Informacje

OŚWIĘCIM. Pamięć o Polakach ratujących Żydów wciąż żywa

24 marca Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego wzięła udział obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Samorządowcy, przedstawiciele wielu organizacji i instytucji kultury, a także służb mundurowych oddali hołd ofiarom niemieckiego totalitaryzmu składając kwiaty i znicze na płycie symbolicznego Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu.

W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką oddaliśmy hołd naszym Bohaterom na Placu T. Kościuszki w Oświęcimiu. To wyraz naszej wciąż żywej pamięci o tamtych wydarzeniach, a przede wszystkim o Tych, którzy poświęcili swoje życie ratując innych

– mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa.

Dzień upamiętniający tych, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom, został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku. Jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich – niezależnie od narodowości – którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.

Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów. 24 marca 1944 r. życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktoria, ich szóstka dzieci oraz jedno nienarodzone, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

 1. Cały czas ta torebka od Gucciego za 8624 złotych mnie zastanawia. Ciekawe co na to zwykli ludzie, o których pis się tak troszczy?

 2. Wstydu to nie maja pisowcy lansujący się przedwyborczo przy każdej okazji. Tylko to zresztą potrafią.

  Jak widać oświęcimianie nie przyłączyli się i nie wzięli tłumnie udziału. Czyżby więc oświęcimianie nie byli prawdziwymi polskimi patriotami? To jacyś zdrajcy Ojczyzny są? Nie – mieszkańcy naszego miasta potrafią odróżnić obłudę od rzeczywistej, biorącej się z serca empatii. A obłudę czuć od pisowców na milę.

 3. Nie macie wstydu .Nie szanujecie rodzin pomordowanych Polaków za pomoc Polskim Żydom przeczytajcie o bestialstwie i złodziejstwo. Niemców nad Polakami Stanisław Kluba Kamyk .wleczony za własnym wozem z ukradzionym majątkiem przez Niemców do Bochni. Łupy zagrabili a Stanisława Kluba zamordowali w Krakowie Niemcy.

 4. Ale za to u pani Gibas torebka Gucci Marmont Matelassé za 8624 złotych (cena ze sklepu firmowego).

  Znając upodobanie pisowskiej kandydatki Gibas do przebieranek zastanawiam się, ile takich torebek ma u siebie w szafie.

 5. Pani Gibas jakaś taka smutna,i fryzura taka sobie rozczochrana.Czyżby skończyła się kasa na nowe kreacje.

 6. Jutro rocznica spalenia na stosie Kazimierza Łyszczyńskiego. Ciekawe, czy jakaś delegacja złoży kwiaty.

 7. Ze zdjęć wynika, że byli tam tylko członkowie PiS-u. Czyżby nikogo nie zaprosili do udziału w uroczystości?

 8. W drugim rzędzie po lewej kto to? Aaa, to kandydat Łoziński. Poznałem po tym jego zabawnym płaszczyku w kratkę. Z twarzy bym nie poznał. Na zdjęciach z plakatów wyborczych wygląda o 30 lat młodziej.

 9. Miejmy nadzieję, że tak, jak w całym kraju, również w województwie małopolskim zmieni się władza

 10. Nie macie wstydu .Nie szanujecie rodzin pomordowanych Polaków za pomoc Polskim Żydom przeczytajcie o bestialstwie i złodziejstwo. Niemców nad Polakami Stanisław Kluba Kamyk .wleczony za własnym wozem z ukradzionym majątkiem przez Niemców do Bochni. Łupy zagrabili a Stanisława Kluba zamordowali w Krakowie Niemcy.

 11. A tego fotografa skąd wzięli zdjęcia zrobione z krzaków pełen profesjonalizm. Gdzie te delegacje ja widzę tylko 2 osoby. Wygląda jak plakat wyborczy.

 12. Jedyny słuszny żołnierzyk wykadrowany na zdjęciu idealnie ;D

 13. Wielkie brawa dla fotografa, który uwiecznił to wzniosłe wydarzenie.

 14. 🇵🇱 Iwona Gibas i dr Jakub Przewoźnik. Maciej moje głosy! ✌️

Send this to a friend