Informacje

OŚWIĘCIM. Oddali hołd przedwojennym policjantom

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu wspólnie z przedstawicielem  Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu, w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych oddali hołd przedwojennym policjantom, których symboliczne groby znajdują się na oświęcimskim Cmentarzu Parafialnym.

W środę (27.10.2021) na Cmentarzu Parafialnym w Oświęcimiu, policjanci wspólnie z panem Marcinem Grabeckim przedstawicielem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu,  odwiedzili symboliczne groby zapalając znicz i oddając honor obrońcom Ojczyzny zamordowanym przez sowieckie NKWD lub zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Przedwojenni policjanci, którzy mają symboliczne groby na oświęcimskim cmentarzu to: śp. Michał Ptaszkowski, śp. Michał Pachołek, śp. Antoni Zachwieja, śp. Adam Poniatowski, śp. Adam Karasiński, śp. Piotr Szewczyk oraz Franciszek Suchanek – pierwszy komendant utworzonego w 1920 roku w Oświęcimiu  Posterunku Policji Państwowej.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Sanacyjny premier i minister spraw wewnętrznych gen. Sławoj-Składkowski w wystąpieniu w sejmie w dniu 24 01 1938 r. podał informację o ofiarach siłowego tłumienia przez policję strajków i manifestacji obywateli w latach 1932 – 37 . Łącznie w tym okresie zabito 818 osób .

  2. Warto pamiętać że terytorialnie w latach 1939-45 Oświęcim był w Niemieckiej Rzeszy

  3. W Muzeum Auschwitz 28 października br. z kolei upamiętniono sowieckich jeńców przy pomniku na terenie symbolicznego ich cmentarzyka w Birkenau – to wydarzenia związane było z obchodzoną w październiku 80. rocznicą deportacji jeńców sowieckich do KL Auschwitz.
    Wśród zamordowanych w oświęcimskim obozie około 15 tysięcy jeńców sowieckich ofiarami byli także Polacy z Kresów, siłą wcieleni do Armii Czerwonej, ale przypuszczalnie byli także funkcjonariusze NKWD i żołnierze Armii Czerwonej, którzy zajmowali Kresy II RP we wrześniu 1939 roku, być może nawet biorąc do niewoli pracujących na tamtejszych kresowych terenach polskich policjantów, którzy zamordowani przez NKWA w Twerze wiosną 1940 roku, spoczywają w zbiorowych mogiłach w Miednoje.

Send this to a friend