Informacje

OŚWIĘCIM. Prezydent Oświęcimia zawiadamia prokuraturę, chodzi o firmę Tauron

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tauron Sprzedaż sp. z o. o.

Spółka wystawiła miastu niezgodne z ustawowymi stawkami faktury za oświetlenie ulic i budynków miejskich, za pierwsze miesiące 2023 roku. Zawyżono je trzykrotnie do kwoty blisko 700 tys. zł.

Ochroną przed wysokimi cenami była Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, która zamroziła ceny energii. Objęła ona również samorządy, podległe im jednostki, obiekty, szkoły i przedszkola, instytucje kultury. Zagwarantowano w niej ceny maksymalne w wysokości 785 zł netto za MWh. Pomimo spełnienia kryterium koniecznego do skorzystania z preferencyjnej stawki Tauron naliczył miastu  za 1 MWh – cenę 2 444,73 zł netto. –  Faktury grozy dotarły do miasta. Wynika z nich, że miasto ma zapłacić za energię elektryczną prawie 3 razy więcej niż wynika z przepisów prawa. Zawyżone stawki mają też jednostki miejskie, szkoły, przedszkola oraz instytucje kultury. Nie mogę więc pozwolić na niezgodne z prawem wydatkowanie pieniędzy publicznych i działania na szkodę miasta. Dlatego skierowałem sprawę do  zbadania przez prokuraturę i wyjaśnienie, czy czasami nie była to próba wyłudzenia pieniędzy z budżetu miasta – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.  – Podobne problemy z zawyżonymi fakturami mają też inne samorządy ziemi oświęcimskiej  – dodaje.

Oświęcim ma łącznie 134 punkty poboru energii. Urząd Miasta otrzymał już faktury z 84 punktów na kwotę ponad 699 tys. zł.

Miasto złożyło reklamację do Tauronu. Jednak do dnia zapłaty faktury nie otrzymało żadnej odpowiedzi.  – Sprawa jest absurdalna, niektóre z faktur mają poprawne stawki, jednak większość jest zawyżona. Podjęliśmy więc próby wyjaśnienia sprawy, kontaktując się z konsultantem na infolinii, przekazując reklamację, jak na razie bez skutku. Pozostało nam więc zapłacić faktury, aby nie generować dodatkowych kosztów wynikających z ustawowych odsetek i czekać na odpowiedź  Tauronu i decyzję prokuratury–  podkreśla prezydent. Dodaje też, że sprawa na pewno będzie miała też swój dalszy finał. Pismo o zawyżonych stawkach za energię zostanie skierowane do Regionalnej Izby Obrachunkowej. – Obecnie na polskim rynku energetycznym mamy sytuację kuriozalną, ponieważ aktualna cena rynkowa za MWh na giełdach jest mniejsza niż ta, która została ustalona przez państwowego regulatora, jakim jest Urząd Regulacji Energetyki. Dzisiaj nie występuje żadna gra rynkowa pomiędzy spółkami energetycznymi należącymi do  Skarbu Państwa, a mamy wręcz „ zmowę cenową” tych firm  – kończy prezydent.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

59 komentarzy

 1. Zemsta jest słodka .Dzisiaj rano po godzinie 5 00 wszystkie latarnie w mieście i na osiedlu chemików były zgaszone .To zemsta za to ,że miasto zgłosiło do prokuratury zawiadomienie w sprawie zawyżonych rachunków za prąd.

 2. Niestety , lecz rachunek za , jakby nie patrzeć , popsucie miasta , chodzi o tereny mieszkalno-rekraacyjne takie jak Rynek , Planty i inne , a więc miejsca nadajace miastu charakter , trzeba zapłacic. Pana Prezydenta szybko zapomnimy lecz to co tam pozostawił po sobie będzie nas prześladować jeszcze długie lata.

 3. @ ależ chodzi. Oswiecimianie wybrali Chwieruta na prezydenta i oczekują, że nie będzie za ich pieniądze spełniał się jako biznesmen. Mamy wszelkie prawo rozliczyć go z każdej złotówki wydanej na jego widzimisię. Szasta on pieniędzmi Oświęcimian wiec będziemy o tym pisać na oświęcimskich forach. A jego sługusy nie będą go tłumaczyć tym, że ktoś w Polsce zmarnotrawił więcej. Nas nie obchodzi Warszawa tylko Oświęcim.

 4. Tu nie chodzi o nietrafione inwestycje (których nie pochwalam), tylko o zaginiony przez pisiorów milion na laptopy dla uczniów. A to już pachnie prokuraturą 🙂 🙂 🙂 – żartowałem.

 5. Przypomnijmy, PJCH rozwalił kasę na Cafe rynek, parking na bulwarach, parking na dworcu,zmarnował kasę na kładkę duchów.

 6. Jak szybko zarobić kasę wystarczy założyć firmę złożyć wniosek do NCBR i 55 baniek mam w kieszeni.Firma została założona zaledwie 10 dni wcześniej, a tu taka kasa.Afera stulecia

 7. Jak Chwierut chce się spełniać jako biznesmen to może najwyższy czas rzucić politykę i inwestować swoje a nie cudze pieniądze. Zobaczy czy też tak lekką ręką będzie wydawał swoje pieniądze na kolejne genialne pomysły.

 8. Janku, dodajmy koszt wycinki kilkudziesięciu drzew, który w razie czego będzie trzeba powtórzyć, bo przyroda już odebrała swoje zabrane tereny:)

 9. Do wiadomości Mieszkancow i @ : na dokumentację kladki na Kamiencu 562,442,oo z dofinansowania zewnętrznego + 418,949,oo koszty z budżetu Miasta = 981 391,oo , czyli prawie milion wyrzucone w błoto !!!!!!! oraz nalezy dodać inne nieprzemyslane projekty za grube miliony . A za rok na plakatach wyborczych zobaczymy ” dobry gospodarz ” ” skuteczny prezydent ” Pozdrawiam Mieszkańców 👋

 10. Ależ proszę bardzo: ”
  interpelacja w/s wstrzymania budowy kładki pieszej zwanej „Mostem Duchów”” z mają 2019 radnego Krzysztofa Kuczka.

 11. Bądź łaskaw na przykład pokazać jakiś kwit, że Chwierut wydał milion złotych na projekt kładki. Czekam.

 12. @ a co z milionem za projekt kładki duchów? Takie pieniądze wyrzucone w błoto? Co z pół milionem za café rynek, który stoi pusty? Co z milionami za park&ride. Stoi puste… Taki ten twój biznesmen jak z koziej d. trąbka. Cudze pieniądze łatwo się wydaje.

 13. Zaś w pisie są burzliwe dyskusje programowe, Waldek stara się jak może, aby uchwalać zawsze dla dobra zwykłych mieszkańców … Buhaha, hihihi, chłe, chłe, chłe!!!
  Przy okazji: to co z tym zagubionym przez pisiorów milionem za laptopy dla szkół? Znalazł się?

 14. Najbardziej lubię przedsesyjne narady koalicji mojego mistrza w budynku urzędu miasta. Siedzimy w sali ogrzewanej i oświetlonej za pieniądze mieszkańców, pijemy i jemy za urzędową kasę a nasz pan daje nam wytyczne jak mamy głosować na sesji i jakie ewentualne głosy zabierać. Jestem może mierny ale za to wierny. Uchwała chwietuta – głosuje za. Uchwala opozycji – głosuje przeciw. Nawet za bardzo nie wiem nad czym debatujemy. Ważne że kasa leci. Najgorzej jak coś wpadnie innego w czasie sesji, wtedy się trochę gubię i musimy robić przerwę żebyśmy się mogli zorientować co się dzieje.

 15. Rozumiem. Chwierut ma 37 willi i luksusowych rezydencji, jak najsłynniejszy pcimski biznesmen Obajtek? No, może trochę mniej wypasionych, jak piszesz. Na głowę upadłeś?
  Czy ci wymienieni przeze mnie nomenklaturowi pisowscy bonzowie nie wpłacali na konto swojej partyjki sporych sum w zamian za świetnie opłacane posady? Wpłacali. Możesz to sobie sam sprawdzić.
  Chcesz antysystemowca. Znowu? Jeden taki właśnie zainkasował 4 miliony złotych za zdradę swoich wyborców.

 16. Widać że PJCH nie jest pewny wygranej w przyszłorocznych wyborach. Sztab wyborczy musiał stworzyć swoją propagandową gazetkę bo same wieści z ratusza nie wystarczają. No i nie zapominajmy o hodowanej farmie trolli na Facebooku z dziwnymi nazwami i Sylwią Żak Biesik w znajomych. Komuś się pali grunt pod nogami…

 17. Naczelny oświęcimski obrońca swojego pracodawcy Chwieruta jak zawsze próbuje odwrócić kota ogonem. Tak PiS i PO to jedno zło. Tak samo obrabiają ludzi i niczym się nie różnią. Chwierut to taki sam karierowicz jak Obajtek, tylko na mniejszą skalę. Ale malpeczce w to graj. Przecież właśnie za takie skubanie mieszkańców jest opłacana żeby 24h/dobe pilnować komentarzy i zajadle bronić swojego pana. Myślisz, że ktoś ci jeszcze wierzy? Nie jesteś w ogóle obiektywny bo twoja pracą jest kłamanie i wybielanie Chwieruta. Niczym się nie różnisz od płatnych troli Putina.

 18. @@
  To przykre, że członkowie po są nastawieni wyłącznie na hapanie, a nie dzielenie się z własną organizacją.

 19. Po mieście chodzi też plotka, że rząd pis chciał przekazać mieszkańcom Oświęcimia po pierdylion złotych plus na osobę ZA DARMO, ale Chwierut nie pozwolił.

 20. Grasia przeczytała, ale albo :
  – niestety nic nie zrozumiała.
  – przeciwnie, zrozumiała, ale udaje, że nie wie o co chodzi i tak sobie zwyczajnie po pisowsku kłamie.
  Znając jednak grasię stawiałbym na pierwszą opcję.

 21. Tylko w listopadzie ub. roku nastąpił wysyp wpłat maksymalnych (naj jakie w ciągu roku pozwala prawo) na konto PiS od dyrektorów następujących spółek:
  Orlenu – Daniel Obajtek (prezes)
  Taurona – Paweł Szczeszek (prezes)
  Orlenu – Robert Perkowski (członek zarządu)
  PZU S.A – Krzysztof Kozłowski (członek zarządu)
  PZU – Agnieszka Osuch (dyrektorka biura)
  PZU Centrum Operacji – Grzegorz Janas (prezes)
  PZU Zdrowie S.A – Dominika Witka (członkini zarządu)
  PZU S.A – Beata Kozłowska – Chyła (prezes)
  PZU S.A. – Małgorzata Sadurska (wiceprezes)
  i tak dalej,
  i tak dalej.
  Trzeba mieć nadzieję, że prezes Szczeszek akurat nie zrobił żadnych błędów przy przelewie i cała kwota trafiła bezproblemowo na konto PiS.

 22. Polecam lekturę odpowiedzi na ostatnią interpelację radnego łozińskiego. Czarno na białym widać jak chwierut doi mieszkańców powiatu za pomocą miejskiego składowiska odpadów. Od 2019 roku zarobki miejskiej spółki wzrosły ze stałe utrzymującego się poziomu kilkuset tysięcy na kilka milionów rocznie! A wszystko przez stałe podwyżki opłat za składowanie śmieci. Firmy chcące składować opłaty muszą płacić więcej, więc też zmieniają cenniki. A końcową ofiarą tego są wszyscy mieszkańcy powiatu!

 23. po mieście chodzi plotka że jch nie dostał dofinansowania do żłobka bo były błędy w dokumentacji projektowej. ponoć coś muszą teraz kombinować żeby naprostować sprawę z zezwoleniem na budowę. taki to spec z niego. pewnie sam narobił błędów w dokumentach do taurona i teraz miasto będzie musiało płacić słono

 24. Ale nie zaszkodzi spróbować. Może jakiś odsetek odbiorców się przestraszy i zapłaci. Prawda grasiu?

 25. Jak zwykle chwirut wystrzelił niewypałem. Tauron już dawno zdążył poinformować, że wystąpiły błędy w wystawianiu faktur w całej Polsce i do końca kwietnia je sprostują. Lepiej zająłby się rozpadającym się lampami w starym mieście, w szczególności przy sienkiewicza i placu kosciuszki. Strach koło nich przechodzić

 26. Czy pan prezydent wystąpi o odsetki za przetrzymanie kapitału? Zawsze to będzie na kwiatki dla nauczycieli na koniec roku…

 27. Czekam już tylko na dzisiejsze ,,Wieści z Ratusza” z POsraną miną na głównej YT.!

 28. Tylko idiota nie rozumie, że to wynik burdelu w Tauronie i kasa prędzej czy później wróci. Starosta jakoś odesłał fakturę i nakazał jej korektę zanim zrobi przelew. Niestety oglądamy żałosne szoł.

 29. Tylko idiota może się cieszyć, że więcej zapłaci za energie? Tylko idiota nie rozumie, że na to pójdą pieniądze z naszych podatków. Wydaje mi się, że nie tylko hotinowi spaliła się szkoła.

 30. Hotinku jesteś chyba w zmowie z tymi trzema zdrajcami co tylko plują jadem na naszego prezydenta.Non stop im coś nie pasuje jak im tak żle w tym naszym Oświęcimiu do droga wolna niech się wyprowadzą na wieś tam będą mieć tysiące klakierów będą na rękach ich nosić ,i u księdza msze za nich odprawiać.Totalna żenada

 31. Tauron jest spółką akcyjną, a nie pisowski. Kiedyś może spadnie nieszczęście i będziesz rządził, ale dalej nie będzie to peowski tauron. Korektami faktur to zajmuje się księgowość.

 32. Na tym przykładzie pokażę jak działa Oświęcimska opozycyjna trójka plus czwarta osoba kreująca się na społecznika i merytorycznego blogera…..do brzegu, a więc, nie widzę żadnej reakcji ze strony ww. osób, cisza bo przecież Tauron pisowski… widać jak się troszczą o finanse miasta…. UM zareagował i szacun…jeżeli by tego nie zrobił to zaraz wrzawę podnieśliby, że marnotrawione są pieniądze…. śmiem twierdzić, że to wskazana trójka jest chyba zmęczona, co widać jak na dłoni po wejściu do Agendy…..

 33. hotlin nie przejmuje sie rachunkami za prąd bo ma zapłacone z MOPS-u. Nie pracuje to ma czas na wypisywanie głupot …

 34. @Gościu. U mnie wszystko sPOko. Szukaj sensacji w pluciu Tuska na Polaków. Z pozdrowieniami-Fir Dojczland!

 35. Jak on śmie skladać zawiadomienie do piSSoskiej Prokuratury od Ziobra? To ci bezczel z tego funkcjonariusza POwskiego Niech pisze do swojej upartyjnionej TSUE. Tam wygra na 100%.!

 36. @zafrapowany
  good case. Może płokułatuła powinna zbadać kto nie przypilnował podatku od kolejarzy na 11 milionów?

 37. Obywatel, szydery nie są z tego co robi w tym przypadku, ale z tego, że to ma się nijak do jego poprzednich wieloletnich działań. Ale dla ciebie to nie do skumania.

 38. Żeby on tak się troszczył o publiczne pieniądze jak w tym przypadku to może byłoby na to by postawić słupki blokujące możliwość parkowania samochodów na chodnikach i trawnikach. Teraz pewnie dla przeciwwago będzie bilbord jak to PiSowski Tauron okrada Oświęcimian. Na to już oszczędzać nie trzeba bo to jest jedyne słuszne działanie.

 39. Jaki pan taki kram u nieudacznika to gumka od majtek uciska. Pisać nie potrafią to i to im odrzucą jak dotacje Maluch +na żłobki przedszkola . Trzeba było nie brać tyle na kredyt.

 40. Pragnę uświadomić że wszyscy płacimy rachunki za prąd, a Tauro nowa uznaniowośc i taki zwykły bałagan który mają u siebie jest stanem za który płacimy. Chwała temu który zrozumie co tam ów tauron pszczy w tych fakturach. Także ten ruch prezydenta jest jak najbardziej ok.

 41. A jak UM źle wystawi decyzję podatkową to też jest to sprawa do prokuratury?

 42. To tylko dobrze świadczy o gospodarzu, że przygląda się rachunkom. Nie rozumiem szydery na tym forum…

 43. Wy pisiory to naprawdę jesteście nienormalni. Chwała urzędnikowi który zauważył, że faktury są zawyżone i Chwierutowi, że od razu interweniował.

 44. Ciekaw jestem czy Miasto podniesie podatki by zapłacić rachunki za prąd? Może nie mieć innego wyjścia.

 45. Mam nadzieje ze Tauron zakończy wsparcie hokeja. Drużyna i kibice niech podziękują Panu Chwierutowi.

Send this to a friend