Informacje

OŚWIĘCIM. Piroman podpalił altanę i dom jednorodzinny. Grozi mu do 8 lat więzienia

73 letni piroman z Oświęcimia

Dziś w nocy 7 maja piroman z Oświęcimia podpalił kolejną drewnianą altanę, która stała zaraz przy budynku mieszkalnym.

Około godziny 3 w nocy emerytowany milicjant, mieszkaniec Oświęcimia, podłożył ogień pod cudzą, drewnianą altanę na jednej z działek rekreacyjnych znajdujących się przy ulicy Dąbrowskiego. Ogień z altany szybko przeniósł się na dom jednorodzinny, który znajdował się zaraz obok. Zaczęła palić się elewacja domu, ocieplona styropianem.

Pożar został dostrzeżony przez patrol policji, który niezwłocznie zaalarmował straż pożarną, ewakuowali mieszkańców domu i zatrzymali podejrzanego. Dla bezpieczeństwa mieszkańców, w związku z wcześniejszymi zdarzeniami związanymi z podpaleniami do pełnienia służby we wskazanym rejonie regularnie były dyslokowane patrole. Informuje rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Oświęcim

To kolejne zdarzenie z udziałem piromana w ostatnich dniach.

73-letni piroman, emerytowany milicjant od kilku miesięcy terroryzuje jedną z dzielnic Oświęcimia. Policja i straż pożarna regularnie interweniują, gasząc kolejne podpalenia i zatrzymując podpalacza. Piroman zawsze po przesłuchaniu na policji, wychodzi na wolność. Najczęściej udaje się na swoją zaśmieconą i częściowo już spaloną działkę rekreacyjną. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduję się ciąg kilku garaży, którego właścicielem jest także piroman. Podjazd przed garażem, a także jego wnętrze jest zaśmiecone już częściowo spalone.


AKTUALIZACJA: 7 maja 2020, godz.: 14:20

Sierżant Sebastian Tobiasz i posterunkowy Kacper Szyjka, policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego  oświęcimskiej Komendy Policji, podczas nocnego patrolu wszczęli akcję ratunkową, w trakcie której ewakuowali  55 – letnią mieszkankę Oświęcimia. Funkcjonariusze zatrzymali również mężczyznę,  podejrzanego  o podpalenie altany od której zajęła się ściana stojącego przy niej domu.

Do zdarzenia doszło dziś w nocy (6/7.05.2020) tuż po godzinie 3.00. Policjanci pełniący służbę w rejonie ulicy Dąbrowskiego w Oświęcimiu, dostrzegli dym unoszący się znad jednej z posesji. W związku z powyższym błyskawicznie znaleźli się na miejscu pożaru.  Jak się okazało paliła się drewniana altana znajdująca się tuż przy ścianie budynku jednorodzinnego.  Mundurowi o pożarze natychmiast powiadomili Straż Pożarną, a następnie zaalarmowali 55 – letnią mieszkankę domu, której pomogli w ewakuacji.

W pobliżu miejsca zdarzenia mundurowi dostrzegli  73 – letniego mieszkańca Oświęcimia, który został zatrzymany w związku  z podejrzeniem dokonania podpalenia. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych.

Szybkie działanie służb ratunkowych oraz zatrzymanie podejrzanego było możliwe, ponieważ  działając na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców,  rejon na którym wcześniej dochodziło do różnego rodzaju pożarów oraz niezgodnego z prawem spalania śmieci przez mieszkańca Oświęcimia, był objęty regularnym nadzorem Policji.

Za spowodowanie pożaru, który mógł zagrozić życiu lub zdrowi mieszkańców, podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Od kilkunastu miesięcy dzielnicowy oraz policjanci Zespołu ds. Wykroczeń zajmują się sprawami częstych podpaleń śmieci lub obiektów znajdujących się na terenach będących własnością  73 – letniego mieszkańca Oświęcimia.   Na podstawie zebranych materiałów zostało już sporządzonych wiele wniosków o ukaranie do sądu  m. in. za sprowadzanie niebezpieczeństwa pożaru, nieutrzymywanie czystości i porządku w obrębie nieruchomości, zanieczyszczenie miejsca publicznego oraz  za termiczne przekształcanie opadów poza spalarnią.

Ponadto wobec 73 – latka policjanci Wydziału Kryminalnego prowadzą również postępowanie w związku z  podejrzeniem popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariuszy Policji, naruszenia ich nietykalności oraz stawiania czynnego oporu,  do którego doszło podczas jednej z interwencji. Mężczyzna był również zatrzymany w związku z podejrzeniem podpalenia samochodu osobowego.

KPP Oświęcim

Podpalenie z 7 maja.

 

Podpalenie z 5 maja.

 

Podpalenie z 2 maja 2020.

 

Podpalenie z 19 kwietnia 2020.

 

Podpalenia z 5 kwietnia 2020. Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości www.oswiecim112.pl

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

89 komentarzy

 1. @Żelazny Karzeł Wasyl

  Parafrazując słowa Einsteina:
  „Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz twoja głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.”

  Kolejny twój komentarz i kolejny raz sam się zaorałeś. Szczerze gratuluję ci tej umiejętności. Maslo maślane – (wypowiedzi, które ilustrują wypowiedź S. J. Leca, który powiedział). Jescze kilka komentarzy i poziomem głupoty dogonisz samego hotina a to spory wyczyn. Mam radę – czytaj najpierw to co chcesz wysłać lub lepiej daj komuś do przeczytania. Wtedy może uda ci się uniknąć zamieszczenia na forum kolejnego mini gniota.
  Prawa nie znasz nawet w stopniu elementarnym. Gdybyś znał to miałbyś swoją opinię na ten temat (podpartą przepisami) i ciągle byś o tym nie trąbił. Wiesz to co usłyszałeś od innych lub co doczytałeś na szybko w internecie. Czego nie wiesz to wymyślisz.

 2. @stefanB @mastekosa
  wasze wypowiedzi są żałosną ilustracją wypowiedzi Stanisława J.Leca, który powiedział „myśli niektórych ludzi są tak płytkie, że nie docierają nawet do mózgu”
  Bzdety, które wypisujesz stefanku, wyśmieje każdy, kto zna prawo na poziomie elementarnym, co jest dla was równie nieosiągalne jak (tu sobie wpiszcie cokolwiek)
  Żenada, Żenada, Żenada.

 3. @StefanB

  Czekaj… Czekaj….

  Właśnie zaczynam to dostrzegać oczami wyobraźni…

 4. Drogi karle. Za przygotowanie analizy prawnej się płaci.Czasem nawet ciężkie pieniądze. Jeśli jednak uparł bym się np.udowodnić że jesteś przysłowiowym wielbłądem i miałbym na to odpowiednie środki finansowe, bądz pewny karle że wkrótce zapukała by do twych drzwi pani z „animalsów” z uzdą w dłoni,by odprowadzić Cię na miejsce bardziej niż to,odpowiednie dla Ciebie.

  masterkosa, , to jest świetny grunt do stworzenia oddolnej inicjatywy, coś w rodzaju stowarzyszeń działających w większych miastach,juz pewnie wiesz o czym mówię…

 5. @Żelazny Karzeł Wasyl

  Jak widać „mądry inaczej” to i tak zbyt wysoki poziom na tle „złotoustnej” perory.

 6. @masterkosa
  nic nie zyskałeś,
  byłeś „mądry inaczej”, jesteś „mądry inaczej”.

 7. @stefanB
  Brniesz stefek, brniesz w te ruchome piaski.

  Krótko, wskaż przepis, na podstawie którego:
  a) miasto może być POWODEM w sprawie cywilnej, reprezentując grupę mieszkańców, ble, ble
  b) wskaż środki i narzędzia, którymi dysponuje UM.

  Tak przy okazji wspólniku w wiedzy z masterkosą
  Nasz piroman popełnił przestępstwo(a) i szereg wykroczeń. Zostawmy wykroczenia, w sprawach karnych to PAŃSTWO jest stroną procesową, a nie samorząd. To proces Państwo versus „piroman”. Nie zmienisz tego, choćbyś pękł.

  A tak przy okazji:
  Kwestia ewentualnych odszkodowań za szkody powstałe w wyniku działania naszego piromana, może być rozstrzygnięte zarówno na drodze procesu karnego jak i cywilnego, w żadnym przypadku, w tej konkretnej sprawie nie ma mowy o udziale Miasta.

  A może mój ty geniuszu, wskażesz konkretną, a nie wymyśloną, przy kawie, podstawę prawną swoich złotoustnych koncepcji.

 8. @Żelazny Karzeł Wasyl

  Mądrej głowie głowie dość dwie slowie…

  W kozi róg już się wczesniej zapędziłeś. Samodzielnie. Nie musialem pomagać.

 9. Drogi Wasylu. Żeby niepotrzebnie nie rozwlekać… Niezawisły sąd jest tu nieodzowny. Jednak ktoś musi być POWODEM. W tym przypadku POWODEM musi być nie byle kto,tak by sprawa przedwcześnie się nie „rypła”. To ktoś działający w imieniu i dla dobra ogółu, wyposażony we wszystkie narzędzia i środki. W tym konkretnym przypadku powinno to być Miasto. Zatem proces sądowy Miasto reprezentowane przez UM kontra Podpalacz. Tu Podpalacz stał by się POZWANYM.
  Przypomnę że zdążyły już ucierpieć osoby tzw. „trzecie”. Wypłacisz im odszkodowanie z własnej kieszeni? Nie sądzę.
  Ps. Jak znam życie to temat wkrótce powróci.

 10. @masterkosa
  Tylko tyle zrozumiałeś z mojej wypowiedzi? URZĄD MIASTA? Twoja wypowiedź sprawia wrażenie autorefleksji po spojrzeniu w lustro.

 11. @Żelazny Karzeł Wasyl

  Zacytuj choćby jeden mój komentarz z 2020 roku, w którym użyłem frazy „urzad miasta”

  3…
  2…
  1…
  To jest wlasnie ten moment, w którym uświadamiasz sobie, ze po raz kolejny wychodzisz na jełopa…

  PS. Gratuluję pseudonimu ale sugeruję zmianę na Gliniany Kolos Janusz

 12. @masterkosa
  ty chyba jesteś z jednego klubu osiedlowego ze stefkiem, bo podobnie jak on zachwycasz swoim „zrozumieniem inaczej”.

  1. działania podpalacza sporo kosztowały … masz rację
  2. „moim zdaniem należy nimi obciążyć podpalacza (grzywna)” Jakby to delikatnie napisać? Bredzisz? Oczywiście SĄD może obciążyć sprawcę przestępstwa różnymi kosztami, ale TO NIE JEST GRZYWNA, tylko nawiązka. SĄD może zabezpieczyć majątek sprawcy na poczet przyszłych kar i nawiązek, ale to jest rola SĄDU, a nie URZĘDU MIASTA, geniuszu z Biedronki.
  Ani Prezydent Miasta ani Urząd nie ma w tym przypadku kompetencji. A ja mój ty diamenciku logiki to zakwestionowałem w wypowiedzi twojego hmm kolegi z tego forum, bezsensowne przypisywanie kompetencji Sądu – Urzędowi Miasta.
  OGARNIASZ?
  Nie?
  No, nie jest mi przykro.

 13. Nie znam się, ale jakoś bardzo wątpię, aby urząd miasta był władny obciążyć obywatela kosztami interwencji policji i straży pożarnej. Podasz taki przepis?
  Jeśli idiota idzie w trampkach na Rysy w zimie i spadnie z oblodzonego stoku, to – jak czytałem – i tak nie ponosi kosztów użycia śmigłowca i ekipy ratowniczej TOPR.

 14. @Żelazny Karzeł Wasyl

  Gdybyś ogarniał umysłem nieco więcej niż jeden komentarz na raz to pewnie byś zrozumiał na jakiej podstawie. Jesli dalej nie ogarniasz to już ci tłumaczę. Działania podpalacza (czytaj uważnie – POD-PA-LE-NIA) sporo kosztowaly (interwencje policji, straży pożarnej). Takie koszty da się policzyć. Moim zdaniem należy nimi obciążyć podpalacza (grzywna). Jeśli nie zapłaci a dzialka i garaż jest jego majątkiem (i własnością) to należy to zająć i zlicytować. Dlaczego my jako podatnicy mamy płacić za osobliwe hobby piromana? No chyba, że jesteś spokrewniony i ostrzysz sobie na to ząbki….

  PS. Ja proponuję zawiesić tam kłódki w ramach żartu, happeningu, psikusa, czynu społecznego…

 15. @stefanB
  cyt.”I tak to powinno wyglądać.Klodka opatrzona pismem z UM. Posesja zajęta w poczet przyszłych odszkodowań. Że przypomnę,mordercę gangstera A.Capone zamknięto nie za morderstwa a za podatki.”

  Stefek ale pomysły to ty masz głupie jednak. Przypomnę Al Capone został „zamknięty” przez Sąd. A ty chcesz, żeby UM kłódkę zakładał? A niby panie „mam wyłącznie „pomysły mądre inaczej” na jakiej podstawie ma ją zakładać?

 16. I tak to powinno wyglądać.Klodka opatrzona pismem z UM. Posesja zajęta w poczet przyszłych odszkodowań. Że przypomnę,mordercę gangstera A.Capone zamknięto nie za morderstwa a za podatki.

 17. @StefanB

  Ja bym mu w ramach psikusa założył kłódkę na furtkę i drzwi od garażu…

 18. Jak czytamy w tekscie, piroman jest właścicielem terenu. Zatem jest sposób na niego,choćby na drodze sądowej , bo szkód które już zdążył wyrządzić na pewno nie powetuje wartość owej nieruchomości. Prezydent ma wiele innych rzeczy do roboty,ale ma też prawników utrzymywanych również z moich i Państwa podatków.Jest też Rada Osiedla . Byłby to proces długo trwaly ale chyba w tej sytuacji jedyny skuteczny by pozbyć się tego człowieka . Jak już pisałem wczesniej , podobne działanie miało miejsce kilka lat temu w przypadku zbieracza z Kruków, gdzie tylko interwencja najbliższej rodziny uratowała dziadka.
  Zaczął bym jednak od zluzowania policji i ustawienia tam nikomu nie potrzebnej straży miejskiej,choćby jak chcą w godzinach dziennych. A ze zapytam, co Miasto zrobiło w tej sprawie?

 19. W niedawnej historii Oświęcimia miał miejsce przypadek podobnej niemocy urzędniczo-prawnej.
  Lata 1998 – 1999. Sprawa krzyży na żwirowisku. Powstał na ten temat nawet film pt. Żwirowisko. – ostatnia niedziela.

  W tamtym przypadku też miał miejsce „paraliż decyzyjny”. Gdy po kilku miesiącach impasu sprawę nagłośniono do rozmiarów ogólnopolskich to w końcu rozwiązanie się znalazło.

 20. @obywate 32-600

  Ha ha ha

  Straż obywatelska powiadasz?

  I czego byś oczekiwał od takiego strażnika? Poświeci latarką? Zrobi zdjęcie? Sfilmuje przestępstwo? Wezwie podejrzanego do zaniechania działań? Strzeli z torebki po cukierkach czy może z pierdziochy? Jedyne co może zrobić to poinformować policję lub straż miejską.

  Po co tworzyć coś co będzie nieskuteczne gdy istnieją rozwiązania prawne które umożliwiają podjęcie działań przez obywatela – cyt. „obrona konieczna, stan wyższej konieczności, ujęcie osoby na gorącym uczynku, udzielanie doraźnej pomocy policjantowi, społeczny obowiązek zawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa”.

  Straże obywatelskie działają w niektórych polskich miastach. Nawet jesli początkowo spotykają się z akceptacją społeczności to szybko sytuacja się odwraca. Chyba nie muszę tłumaczyć z jakiego powodu?

  W Polsce już to kiedyś przerabiano. ORMO – mowi ci to cos? Po twoim komentarzu widzę, że masz sentyment do tamtych lat.

 21. Wiesz co? Gupi jesteś. A kolesie Kiszczaka i Jaruzelskiego są teraz w pisie.
  Nieudolność funkcjonariuszy pisowskiego państwa, policji i prokuratury, jest porażająca.

 22. Chętnie popełniłbym jeszcze jakieś przestępstwo, tylko nic mi jakoś w tej chwili nie przychodzi do głowy.

 23. Tylko powstanie straży obywatelskiej jest w stanie zwierzać sprawę, fundusze z nagród i dotacji na niewydolne służby przekazać obywatelom. Januszek jak zwykle nieradzi sobie z niczym. Nie wspomnę o służbowych, mieszkankach za grosze z dotacjami dla funkcjonariuszy. Kolesie Kiszczaka i Jarozela trzymają się u nas nadal.

 24. Brawo, brawo dzielne służby. Trzeba tam jeszcze zdecydowanie zwiększyć ilość patrolujących oraz zamontować gesty monitoring. Przy okazji – czy styropianowe elewacje są bezpieczne?

 25. Chuck Norris przekonał Goździkową do Apapu to i może piromana przekona do gaszenia…

 26. Jedynym sensownym wyjście wydają się kibole Unii Oświęcim. Można im dać w zamian wejściówki na wszystkie mecze do końca sezonu.

 27. Terytorialsi – ale chyba nie daliby rady. Komandosi z Lublińca albo Grom?

 28. Prorokuję, że gdyby Chwierut wysłał mu pismo ze stanowczym żądaniem, aby się uspokoił i więcej nie podpalał – podziałałoby.

 29. Chranisz głupoty. Kto okazał się skuteczny? Na kogo można liczyć? Na ciebie? Nie odpowiedziałeś na pytanie. Więc proszę, co byś zrobił ze świrem będąc prezydentem miasta?

 30. @StefanB

  Brawo Ty!

  Ja w sprawie podpalacza również nie mam dylematów. Jeśli ten czy inny bandzior (sprawy należy nazywać po imieniu) podniósłby rękę na mnie, moich bliskich lub moją własność to również bym się temu bezczynnie nie przyglądał. Dopiero wtedy temu czy innemu bandziorowi można by nadać miano nieszczęśnika…

 31. Może zapytaj o to tę Panią z podpalonego domu.Jestem pewien że Ona nie ma juz żadnych wątpliwości co trzeba by zrobić.
  A jeśli ów nieszczęśnik uprze się na twoje auto lub ,co gorsza , na twój dom, to co zrobisz? Bo jeśli padnie na mnie lub na kogokolwiek z mojej rodziny ja będę wiedział.
  Szanowni Państwo, przy kolejnych wyborach samorządowych weżcie pod uwagę kto, i jak bardzo w takim razie , okazał się byc skutecznym i na kogo można było liczyć…

 32. @StefanB

  USA to nie najlepszy przyklad. Prawo jest tam spójne do pewnego stopnia. Pomiędzy różnymi stanami istnieją spore różnice. Z niezawisłością też bywa różnie zwlaszcza w małych społecznościach.

  Z drugiej strony jeśli w USA zostajesz na czymś przyłapany (In flagrante delicto) to musisz udowodnić swoją niewinność. Przykład: drogówka zatrzymuje kierowcę, który nie popełnił żadnego wykoroczenia. Do momentu zakonczenia kontroli kierowca kierowca musi poslusznie stosować się do poleceń. Jeśli okazuje się, ze jest niewinny – kontrola się kończy. Jeśli jednak okazuje się, że doszło do wykroczenia to koerowca jest traktowany jak podejrzany do momentu aż udowodni swą niewinność. Wszelki (szeroko pojęty) opór może skończyć się uzyciem przez funkcjonariusza broni lub w najlepszym przypadku tasera.

  Jak to wygląda u nas? PANIE przecież ja nic nie zrobiłem….

  Prawo w Polsce nie jest bezsilne wobec podpalacza. Zarzutów jest sporo. To z wygzekwowaniem prawa jest spory problem.

  Pozdrawiam

 33. Jeśli samorząd, to co niby miałby zrobić? Skoro policja i prokuratura sobie nie radzi. Proszę bardzo, jakie masz propozycje. Ja mam – zrobić referendum, ogłosić reaktywację księstwa oświęcimskiego, uchwalić nową konstytucję i kodeks karny, na podstawie którego drabowie miejscy osadzą świra w lochu wieży zamkowej.

 34. Powtórzę jeszcze raz , skoro służby odpowiedzialne za porządek zawodzą , obywatele zwracają się do swoich samorządów, jako do ostatniej a zarazem najbliższej instancji. Że pozwolę sobie przypomnieć sprawę,jakże nieodległą, w czasie i przestrzeni , z przed paru lat,tylko kilkaset metrów od tego miejsca , pana zbieracza śmieci z Kruków.Była chryja? Była. I to na całą Polskę.
  Wracając do samorządów lokalnych, jeśli nie dadzą sobie z tym rady to o czym tu gadać więcej???
  Pytanie retoryczne. Jak długo w takich np.USA analogiczny typ byłby miał czas na te swoje igraszki?
  USA wziąłem za przykład, bo tam samorząd lokalny,niezawisłe sądy są podstawą systemu społecznego .

 35. Pytanie brzmi: dlaczego nie złożono wniosku o areszt tymczasowy? Nie jestem prawnikiem ale patrząc na inne sprawy podstawy są: wysokie prawdopodobieństwo popełnienia kolejnego przestępstwa, recydywa…zapomniałem, że bandytów w mundurach prawo nie obowiązuje…

 36. ” Babilon Płonie płonie Babilon płonie.”

 37. oswiecimer – nie , nie czuje .
  Wszystkie instytucje (policja i prokuratura) które powinny już dawno się zajac sprawą zostały obsadzone i lokalnie i centralnie z klucza politycznego.Nie wiem po co mieszasz w to sądy:).Żeby sąd mógł się wykazac bądź nie wykazac najpierw wykazac musi się policja i prokuratura które żeby zatrzymać ewidentnego podejrzanego i zgromadzić sensowny material dowodowy potrzebują 16897 jego podpaleń i jego samego z pochodnią w ręce do tego.:) Slowo kompetencja to ostatnie co ciśnie mi się na usta:)
  Oczywiste ze rząd nie jest od tego ale nie jesteś chyba az tak naiwny aby łudzic się że obsada kierownictwa policji i prokuratury również w naszym miescie nie odbywala się głownie z klucza politycznego:)

 38. @oświęcimer – policja może zatrzymać piromana na 48 godzin. Nie wiem, dlaczego tak nie robi, ale i tak nie rozwiązuje to problemu. Aby okoliczni mieszkańcy mogli spać spokojnie, w praktyce piroman powinien zostać tymczasowo aresztowany, o czym decyduje sąd. Ale sąd, aby wydać taką decyzję, musi wcześniej dostać sformułowany na piśmie wniosek od prokuratora, w którym zostaną piromanowi postawione zarzuty. W tej naszej układance wydaje się, że policja zrobiła wreszcie swoje i teraz ruch należy do prokuratora. Prokuratura jest całkowicie pod kontrolą Ziobry, który wielokrotnie osobiście wtrącał się do prowadzonych śledztw. Tak też działają mianowani przez niego prokuratorzy okręgowi. O prokuratorze Babińskim głośno było swego czasu w prasie, gdy odebrał sprawę wypadku Szydłowej zespołowi trzech prokuratorów z Oświęcimia i odtąd sam ją nadzorował. Śledztwo to toczy się od trzech lat i końca nie widać. Więc mieszkańcom ulicy Dąbrowskiego radziłbym się uzbroić w cierpliwość.

 39. Poco Syntos wydaje miliony na budowę spalarni śmieci? Niech zatrudnią Heńka!

 40. Co może obywatel w takiej sytuacji? Teoretycznie poskarżyć się do:
  – inspektor Roman Kuster, komendant wojewódzki policji w Krakowie
  – Rafał Babiński prokurator okręgowy w Krakowie
  – Dagmara Pawełczyk – Woicka, prezes sądu okręgowego w Krakowie
  – gen. inspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny policji
  – Zbigniew Ziobro, prokurator generalny
  – Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
  Choć za skutek raczej nie ręczę.

 41. @Obatel Rysiu
  Czy nie rozumiesz, że wsadzanie poszczególnych świrów do pudła nie jest zajęciem rządu a tym bardziej jakiejkolwiek partii ? O tymczasowym aresztowaniu decyduje sąd. Skoro jest taki dym („nomen omen”) o niezawisłość sędziów to chyba jest nielogiczne oczekiwać, że władza wykonawcza będzie tu jakkolwiek naciskać.

  Naprawdę nie czujesz że to co piszesz jest wewnętrznie sprzeczne ?

 42. Nie jestem prawnikiem ale nie ma na to paragrafu ? Dlaczego wcześniejsze przypadki nie trafiły do sądu ?

 43. Skoro go dzisiaj wypuścili, to altanka i dom zapłoną raz jeszcze. Lokatorom życzę deszczowej nocy.

 44. Takie rzeczy tylko w państwie prawym i sprawiedliwym, gdzie rządzi I sekretarz zamiast rządu.

 45. Ja bym się lok tak bardzo jeszcze nie cieszył. Dwie historie z życia wzięte: sąsiad zadzwonił na policję, że jakiś gnojek maluje na świeżo odnowionej ścianie bloku „unia pany, Nowak konfident, k…wa”, czy coś podobnego. Przyjechał patrol, zgarnął go, z pojemnikiem farby w rękach. I co? Gnojek stwierdził przed sądem, że zauważył właśnie ten napis i wiedziony poczuciem obywatelskiego obowiązku chciał go zamalować. Oczywiście został uniewinniony. Innym razem ochroniarze złapali gościa który odkręcał znak drogowy, pewnie na złom. Przyjechała policja, zgarnęła gościa, u którego znaleziono komplet kluczy nasadkowych. I co? Gościu tłumaczył się, że zauważył, że znak się obluzował i wiedziony poczuciem obywatelskiego obowiązku specjalnie przyszedł i chciał ten znak z powrotem przykręcić. Rezultat jak wyżej. Więc ten piroman będzie się tłumaczyć, że zauważył ogień na swojej działce i właśnie nadbiegł, żeby go ugasić. A zapałki w kieszeni miał po to, żeby sobie poświecić w garażu, który ktoś mu niedawno spalił.

 46. Prawnik – masz rację, uważam, że policji skończyła sie cierpliwość i stanęli na wysokości zadania.
  Wodził wszystkich za nos aż wreszcie namierzeli gada na gorącym uczynku.Było to do przewidzenia bo podpalał bardzo regularnie.
  To były grubsze podpalenia nie licząc drobniejszych tz.śmieci różnego rodzaju .Od roku, bo tak długo aktywny jest piroman policja, straż miejska,straż pożarna ,pogotowie interweniowało kilkadziesiąt razy, tak dokładnie, jakby wszystkie interwencje zliczyć, pewnie byłoby kilkadziesiąt ognisk i tyle interwencji.

 47. Co ty opowiadasz. Znasz to: „Co to jest – tysiąc prawników na dnie oceanu? To jest krok we właściwym kierunku”.
  Jak to nie zagrażał życiu i zdrowiu? Jak to „się nie da”? Gdy palił, nie gałęzie – to jakoś można by wytrzymać, ale od roku pali całe meblościanki z płyt paździerzowych nasączonych klejami epoksydowymi, masę plastików, które tak ładnie się kopcą. Co maja powiedzieć sąsiedzi, którzy mieszkają nie tylko obok, ale 200-300 metrów dalej, w kłębach dymu trucizny, kiedy całymi dniami nie da się wyjść do ogrodu i okna otworzyć. Spalony samochód nie należał do niego. Można tak sobie podpalać samochody obcych ludzi? Pożar altanek stanowił bezpośrednie zagrożenie życia mieszkańców z domu przyległego do tych altanek, chyba oczywiste.

 48. Wielokrotne interwencje straży pożarnej i policji na bank wygenerowały juz niemałe koszty. Może redakcja pokusi się o sprawdzenie ile podatnicy za to zapłacą. Coś mi mówi, że opisywana ostatnio na portalu nagroda dla hokeistów zbladła by szybko w takim porownaniu.

 49. Znowu ta niemoc:):) ehh ..tym pięknym krajem rządzi obecnie partia politycznych eunuchów i miernot z nadania wg biernosci i wierności a nie kompetencji .Widac to wszedzie gdzie tylko udalo sie wcisnąc swoją bezwolną pacynkę:).Będzie tak jak ostatnio.Jak juz narobią centralnie takiego burdelu ze nie bedzie dalo sie go ukryc ani nic z nim zrobic wtedy wielce podadza sie do dymisji uciekajac na cieple posadki z jescze cieplejszym kontem.

  ..Brawo my,,,,Jedyni na swiecie 3 rozbiory i dalej dokonujemy takich wspanialych wyborow:)

  „Nową przypowieść Polak sobie kupi,
  Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi”

 50. Słuchajcie. Nie tak łatwo człowieka wsadzić do aresztu czy zakładu psychiatrycznego. Facet podpalał śmieci, własny garaż, podpalił auto to nie daje podstawy do aresztowania czyli odizolowania go od społeczeństwa. Kiedy zagroził mieniu, życiu, zdrowiu, to teraz jest to możliwe. Dlatego ukłon w stronę Policji, że go pilnowali.

 51. Obecnie politycy w Warszawie zajmują się głównie tym, czy wybory na Dudę mają się odbyć w niedzielę, czy za trzy tygodnie, albo czy Polacy mają głosować listownie, czy może na kartkach pocztowych. Rodaków uważających, że zagłosowanie na Dudę coś w tym bajzlu zmieni, oczywiście serdecznie zapraszam – głosujcie sobie. Ja jednak myślę, że gdyby 30 tysięcy ludzi w Oświęcimiu olało te nikomu niepotrzebne wybory i zostało w domach, może dałoby to komuś coś do myślenia. Może ze strachu przed utratą stołków ktoś tam wreszcie ruszyłby tyłek. Jeżeli przepisy są złe, no to trzeba je zmienić! Od tego jest większość w sejmie (ustawy) i rząd (rozporządzenia). Za to im [wulgaryzm] płacimy. I nie chodzi tu tylko o jednego świra w Oświęcimiu, tylko żeby ludzie poczuli się bezpieczni.

 52. Przypominam, że rządząca obecnie w Polsce partia nazywa się „Prawo i Sprawiedliwość”. Chłe, chłe, chłe.

 53. Dzięki świetnej pracy policji i prokuratury, podpalacz podłożył ogień tylko 8 razy, a nie 38 razy w ostatnim miesiącu. W tym miejscu należą się oklaski!

 54. Zamiast pieniędzy łupionych z nas przez rząd jako podatki rady osiedli mogłyby wynajmować firmy ochroniarskie, a w przypadkach drastycznych – kilku Ukraińców z bejsbolami. Skutek byłby natychmiastowy.
  Przypadek piromana wskazuje, że nieudolność władzy przekroczyła właśnie masę krytyczną.

 55. Policja, prokuratura i sądy są opłacane z naszych podatków. Skoro jak widać są kompletnie bezużyteczne, to trzeba po prostu przestać płacić podatki.
  Policja, prokuratura i sądy działają pod nadzorem i w ramach przepisów prawnych ustalanych przez polityków. Skoro jak widać są kompletnie nieskuteczni, bez względu na rządzącą akurat partię, to trzeba po prostu przestać chodzić na wybory.

 56. Na podstawie tej historii mógłby powstać dobry film lub serial. Koniecznie z elementami sci-fi lub fantasy bo coraz trudniej uwierzyć, że to się dzieje naprawdę…

 57. Właściwie nie ma co psioczyć na policję ,chłopaki robią co mogę i tyle. Widocznie takie są przepisy których nie można przeskoczyć.

 58. To niestety kliniczny przykład nieudolności organów naszego państwa. Gdyby redakcja się sprawą nie zainteresowała, pies z kulawą mogą nie stanąłby w obronie poszkodowanych.
  A teraz zastanówmy się: ile jest wokół nas podobnych przypadków: bydlaków terroryzujących sąsiadów, puszczających na pełny regulator muzę, awanturujących się, robiących imprezy z wódą i wrzaskami. Nauczeni takimi przykładami obywatele sto razy teraz się zastanowią czy wezwać policję. Bo policjant przyjdzie, protokół spisze, stwierdzi, że dowodów brak, a jeśli nawet są, to procedury trwają miesiącami i latami. Zastraszony obywatel będzie więc siedział po cichu, co najwyżej nabawi się nerwicy. Ktoś tu napisał, że w takiej sytuacji trzeba się wyprowadzić. I taka jest chyba rzeczywiście prawda.

 59. @ Ewa Z bardzo dobrego źródła wiem iż ten pan posiada emeryturę Ok 3000 zł więc jest mu z czego wziasc

 60. Na stronie sądu rejonowego w Oświęcimiu informacja, że w związku z koronawirusem wszystkie rozprawy odwołane aż do 15 maja. Z prokuraturą chyba podobnie. Więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Czyli gdyby ktoś chciał się gdzieś włamać, coś obrabować, podpalić, itd. to teraz jest najlepszy moment.

 61. @StefanB – tu akurat władze samorządowe i radni nie maja nic do gadania. Sprawa jest całkowicie w gestii władz państwowych, chyba jasne. Policja podlega ministrowi spraw wewnętrznych, a prokuratura i sądy ministerstwu sprawiedliwości.

 62. Zaczynam rozumieć dlaczego podpalacz wciąż cieszy się wolnością.

  Na zdjęciu piroman powadzi rower bez opony na przednim (odwróconym o 180°) kole. Jeśli on na tym jezdzi to w bezpośrednim pościgu policja nie ma szans na jego ujęcie…

 63. Jak myślą (?) niektórzy Chwierut powinien go natychmiast aresztować, skuć i zamknąć u siebie w piwnicy. Nawet chyba policja, na którą tu wszyscy psioczą zrobiła co mogła. Decyzja o wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania leży w rękach prokuratury.

 64. Ewidentnie, ktoś faceta kryje od dłuższego czasu. Miarka się przebrała, ale za to powinny poleciec policyjne kariery.

 65. Jak kradniesz cukierka za 40 groszy, to pójdziesz siedzieć na 1 miesiąc. A jak jesteś podpalaczem i byłym naczelnikiem wydziału ruchu drogowego policji w Oswiecimiu, to możesz czuć się nietykalni.

 66. Śmieszna instytucja, za to jak w zabudowanym pojade 65km/h to wtedy Policja od razu zareaguje

 67. Jak dla mnie to facet jest chory, może jakaś demencja. Rodzina opowiadałą że sąsiad ich też zaczął odwalać różne dziwne rzeczy i okazało się że miał raka mózgu, zmarł ze 2 lata temu.

 68. Gdyby takich piromanów było 10 w różnych częściami Oświęcimia, to policja i prokuratura przyglądałaby się sprawie miesiącami?

  Oświęcim – Miasto Popiołów

 69. @Zen

  Nie wiem dlaczego kierujesz to pytanie do mnie bo przywołałem artykuł mówiący o ujęciu na (nomen omen) gorącym uczynku. Zgodnie z treścią artykułu właśnie to mialo miejsce ostatniej nocy.
  Jesli masz wątpliwości co do swoich spraw to zapytaj owczarka…

 70. a później wielkie oburzenie, że samosądy… nie dziwi mnie to ani trochę

 71. Może teraz coś się ruszy, bo już nie muszą się zajmować wyborami.

 72. Czy Policjanci popełnili przestępstwo urzędnicze polegające na niedopełnieniu obowiązków? Prowadzącym postępowanie zalecam sprawdzić czy w Skoczowie funkcjonuje fabryka kapeluszy, bo niebawem może się wam przydać taki element ubioru.

 73. qwerty nieznajomość prawa szkodzi. Kto wypłaci odszkodowanie? Ubezpieczyciel na pewno nie. Facet też nie wypłaci bo groszem nie śmierdzi. Może też zostać uznanym za niepoczytalnego i wniosek zostanie odrzucony. Tak, ze z Ciebie doradca prawny jak z koziej d… trąba.

 74. Szanowni Państwo, jak widać miejskie struktury zawiodły. Zatem przy następnych wyborach samorządowych zastanówcie się głębiej,czy ludzie tam urzędujący , nie są już tym wszysktim zbyt zmęczeni, zniechęceni, obżarci,nie wiem jak to bardziej obrazowo opisać…
  Macie takich radnych,prezydenta, jakich sami wybraliście. I mamy teraz tych wyborów efekt. Miejcie teraz sami do siebie pretensje.

 75. Czy przypadkiem policja w Oświęcimiu nie pomyliła ofiar/poszkodowanych z bandziorem podpalaczem posiadającym podobno rodowód MO?
  Czy policja w Oświęcimiu jest słabo zarządzana a może leniwa?
  Czy zza okna samochodu komendanta, patrolu mobilnego nie widać tego co widzi normalny człowiek?
  Na murach w mieście widzimy napisane sprayem wulgarne napisy z nazwiskami prawdopodobnie „pracowników”. Czym kieruje się policja nie zadając sobie trudu złapania chuligana, jak mało ambicji i honoru mają opisani na murach ludzie, oraz ich szefowie, że nie zmobilizuje ich szkalowanie instytucji, nazwisk rodzin, przecież to widzą i czytają chyba ich dzieci,żony, rodzice, koledzy po „fachu”. Gdyby ktoś nie wiedział o jakie napisy chodzi, to są one np. na garażach ul.Szpitalna od strony szpitala, na blokach ul.Olszewskiego obok ronda Sobieskiego, na opuszczonej budowie obok przychodni Czecha itd. Już na to patrzeć nie można, czy w Oświęcimiu mamy sprawnie działającą policję?

 76. @masterkosa

  Czy owczarek niemiecki w sile wieku może uczestniczyć w obławie? Bardzo karny i wysportowany pies.

 77. Zadam pytanie retoryczne:

  Jeśli w tym domu mieszkałby prezydent Oświęcimia, czy piroman chodziłby dalej na wolności?

 78. Prędzej czy później to policja będzie miała na sumieniu śmierć jakiegoś człowieka, który zginie w ogniu.

 79. Biedny człowiek, piętnowany przez media, tak niektórzy bardzo litują się nad nim. Dziad podpala wszystko z premedytacją, jest cwany jak lis i doskonale wie co robi, tylko struga idiotę. Bawi się na całego z całego otoczenia jak i z wymiaru, niewiem sprawiedliwości. Policja go zatrzymuje a ktoś wypuszcza. Miną dwa dni i zaraz dokończy swoją robotę, ponieważ jeszcze spora część altany została . Nie zdziwiłabym się, że było to celowe podpalenie, ponieważ właściciele domu cały czas toczą z nim batalię. W pewnym momencie napewno dopnie swego a przecież już teraz mogło dojść do tragedii.

 80. Jeśli ktoś chce pozbyć się starego auto i otrzymać za niego trochę nieśmierdzącego grosza, proszę zaparkować samochód przy ul. Dąbrowskiego 125. Długo nie trzeba będzie czekać.

Send this to a friend