Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Po raz ósmy, zostanie wręczona Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego

7 stycznia 2024 roku o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury, po raz ósmy, zostanie wręczona Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego – wyróżnienia przyznawanego za zaangażowanie w działalność ewangelizacyjną i apostolską w diecezji bielsko-żywieckiej. Nagrodzona osoba otrzyma kopię figurki „Matki Bożej zza drutów”.

Laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską.

Nagrodą św. Maksymiliana Marii Kolbego jest kopia figurki „Matki Bożej zza drutów”.

Oryginalna figurka maryjna znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy „Matki Bożej zza drutów”.

Figurka powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie KL Auschwitz w 1940 roku więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie. Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę „Matki Bożej zza drutów” do Niepokalanowa.

Klasztor niepokalanowski z kolei przekazał figurkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdyż uznał, że miejsce jest dla „Matki Bożej zza drutów” najbardziej odpowiednie.

Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę, przepasana jest góralską krajką, a wieńcząca głowę gwiaździsta korona również zawiera motywy góralskie.

OCK

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend