Informacje

OŚWIĘCIM. Urząd Miasta zamalował swastykę, ale zostawił wulgarne hasła

Mur cmentarza parafialnego w Oświęcimiu. Foto UM Oświęcim

Urząd Miasta Oświęcim poinformował na swoim Facebooku, że zamalował faszystowski symbol na murze cmentarza parafialnego. Ale… pozostawił wulgarne hasła antyrządowe.

15 czerwca administrator oficjalnego miejskiego konta na portalu społecznościom Facebook, w specjalnym poście poinformował o akcie wandalizmu.

W ostatnim czasie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w naszym mieście ‼ Tym razem na murze Cmentarza Parafialnego w Oświęcimiu nieznani sprawcy namalowali znak nazistowski. Dzięki zgłoszeniu mieszkańca i szybkiej reakcji Urzędu Miasta Oświęcim sprawa została natychmiast zgłoszona do organów ścigania, a sam znak wraz z napisem został zamalowany. W Oświęcimiu – Mieście Pokoju nie może być miejsca na takie symbole i wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wszystkich tego typu zdarzeniom godzącym w pozytywny wizerunek miasta ✌️
Na tym samym murze, przy chodniku prowadzącym do Osiedla S-Centrum widnieje jeszcze jeden akt wandalizmu, który nie został zamalowany przez Urząd Miasta Oświęcim. Dlaczego? O tym administrator miejskiego konta na portalu społecznościom Facebook nie poinformował.

 

Mur cmentarza parafialnego w Oświęcimiu. Foto Portal OświęcimOnline

AKTUALIZACJA 17 czerwca 2021

Po niespełna 24h od daty publikacji artykułu, wulgarny napis na murze został zamalowany.

Interpelacja radnego miasta Oświęcim.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. Interpelacja Pana Jakuba Przewoźnika jest jak najbardziej słuszna,
  chamstwu w Oświęcimiu trzeba położyć kres.

 2. Aja uważam ze odwrotnie, argumentacja masterkosy jak i pobudki ludzi z KO UM,nie do obrony. Igrzyska dla maluczkich za moja k….wa kasę. I wasza z reszta też…
  Przekroczona została cienka niewidzialna linia oddzielajaca zwykłą przyzwoitośc od wyrachowania.

 3. @Nikt

  No i pewnie masz rację (w kwestii cmentarnego muru…)

  Wytłumacz mi jeszcze tylko czemu to właśnie TEN na-pis tak bardzo niektórych frapuje.
  W czym jest on „lepszy”?
  Przecież wystarczy się przejść po mieście żeby na własne oczy zobaczyć więcej takich lub podobnych bazgrołów. Mniej lub bardziej wulgarnych.
  Przykłady?
  – unia king
  – unia pany
  – (nazwisko) konfident
  – ultras
  – chwdp (skrót od „chowaj wino do plecaka”)
  – itp, itd.
  Nośnikiem podobnych napisów są lub były mury, ściany, płoty, zabytki, miejsca kultu religijnego w naszym mieście. Różnica polega na tym, że nie wywołały takiego „desczu łajna”.

  Jakimś dziwnym trafem to właśnie TEN napis spędza sen z oczu tylu „obrońców” zabytków…

  Ciekawe, o co tu chodzi?
  Wiem, że znasz odpowiedź ale przypuszczam, że wstydzisz się do tego przyznac.

  Ps. Dzięki za diagnozę – lecę do specjalisty.

  Pozdrawiam

 4. @masterkosa
  poczytałem twoje hmm wypowiedzi i gdybym nie wiedział, że jesteś żałosnym prowokatorem, tylko ciut, ciut lepszych od hotina, to myslałbym, że jesteś idiotą. Przy czym w twoim przypadku to nie byłaby obelga, tylko diagnoza. Zamiast ubolewać, że twoimi idole nie umieją wygrywać wyborów skup się na meritum sprawy.
  Cmentarz parafialny jest zabytkiem, pod ochroną prawną, zatem niszczenie jego ogrodzenia jest zabronione.
  Ponadto, znajdują sie na nim groby z dwóch wojen światowych, zatem w części jest cmentarzem wojennym. To kolejny aspekt wywołujący ochronę prawną. Umieszczenie w miejscu publicznym napisu zawierającego wulgarne słowo też podlega karze, poodbnie jak samo umieszczenie napisu, które w zalezności od kosztów przywrócenia do stanu pierwotnego, jest wykroczeniem lub przestępstwem.
  Pojmujesz?
  Mało mnie to obchodzi, pokraczny, lokalny trollu.

 5. Warto było czekać z zamieszczeniem komentarza pod tym artykułem choćby dlatego, że z perspektywy kilkunastu godzin widać jak bardzo podzielono nas jako społeczeństwo.
  Ja już naprawdę nie wiem o co chodzi i co lub kto kogo obraża…
  Napis?
  Jego treść?
  Kolor?
  Pamięć o zmarłych?
  Dewastacja muru?
  Ja życzę pis wygranej w nadchodzących wyborach. Wtedy nie będzie można zrzucać „na poprzedników” (dwie kadencje wstecz)…
  Wtedy odpowiedzialność za ponad pół dekady trzeba będzie wziąć „na klatę”…
  Atuty staną się ciężarem …
  Potem będzie tylko śmieszniej – będą jak szczury uciekać z tonącego okrętu a ich dotychczasowi wyborcy będą ich jeszcze poganiać…

  Oj, warto było czekać…

 6. Panie Chwierut jak dalej takie jaja bedziesz robil to stracisz moj glos…

 7. Przecież pozostawione napisy to jest program PO. Jak więc zamazać program partii. Tyle tylko, że mur cmentarny nie jest miejscem na wypisywanie partyjnych programów. Nawet tak słusznych partii jak PO.

 8. Czy ktoś pamięta pijawki z „Nigdy więcej” co wyłudzały odszkodowania od klubów piłkarskich? Chodziło o to, że UEFA zleciła im wyszukiwanie incydentów. Problem w tym, że z braku incydentów sami bazgrali stadiony swastykami i hasłami. Czy w Oświęcimiu pojawili się zawodowi wyłudzacze dotacji i grantów? Najpierw gówniana książka Kąckiego, a teraz nadmierne wzmożenie z powodu jakiś bazgrołów. Ewidentnie ktoś chce coś ugrać.

 9. Pozwolę sobie przedstawić argumentację Pana reprezentującego Urząd Miasta. Władze były zobowiązane z mocy prawa zareagować na symbolikę propagującą ideologię nazistowską. Napisy oraz symbol pewnego ruchu Pan potraktował jako akt wandalizmu, porównywalny z tekstami „Kocham Jolkę” lub „Unia Pany”, który należy co najwyżej zgłosić zarządcy obiektu, a ten podejmie decyzję odnośnie dalszych działań. Co też się stało i napisy zostały już (tak mnie poinformowano) zamalowane.

  I można się zgodzić z takim stanowiskiem pod jednym warunkiem – Urząd Miasta przestanie wykorzystywać symbolikę „Miasta Pokoju” do wystawiania laurek jednym i do karcenia innych z powoływaniem się na „wartości”. Jeśli dla kogoś takie napisy nie stanowią uszczerbku dla wizerunku miasta, to nie sposób nie uznać takiego podejścia za cynizm.

  Można sobie wyobrazić sprawców innego karygodnego czynu, którzy ukończywszy szczęśliwie program reedukacji, przechodzą ulicą Wąwóz i widzą wiadome napisy. Pierwsza refleksja? To co zrobiliśmy, nie było złe samo w sobie. Złe było miejsce i treści.

  Z tym przesłaniem zdaje się zostawiać mieszkańców Urząd „Miasta Pokoju”, wykazując tak specyficzny sposób przywiązania do „wartości”.

 10. Oświęcim zwrócił już „podatek kolejowy” uchwalony prze jedynie słuszną opcję polityczną?

 11. No niestety z Chwieruta czasem wychodzi ta jego chłopska zawistna mentalność. Oświęcim to żadne miasto ale dla niego i tak za duże.

 12. Pan Eugeniusz to taki lokalny patriota, zachwycony i zapatrzony w panią L. Bliski mu jest jej język, sposób postępowania a może i ona sama. W normalnych domach wiszą na ścianach obrazy z symboliką religijną w tym obrazy Matki Boskiej. U pana Eugeniusz wisi pewnie zdjęcie pani L.
  W ich słownictwie wulgaryzmy urastają do rangi symboli, a zdanie bez nich jest niezrozumiałe. A znaki z symboliką nazistowską zastały. Panie Eugeniuszu, na pana miejscu bym protestował po tym jak zamalowali swastykę. Wszak ten znak był na bardzo, bardzo długo przed Hitlerem i jego obłąkańczą ideologią. On ten znak sobie przywłaszczył i zrobił z niego to co zrobił – symbol ludobójstwa. A że u nas na fotelu kacyka mamy miejscowego lidera PO, no to i wybiórczo malujemy mury. Jak zmieni się opcja u władzy to pewnie zamalujemy PIS a wpiszemy PO. To taki nasz polski folklor. Nie ma to jak kogoś obrazić a jeszcze jak przy tym poklniemy no to to jest dopiero krytyka, nic piękniejszego dla naszych zmysłów wzroku i słuchu. Sam miód.\
  A w temacie prawa jest pan dyletantem do potęgi. Nie ma pan najmniejszego zielonego pojęcia o tym co wolno, co nie wolno. Ale rozumiem – wolno tylko w jedną stronę. Obrażać i kraść to my – nie nas.

 13. Może zabrakło farby? 😉 Swoją drogą niszczący elewacje powinni za ich naprawę powinni płacić. Jak na razie to my płacimy.

 14. Wyglada na to ze w pozostałych bazgrołach nie widzieli nic zdrożnego. A swoja drogą wykonujacy-nadzorujacy owe zamalowanie powinien natychmiast wylecieć z roboty!
  Pytanie- raczej retoryczne: iloma takimi niedokończonymi , nieudanymi etc. „usługami” miejskimi raczy nas naszkochany UM???

 15. Eugeniusz, to jeszcze nam opowiedz jak to z tą partyzantką w Osw było…

 16. Nie zamalowali, bo tak myślą rządzący w Oświęcimiu i radni tego miasta.

 17. Nie chce nikogo obrażać, ale takich prymitywów w Oświęcimiu nie brakuje, czego wyrazem są te wulgarne napisy. Boże ratuj nas od takich półgłówkóch.

 18. @Eugeniuszu. Wbrew temu, co uważasz jest to wulgarne, bo tak stanowią zasady języka polskiego. W ten sposób wypowiada się rynsztok. Jeżeli dla Ciebie takie wypowiedzi są w porządku i na miejscu, to świadczy to wprost o Twojej kulturze osobistej i środowisku, w którym żyjesz.

 19. Wszystkie napisy na murach powinny być natychmiast zamalowane. I te chwdp i kto jest „konfidentem” itd. Sprawcy pociągnięci do odpowiedzialności.

 20. To Miasto, jego zarządca juz dawno nie ma nic wspólnego z demokracją, uczciwością i „pokojem”.

 21. A cóż w tym wulgarnego? Zwłaszcza, że adresat nie zna innego języka, poza wulgarnym właśnie. A poza tym połowa społeczeństwa podpisuje się pod owym „wulgaryzmem”. Ta światlejsza połowa, rzecz jasna. W Osieku ostatnio widziałem rozwinięcie przytoczonego hasła w postaci: „J**** PIS i Andrzeja Dudę”. Okazały mural dość potężnych rozmiarów. Wszak to tylko emanacja konstytucyjnej zasady wolności słowa i nie ma z czego robić afery. Nawet prokurator się nie czepia, zatem spoko. W uzasadnieniu umorzenia śledztwa może przecież napisać, że autorowi chodziło o j****** Ondreja Dudy, słowackiego piłkarza, nie zaś głowy Państwa Polskiego, czyli przestępstwa nie ma. Paragraf o zniszczeniu mieniu też nie wchodzi w rachubę, zwłaszcza że mur zapisany podlega rozbiórce. A Redakcja portalu jątrzy, lecz to już temat na inną dyskusję.

Send this to a friend