Informacje

OŚWIĘCIM. PiS dopytuje ws. „kłamliwych” billboardów

Szanowni Państwo, w ostatnich dniach prezydent Miasta Oświęcim nakazał rozwiesić na drogach wjazdowych do miasta bilbordy o następującej treści: „Tworząc wadliwe prawo rząd PiS pozbawił miasto Oświęcim 11 milionów złotych. Prezydent Oświęcimia”.

W odpowiedzi na złożoną już przez radnych interpelację, prezydent Janusz Chwierut stwierdza wprost, że kampania bilbordowa została sfinansowana ze środków budżetu Miasta Oświęcim. Prezydent nie dołączył jednak kopii umowy bądź zlecenia, o które był przez nas proszony. Prezydent Miasta Oświęcim – za publiczne fundusze mieszkańców Oświęcimia – oskarżył rząd o pozbawienie Miasta Oświęcim 11 milionów złotych. Ze wszelkich informacji, którymi dziś dysponujemy, wynika niezbicie, że tego rodzaju narracja, zastosowana przez prezydenta Janusza Chwieruta, po pierwsze całkowicie rozmija się z prawdą. Krótko mówiąc jest to kłamliwy komunikat.

A wielu zdziwionych, oburzonych mieszkańców Oświęcimia ponawia również pytanie, czy prezydent miasta może finansować tego rodzaju polityczne działania wprost z publicznych pieniędzy gminy.

W naszej ocenie, jako oświęcimskich radnych, opisywana kampania nie ma nic wspólnego z promocją miasta. Wręcz przeciwnie. Kontrowersje z nią związane ewidentnie szkodzą samorządowi.
W związku z powyższym, jako radni Miasta Oświęcim, zwracamy się z prośbą o jednoznaczną opinię, czy prezydent miasta może wydatkować publiczne, samorządowe środki, na ww. oderwane od samorządowych potrzeb działania, jak właśnie ta konkretna akcja bilbordowa o wyraźnym zabarwieniu politycznym, czy propagandowym.

Radny Jakub Przewoźnik

Poprzedni artykułNastępny artykuł

26 komentarzy

 1. 32-600 gdyby tu była opcja spłuczki to teraz użyłbym jej.
  Załóżmy że to zrobiłem…

  Poszłooo 🙂

  Tam miejsce Twych wypocin 🙂

 2. Obatelu Rysiu. Tak, dzięki Bogu PiS rządzi w tym kraju już 6 lat i dlatego w Polsce da się w końcu żyć bez przeświadczenia że klęczymy na kolanach przed UE i innymi (a zważając na kompletny brak programu reform największej partii opozycyjnej to zaryzykuję twierdzenie że PiS jeszcze długo będzie rządził).
  Nikt i inic nie stoi na przeszkodzie aby twoi partyjniacy stworzyli w końcu tak dobry program i tak dobre projekty ustaw w Sejmie że zbudują większość sejmową i coś w końcu przegłosują, a swym cudownym programem reform porwą miliony Polaków którzy dadzą temu wyraz w wyborach.
  Jak widzisz jednak przez te 6 lat tak się jakoś dziwnie nie stało: nie pomogło wyciąganie ludzi na protesty uliczne KODziarzy, nie pomogło zachęcanie do krwawej rewolucji podczas tzw. marszu piorunujących kobiet – napisy na transparentach nawoływały wprost „TO JEST WOJNA” i „J…Ć PiS” oraz „PiS W………Ć”, co obnażyło tylko całkowity brak kultury i szacunku do demokratycznie wybranej partii rządzącej (więc jak merytorycznie dyskutować?), nie pomogło szczucie unijnych urzędników na swój własny kraj przez zdradzieckich eurodeputowanych, nie pomogło straszenie PiSem w mediach choć macie antypisowską stację telewizyjną TVN, nie pomogły znane „autorytety” wśród pseudocelebrytów, piosenkarzy, aktorów i innych Bolków ze świata polityki.
  Niestety (a raczej stety) musicie się postarać bardziej… więc nie marudźcie i nie krytykujcie tylko kulturalnie weźcie się do roboty… lub zamilknijcie bo niezoferowaliśćie Polakom nic lepszego. Wszystkiego najlepszego życzy wam Wujek Dobra Rada, Obywatel 32-600

 3. Obywatelu – nie piernicz bez sensu. Od 6 lat całkowita władza w Polsce leży w rękach pis, nie zauważyłeś? Ciałem sprawczym przy stanowieniu ustaw jest pis, wnoszącym projekty ustaw pod obrady sejmu, mającym w sejmie stabilną większość i mogącym uchwalić cokolwiek, nawet zaanektowanie przez Polskę Niderlandów lub przyłączenie do Polski Księżyca. Coś się nie zgadza? Więc jeśli prawo jest złe – a ewidentnie jest – należy je zmienić. Tymczasem pis zajmuje się uchwalaniem uchwał o lgbt i ich odwoływaniem, nowelizowaniem ustawy o ipn i zaraz potem jej odnowelizowywaniem, uchwalaniem lex tvn i wycofywaniem się z niej – więc ewidentnie pis nie ma czasu, aby zająć się czymś pożytecznym.

 4. Konieczne dostosowanie do prawa UE głosowali za posłowie PO również głosowało. Donek kazał. Zapomniał powiedzieć Januszkowi jak go klepał o zmianach, a on jako genialny były poseł się lepiej zna na prawie i ustawach. Kto zwróci nam 3700 zł?, albo komu zabierzemy z wypłaty?, zapewne to straty.

 5. Nie wiedziałem, 32-600, że w Myślenicach są linie kolejowe 🙂
  W Oświęcimiu jest właśnie nadzwyczaj wiele nieużywanych bocznic z czasów, gdy do każdej fabryki i fabryczki prowadziły jakieś tory. Przede wszystkim jednak chodzi o torowiska na terenie zakładów chemicznych. Wszędzie tam ostatni pociąg widziano 30-70 lat temu. Dzięki głupiemu prawu uchwalonemu przez pis zakłady i mrowie innych firm, które mają na swoich działkach jakiekolwiek kawałki szyn, podatków nie płaci. O.K. Każdemu wolno się pomylić. Ale po zidentyfikowaniu problemu pis powinien wnieść o nowelizację tej ustawy i naprawić swój błąd. Tymczasem nie dzieje się nic.

 6. Tak, tak, 32-600 to nie pis rządzi od 6 lat, tworzac za pomocą swojej większości ( o zgrozo) prawo w formie ustaw tylko sejm.;)

  W takim razie to nie Chwierut zrobił banery tylko pracownicy agencji reklamowej.Ich sie czepiaj..a konkretnie pani Hela z Zasola swoja firmową drukarką .

  Widzisz absurd Twojej” logiki „? …;)

  Reszta twych jadowitych wypocin niegodna nawet pierdnięcia …;)ziewam

 7. @Obywatel 32-600

  Fakty nie podlegają dyskusji kolego. Ty jednak z uporem próbujesz wypierać rzeczywistość. Brak ci argumentów więc sięgasz po wyzwiska i drwiny. To akurat zrozumiałe – pewnie nie znasz innego sposobu prowadzenia dyskusji

 8. @Abcd
  aaa…dzięki za oświecenie człowieku renesansu.
  Jeśli Sejm uchwala jakąś ustawę i zmienia przepisy (nie rząd, PiS czy jakakolwiek inna partia!) to dotyczą one wszystkich miast, organizacji obywateli itp. wg konstytucyjnej równości wobec prawa. Nie słyszę jakoś żeby płakały też Zator, Kęty, Chełmek, Libiąż, Andrychów, Wadowice, Myślenice…., więc one też powinny stracić miliony a jakoś tam nikt kłamliwych bilbordów nie wywiesił.
  Bilbordy miejskie nie są po to aby ktoś umieszczał tam swój oderwany od obiektywizmu, podyktowany interesem politycznym osąd, w dodatku z błędem merytorycznym.
  Nie jest to też informacja o jakimkolwiek zagrożeniu dla mieszkańców, informacja o porządku organizacyjnym w mieście, zmianach w funkcjonowaniu obiektów publicznych, bo takie wykorzystanie bilbordów przez miasto byłoby w pełni uzasadnione.
  Z tego co pisałeś wcześniej przyznałbyś rację włodarzom miasta i uznał za zasadne nawet wtedy gdyby na bilbordach pokazano mieszkańcom środkowy palec lub to na czym prezydent siedzi 😉 Przemyśl to jeszcze…

 9. @Obywatel 32-000

  Dobrze ktoś powiedział że mylisz pojęcia
  Billboardy są sprawa nie że Chwierut czegoś nie zrobił tylko że Pis na kolanie zmienił przepisy i jest luka w prawie z której podmioty zaczęły korzystać m.in. Synthos i stąd to 11 mln które Miasto straciło
  Kapujesz już?

 10. @heniek_09@onet.pl
  To w końcu Heniek czy Tadeusz? Jakieś rozdwojenie jaźni? Schizofrenia? Tylko sobie krzywdy nie zrób! Spokojnie, zaraz oddziałowa coś ci poda, uspokoisz się…

 11. @masterkosa
  Jak z Ciebie taki cudotwórca i potrafiłbyś z matematycznej mniejszości uczynić większość i wprowadzać w życie uchwały, to startuj w wyborach a może nawet oddam na Ciebie swój głos.

  Pisząc to co napisałem poszedłem w ton narracji opozycji antyPiSowskiej. Przecież to oni (wierząc chyba w to co pisał słynny łysy Czarnowidz z Człuchowa), twierdzili, że dlatego, iż rząd PiSu ciągle „podskakuje” UE i nie zgadza się na (antypolskie) rozporządzenia i dyrektywy UE Polska straci grube miliony Euro i będzie to skutkowało Polexitem. Pytanie brzmi dlaczego takie bzdurne rozumowanie przeniesione na nasz lokalny grunt oburza antyPiSowców, a na arenie międzynarodowej taka propaganda przyczynowo-skutkowa jest przez nich rozpowszechniana?

  Kilku z was pytało gdzie na bilbordzie jest nieprawda? Ano odpowiadam: już w pierwszym i drugim wersie – bo to nie rząd PiSu tworzy jakiekolwiek prawo, władzę ustawodawczą w Polsce ma Sejm i Senat ! To tam składane są propozycje ustaw i nowelizacje prawa i następnie są przegłosowywane większością głosów przez posłów i senatorów wybranych w wolnych i demokratycznych wyborach. Wystarczy je tylko wygrać ale tego opozycyjne ciecie malinowe nie zrozumiecie bo nie umiecie przegrywać z honorem. Pomimo przeprowadzonych wyborów w których obywatele tego kraju wybrali komu chcą powierzyć władzę wymyślacie jakieś KODy -smrody, marsze piorunujących kobiet i inne ustrojstwa, a z tych gęb niemytych da się usłyszeć tylko jedne słowa: „j**** PiS!” i „to jest wojna”. Taki oto mamy wyjściowy poziom merytoryczny opozycji do dyskusji w tym kraju. I wygląda na to, że jeszcze długo ten stan się nie zmieni, bo główna partia opozycyjna ma do zaoferowania Polakom tylko odsunięcie PiSu od władzy.

 12. Obatelu Rysiu
  Napisałeś 6 linijek tekstu z których nie wynika zupełnie nic, zero merytorycznej dyskusji. Jedyne co można z niej wnioskować to że się nie zgadzasz z moją opinią. Ale widzisz ja podaje argumenty a ty epitety w stylu „głupi „. Ja kulturalnie a ty po chamsku. Krótki wylew tego co miałeś na żołądku a zdążyłeś obrazić, ale tak to jest jak brakuje merytorycznych argumentów w dyskusji… A le to też charakterystyczne dla II sortu.A w ogóle Rysiu to ty jesteś „Obatel”, czy „Obywatel” ? Zdecyduj się wreszcie lub pisz poprawnie. Ktoś kiedyś powiedział że „wszystkie Ryśki to fajne chłopy”. Niestety mylił się, nie wszystkie…

 13. do @Obywatel 32-600 ile trzeba czasu aby udowodnić ze z tobą cos nie tak ,he

 14. Obywatel 32-600 Twoj post jest tak daleki od merytorycznosci i trzezwej oceny ze szok.
  Wszystko Ci sie poplątalo,mieszasz wątki,mylisz sprawy,gubisz fakty,naginasz rzeczywistosc pod wlasne tezy, jednym slowem kosmos.Nie chce mi odnosic pojedynczo do każdego wątku tej hmm wypowiedzi, taki jest głupi. Pała z wykrzyknikiem za calokształt wypowiedzi po prostu bez wnikania w szczególy.

 15. @Obywatel 32-600

  To że jest się w mniejszości oznacza, że nic nie można zrobic?

  Mylisz się kolego. Można – wystarczy wznieść się nieco ponad czubek wlasnego nosa. Najlepszy przykład – Michał Chrzan…
  Nie chcę się odnosić do tego co napisałeś w dalszej części swoich wypocin. Sugerujesz tam że pieniadze nie zostały przyznane w zwiazku z krytykowaniem rządu?
  Dogadaj sie z radnymi pis bo już się w tym pogubiliscie – w treści pisma napisano ” Ze wszelkich informacji, którymi dziś dysponujemy, wynika niezbicie, że tego rodzaju narracja, (…) całkowicie rozmija się z prawdą”
  Przyznam szczerze, że nie mogę się doczekać opublikowania tych informacji. Póki co – cisza…
  Póki co nikt nie udowodnił, że na bilbordach napisano nieprawdę…
  Prawda broni się sama – nie dba o partyjne interesy lokalnych politykierów.

  Skoro to nazywasz aferą to na sprawę zeszloroslcznych „wyborów kopertowych” zabraknie ci slowa w skali.

 16. Rafcio daruj sobie i nam wszystkim takich bezsensownych pytań.

  Co może zrobić dla miasta opozycyjna mniejszość radnych PiSu w Radzie Miasta? Odpowiedź brzmi: dokładnie tyle samo co opozycyjna mniejszość posłów PO w Sejmie, czyli w zasadzie nic. Żeby cokolwiek zrobić potrzebne jest sprawowanie władzy uchwałodawczej. Jedyne co radni PiSu mogą robić i robią, to nagłaśniać i zwracać uwagę opinii publicznej (a wiec wyborców) na ewidentne nieprawidłowości w zarządzaniu miastem przez prezydenta i większość Rady Miasta.

  W przypadku afery bilbordowej sprawa jest oczywista i nie rozumiem zdziwienia Chwieruta że nie dostał tych 11 baniek od rządu. Oficjalnie i głośno krytykował rząd i cokolwiek rząd PiSu uchwalił, w godzinach urzędowych razem z Budką, Sową i Trzaskowskim gonił po mieście i odstawiał cyrk na różnego rodzaju happeningach nie uszło to więc uwadze Rządu. Warto zadać pytanie dlaczego sąsiednie miasta taką kasę bezproblemowo dostały? Bo ich włodarze nie zachowywali się jak przedszkolaki. Szczytem bezczelności jest kogoś krytykować na każdym kroku a potem przychodzić do niego z wyciągniętą ręką po kasę. Szczytem hipokryzji jest tego nie dostrzegać po tym jak straszyło się obywateli tym że polski Rząd krytykował unijne rozporządzenia i przez to Polska zostanie pozbawiona wielkiej unijnej kasy, bo rząd PiSu nie chce się zgodzić na to, że prawo unijne jest ponad prawem i konstytucją polską. Analogia jest oczywista z tym, że PO i Chwierut ewidentnie są najlepszym przykładem porzekadła że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia: Raz rząd PiSu zły bo szczekał na UE i ta nie chce dać kasy Polsce (oczywiście z winy PiSu), a innym razem rząd PiSu zły bo nie chce dać kasy dla miasta gdzie był obszczekiwany (oczywiście z zasłużonej winy PiSu). – Całkowite zero konsekwencji w rozumowaniu i pojmowaniu zależności przyczynowo-skutkowych, a wszystko po to by wszelkimi sposobami odsunąć PiS od władzy. To przecież pierwszy i jedyny punkt programu PO (…a przepraszam byłbym zapomniał : jest jeszcze likwidacja TVP info i postawienie liderów obozu rządzącego przed Trybunałem Stanu, bo nawet co do legalizacji małżeństw homoseksualnych i LGBT są niezdecydowani)

 17. radni pisU powiedzcie co wy w tej kadencji zrobiliście dla Miasta Oświęcim?
  nie myślcie długo – podpowiem wam – NIC !!!
  tylko donosy i atakowanie
  przykre to w Imię Boże

 18. Miasto ma billboardy i może sobie tam umieszczać co się spodoba.
  PIS ma TVP i robi sobie co się mu podoba a nie widziałeś żeby pan pisał jakieś pismo z tego tytułu

 19. Biedne pisiory, na co komu te wasze obronne tłumaczenia? I tak jesteście skończeni. Nikt wam już w nic nie wierzy.

 20. Szanowny Panie przewoźniak „podobno radny’ ustosunkuj się Pan do meritum, czyli do rzeczonej ustawy PiS-u.

Send this to a friend