Informacje

OŚWIĘCIM. Prezydent zabiera głos ws. obraźliwych napisów na murze

– Miasto wyraźnie sprzeciwia się aktom wandalizmu i mowy nienawiści. Czytam w odpowiedzi wiceprezydenta Oświęcimia na interpelację radnego Prawa i Sprawiedliwości.


OŚWIĘCIM. Urząd Miasta zamalował swastykę, ale zostawił wulgarne hasła

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

 1. Chwierut jak się sprzeciwiarz mowie nienawiści to napisz list do niejakiego Jedraszewskiego bo to główny siewca mowy nienawiści w tym kraju. W każdą niedzielę głosi z ambony nowe nienawiści

 2. Złapanie debila bazgrzacego na murach wydaje się dość trudne. Natomiast można zamalowywać napisy możliwie prędko tak, aby nie dać debilowi satysfakcji.

 3. @?
  zglosili, niezglosili jaka to różnica, a no tak ruszyć tyłek z samochodu trudna sprawa, sam sobie odpowiedz jeżeli ta średnio zabawna „firma” wiedziała o napisach na murze cmentarza od maja, to czemu dopiero telefon z pierwszego piętra do proboszcza pomógł?
  Napisów j.bać … cos tam jest w mieście kilkanaście, wiekszość w widocznych miejscach, je też trzeba zgłaszać? Bo strażnicy bez zgłoszenia nic nie zrobią? Wstyd i zmarnowane publiczne pieniądze na utrzymanie tych pożal się Boże strażników

 4. Czy komentujący widząc napis zgłosili ten fakt do Straży Miejskiej? Jeżeli tak, to kiedy?

 5. Nie rozumiem.Oswieć mnie proszę swoją beznienawistną mową bo myslalem ze to tylko temat o brzydkich chuligańskich napisach na murku ..?

 6. @obatel rysio
  cyt.”Zlapac wandali,wlepic po mandacie,zamalowac na ich koszt i tyle.”
  bredzisz, nie masz pojecia o temacie.

 7. Najbardziej podoba mi sie stwierdzenie pana Chwieruta, że Straż Miejska monitoruje … koń by się uśmiał, Oświęcim upstrzony wulgarnymi napisami a przy okazji językiem nienawiści a oni monitorują i reagują?
  Skoro tak, to czemu napisy nie znikają?
  Może trzeba zwrócić się o pomoc, do kogos kto wie, jak reagować?
  To samo, mozna powiedziec o pani Bartuś i jej instytucie, poza problemem holokaustu i ludobójstwa w Afryce, nic … żadnej głębszej myśli na temat mowy nienawiści.
  Kto ma wyszkolić biednych policjantów i równie biednych strażników miejskich? Po co? Przeciez jak nie rozumieją co widza to nie reagują 🙂
  Nie ma pieniedzy na takie szkolenia?
  Zlikwidować straż miejska pieniądze się znajdą 🙂 🙂 🙂

 8. Od tego sa przeciez odpowiednie instutucje a nie prezydent 😉 Zlapac wandali,wlepic po mandacie,zamalowac na ich koszt i tyle.Po co bic piane o o takie pierdoły.Leszek chyba ma za duzo wolnego czasu.Tylko czekac az wyjedzie tu z konwencją genewską albo traktatem lizbońskim .Polecam dluuugi spacer.;)

 9. Zdanie „Miasto wyraźnie sprzeciwia się aktom wandalizmu i mowy nienawiści” należałoby uzupełnić o stwierdzenie „w niektórych sytuacjach”. Wiadome napisy potraktowane zostały przez Miasto jako wyłącznie akt wandalizmu, nie kojarzony z brakiem kultury i wymagającą krytyki wulgarnością. Jak napisałem w innym komentarzu, napisy te zrównano z dewastacją mienia wyznaniami w stylu „Kocham Jolkę”. Na pytanie jak zareagowałoby Miasto na umieszczony na murze Cmentarza Żydowskiego wiadomy napis ale odnoszący się np. do partii Likud, chyba nie padła wiążąca odpowiedź.

  Spóźniona i w istocie wymuszona interpelacją reakcja nie dziwi, zważywszy na fakt przywołania przez Pana Prezydenta OIPC jako jednej z miejskich instytucji zajmującej się działalnością prewencyjną w obszarze „mowy nienawiści”.

  Na koncie fb Instytutu znajdują się otwarte deklaracje wspierania tzw. strajku kobiet opatrzone znakiem błyskawicy. Instytut z entuzjazmem podchodził do organizowanych w Oświęcimiu „spacerów”, których atmosfera (w tym hasła wykrzykiwane przez edukowaną w ten sposób młodzież) zasadnie kojarzy się z wiadomymi napisami.

  Przedstawiciel innej oświęcimskiej instytucji również deklaratywnie zajmującej się „zwalczaniem dyskryminacji i mowy nienawiści” z całym przekonaniem bronił chuligana i wandala (osobę otwarcie chwalącą się pobiciem drugiego człowieka i zniszczeniem mienia) tłumacząc jego zachowanie „homofobicznym” charakterem samochodu, którego kierowca padł ofiarą ataku.

  Przy tak selektywnym podejściu do „mowy nienawiści” przez podobno specjalizujące się w tym temacie (jak to rozumieć?) instytucje, nie dziwi równie wybiórcze by nie rzec – mając na uwadze ostatnie działania promujące ideologię gender – koniunkturalne, podyktowane bieżącą modą i polityką, traktowanie przez Miasto „praw człowieka i tolerancji”.

  Mniej wzniosłych i górnolotnych apeli odwołujących się do Auschwitz i postulujących zwalczanie „nienawiści i dyskryminacji”, więcej zdrowego rozsądku, kultury i elementarnej przyzwoitości.

 10. @hotin

  No widzisz baranku leśny…

  Kilkanaście dni temu proponowałem ci wspólne zamalowanie tych napisów. Na mój koszt. Wykazałeś się wtedy tchórzostwem. Czy może to jakiś rodzaj alergii na uczciwą i bezinteresowną pracę?

 11. Sprawców należałoby poszukać w oświęcimskim środowisku „Strajku Kobiet” i przykładnie ich ukarać.

Send this to a friend