Informacje, Wideo

OŚWIĘCIM. Więcej o małym atomie i szansie na tysiące nowych miejsc pracy

W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy o modułowym reaktorze jądrowym, który może powstać w Stawach Monowskich. O innowacyjnym, ogólnopolskim projekcie, którego częścią jest inwestycja planowana pod Oświęcimiem, dyskutują dr Dawid Piekarz – ekspert z Orlen Synthos Green Energy, dr Jakub Przewoźnik – politolog i radny miasta Oświęcim oraz Paweł Plinta.

To drugie nagranie „Porozmawiajmy.O” poświęcone planowanej budowie reaktora jądrowego na ziemi oświęcimskiej. We wcześniejszym odcinku dr inż. Tomasz Bury z Politechniki Śląskiej w przystępny i ciekawy sposób opowiadał nam o technicznych aspektach i przewidywanych atutach tego rozwiązania.

Teraz pogłębiamy temat, dopytując już bezpośrednio u źródła, czyli samych inwestorów – PKN Orlen oraz oświęcimski Synthos. Pytamy przedstawiciela spółki Orlen Synthos Green Energy o determinację inwestorów i biznesowe powody przemawiające za wspólnym zaangażowaniem w tak szczególny projekt.

Zastanawiamy się czy lokalne samorządy mogą włączyć się w to ogromne przedsięwzięcie, a także co mieszkańcy, zakładając odpowiednią aktywność ze strony samorządowców, mogą w praktyce na tym atomowym projekcie zyskać. Wielokrotnie wałkujemy temat bezpieczeństwa, a dr Dawid Piekarz z OSGE podkreśla, że to kluczowy aspekt.

Zapraszamy do obejrzenia materiału. Jak zawsze, zachęcamy też samorządowców, społeczników, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji do rozmowy przed kamerą, jak również zgłaszania własnych propozycji tematów i współtworzenia kolejnych odcinków.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com

Nasz numer telefonu: 500 146 701

 

Zachęcamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend