Informacje

OŚWIĘCIM. Odwołanie kwesty na rzecz zabytkowych nagrobków

W związku ze znacznym w ostatnich dniach zwiększeniem zachorowań w Polsce na koronawirus COVID-19, Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej podjął decyzję o odwołaniu także w tym roku kwesty na rzecz zabytkowych nagrobków w Dzień Wszystkich Świętych – 1 Listopada przed bramą Cmentarza Parafialnego w Oświęcimiu. Niestety już drugi rok z rzędu w jesieni obserwowane nasilenie pandemii nie pozwala nam przeprowadzić zbiórki publicznej w sposób zapewniający całkowite bezpieczeństwo dla wszystkich kwestujących oraz ofiarodawców – sympatyków naszej wieloletniej akcji. Niemal corocznie podczas kwesty wspierali nas Harcerze z Oświęcimskiego Hufca ZHP, często z najmłodszych grup wiekowych, a więc dzieci nie objęte jeszcze szczepieniami przeciw koronawirusowi. Uważamy, iż nawet dla tak istotnej kwestii jak ochrona zabytkowej architektury nagrobków upamiętniających w szczególności osoby zasłużone dla dziejów miasta i regionu, nie możemy narażać zdrowia oraz życia ludzkiego, a zwłaszcza zdrowia dzieci.

W 2018 r. prowadziliśmy przed bramą Cmentarza Parafialnego kwestę na remont zabytkowej części muru cmentarnego wraz z bramą. Kwotę 14 794,70 zł pochodzącą z tamtej zbiórki publicznej przekazaliśmy wykonawcy prowadzącemu w tym roku prace remontowo-konserwatorskie na zabytkowym odcinku muru i bramy cmentarza. Środki zebrane dzięki Państwa hojności była to jedna ze składowych kosztów całej kilkuletniej inwestycji. Obecnie dysponujemy jeszcze środkami pochodzącymi z kwesty przeprowadzonej w 2019 r. z przeznaczeniem na renowację indywidualnych zabytkowych nagrobków tego cmentarza i prace te będą realizowane wiosną 2022 r.

Dziękujemy wszystkim osobom rozumiejącym potrzebę ratowania zabytkowych nagrobków za dotychczasowy udział w corocznych kwestach w  Dniu Wszystkich Świętych przy bramie oświęcimskiego Cmentarza Parafialnego.

Mamy nadzieję, że to już po raz ostatni kryzys związany z pandemią koronawirusa COVID-19 pokrzyżował nam plany związane przeprowadzeniem kolejnej kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków w tradycyjnej formie. Wszystkich sympatyków naszej akcji zachęcamy do wsparcia w tym roku zbiórki na kontynuację prac związanych z remontem muru cmentarza prowadzonej 1 listopada przez Parafię pw. Wniebowzięcia NMP. Będzie to puszka na stoliku  przy kaplicy cmentarnej, gdzie Siostry Serafitki będą zbierały ofiary na wypominki. Należy pamiętać, że remont muru i bramy Cmentarza Parafialnego w Oświęcimiu to zadanie kilkuetapowe i wymagające znacznych nakładów finansowych przekraczających możliwości samej parafii. Dlatego gorąco zachęcamy do wsparcia tej zbiórki i namawiamy do szczepień przeciwko COVID-19, abyśmy w przyszłym roku mogli w pełni bezpieczny sposób przeprowadzić kwestę na ratowanie pięknej zabytkowej architektury indywidualnych nagrobków na oświęcimskiej nekropolii parafialnej.

Grzegorz Mądrzycki

Prezes

Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

 1. @ do wszystkich. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym naszą akcją za cenną radę – zrzutki.pl ani innej zbiórki internetowej nigdy nie próbowaliśmy, a w zaistniałej sytuacji przeciągającej się pandemii może jest to propozycja do rozważenia – oczywiście musimy się zorientować jakie są w tym przypadku wymogi prawne, aby wszystko było legalne.
  Być może nie wszyscy wiedzą, że organizacja kwesty publicznej w tradycyjnej formie to nie tylko zorganizowanie ludzi z identyfikatorami i oklejenie puszek, ale przede wszystkim konieczne jest zgłoszenie kwesty na stronach ministerstwa i dopiero po jej rejestracji w ciągu kilku dni otrzymuje się numer zbiórki publicznej, następnie po przeprowadzonej zbiórce należy w określonym terminie złożyć sprawozdanie z przeprowadzonej zbiórki z podaniem zebranej kwoty, a później sprawozdanie z rozdysponowania i wykorzystania zebranych środków. Nie wiem jak to wygląda w przypadku zbiórek internetowych, sprawdzimy to, chociaż wiadomo że już na tegoroczne Święto Zmarłych na pewno nie zdążymy. Niemniej sam pomysł internetowej kwesty być może uda się wykorzystać także w realizacji innych akcji w ciągu roku np. zbiórki środków finansowych na budowę (przywrócenie) figury Św. Jana Nepomucena do przestrzeni oświęcimskiej starówki (- na razie najbardziej prawdopodobna lokalizacja to Mały Rynek, jest już też projekt samej figury) lub wydanie publikacji poświęconych historii Oświęcimia i regionu.
  Wszystkich zawiedzionych uspokajamy – z akcji tradycyjnej kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków z Cmentarza Parafialnego nie rezygnujemy i zamierzamy do niej powrócić w roku przyszłym i w kolejnych latach. Jednocześnie zaznaczamy że nikt upoważniony przez nasze Stowarzyszenie ani też w naszym imieniu nie prowadzi w tym roku zbiórki na renowację zabytkowych nagrobków. Jeżeli ktoś taki znajduje się przed bramą cmentarza to warto przypomnieć że można łatwo sprawdzić legalność takiej zbiórki – osoba zbierająca musi mieć identyfikator i numer zgłoszenia zbiórki publicznej na stronie ministerstwa – czyli aktualne pozwolenie wydane na odpowiednie dni kwesty lub dłuższy przedział czasowy (osobiście odradzam wchodzenie w utarczki słowne z takimi „kwestujacymi „- zachęcam do poproszenia o sprawdzenie tego przez najbliższych funkcjonariuszy policji lub straży miejskiej ponieważ jest to w zakresie ich obowiązków zawodowych). Jedyną tegoroczną zbiórką o jakiej wiemy jest ta prowadzona na terenie cmentarza przez Parafię na stoliku z wypominkami i dotyczy zbiórki środków na dalsze prace remontowe ogrodzenia cmentarza.
  Pozdrawiam wszystkich życzliwych naszej akcji.
  G. Mądrzycki

 2. a może tak udostępnić nr konta na datki na rzecz remontu ?
  niedawno były zbiórki w parafiach ale dobrze wiemy ile osób chodzi obecnie do Kościoła a tym samym wie o tej akcji

Send this to a friend