Informacje

OŚWIĘCIM. Prezentacja Oświęcimia na World Urban Forum 11

Oświęcim był obecny na 11. Światowym Forum Miejskim (World Urban Forum 11), w ramach sesji i spotkań zorganizowanych przez Związek Miast Polskich. Podczas wydarzenia w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym miasto reprezentował prezydent Janusz Chwierut. Włodarz miasta, w ramach projektu „ Plan działań dla miast, w trakcie panelu dyskusyjnego „ 11 cel rozwojowy w polskich miastach – różne aspekty, zbieżne cele” przedstawił projekt pn. „ Zamieszkaj w Oświęcimiu”. W tej części obrad swoje prezentacje miały też Tychy, Katowice i Leszno.
Podczas Forum odbyło się Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich i Rada Unii Metropolii Polskich. Samorządowcy razem z przedstawicielami rządu rozpoczęli debatę na temat Krajowej Polityki Miejskiej oraz sposobów jej wdrażania w codzienne funkcjonowanie naszych miast.

Obok wielu poruszanych podczas Forum kwestii, w tym między innymi, jak miasta powinny radzić sobie z wyzwaniami związanymi z konfliktami zbrojnymi, zmianami klimatu oraz odbudową po pandemii COVID-19 przedstawiano też dokumenty programowe, m. in. Krajową Politykę Miejską 2030 i podpisywano wspólne deklaracje.
W Forum uczestniczyło ponad 10 tys. osób, a dodatkowo 6 tys. wzięło w nim udział zdalnie. W blisko 500 sesjach debatowało ponad 700 panelistów.

W czasie Forum nie podjęto kluczowych politycznych decyzji. Celem było raczej wypracowanie pomysłów, rozwiązań i narzędzi, które pozwolą miastom realizować wypracowane przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju.

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

UM Oświęcim

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. Pis zdobył władzę głównie dzięki masowemu rozdawnictwiu pożyczanych i dodrukowywanych pieniędzy, co na krótka metę rzeczywiście powoduje ożywienie gospodarcze. Kowalskiemu „rząd dał” więc Kowalski ruszył na zakupy: meble, AGD, ciuchy, wyjechał na wakacje, zaczął bywać w restauracjach. Jednak góra pieniędzy bez pokrycia musiała w końcu nieuchronnie powodować coraz większą inflację, a rosnące koszty obsługi długu publicznego konieczność dalszych dodruków. Rozchwianie gospodarki doprowadziło w końcu do spadku popytu i ogromnego cięcia inwestycji. Teraz więc będziemy się mieli kryzys w stylu lat dziewięćdziesiątych. Elementarne Kazimierzu.
  Chwierut jest co najwyżej przeciętnym prezydentem. Ale każdy z lokalnych pisowcow byłby prezydentem znacznie gorszym. Widzisz tam jakiegoś geniusza? Chwierut przynajmniej potrafi remontować ulice i budować bloki z otbs-u.
  Na koniunkturze w drugiej połowie ostatniej dekady zyskały w Polsce tylko duże miasta: Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań. Natomiast mniejsze miasta powiatowe znacznie mniej lub wcale. Wadowice wspaniałe się rozwinęły? Sucha, Chrzanów, Trzebinia, Olkusz? Gdzie masz tam te „parki technologiczne”? Wspaniałe inwestycje? No może poza Jaworznem, gdzie ma powstać wspaniała rządowa fabryka miliona samochodów elektrycznych. I Radomiem, gdzie kończony jest Międzynarodowy Port Lotniczy

 2. O tym, że wszystkiemu jest winny PiS nie musisz mnie przekonywać. To się rozumie samo przez się. Tylko, że w dalszym ciągu jest tu logiczna luka. Jakim cudem innym coś się pod tym cholernym PiSem (a i przed nim) udało osiągnąć a Panu prezydentowi nie ? Miasta mają inwestycje zagraniczne, parki technologiczne, ludzie się kształcą i zdobywają tam prace w ciekawych i perspektywicznych profesjach a parę artykułów niżej jest napisane, że wiesz jaka w Oświęcimiu jest praca dla niedoświadczonych ? Kierowca, hostessa i kelner ! W tym widzisz swoje dzieci ? Nic ci tu nie zgrzyta ?Wszystko PiSem wyjaśnisz ? Do Tychów czy Bielską jakoś macki PiSu nie sięgają ?

 3. Masz Kaziu na myśli niemoc intelektualną twojego p. prezydenta? Lub pewnego prezesa, co to ostatnio chciał budować most na Wiśle w Kruszwicy?
  Wszystkie samorządy teraz leżą i kwiczą, odkąd pis zabiera im coraz więcej kasy. Oczywiście za wyjątkiem gmin pisowskich – te dostają od rządu całe góry dodrukowywanych pieniędzy.
  I za dużo oglądasz tvpiss. Jeśli tam prezes raczy pierniczyć o 1 euro za 3 złote to – sprawdź Kaziu – niespecjalnie musi to być prawda.

 4. Czyli mówisz, że za niemocą intelektualną Pana Prezydenta stoi wysoka cena bez ? No jak się nad tym głębiej zastanowić to coś w tym może być…

  Widać w innych polskich miastach bezy są tańsze, dolar po 3,50 a inflacja 0,3% skoro ich prezydenci z wyzwaniami nowoczesności radzą sobie lepiej.

 5. To z głupoty, czy dla pieniędzy?
  Beza w pewnej znanej oświęcimskiej piekarni już po 9 złotych. Dolar po 4.6 złotych. Inflacja (oficjalnie) – 16 procent. Może to też jakoś skomentujesz.

 6. Jak zwykle tylko pisowskie ujadanie i wycie. Nic więcej nie potraficie.

 7. Pan Prezydent na tę okazję umaił służbowy wóz drabiniasty gałęziami brzozy i przywdział nowe gumofilce.

  W sesji Q&A padło tylko jedno pytanie.
  Głos z sali: Jakie inwestycje w kapitał ludzki w ramach polityki spójności UE poczyniono w Oświęcimiu za pana kadencji ?
  Pan Prezydent: Że jaaaak ?

Send this to a friend