Informacje

OŚWIĘCIM. Podsumowanie Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023

W Oświęcimiu zakończyły się zawody w pływaniu artystycznym. Kryta pływalnia była jedną z trzynastu aren Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. Zawody obok małopolskich miast odbywały się też w Chorzowie, Rzeszowie, Bielsku-Białej i Wrocławiu. To były pierwsze zawody w pływaniu artystycznym o tak wysokiej randze, w których uczestniczył Oświęcim.

W tej międzynarodowej imprezie 175 pływaczek i pływaków z 25 państw walczyło nie tylko o medale igrzysk. Rozgrywki miały też rangę mistrzostw Europy i były kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Zawodnicy łączyli pływanie z elementami akrobatyki i tańca, prezentując niezwykły kunszt, elegancję, tworząc piękne widowisko. Balet wodny, który mogliśmy podziwiać przez pięć dni czerwca bardzo przypadł do gustu oświęcimskiej i międzynarodowej publiczności, która gromkimi brawami doceniła sportowy wysiłek oraz wspaniałą oprawę artystyczną występów.

Sportowcy, trenerzy, ekipy techniczne, sędziowie, w liczbie blisko 400 osób, mieszkali w sześciu oświęcimskich hotelach. Wielu z nich skorzystało z możliwości zobaczenia miasta i zwiedzenia Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Transport zapewnił Miejski Zakład Komunikacji. W przygotowanie zawodów zaangażowani byli pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Miejskiego, Punktu Informacji Turystycznej i Wydziału Promocji Urzędu Miasta.

Organizatorów wspierali wolontariusze. Miasto pozyskało pieniądze z Województwa Małopolskiego na inwestycje wokół krytej pływalni i hotelu Olimpijskiego w wysokości 1,75 mln zł. Od Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich otrzymało telebim, który pozostał na wyposażeniu pływalni. Stowarzyszenie płaciło również za noclegi i wyżywienie sportowców w hotelach.

UM Oświęcim / Fot. Małopolski Urząd Marszałkowski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

 1. Ale jaja dzisiaj czytałem artykuł ,że samochody które otrzymali sportowcy za zdobyte medale będą musieli oddać po roku. Totalna porażka PISU, i ministra sportu. Żenada.

 2. Na trybunach byli zawodnicy i ich trenerzy z niewielką ilością prawdziwej publiczności. To oni zagrzewali swoich zawodników do walki. Najsmutniejsze, że Polkom nie miał kto kibicować…

 3. A ja się pytam gdzie się podziały bilety, skoro nie dało się w późniejszym czasie kupić, a na trybunach pustki?

  Aaaa skoro taki prestiż to pytam się gdzie kolejne będą za 4 lata bo chętnych…brak

 4. @Kristopher

  Podaj źródło danych odnośnie zysku przedsiębiorców prowadzących noclegi.

  Obcokrakowcy na oświęcimskim rynku to norma. Jak odróżniłeś tych zaangażowanych w imprezę?

 5. Może i igrzyska były drogie ale za to prawie nikt o nich nie słyszał…

 6. Zmarnowane 2 miliardy zł.A przy tym ile wpadek zaliczyli organizatorzy. Ale jak do tego łapy wsadził nieudolni ludzie to potem wyszło jak zawsze żle.

 7. Mimo wszystko, przedsiębiorcy prowadzący obiwkty noclegowe dzięki temu wydarzwniu zyskali.
  Część osób zaangażowanych w tą imprezę można było widywać wieczorami w ogródkach kawiarnianychvna płycie rynku.

 8. Nikomu niepotrzebna, kosztowna impreza. Kompletnie niezauważalna w zagranicznych serwisach sportowych.

 9. Brawo PiS w Oświęcimiu. Bez Waszego zaangażowania nie byłoby Igrzysk w Oświęcimiu.
  Czytałem że PJCh od lipca 2019 roku czekał na zaproszenie…

 10. Dokładnie czas na podsumowanie tej kosmicznej porażki. Gdzie jest ten śmieszny Wojewoda z ochroniarzami w szafie, gdzie?!!! się pytam?? Przed igrzyskami to mordę do kamery codziennie wystawiał a teraz go nie ma??. Gdzie jest Majchrowski??? Za komuny poszliby siedzieć za sprzeniewierzenie środków publicznych. Stosunek nakładów finansowych środków publicznych do osiągniętych zysków tych pseudo igrzysk to 4 do 1- go. I co jak zwykle nie ma winnego??!! w Pislandzie?? . A fanatyk Bortniczuk mimo spektakularnej porażki brnie dalej i w chorym swym umyśle śmie jeszcze bełkotać coś o kolejnych igrzyskach za miliardyyy!!!

Send this to a friend