Informacje

OŚWIĘCIM. Odejście od węgla czyli „Zielona oaza innowacji”

Janusz Chwierut. prezydent Oświęcimia

Według rządowych prognoz odejście od węgla w gospodarce nastąpi do 2050 roku. Małopolska Zachodnia jest jednym z sześciu regionów w Polsce, które będą mierzyć się ze skutkami tych przeobrażeń. Może więc liczyć na dofinansowanie w ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Samorządy ziemi oświęcimskiej i Andrychowa przygotowały projekty, które mogą być odpowiedzią na wyzwania związane z transformacją górnictwa. Rozbudowa stref gospodarczych, tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie przedsiębiorczości, budowa farm fotowoltaicznych, pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą, zakup autobusów zeroemisyjnych czy instalowanie systemów odnawialnych źródeł energii na obiektach miejskich oraz budynkach jednorodzinnych to tylko niektóre z projektów, które chcą wdrożyć w kolejnych latach. Na ich realizację zamierzają sięgnąć po pieniądze unijne w ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Pod koniec ubiegłego roku samorządowcy tych miast i gmin połączyli siły i podczas kilkunastu spotkań online wypracowali dokument o nazwie „Zielona oaza innowacji”. Wczoraj w sali reprezentacyjnej Muzeum Zamek spotkali się, by podpisać dokument, a następnie przekazać wicemarszałkowi województwa małopolskiego Tomaszowi Urynowiczowi i członkowi zarządu Iwonie Gibas. Samorządowcy liczą, że efekt ich wspólnych prac znajdzie akceptację władz Małopolski i finansowe wsparcie w ramach unijnego funduszu.

Podczas spotkania na zamku prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przedstawił główne założenia, segmenty oraz kierunki działania zawarte w dokumencie pn. „ Zielona oaza innowacji”. – Odejście od węgla i likwidacja wielu miejsc prac w przyszłości to dla samorządów ogromne wyzwanie. Przystąpiliśmy więc do pracy, uznając, że konieczne jest zidentyfikowanie zagrożeń i problemów, analiza tego co możemy zrobić, do czego się przygotować. Udało się wypracować, poprzez dyskusje, szukanie konsensusu projekt pn. „Zielona oaza innowacji”. Dotyczy on aspektów gospodarczych, a więc tworzenia nowych miejsc pracy, szukania inwestorów, rozwoju stref gospodarczych czy zwiększenie możliwości dofinansowania firm związanych z górnictwem. Ponadto są to również zagadnienia klimatyczne, a więc mamy projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, termomodernizacją obiektów publicznych, zeroemisyjnym transportem. Ważny jest również aspekt społeczny, tworzenie warunków dla młodych, aby podejmując pracę, mogli pozostawić swoje dzieci w żłobkach i przedszkolach – wyjaśniał Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Jak mówi w dokumencie znajdują się konkretne projekty. – Od zarządu województwa oczekujemy partnerstwa, wspólnego szukania rozwiązań, które pomogą ziemi oświęcimskiej i gminie Andrychów w procesie transformacji górniczej. Jesteśmy otwarci na dyskusję i wierzę, że ostatecznie zaowocuje to dofinansowaniem, czy to ze środków unijnych czy rządowych, tak abyśmy bezpiecznie przeszli przez okres zmian – podkreślał.

– Czuję satysfakcję z tego co wykonaliśmy na przełomie tych kilku miesięcy – mówił burmistrz Chełmka Andrzej Saternus. Wierzę, że daje to podstawy pod taki mocny fundament budowy aglomeracji oświęcimskiej – zaznaczył. Dodał też, że „ Zielona oaza innowacji” będzie wkładem do Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Małopolski Zachodniej, który Województwo Małopolskie skieruje do konsultacji.

„Zielona oaza innowacji” jest odpowiedzią na szereg nadchodzących wyzwań, które stoją przed samorządami Małopolski Zachodniej w związku z procesami stopniowej dekarbonizacji ich przedsiębiorstw i koniecznością znalezienia bądź ugruntowania nowego profilu gospodarczego. Innym problemem, z którym muszą się zmierzyć jest konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W dokumencie znajduje się kilkadziesiąt projektów ujętych w 6 obszarach. To wzmocnienie potencjału stref gospodarczych, wsparcie finansowe przedsiębiorców, networking transportowy, zielony ład, społeczny wymiar projektu oraz transformacja przedsiębiorstw okołogórniczych. Partnerami projektu są miasto Oświęcim oraz gminy: Chełmek, Polanka Wielka, Oświęcim, Zator, Brzeszcze, Kęty, Przeciszów, Osiek oraz Andrychów. Wspierają ich miejskie spółki oraz prywatni przedsiębiorcy. Są wśród nich Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej, Miejski Zakład Komunikacji, Komunikacja Beskidzka, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, spółka ENWOS, Fabryka Maszyn i Urządzeń Górniczych OMAG oraz spółki PROTECH i ADAMEX. Wartość projektów przygotowanych przez samorządy sięga 445 mln zł.

Projekty w Oświęcimiu

 1.  Modernizacja ul. Unii Europejskiej, drogi wewnętrznej znajdującej się w Strefie Aktywności Gospodarczej oraz budowa dróg otwierających kolejne tereny inwestycyjne.
 2. Uruchomienie funduszy, które obejmą wsparciem osoby nieaktywne zawodowo, przewidziane do zwolnienia oraz start-upy i firmy, które wymagają dywersyfikacji gospodarczej oraz restrukturyzacji ekonomicznej.
 3. Zakup 9 zeroemisyjnych autobusów, w tym trzech dużych i sześciu małych oraz nowych tablic informacji pasażerskiej. Wymiana wiat przystankowych.
 4. Montaż instalacji fotowoltaicznych na 14 obiektach miejskich, w tym instytucjach kultury, obiektach sportowych.
 5. Dotacje dla mieszkańców na montaż instalacji fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych.
 6. Termomodernizacja wraz z montażem instalacji fotowoltaicznych w przedszkolach, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i budynkach będących w administracji Zarządu Budynków Mieszkalnych. Modernizacja sieci ciepłowniczej oraz budowa odnawialnych źródeł energii w postaci instalacji fotowoltaicznej.
 7. Zwiększenie efektywności energetycznej poprzez modernizację sieci ciepłowniczej oraz budowę odnawialnych źródeł energii w m. in. rejonie Zasola, Starych Stawów.
 8. Budowa farm fotowoltaicznych oraz pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą -ul. Batorego, ul. Zaborska, ul. Sadowa – która pozwoli wyprodukowaną energię elektryczną zużywać do zasilania pomp ciepła.
 9. Budowa żłobka wraz z przedszkolem dla 96 maluchów i 100 przedszkolaków na osiedlu Stare Stawy oraz rozbudowa sieci ciepłowniczej.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to instrument zaproponowany przez Parlament Europejski w ubiegłorocznym stanowisku dotyczącym wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027. Celem funduszu, dysponującego w zamierzeniu budżetem ok. 4,4 mld euro, ma być wsparcie działań na rzecz ograniczenia negatywnych skutków społecznych, społeczno-gospodarczych i środowiskowych, związanych z odejściem od węgla.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

17 komentarzy

 1. @Tlen

  Oj nie rozpędzałbym się tak z tym brakiem smrodu. Wciąż jedzie stęchlizną. Mentalnie to późny Gierek. To taka małomiasteczkowa „innowacyjność na miarę naszych możliwości”.

 2. Może by tak zaprosić prezesa Obajtka , on by tu zaraz pokazał jak się inwestuje.

 3. … Natomiast należy powitać z satysfakcją fakt, że słowo innowacja w ogóle w oświęcimskiej debacie się pojawiło. Szkoda, że 20 lat później niż w bardziej rozwiniętych regionach kraju. Szkoda, że bez większego zrozumienia istoty rzeczy. Ale… od czegoś trzeba zacząć.

 4. Po co? Dziwny pomysł. Przecież wspieranie osób nieaktywnych zawodowo na wielka skalę prowadzi rząd. Osoby te zresztą czują się ze swoją nieaktywnością bardzo komfortowo. Czy widział ktoś kiedyś pracującego wyborcę pis? Od pracy są pełowcy po to, żeby rząd słusznie mógł ściągać z nich podatki i wypłacać swoim zwolennikom plusy oraz żeby pan prezes Obajtek mógł kupić jeszcze więcej nieruchomości. Proste.

 5. Zresztą każde dziecko w Polsce wie, że te niemieckie wiatraki nadgryzają korniki i wkrótce się rozpadną. Niemcy, zamiast stawiać wiatraki, powinni już zacząć oszczędzać na te odszkodowania, które Polsce wypłacą. Żeby Prawdziwi Polacy mogli jeździć na Bermudy, co im się słusznie należy.

 6. Kudłaty onon głupotonieznającagranic hotinie – w jednym. Wiadomo, Niemcy są głupie. Bo oglądają tefałen. A gdyby były mondre, to by oglądały TVP. Już od czasu pana Zagłoby wiadomo, że gdy Pan Bóg stwarzał świat i stworzył konia, zapytał Niemca: „co to za zwierzę?”, Niemiec odpowiedział „Pferd”. Jak to – zdenerwował się Pan Bóg – to ty na moje dzieło pfe mówisz? I od tej pory Polacy jeżdżą na koniach. A Niemcy- beemwicami.

 7. Ile to kosztowało, a nic z tego nie wynika. Jak PO brak strategi i planów. Tylko mażenia jak w czeskiej piosence.

 8. ŻADEN z tych dziewięciu punktów nic nie mówi o rozwoju innowacji w Oświęcimiu.

  Zakup instalacji fotowoltaicznych to nie jest żadna innowacja.

  Czy jak sobie kupię wypasiony komputer to zwiększam innowacyjność ? Chyba na Tajwanie !

  Niestety nasi rządzący nie rozumieją tematu innowacyjności.

 9. To nie tvp #glupotanieznagranic.Takie tanie triki to tylko na gawiedź pisowską działają ale próbuj dalej 🙂

 10. Zielona Oaza Innowacji ale w całym mieście wycieli drzewa które nikomu nie zagrażały, logika po ch**u . Gwoli przypomnienia , w 2019 r. miasto Jaworzono otworzyło najnowocześniejszy blok energetyczny na świecie oparty o energię powstającą ze spalania węgla, wydajność bloku obliczono na co najmniej 150 lat.. Całą tą waszą ekologię i tak będzie trzeba zasilać węglem po za tym miesiąc temu w niemczech przy zaledwie -20 st, stanęły ekologiczne wiatraki które trzeba było opryskiwać z chemii za pomocą ekologicznego helikoptera spalającego wodę.:) . Nie zapominajmy oczywiście o fotowoltaice która w zimie jest bezprodukcyjna i która z resztą też w wyniku marznących opadów deszczy do niczego się nie przydawała. Chwierut jesteś odklejony od rzeczywistości , zresztą miałem nie miłą przyjemność rozmowy z tobą i mi powiedziałeś w cztery oczy , że głos mieszkańców jest nie istotny że tak naprawdę wszelkie decyzje w tym mieście to widzimisię radnych i twoje.

 11. Dotacje będą mieć ale dla swoich. Zwykły szarak pokrywa całość za wymianę kotła bo nie przysługuje mu dofinansowanie ze względu na np. zbyt mały ubytek ciepła na zewnątrz. Wniosek z tego trzeba po kwaterze powyciągać z okna. A mało tego koszty za kanalizację wynoszą tyle jakby płynęła w niej whisky. Banda prywaciarzy nic więcej

 12. Oswiecim innowacyjny? Nawet PO nie potrafi zorganizować zdalnych sesji rady miasta…

 13. Bankructwo mieszkańców po wszelkich podwyżkach energii i konieczności wymiany pieców pewne. Miasto będzie kwitnąć.

Send this to a friend