Informacje

OŚWIĘCIM. Policja ugasiła palącą się łąkę

Policjanci z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji podjęli skuteczną akcję gaśniczą podczas której zapobiegli rozprzestrzenieniu się pożaru łąki. Palące się zarośla mundurowi zdołali ugasić gaśnicą samochodową.

W ubiegły poniedziałek (14.03.2022) wieczorem policjanci pilnowali bezpieczeństwa na terenie Gminy Oświęcim.  Tuż po godzinie 21 jadąc ulicą Oświęcimską w Dworach Drugich funkcjonariusze zauważyli, że na pobliskiej łące w kilku miejscach widać płomienie ognia. Informację o zagrożeniu mundurowi natychmiast przekazali oficerowi dyżurnemu w celu wezwania Straży Pożarnej. Sami zaś zabierając z radiowozu gaśnicę samochodową zaczęli gasić ogień.  W kilka chwil mundurowi uporali się z płomieniami. Przybyli na miejsce strażacy polewając teren wodą dogasili tlącą się trawę.

Po akcji gaśniczej policjanci wszczęli poszukiwania podpalacza. W pobliżu  miejsca zdarzenia nie natrafili jednak na żadną osobę mogącą mieć związek z tym karygodnym czynem. Najprawdopodobniej sprawca zbiegł w chwili, gdy dostrzegł nadjeżdżający radiowóz.

Przypominamy, że niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych.  Zgodnie z Ustawą z 16 kwietnia 2004 r. O ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto, zgodnie z kodeksem karnym osoba,  która stworzy niebezpieczeństwo zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Służby apelują o niezwłoczną reakcję na takie zagrożenie i powiadomienie służb ratunkowych pod numer alarmowy 112.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend