem to 70 metrowe czyli pewnie ćwierć miliona za możliwość wynajmu…. masakra ,temu potrzebne są mieszkania komunalne

 10. @ pisałem o tym że jakoś konserwator nie przeszkadza prywatnym deweloperom wyburzać i budować w mieście. ty bronisz prezydenta, że nie może zrobić remontu bo mu konserwator zabroni. nie pisałem o budowie nowego gmachu władz miasta tylko o remoncie. wiesz ile by ten remont kosztował? groszowe sprawy. dodatkowo rozciągnięte na już 12 lat władzy Chwieruta. kropla wśród jego wydatków na inne dziwne i niepotrzebne pomysły.

 11. Droga Agnes – podana przeze mnie (za stroną OTBS) kalkulacja dotyczyła 50-metrowego mieszkania ostatniego z zasiedlonych domów, tzw. budynku „O”. Natomiast masz rację w tym, że mieszkania w kończonych właśnie dwóch najnowszych blokach oferowane są po 3000 zł za metr, czyli 150 000 zł wkładu (zwrotnego) za lokal 50-metrowy.

  Tylko że nadal jest to 1/3 cen proponowanych przez prywatnych deweloperów. Jeśli nie zaoszczędziłaś tych 150 000 – to trudno. Zdaje się, że mamy kapitalizm. Ostatnio mieszkania rozdawali za darmo komuniści. I chyba pamiętasz jak rządy komunistów w Polsce się skończyły. Mieszkania – jak wszystko w ostatnich latach w Polsce – gwałtownie drożeją. W normalnej sytuacji mogłabyś wziąć kredyt. Ale w wyniku radosnej twórczości tercetu Kaczyński – Morawiecki – Glapiński kredytu raczej nie weźmiesz.

  Przypominam ci też, że o „zap….. za miskę ryżu” mówił nie Chwierut, tylko pan obecnie premier Morawiecki.

 12. Adamw – ale chrzanisz głupoty.
  „jakoś prywatni inwestorzy budują nowoczesne budynki na starym mieście” – budują, bo liczą na to, że znajdą się chętni na mieszkania po 9 tysięcy złotych za metr. Co to za argument? Jaki to ma związek z siedzibą UM?
  „niedawno znikła kamienica przy salezjanach, pewnie zaraz powstanie tam nowy budynek” – aha, pewnie tak, o powierzchni zabudowy 50 metrów kwadratowych. Taki budynek z pewnością dla potrzeb UM się nada. Jaja sobie robisz?

  Zadałem proste pytanie: czy radni pis gotowi są poprzeć pomysł budowy nowoczesnego gmachu dla biur urzędu miasta i wydatkowania 70 – 80 milionów złotych godząc się automatycznie na to, aby zarżnąć budżet Oświęcimia na co najmniej kilka lat?

 13. Malpiszonie nie wiem z którego roku masz koszty, ale proszę. Oto wyliczenia dla nowego budynku przy sadowej. ”
  Warunki pozyskania mieszkania: podstawowym warunkiem wynajmu jest wpłata partycypacji
  w wysokości 3 000 zł/m2. Kwotę tą trzeba wpłacić do miesiąca od momentu podpisania umowy.
  Kolejnym krokiem będzie wpłata przed zasiedleniem (IV kwartał 2023 r.) kaucji w wysokości dwunastokrotności czynszu (planowany czynsz za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania to 21,00 zł). W przypadku rezygnacji z mieszkania kwota partycypacji i kaucji jest zwracana na zasadach określonych w umowach.” Jak widzisz malpiszonie partycypacja to 3 tysiaki za metr czyli 50metrowe mieszkanie to 150000 cZYNS to 21zl zA metr czyli tysiak bez mediow, kaucja to 12 tysiakow. Nieładnie tak manipulować i kłamać w żywe oczy malpiszonie. Dokładnie takie same astronomiczne pieniądze co przy Mickiewicza! To nie są mieszkania dla zwykłych ludzi!

 14. Ale mam dla Jaśnie Pani konstruktywną propozycję: już niedługo benzynę na stacjach Orlenu będą rozdawać za symboliczną złotówkę/litr, więc pewnie na tydzień przed wyborami Morawiecki zacznie rozdawać mieszkania za darmo. Wystarczy więc jeszcze trochę poczekać.

 15. @ wymówki, wymówki, wymówki. zawsze PO ma wymówki. jak nie zły PIS, to brak pieniędzy, to zły konserwator zabytków. zatem po co się męczyć na stanowisku prezydenta? gdzie ta skuteczność, gdzie to dobre gospodarzenie? remont generalny to nie robota pana Miecia., który pewnie codziennie ma ręce pełne roboty przy takim stanie salonów januszowych. jakoś prywatni inwestorzy budują nowoczesne budynki na starym mieście… niedawno znikła kamienica przy salezjanach, pewnie zaraz powstanie tam nowy budynek. niedaleko księstwa januszowego powstał nowoczesny budynek chyba mieszkalny albo usługowy naprzeciw media expert. prezydent nie potrafi wyremontować swoich włości przez 12 lat? nie potrafi zrobić podjazdów dla wózków? brawo! cóż za skuteczności! mógł cały ten cafe rynek przeznaczyć na centrum obsługi mieszkańców w rynku, gdzie osoby niepełnosprawne mogłyby załatwić wszystko. wystarczy ruszyć łepetyną, a nie gnić w gabinecie.

 16. Aaaa, no jeśli wielce szanowna pani hrabina Agnes chce zamieszkać w wypasionym zabytkowym apartamentowcu w centrum miasta, to trzeba się liczyć z większymi kosztami. Przykro mi, że Agnes jest hrabiną upadłą, skoro jej na coś takiego nie stać.

  Przedstawiona przeze mnie kalkulacja dotyczyła mieszkania w zwykłym bloku na Starych Stawach i pochodzi ze strony internetowej OTBS.

 17. Kłamiesz malpiszonie. Zgodnie ze stroną TBS – kamienica przy ul. Mickiewicza – 53metry, partycypacja 163000 złotych, czynsz bez mediów prawie 1200 zł, kaucja 13000 złotych. Razem żeby zamieszkać w 50 metrowym mieszkaniu (chyba singiel) trzeba z góry zapłacić prawie 180 tysięcy!. A jest to tylko najem. To nie jest budownictwo komunalne!

 18. Tak się jednak panie Wujcik dziwnie składa, że Wielcy Poprzednicy Chwieruta potrafili tylko gadać. Być może mieli nawet plany Szybkiego Oświęcimskiego Tramwaju Podziemnego. Nie oznacza to jednak, że go zbudowali.

 19. Agnes – gdyby było jak piszesz, OTBS nie znalazłby żadnych chętnych do zamieszkania w ich blokach. Na swojej stronie piszą:

  „Aby zamieszkać w swoim wymarzonym mieszkaniu nie potrzeba być jego właścicielem i obciążać swoją rodzinę drogim i długotrwałym kredytem. Można wynająć takie mieszkanie za jedynie 30% jego wartości i otrzymać umowę najmu na czas nieokreślony. Wkład ten jest zdecydowanie niższy niż koszty ponoszone przy kredycie mieszkaniowym, a dodatkowo nie obciąża nas kredyt i niepewności z nim związane. Kolejnym plusem jest fakt że przedmiotowy wkład w momencie rozwiązania umowy i opróżnieniu mieszkania jest zwracany, a osoba przy rozwiązaniu umowy ma prawo wskazać swojego następcę”.

  Poniżej prezentujemy tabelę porównującą koszty związane z pozyskaniem przykładowego mieszkania o powierzchni 50 m2 :

  1) OTBS
  a) forma własności – obecnie najem na czas nieokreślony
  b) wkład finansowy konieczny do czasu wykończenia mieszkania (wraz z ułożeniem paneli, płytek, pomalowaniem mieszkania i montażem armatury kuchennej i sanitarnej) – 62 311,50 zł
  c) czynsz – 642,50 zł

  Magiel jako źródło informacji słabo się sprawdza w realu.

 20. Adamiew – piszesz, że „wystarczy prosty remont „, a jednocześnie nabijasz się z „jakiegoś pana Miecia ” który naprawiał schody. Więc po pierwsze: więcej szacunku dla pana Mieczysława (kimkolwiek on jest) bo przynajmniej potrafi zrobić coś pożytecznego. Po drugie: urząd miasta jest w starej kamienicy, prawdopodobnie w rejestrze konserwatora zabytków. Nie wiem, czy w związku z tym dobudowanie windy – bo o to ci chodzi? – jest formalnie możliwe. Wasi przedwyboramiaktywni radni mogą się po prostu o to Chwieruta spytać.

  Temat budowy dużego nowoczesnego gmachu urzędu miasta w Oświęcimiu wraca co pewien czas jak bumerang. Gdyby spytać o to Chwieruta, czy chciałby przeprowadzki do takiego biurowca, odpowiedziałby przypuszczam – no pewnie, oczywiście! Jest tylko jeden mały problem: pieniądze. Zwłaszcza po ostatnich rabunkach dokonanych przez rząd na budżetach samorządów środki na taką inwestycję może i by się znalazły, ale kosztem wszelkich innych zadań UM. A wtedy – jaki wrzask podniosłyby pisiory: Chwierut buduje sobie luksusowe biura, a nie myśli o zwykłych mieszkańcach! Myślisz, że radni pis poparliby taki projekt?

 21. @ PUDŁO! Tereny pod ulice Ceglana były zarezerwowane na ten cel już od wielu lat. Na długo przed Chwierutem. Wiem bo moja rodzina miała tam pola i nie mogli ich wykorzystać bo blokowała planowana droga czyli dzisiejsza Ceglana. Były to lata 2000. Więc to też pomysł wyciągnięty z szuflady poprzedników.

 22. @

  TBS jest dla słabiej zarabiających? Dobre czego! Widziałeś ile trzeba wpłacić za możliwość wynajmowania mieszkania? Nawet i 200 tysięcy! Za to że możesz sobie płacić czynsz 2 tysiące miesięcznie! To nie jest ofertą dla zwykłych ludzi tylko dobrze zarabiających. To nie są mieszkania komunalne które chwirut powinien zapewnić wszystkim. Nie tylko bogaczom! TBS to nie da mieszkania komunalne! Kogo stać na TBS! Na pewno nie ludzi pracujących w Oświęcimiu za miskę ryzu

 23. Nie kłam Wujcik, a dobrze na tym wyjdziesz.

  Proste pytanie: jakie to genialne pomysły miał w szufladzie poprzednik (czytaj Marszałek), które „tylko Chwierut zrealizował?”

  „nie potrafi podać choćby jednej trafionej inwestycji Chwieruta” – proszę bardzo – pomysł na ul. Ceglaną (Castorama – Jagiełły), co z jednej strony ułatwiło wyjazd w kierunku na Kęty, z drugiej przyczyniło się do szybkiego rozwoju tej części miasta, umożliwiając dostęp do tamtejszych terenów terenów pod zabudowę szeregową. Teraz jest tam pięknie.

 24. małpo a kto mówi o budowie nowego gmachu za 100milionow dla urzedasow? czy jak masz brudno i brzydko w domu to kupujesz nowy dom czy remontujesz to co masz? wystarczy prosty remont i dostosowanie dla osób starszych i niepełnosprawnych. ale pewnie PO chciałoby dać zarobić swoim więc budowałby kolejnego misia. na razie oświęcimskie smartcity według PJCH to kupno sobie nowej służbowej hybrydy. a inwalidzi i osoby starsze dalej mają problemy załatwić dowód osobisty i akt zgonu przez bariery architektoniczne. Oświęcim Smart city przyjazne mieszkańcom. dobre. kolejne kłamstwo popaprancow

 25. Ja o Rzymie ty o Krymie. Jak zwykle @ nie umie odpowiedzieć na pytania. Zamiast konkretów to atak na PIS. Typowe PO. Jak widać nawet @ nie potrafi podać choćby jednej trafionej inwestycji Chwieruta. Gratulujemy 12 lat nicnierobienia. Same wymówki i tyle. Gdyby był taki skuteczny i dobry to nie musiałby zasłaniać się tym, że gdzieś jest gorzej, albo za PIS byłoby gorzej.

 26. adamw – więc już wiemy od czego rozpocznie rządy pis w Oświęcimiu, po miażdżącym zwycięstwie za rok w wyborach. Zacznie od budowy pałacu dla nowego pisowskiego prezydenta oraz chmary jego urzędników. Za ile? Ze 100 milionów? Bo jak sie taki prezydent rozglądnie i pieniędzy poszuka, to na pewno je znajdzie. Na przykład po pisiemu – zaciągnie kredyt, albo wstrzyma wszelkie inne miejskie inwestycje.

 27. „Te które zaprojektował i zrealizował od zera, a nie wyciągnął z szuflady poprzednika?” – pamiętam, Chwierut nawiózł kamieni i usypał kopiec z funkcją supermarketu oraz wzniósł halę targową z kręgielnią? Bo takie tylko pomysły miał poprzednik. Więc nie chrzań głupot.

  „Ile mieszkań komunalnych dla zwykłego Kowalskiego wybudował?” – czyli chciałbyś, żeby miasto rozdawało mieszkania, jak za komuny? No to głosuj na lewicę. Albo na pis – proszę o przykłady miast zarządzanych przez pisowskie samorządy, gdzie tak mieszkania się rozdaje. Zwykły Kowalski za peło, jeśli chciało mu się pracować, mógł wziąć kredyt i mieszkanie kupić. Za pisuaru natomiast wzięcie kredytu jest finansowym harakiri. Dla mniej zarabiających jest oferta OTBS. Osiedla na Starych Stawach Wujcik nie zauważył?

  „za kadencji Chwieruta upadł Life Festival” – ponieważ miasta od pewnego momentu nie stać już było na sprowadzanie „gwiazd światowej klasy”. i dopłacanie do imprezy Maciborka coraz więcej i więcej. Oczywiście Chwierut mógłby na występy takich gwiazd zdobyć pieniądze podwyższając miejskie podatki i opłaty. Ale chyba nie byłbyś z tego zadowolony.

  „Wydane miliony na remont starej pływalni. A po remoncie i tak jest jednym z najsłabszych basenów rekreacyjnych w okolicy.” – jak widać Wujcik jest specjalistą od basenów i na tym się świetnie zna. Gdyby to on remontował pływalnię, to wybudowałby obok drugą i jeszcze starczyłoby na ośrodek lotów kosmicznych.

  Itd.

 28. czy ktoś pamięta jeszcze wybory w 2018 roku i haslo „OŚWIĘCIM SMART CITY. Miasto inteligentne. Miasto europejskie. Miasto przyjazne dla mieszkańców. Miasto XXI wieku.” czy po kolejnej konczacej się kadencji PJCH Oświęcim to rzeczywiście miasto Smart XXI wieku? Patrząc na stan budynków gdzie PJCH przyjmuje potencjalnych biznesmenów to raczej PRL. czy jakikolwiek inwestor widząc rozpadające się rodem z głębokiego PRLu „salony” przy ulicy Zaborskiej zdecyduje się zainwestować u nas swoje pieniądze? wątpię. ostatnio odwiedzając te salony natknąłem się na jakiegoś pana Miecia klejącego rozpadające się schody. potem na środku korytarza stał pachołek drogowy! XXI wiek a tam żaden niepełnosprawny nie ma szans cokolwiek załatwić. chyba że przez okno z ulicy bo na „salony” się nie dostanie. wystroj też bardzo ciekawy, boazerie i brudne ściany i sufity. wstyd. ani to nie jest przyjazne, ani inteligentne a tym bardziej nie nowoczesne. widać że najlepszy gospodarz nawet o swoje własne gospodarstwo nie umie się zatroszczyć a co dopiero o cały oswiecim

 29. @ wymień te cudowne inwestycje Chwieruta. Te które zaprojektował i zrealizował od zera, a nie wyciągnął z szuflady poprzednika? Cafe rynek, obecnie była pączkarnia? Ile setek tysięcy strat przyniósł ten projekt byznesowy Chwieruta? Zarobił tylko jeden pan na budowie, remoncie i przeniesieniu. Parking przy dworcu świecący pustkami? Stale remontowany i poprawiany plac zabaw na osiedlu chemików? Wydanie prawie miliona złotych na projekt mostu duchów? Park na Kamieńcu służący nikomu bo za kadencji Chwieruta upadł Life Festival dla którego ten park powstawał. Jedyne czym mógł szczycić się Oświęcim. Kiedyś w Oświęcimiu występowały gwiazdy światowej klasy. Przyszedł Chwierut i został nam Enej i Kleo. Wydane miliony na remont starej pływalni. A po remoncie i tak jest jednym z najsłabszych basenów rekreacyjnych w okolicy. Za taką kasę ile tam władowal mielibyśmy nowy basen wewnętrzny i zewnętrzny z genialna strefą rekreacyjną. To co ten Chwierut zrobił porządnego od tego 2011 roku? Ile mieszkań komunalnych dla zwykłego Kowalskiego wybudował? Ile uzbroił terenów pod przemysł nowego tysiąclecia? Ile firm HI-Tech ściągnął do Oświęcimia? Jak poprawił działanie administracji samorządowej? Ilu specjalistów ściągnął do pracy w samorządzie? Jak rozwiązał problem z miejscami do parkowania? (Nie mówię o budowie parkingu dla dewelopera przy Bulwarach).

 30. Prezydenci Oświęcimia:
  Dariusz Dulnik – kto to w ogóle był ??? Ktoś go pamięta?
  Andrzej Telka – ludzie raczej dobrze o nim mówią, wymyślił OSPR, który trwa do dziś. Ale przecież komuch, nie?
  Józef Krawczyk – porażka.
  Janusz Marszałek – zwiedził świat i nawiózł do Oświęcimia ze sto kilo kamieni. Ogromna porażka, zwłaszcza, że trwająca aż dwie kadencje i rok.. .
  Janusz Chwierut – na tym tle nie musiał się nawet specjalnie starać.

 31. „Wszystkie większe inwestycje którymi chwali się Chwierut były zapoczątkowane za jego poprzedników”.

  Kłamstwo, aby było skuteczne, musi mieć przynajmniej jakieś pozory prawdopodobieństwa. Tymczasem kłamstwo Wujcika jest rozpoznawalne nawet dla mało rozgarniętego wyborcy pis. Chwierut rządzi w Oświęcimiu od 2011, teraz mamy rok 2023. Dobranoc.

 32. @ZIBI

  Wszystkie większe inwestycje którymi chwali się Chwierut były zapoczątkowane za jego poprzedników. On nie zrobił nic sensownego! Zmarnował tylko miliony na swoje nietrafione „inwestycje”. Oprócz ciągłej walki z PiSem to nie ma czym się pochwalić. Skłócił Oświęcim z rządem, mieszkańców ze sobą i pracowników samorządowych z urzędem.

 33. @ZIBI
  „Prezydent JCh przez 12 lat zrobił w Oświęcimiu więcej niż jego poprzednicy razem wzięci. ” – to jest jakiś stand-up ?

 34. Wójcik,.:
  Posłucha w inwestycjach to nie jest wina naszego Prezydenta tylko rządu PIS który blokuje finansowanie inwestycji z budżetu państwa .Prezydent JCh przez 12 lat zrobił w Oświęcimiu więcej niż jego poprzednicy razem wzięci. Telka , Marszałek, Krawczyk, Groser.Tak więc nie pisz bzdur na ten temat.

 35. Widać, że w Oświęcimiu posucha z inwestycjami bo Chwierut najpierw podpiął się pod S1, a teraz robi to samo z elektrownią atomową. Skuteczny prezydent, dobry gospodarz sam nic porządnego nie zrobił przez 12 lat. Same klapy – cafe rynek, most duchów, park and ride.

 36. Wierchuszki chcą decydować o tym co ma być ale nikt nie pyta tych którym pod nosem będą to budować. A co na to lokalna społeczność ??? A może tak lokalne referendum a nie z góry ma być i koniec.

 37. Czy członkowie PiS-u są zdrajcami czy idiotami? Kto przy zdrowych zmysłach ujawnia tajne dokumenty dotyczące obronności państwa. Ciekawe czy te dokumenty wysłali też do Moskwy? Czy panowie z ABW nie poinformowali tow. Błaszczaka, że istnieje coś takiego jak biały wywiad?

 38. Prezes Orlenu, Szef Rady Europejskiej, Prezes Holdingu Nuklearnego ? Mówimy o jednym z najwybitniejszych gospodarzy w Polsce. Po wyborach wszystko może się zdarzyć. Sky is the limit.

Send this to a friend